Είμαι απλά κουρασμένος. Θέλω να αρχίσω να φωνάζω. Μου φαίνεται ότι ίσως θα ήταν καλύτ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Είμαι απλά κουρασμένος. Θέλω να αρχίσω να φωνάζω. Μου φαίνεται ότι ίσως θα ήταν καλύτ

    , έχασα την πίστη μου στον Ιησού και τώρα ανησυχώ για υποθετικά σενάρια σχετικά με το τι συμβαίνει μετά τον θάνατο.

    1) Τίποτα: δεν υπάρχει τίποτα. Όπως ακριβώς ήμασταν πριν γεννηθούμε. Μπορεί να μην με νοιάζει πότε θα πεθάνω, αλλά όταν σκέφτομαι τους νεκρούς αγαπημένους μου, στεναχωριέμαι.

    2) Τυχαιότητα του σύμπαντος: αφού πεθάνουμε με κάποιο τρόπο γεννιόμαστε σε μια μορφή ζωής στην οποία είναι αιώνιο σκοτάδι και δεν μπορούμε να δούμε ή να ακούσουμε κ.λπ. Απλώς έχουμε τη συνείδησή μας στο αιώνιο σκοτάδι 3)


    Η Βίβλος είναι η αλήθεια αλλά πεθαίνει χωρίς πίστη. Πώς ξέρω ότι η Βίβλος είναι η αλήθεια; Πώς ξέρω ότι από όλες τις θρησκείες και τις θεωρίες ζωής, ο Ιησούς είναι ο dromos; Εφόσον μας έφτιαξε ο Θεός, ξέρει ότι το μυαλό μας θα κάνει υποθετικά σενάρια ή θα έχει αμφιβολίες. Ξέρει ότι ζούμε σε έναν απατηλό κόσμο και ότι είναι φυσικό να είμαστε καχύποπτοι. Αν είναι αυτός που λέει η Βίβλος ότι είναι, γιατί δεν στέλνει αγγέλους; Γιατί, ενώ ζούμε σε έναν κόσμο ψεμάτων, πρέπει να εμπιστευόμαστε τους ισχυρισμούς των ανθρώπων; Πολλές θρησκείες σημαίνει πολλές αξιώσεις και ιστορίες. Γιατί πρέπει να απορρίψω όλα εκτός από τη Βίβλο; Γιατί ο Θεός μου επιτρέπει να ανησυχώ για αυτά τα πράγματα και ταυτόχρονα να κατηγορώ τον εαυτό μου ενώ δεν μπορώ να το κατηγορήσω σε εμένα. Είμαι απλά κουρασμένος και ανήσυχος.

    Τι γίνεται αν ζούμε σε μια προσομοίωση; Υπάρχουν άνθρωποι που γράφουν για περίεργες εμπειρίες ζωής ως πιθανές δυσλειτουργίες στο matrix.


    Υπάρχου άνθρωποι που μιλούν για την εύρεση της αλήθειας μέσω της αστρικής προβολής, για την αληθεια-μεσω ναρκωτικών. Ανησυχώ επίσης να ξυπνήσω σε μια νέα μορφή ζωής ενώ έχω τις αναμνήσεις της παρούσας ζωής μου και αναρωτιέμαι τι συμβαίνει. Σύντομα η γιαγιά μου θα πεθάνει και δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω. Και σύμφωνα με κάποιους χριστιανούς, αν δεν βρω την πίστη μου, θα καταλήξω στην κόλαση. Πραγματικά? Αυτό είναι αγάπη ή δικαιοσύνη; Φταίω εγώ που ζω σε έναν απατηλό κόσμο; Φταίω εγώ που υπάρχουν άλλες θρησκείες; Φταίω εγώ που δεν μπορώ να σταματήσω να ανησυχώ και να σκέφτομαι τι γίνεται; Είμαι απλά κουρασμένος. Θέλω να αρχίσω να φωνάζω. Μου φαίνεται ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχε η ζωή. Εάν ο χριστιανικός Θεός είναι πραγματικός, γιατί επιτρέπει αυτές τις αμφιβολίες και τους φόβους που δεν θέλω να έχω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Ζούμε την ανθρώπινη εμπειρία!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

Similar Threads

  1. θελω να αρχισω το καπνισμα
    By Aretousa in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 24
    Last Post: 25-01-2018, 20:02
  2. Ισως να ειμαι ο μονος?
    By Mauroslosk in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 4
    Last Post: 10-05-2017, 02:47
  3. Θα ηταν καλο να φαινεται στο φορουμ το φυλο μας.
    By persefoni78 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 18
    Last Post: 24-09-2012, 19:06
  4. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 13:18
  5. Θέλω να αρχίσω κάποιο χόμπι, καμία ιδέα?
    By papg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 01-07-2010, 02:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •