Συγκέντρωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    32

    Question Συγκέντρωση

    γεια σας, θα ηθελα ν μιλησω λιγο για μενα και οποιος θελει και εχει καποια εμπειρια ας απαντησει.εδω και 5 χρονια κανω θεραπεια με αντικαταθλιπτικο αντιψυχωσικο και σταθεροποιητη.εχω καποια διαταραχη αλλα δεν γνωριζω ακριβως την διαγνωση. ενα διαστημα νομιζα οτι εχω δπολικη αλλα ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε πως δεν εχω διπολικη. δεν μου ανεφερε κατι αλλο.στη παρουσα φαση εχω ελλειψη συγκεντρωσης κοπωση και πολλες φορες ανησυχια! τις προαλλες που μιλησα με τον γιατρο μου προσθεσε ακινετον και μου ειπε οτι οταν θα περασουν και καποιες φοβιες που εχω θα μπορω να συγκεντρωνομαι ξανα.εγω ομως αμφιβαλλω. εχουν περασει τοσα χρονια με θεραπεια κτλ και εχω μεινει στο περιμενε! δεν ξερω αν χρειαζεται καποια επιπλεον υποστηριξη απο ψυχολογο.ανα διαστηματα πηγαινα σε καποιον αλλα δεν τρελαθηκα και με την αλλαγη , λιγα πραγματα εχουν αλλαξει.
    επισης θα ηθελα ν μου πει αν καποιος γνωριζει ποια δουλεια κανουν τα ssris δλδ τα αντικαταθλιπτικα . αν υποχωρησουν συμπτωματα καταθλιπτικα θα εχω και καλυτερη συγκεντρωση ? και τι γινεται με τα επιπεδα των φαρμακων ποτε καταλαβαινουμε οτι πιανουν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κι εγω που εχω κτθλψη αδυνατω να συγκερντρωθω σε οτιδηποτε , αν πιασουν τα φαρμακα θα μ μπορεις να αυτοσυγκεντρωεις σε κατι ......αλλα υπαρχουν κι αλλα συμπτωματα της κτθλψης ..................

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    32
    Ποια είναι τα άλλα συμπτώματα της κατάθλιψης? Δεν τα πιάνει αυτά το φάρμακο? Σευχαριστω για την απάντηση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Λοιπόν σε καταλαβαίνω παίρνω και εγώ αντικαταθλιπτικό αντιψυχωτικο και σταθερόποιητη ποια παίρνεις εσύ;και εγώ με διάγνωση μια από τα ίδια
    Υπάρχει και η οριακή συμπεριφορά που μοιάζει με την διπολική διαταραχή και δυσκολεύεται ο γιατρός να δώσει διαγνώσει
    Στον ψυχίατρο που πας δεν κάνεις ψυχοθεραπεία; Για παράδειγμα εμένα η ψυχίατρος κάνει και ψυχοθεραπεία δεν βοηθάνε μόνο τα χάπια πρέπει να μιλάς κιόλας για να σε βοηθήσει να τα βγάζεις από μεσα σου και να μάθεις να διαχειρίζεσαι δύσκολες καταστασεις
    Επίσης να ξέρεις ότι μπορεί τα χάπια μετά από κάποια περίοδο τα χάπια να θέλουν αλλαγή
    Όλα αυτά στα λέω από προσωπική εμπειρία
    Ότι θες ρωτά με

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    32
    Εγώ περνώ πρωί: pregabaline 75 mg ,akineton 4mg και επειδή έχω και υποθυρεοειδισμό περνώ Τ4 των 75 mg ! Μεσημέρι: pregabaline 75 mg ,espoza 30 mg! Απόγευμα : milithin 300mg και επειδή έχω υπερπρολακτιναιμια παίρνω και dostinex ( cabergoline )αλλά ανά μία μέρα αυτό ,δλδ το περνώ Δευτέρα ,Τετάρτη ,παρασκευή και Κυριακή ! Βράδυ : zoxil 10 mg ,akineton 4 mg , pregabaline 75 mg ! Επίσης στο πολύ άγχος μου έχει πει ν περνώ xanax 0.5 mg ! Αυτά με την φαρμακευτική! Η οριακή προσωπικότητα τι σύμπτωματα εμφανίζει ? Αν θέλεις μπορείς ν μου απαντήσεις ? Σευχαριστω επίσης για ποιο λόγο τα φάρμακα μπορεί ν θέλουν αλλαγή μετά από καιρό ?ίσα ίσα δνε θα έπρεπε ν είναι σταθερή η αγωγή μου για να έχω καλύτερα σταδιακά αποτέλεσματα?ο γιατρός μου με βλέπει ανα τρίμηνο περίπου και ότι χρειαστώ τον περνώ τηλ! Δνε κάνουμε ακριβώς ψυχοθεραπεία απλά με βλέπει ,του λέω τους προβληματισμούς μου και κοιτάζει αν χρειάζεται κάτι ν βάλει η να αφαιρέσει από την φαρμακευτική! Ανά διαστήματα κάνω ψυχοθεραπεία με άλλον ψυχολόγο αλλά έχω ν πάω καιρό γιατί πιο πολύ με προβληματίζει η συζήτηση που κάνουμε ! Ελπίζω ν σε καλύψα και ν μου πεις την γνώμη σου πάλι ! Σευχαριστω πολύ για την απάντηση χαίρομαι που κάποιος έδωσε μια απάντηση στα ερωτηματικά μου , ν είσαι καλά εύχομαι !! Σε ευχαριστώ,περιμένω απάντηση :-)

Similar Threads

  1. Αγχος και συγκεντρωση
    By iwannaaa in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 10
    Last Post: 13-10-2017, 20:45
  2. Kαθολου συγκεντρωση..
    By katrinakat in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-05-2017, 03:27
  3. συγκεντρωση στο διαβασμα
    By orestiss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 29-11-2016, 21:44
  4. Διάβασμα και συγκέντρωση
    By maria eleni in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 21-11-2016, 12:53
  5. Συγκέντρωση
    By someone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-12-2008, 00:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •