Αλγος στηθους & δυσφορια ανευ πορισματος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 62
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Επειδή είναι πολύ νωρίς ακόμη για να δεις διαφορά.Μην απογοητεύεσαι τόσο γρήγορα.Τα φάρμακα δεν είναι θαυματουργά,χρειάζονται χρόνο για να δράσουν.Συνήθως χρειάζονται 2-3 εβδομάδες μέχρι να δεις διαφορά όμως μπορεί να χρειαστεί και 1 μήνας γεμάτος.

    Υπομονή θέλει φίλε μου.Υπομονή και κουράγιο!

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αγγλία
    Posts
    1
    Φίλε για. Ένας καλός τρόπος να καταλάβεις αν το πρόβλημα σου είναι ψυχολογικό είναι να σκεφτείς λίγο τον τρόπο που βλέπεις την ζωή σου, (και την ζωή γενικότερα) και τον εαυτό σου. Συνήθως τα ψυχολογικά προβλήματα είναι άμεσα συνδεδεμένα με αρνητικές παιδικές εμπειρίες ή/και με καταστάσεις που σε καταπιέζουν στην καθημερινότητα σου. Σκέψου λίγο αν η σχέση σου με την κοπέλα σου είναι αυτό που ψάχνεις, αν οι σχέσεις σου με τους ανθρώπους είναι ικανοποιητικές, πώς τα πας με την δουλειά σου?? Με άλλα λόγια δηλαδή ευχαριστιέσαι την ζωή? Αν η απάντηση είναι όχι τότε θα συμφωνήσω και εγώ πρέπει να το ψάξεις το θέμα πιο βαθιά, μέσα σου ή με την βοήθεια ειδικού.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    ρε παιδια με παρεξηγησατε δεν ειμαι απογοητευμενος αντιθετα ειμαι πολυ αισιοδοξος και ηδη εχω δει διαφορα γιατι μου μιλατε λες και ειμαι απελπισμενος μακαρι να ηταν ολοι σαν και μενα με τετοια ψυχικη δυναμη και το πιστευω οτι η περιπτωση μου ειναι πολυ ελαφρια και σιγουρα θα γινω καλα....απλα κανουμε κουβεντουλα και δινουμε δυναμη ο ενας στον αλλο.....εγω ειπα ανετα τη θεραπεια μου...τωρα αν καποιος δεν θελει οκ απο απλη περιεργεια ρωταω...επειδη μοιαζουνε οι περιπτωσεις μας...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Σύγχωρα με τότε Kosto!

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    16
    Solben κ Lexotanil μου συνεστησε ο Γιατρος.

    Παιδια διαβαζω αυτο το Solben και εχω τρομαξει ας πουμε... Αντικαταθληπτικο λεει, σεξουαλικη δυσλειτουργια και πολλα αλλα...


    Ενω απο τοτε που εκοψα το καπνισμα δεν παρουσιασα τπτ... Μηπως να σκεφτω το ενδεχομενο να μην την αρχισω την θεραπεια ?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    η προσωπικη μου αποψη ειναι να ξεκινησεις ...γιατι και γω παλευα και τα κανα μαλλον χειροτερα και οσον αφορα τις παρενεργειες μην ανυσηχεις διαβασε τις παρενεργειες της ασπιρινης και θα καταλαβεις....και ειδικα εφοσον μιλας για φιλο ψυχιατρο...τωρα αμα θελεις κανε αλλη μια προσπαθεια καμια φορα μονο και μονο να αγορασεις τα φαρμακα νιωθεις μια σιγουρια..και ας μην τα παρεις

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    16
    Ξεκινησα σημερα το πρωι να τα παιρνω, και σε μια ωρα φευγω για αθηνα ταξιδι (ειμαι θεσσαλονικη).

    Φοβαμαι μη μου φερουν τιποτα ζαλαδες και δε μπορω να ταξιδεψω... λεει μεσα οτι 1 στα 10 ατομα εχουν περιεργες ενεργειες.


    Παντως ρε παιδια μου φαινεται υπερβολικη η αγωγη που μου εδωσε παρολο που θα την ακολουθησω.
    Και παλιοτερα ειχα κατι τετοια και τα ξεπερασα μεσα σε 1 μηνα μονος, τελος παντων, θα ξερει καλυτερα ο γιατρος.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΜR SNEPTAKER, ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ: Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΞΕΡΕΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ! ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ, ΑΝ ΠΟΤΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ, ΘΑ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ. ΜΗΝ ΑΜΕΛΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΟΥ, ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ.
    ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΤΑΞΙΔΙ!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Αν ο γιατρός σου είπε να τα παίρνεις για συγκεκριμένο διάστημα και είναι και φίλος οκ. Αν είναι επ΄αόριστον και μιας και η πηγή του άγχους σου, δηλαδή η υποτιθέμενη καρδιοπάθεια, δεν υπάρχει πια, εγώ θα έδινα λίγο χρόνο στον εαυτό μου.
    Επί πλέον πρέπει να σου πω πως η διακοπή του καπνίσματος συνδέεται συχνά τον πρώτο καιρό με τσιμπηματάκια, γιατί μας προκαλεί άγχος η στέρηση του τσιγάρου (είναι όμως ακίνδυνα).

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Panos3082
    Η πιθανότητα να έχεις κάτι παθολογικό είναι πολύ μικρή και αυτό γιατι ο πόνος είναι οξύς και διαρκεί ελάχιστα όπως λες. Οι πόνοι της καρδιοπάθειας είναι διαφορετικοί. Αυτό που θα ήταν καλό βέβαια να κάνεις για να σιγουρευτείς 100% είναι να δεις αν σε πιάνει κατά την ώρα της άσκησης ή να κάνεις ένα τεστ κοπώσεως. Αν ούτε κι εκεί φανεί κάτι τότε το θέμα είναι είτε ψυχολογικό είτε μυοσκελετικό. Να έχεις κάτι τύπου Κοβασεβιτς είναι επίσης μάλλον απίθανο γιατί εκεί πια είναι θέμα κληρονομικότητας και φαίνεται το πρόβλημα στις τιμές της χοληστερίνης και κάποιων άλλων αιματολογικών δεικτών. Προσωπικά έιχα τέτοια εμπειρία πριν αρκετα χρόνια. Ένας οξύς πόνος στο κέντρο του στήθους που διαρκούσε λίγα δευτερόλεπτα και επανερχόταν τακτικά. Αλλά αν και πολύ ενοχλητικός καταλάβαινα ότι δεν ήταν από την καρδιά. Επίσης δυνατοί πόνοι στη μία πλευρά (συνήθως αριστερή) που σου κόβουν την ανάσα πολλές φορές οφείλονται στο διάφραγμα.
    Τελικά το άγχος της καρδιάς θεραπεύεται μόνο με την γνώση της καρδιάς.

    Πάνο, νομίζω πως λίγοι το έχουν ψάξει όπως εσύ

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    6
    Ναι vince το έχω ψάξει πολύ γιατί με έχει ταλαιπωρήσει πολλά χρόνια το άγχος και οι επιπτώσεις του στη καρδιακή λειτουργία. Επισκέφθηκα ψυχολόγους, ψυχιάτρους, πήρα αγχολυτικά, πήγα να ξεκινήσω αντικαταθλιπτικά (ευτυχώς τα έκοψα αμέσως) μέχρι που κάποια στιγμή πήρα την πιο σωστή νομίζω απόφαση… να αποκτήσω γνώση. Τότε άρχισα να καταλαβαίνω ότι καλή η χημική ανισορροπία στον εγκέφαλο που μου πουλάγανε οι διάφοροι ειδικοί αλλά αν δεν έκοβα τη δράση της ορμόνης του άγχους (προφανώς εννοώ την αδρεναλίνη) που προκαλεί τα σωματικά συμπτώματα δύσκολα θα γινόμουν καλά. Γιατί ποιος ξέρει τι γίνεται στο κεφάλι του καθενός, πόση σεροτονίνη λείπει στον ένα, πόση νοραδρεναλίνη στον άλλο κλπ. Γιατί να πάμε να τα πειράξουμε αυτά αφού την αδρεναλίνη τη νιώθει κανείς αμέσως με το που βγαίνει χωρίς να υπάρχει αμφιβολία και μάλιστα κυλάει στο αίμα και όχι μεταξύ συνάψεων στο κεφάλι. Γιατί να μην εμποδίσεις αυτό που είναι εύκολο και να πας να μπλέξεις στα δύσκολα και με αμφίβολα να όχι επικίνδυνα αποτελέσματα? Έτσι άρχισα να ψάχνω τι γίνεται με την αδρεναλίνη και πως μπορεί να την κουμαντάρει κανείς. Σιγά σιγά άρχισα να ανακαλύπτω μια πολύ ενδιαφέρουσα ομάδα φαρμάκων με την ονομασία β-αδρενεργικοί αναστολείς. Το ψάξιμο με οδήγησε στο inderal ένα πάμφθηνο φάρμακο που δεν μπορούσα να πιστέψω ότι μπορεί να κάνει κάτι ειδικά το ¼ που μου έλεγε ο καρδιολόγος που το συζήτησα να παίρνω. Τελικά όχι απλά έκανε αλλά αυτό που έκανε ήταν για μένα ένα θαύμα. Το θαύμα άρχισε μάλιστα από το πρώτο τέταρτο του χαπιού που πήρα, εδώ και ένα μήνα έχω πια απαλλαχτεί από έναν καθημερινό εφιάλτη 11 χρόνων. Δε θέλω να υποτιμήσω τα αντικαταθλιπτικά σίγουρα κάνουν δουλειά αλλά νομίζω ότι είναι κατάλληλα για την κατάθλιψη και όχι για το άγχος και τους πανικούς. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να πάθει πανικό (ακόμα κι αν προσπαθήσει) παίρνοντας inderal. Μάλιστα οι τελευταίες έρευνες δείχνουν ότι η προπρανολόλη (η ουσία του inderal) όχι απλά αντιμετωπίζει συμπτωματικά αλλά ότι ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ τις φοβίες… Σε μερικούς μήνες θα έχω προσωπική άποψη… Προς το παρόν νιώθω επιτέλους άνθρωπος…

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΠΑΝΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ! ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΕΝΘΑΡΡΥΝΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Καλά όλα αυτά Πάνο,προτίμησες να πάρεις ένα καθαρά καρδιολογικό φάρμακο που κατά την δική μου άποψη είναι πιο επικίνδυνο από τα αντικαταθλιπτικά (αλλά η άποψη μου δεν έχει κάμιά σημασία) για να αντιμετωπίσεις προφανώς συμπτώματα κρίσεων πανικού όπως ταχυπαλμία κτλ.
    Ωραία μέχρι εδώ.Αν υποθέσουμε όμως ότι η κατάσταση που βιώνεις είναι μία λίμνη, η ταχυπαλμία είναι στην επιφάνεια και αυτό που προκαλεί τις ταχυπαλμίες είναι στον βυθό.Εσύ λοιπόν προτιμάς να αντιμετωπίζεις τους τυχόν κυμματισμούς αυτής της λίμνης στην επιφάνεια παρά να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα που βρίσκεται στον βυθό.
    Η αδρεναλίνη που λες ότι ξεχύνεται και την νοιώθεις αμέσως είναι αυτή που προκαλεί τις ταχυπαλμίες, όμως κάποιες ΑΛΛΕΣ ρυθμιστικές ουσίες είναι αυτές που λανθασμένα λένε στο σώμα σου να προβεί στην έκκριση της αδρεναλίνης,που όπως πολύ σωστά είπες είναι η σεροτονίνη και η νοραδρεναλίνη.Αν αυτοί οι ρυθμιστικοί παράγοντες δεν έρθουν στα επίπεδα που πρέπει να είναι θα συνεχίσεις πολύ απλά το Inderal για πάρα πολύ καιρό χωρίς να αντιμετωπίζεις το ουσιαστικό πρόβλημα.

    Και για να πούμε την αλήθεια φίλε Πάνο,ο χρόνος πολλών επιστημόνων και αμύθητα ποσά χρημάτων έχουν δαπανηθεί για πειράματα και για την δημιουργία φαρμάκων,έκαναν άλλοι τα πειράματα ώστε να μη χρειάζεται να τα κάνεις εσύ στον εαυτό σου.Αν ψάξεις όμως λίγο καλύτερα θα δείς ότι το Inderal όντως δρα κατά της ταχυπαλμίας ,αρρυθμιών και διάφορων παθήσεων της καρδιάς, αλλά αυτό συμβαίνει επειδή επηρεάζει \"κάπως\" τον τρόπο που λειτουργεί η καρδιά σου για να το πετύχει αυτό,οπότε μπορεί να αποβεί επικίνδυνη εως και μοιραία η μη ορθή χρήση του.


    Παραθέτω και το εξής: χαρακτηριστικό αυτών των φαρμάκων είναι ο αποκλεισμός των β-αδρενεργικών υποδοχέων στην καρδιά, τα περιφερικά αγγεία, τους βρόγχους, το πάγκρεας και το ήπαρ. Πολλά από τα φάρμακα αυτής της κατηγορίας είναι μικτοί β1 (καρδιακοί) και β2 (βρογχικοί) αναστολείς.

    Ο β1 αποκλεισμός προκαλεί αρνητική χρονότροπη (βραδυκαρδία), δρομότροπη (κολποκοιλιακό αποκλεισμό), ινότροπη (καρδιακή ανεπάρκεια) και βαθμότροπη (αναστολή έκτοπων ρυθμών) δράση. Ο β2 αποκλεισμός προκαλεί βρογχόσπασμο.

    Αυτά...take care!

  14. #44
    Δημητρη η μη ορθολογικη χρηση οποιοδηποτε φαρμακου μπορει να φερει λαθος αποτελεσματα.
    Δευτερον το ιντεραλ στο χαρτακι μεσα γραφει πως ειναι και για αγχωδεις διαταραχες αρα δε συνταγογραφητε τυχαια
    Τριτον μερικοι ανθρωποι ποθ παθαινουν κρισεις πανικου εχουν σοβαρη φοβια με την καρδια οπως εγω πχ!αρα βοηθαει πολυ η χρηση του με παραλληλη ψυχοθεραπεια για να ξεπερασεις τους φοβους αυτους.Στον καθενα ταιριαζει διαφορετικη προσεγγιση γι αυτο μην ειμαστε απολυτοι

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    6
    Δημήτρη χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου θα πρότεινα να μην καταφεύγουμε σε υπερβολές. Το να βγαίνεις και να λες ότι κινδυνεύει κάποιος να πεθάνει από 10mg inderal την ημέρα νομίζω ότι είναι μέγιστη υπερβολή και παραπληροφόρηση. Στις καρδιοπάθειες χορηγούνται συνήθως 120-480mg την ημέρα. Εγώ λέω ότι για την αγχώδη διαταραχή αρκούν 10-20mg (στο φύλλο οδηγιών προτείνει 40mg αλλά νομίζω ότι είναι υπερβολική δόση). Το inderal δεν είναι καθαρά καρδιολογικό στις ενδείξεις αναφέρει ΚΑΙ την αγχώδη διαταραχή όπως και την πρόληψη ημικρανιών και τη θυρεοτοξίκωση. Απλά οFDA δεν έχει εγκρίνει επίσημα τη χρήση του για τις αγχώδεις διαταραχές και μάλλον δε θα το κάνει ποτέ για αυτονόητους λόγους… Και αν δε σε βοηθάω εννοώ ότι θα σου πρότεινα να είσαι λίγο πιο επιφυλακτικός απέναντι στους επιστήμονες και τα αμύθητα ποσά που λες. Δεν πιστεύω να θεωρείς ότι το 2010 αυτοί οι ‘επιστήμονες’ που λες θέλουν να γίνεται ο κόσμος καλά. Γιατί εγώ έχω καταλάβει ότι οι εταιρείες για τις οποίες δουλεύουν προσπαθούν μανιωδώς να διευρύνουν την πελατεία τους και κατά συνέπεια τα κέρδη τους (στην Αμερική χορηγούν αντιψυχωτικά σε παιδιά 10 χρονών για υπερκινητικότητα αν άκουσες για κάτι μηνύσεις που έγιναν τελευταία. Σε λίγα χρόνια θα κάνουν τα ίδια και εδώ). Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τα αντικαταθλιπτικά σίγουρα βοηθούν στις περισσότερες περιπτώσεις κατάθλιψης και ιδίως στις βαριές μορφές αλλά για το άγχος αμφιβάλλω και ειδικά για τη βρώμα που έχει βγει ότι θεραπεύουν εντελώς. Εγώ το inderal το παίρνω για να μπορέσω να αντιμετωπίσω όλα αυτά τα μικρά και μεγάλα που τόσο συχνά με έφερναν στα πρόθυρα πανικού. Όταν πια βλέπεις ότι έχεις τη δύναμη να κάνεις τα πάντα τότε ο φαύλος κύκλος γυρίζει προς τα πάνω και το μυαλό αρχίζει πολύ σιγά αλλά σταθερά να σκέφτεται αλλιώς, πιο ήρεμα, πιο θετικά, πιο λογικά. Έτσι προσπαθώ να θεραπευτώ όχι με τις λίμνες σεροτονίνης στον εγκέφαλο που θα μου δημιουργούσε η αναστολή της επαναπρόσληψής της και όταν θα έπαυε θα επανερχόμουν πιθανότατα στα ίδια. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά προσωπικά έτσι έχω αντιληφθεί τη λύση του προβλήματος και προς το παρόν κυλάει άψογα καλύτερα και από το πιο αισιόδοξο σενάριο που είχα σκεφτεί όταν ξεκινούσα το ‘πείραμα’ σαν την τελευταία μου ελπίδα πριν από ένα μήνα. Και όσο για την επικινδυνότητα του inderal (που δεν θεωρώ ότι υφίσταται σε τέτοιες δόσεις) είμαι πια πεπεισμένος ότι η καρδιά μου θα τα έφτυνε πάρα πολύ πιο γρήγορα αν συνέχιζε να λειτουργεί υπό τέτοιες συνθήκες άγχους. Ακόμα και αν χρειαζόταν να έπαιρνα το χάπι για όλη μου τη ζωή (που δε νομίζω να χρειαστεί για περισσότερο από μερικούς μήνες) δε θα είχα κανένα πρόβλημα και σίγουρα η επιβάρυνση του οργανισμού μου θα ήταν ελάχιστη μπροστά στην καταστροφή που προκαλεί η αδρεναλίνη…

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •