NEA ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΠΑΤΗ ΜΕΣΩ VIBER
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537

    NEA ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΠΑΤΗ ΜΕΣΩ VIBER

    σε σημερινο τηλεοπτικο ρεπορταζ, ειπαν οτι αναμεσα στις πολλες ηλεκτρονικες απατες που ειναι ηδη γνωστες, αυτες που σου ζηταει ταχα η τραπεζα σου να αλλαξεις κωδικους και διαφορες αλλες, υπαρχει μια νεα απατη, με καποιους χακερ, που αφου σου ζητησουν να κανετε ομαδα στο βαιμπερ, καταφερνουν μεσω αυτου να μπουν στο κινητο, να συλλεξουν οτι δεδομενα μπορει να τους ειναι χρησιμα και μετα στελνουν γραπτα μηνυματα σε επαφες σου, σαν να ειναι απο εσενα, ζητωντας με διαφορους τροπους χρηματα αμεσα και διαφορες αλλες απατες, μεσω της αποδοχης σου στο βαιμπερ, παντα..


    θα θυμαστε καποιοι, οτι πριν λιγο καιρο μπηκαν ΔΥΟ νεα μελη μεσα σε μια εβδομαδα, ο ενας δημοσιευσε ενα προσωπικο θεμα 2 σελιδων και αφου το συζητησαμε λιγο, μας προσκαλεσε να δημιουργησουμε ομαδα μεσω τηλεφωνων (viber) για αλληλοβοηθεια.
    η αλλη μπηκε μεσα σε λιγες μερες, χωρις να πει ΚΑΝ τι την προβληματιζει και ζητησε με το καλημερα να κανουμε ομαδα βαιμπερ.
    βγηκα τοτε και φωναζα, κυριως στην δευτερη γιατι ο πρωτος το εκανε διακριτικα, οτι Ο ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ, ποσο δε μαλλον το να βαλεις τον αλλο μεσα στο τηλεφωνο σου μεσω καποιου μεσσεντζερ. αυτα τα ελεγα χωρις να εχω υποψη μου καποια συγκεκριμενη κομπινα, αλλα δεν μου κολλουσε με τπτ μια τετοια αδιακρισια, ενω υπαροχυν τοσο πολλοι τροποι να διασυνθεθεις ανωνυμα με αγνωστους.

    ε να λοιπον που υπαρχει συγκεκριμενη απατη μεσα αυτου του τροπου και παω στοιχημα, οτι τετοιες αναρτησεις κανουν σε ο,τι χωρους βρουν με μαζεμενα ατομα, οπως σε φορα πχ....

    ολως τυχαιως εξαφανιστηκαν αυτα τα νεα μελη, μετα τις καταγγελιες, ενω δεν απαντησαν στις ευλογες αποριες μου γιατι μαζευουν τηλεφωνα...

    προσοχη λοιπον. μην δινετε το τηλεφωνο σας σε αγνωστους και ΚΥΡΙΩΣ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΤΕ ΣΕ MESSENGER/ VIBER ΜΕΣΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ (πιθανα , ουτε μεσω υπολογιστη).

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σε σημερινο τηλεοπτικο ρεπορταζ, ειπαν οτι αναμεσα στις πολλες ηλεκτρονικες απατες που ειναι ηδη γνωστες, αυτες που σου ζηταει ταχα η τραπεζα σου να αλλαξεις κωδικους και διαφορες αλλες, υπαρχει μια νεα απατη, με καποιους χακερ, που αφου σου ζητησουν να κανετε ομαδα στο βαιμπερ, καταφερνουν μεσω αυτου να μπουν στο κινητο, να συλλεξουν οτι δεδομενα μπορει να τους ειναι χρησιμα και εμτα στελνουν γραπτα μηνυματα σε επαφες σου, σαν να ειναι αποε σενα, ζητωντας με διαφορους τροπους χρηματα αμεσα και διαφορες αλλες απτες, μεσω της αποδοχης σου στο βαιμπερ,παντα..
    Πράγματι, κι εγώ που είμαι σε μία ομάδα με συναδέλφους, πολλούς από τους οποίους ΔΕ γνωρίζω, βλέπω ότι όλοι οι αριθμοί των κινητών των συμμετεχόντων είναι ορατοί σε εμένα. Ενδεχομένως οι hackers παίρνουν πολύ εύκολα και γρήγορα όλα τα κινητά από τις ομάδες που δημιουργούν, χρησιμοποιώντας το API που παρέχει ήδη το Viber.

    Πάντως, με μία πρόχειρη αναζήτηση στο documentation του Viber API, βλέπω ότι υπάρχει μέθοδος αποστολής μηνύματος σε άλλους χρήστες, ορίζοντας το όνομα του αποστολέα (αλλά όχι τον αριθμό) που θέλουμε να φαίνεται στον παραλήπτη. Δε γνωρίζω παραπάνω τεχνικές λεπτομέρειες και αν όντως οι hackers χρησιμοποιούν αυτές τις μεθόδους. Ωστόσο με μία πρώτη ανάγνωση, φαίνεται εφικτή η δημιουργία BOT που κάνει όλα όσα περιγράφει ο Remedy.

    Βέβαια αναφέρομαι στην περίπτωση που στέλνουν τα μηνύματα μέσω Viber και όχι SMS. Αν έχουν, επιπλέον, μια υπηρεσία SMS gateway, μπορούν να στείλουν (και) SMS.

Similar Threads

  1. Ηλεκτρονική συνταγογράφηση και απόρρητο
    By jameldebbouze14 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 16-02-2021, 10:56
  2. Υπάρχει ηλεκτρονική ψυχιατρική υποστήριξη δωρεάν;
    By Faidra in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 01-08-2019, 14:56
  3. Συχνη επικοινωνια μεσω viber 3αδες 2αδες
    By mikresmerides in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 06-05-2017, 13:46
  4. ηλεκτρονικη ζυγαρια ή κανονικη ?
    By stellou1989_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 08-01-2010, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •