Εξάσκηση αγγλικών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Εξάσκηση αγγλικών

    Μιλάω σχεδόν άπταιστα αγγλικά αλλά πάσχω στο θέμα προφορά. Έχω γνωρίσει κατά καιρούς Άγγλους/Αμερικανούς αλλά δεν έγινα με κανέναν φίλο. Υπάρχει άραγε τρόπος να γνωρίσω κάποιον/κάποια μέσω ιντερνετ και να κάνω κάποιου είδους εξάσκησης; Και να του/της μάθω και εγώ ελληνικά αν θέλει ή κάτι τέτοιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Μιλάω σχεδόν άπταιστα αγγλικά αλλά πάσχω στο θέμα προφορά. Έχω γνωρίσει κατά καιρούς Άγγλους/Αμερικανούς αλλά δεν έγινα με κανέναν φίλο. Υπάρχει άραγε τρόπος να γνωρίσω κάποιον/κάποια μέσω ιντερνετ και να κάνω κάποιου είδους εξάσκησης; Και να του/της μάθω και εγώ ελληνικά αν θέλει ή κάτι τέτοιο.
    Στο θέμα προφορά και 40 χρονια να μενεις Αγγλία παντα θα πάσχεις, αν και δεν μπορείς να το πεις ιδιαίτερα γιατί θα σε καταλαβαίνουν πλήρως οπότε μια χαρά όλα. Αλλά να το πάμε ένα βήμα παραπάνω; Αλλη προφορά έχει ο Ουαλλός, άλλη ο Λονδρέζος, άλλη ο Σκωτσέζος και άλλη αυτός που μένει πχ σε κανα Newcastle. Εσύ ποια θες από όλες; Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω; Οπότε μια χαρά είσαι... Και μέσα σε όλα αυτά παίζουν και ψιλοδιάλεκτοι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Στο θέμα προφορά και 40 χρονια να μενεις Αγγλία παντα θα πάσχεις, αν και δεν μπορείς να το πεις ιδιαίτερα γιατί θα σε καταλαβαίνουν πλήρως οπότε μια χαρά όλα. Αλλά να το πάμε ένα βήμα παραπάνω; Αλλη προφορά έχει ο Ουαλλός, άλλη ο Λονδρέζος, άλλη ο Σκωτσέζος και άλλη αυτός που μένει πχ σε κανα Newcastle. Εσύ ποια θες από όλες; Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω; Οπότε μια χαρά είσαι... Και μέσα σε όλα αυτά παίζουν και ψιλοδιάλεκτοι...
    Το ξέρω αυτό και είναι λογικό όπως το θέτεις. Απλά θέλω να ακούγομαι πιο κοντά προς την προφορά ενός ντόπιου, είτε ιρλανδού, είτε σκωτσέζου κτλ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω προσωπικα θελω να βελτιωσω τα Αγγλικα μου να πλησιαζουν οσο το δυνατον ενος native speaking μορφωμενου στην Αγγλια ή Αμερικη ή οπουδηποτε μιλουν Αγγλικα. Μια σκεψη που εχω κανει, οταν κανω αναβαθμιση το κινητο μου ειναι να χρησιμοποιησω την εφαρμογη Clubhouse που ειναι social media με ηχο που επιλεγεις συζητησεις που σε ενδιαφερουν σε διαφορα δωματια. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Για την καλύτερη προφορά Να ακούς ΒΒC από το ιντερνετ

    https://www.google.com/search?client...UTF-8&oe=UTF-8
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Στο clubhouse συμμετεχεις ενεργα στις συζητησεις, εαν το θες και ειναι πραγματικου χρονου γιατι δεν το περιεγραψα καλα. Μπορεις να βρεις ακομη και ενα ιατρικο θεμα να συζητησεις ή να ανοιξεις εσυ δωματιο και να περιμενεις, για καλυτερη περιγραφη τσεκαρε το google.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οσο για τις προφορες, σαφως υπαρχουν πολλες προφορες. Στα Ελληνικα για παραδειγμα, μπορει να ξερεις απταιστα Ελληνικα και να μην καταλαβαινεις γρυ απο οτι λεει ο αλλος σε μερικες περιοχες της Ελλαδος. Αλλα σιγουρα καταλαβαινεις τον παρουσιαστη ειδησεων στην τηλεοραση και ολοι τον καταλαβαινουν. Κατι που με βασανιζει πολλες φορες σε online μαθηματα που παρακολουθω, ειναι η προφορα κυριως απο Ινδους που την βρισκω και εξαιρετικα αχρωμη. Εαν ειναι καθαρη η προφορα ειναι η καλυτερη μου.

    Ισως να συζητησουμε καμμια φορα και μαζι εαν μπεις το clubhouse. Εγω μαλλον θα μπω με ψευδωνυμο. Αντε να αναβαθμισω το κινητο σε κατι αξιοπρεπες και να ασχοληθω ενεργα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. Δίπλωμα Αγγλικών BULATS
    By dimitsos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-2013, 19:08
  2. επαρκεια αγγλικων
    By diamantina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-03-2012, 21:42
  3. Ιδεες για πρακτικη εξασκηση???
    By ΜαριαΦ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 25-02-2008, 15:40
  4. βοηθεια για πρακτικη εξασκηση
    By ΜαριαΦ in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 15-01-2008, 23:46
  5. Πρακτική εξάσκηση
    By dga in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 6
    Last Post: 08-06-2005, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •