Αλγος στηθους & δυσφορια ανευ πορισματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    16

    Αλγος στηθους & δυσφορια ανευ πορισματος

    Γεια σας και απο εμενα, εχει τυχει να σας βρω απο το google και να διαβασω αρκετα πραγματα τα οποια μου φανηκαν πολυ χρησιμα.

    Ειμαι 25 χρονων και θα ηθελα να μοιραστω και εγω την ιστορια μου.

    Πριν απο ενα μηνα περιπου αρχισαν καποιοι ανεπαισθητοι πονοι στο στηθος στους οποιους δεν εδινα καμια σημασια.

    Ενα ωραιο βραδυ στις... 6-6-2009 επισκευτικα νοσοκομειο για αλγος στο Στηθος με αντανακλαση στην πλατη.

    Καρδιογραφημα εκεινη την ημερα κανονικοτατο με μια μικρη \"διαταραχη επαναπολωσης ?\" η οποια οπ οτι μου ειπαν ειναι απολυτα φυσιολογικη για πολλους ανθρωπους.

    Επομενη επισκεψη την αλλη μερα για τον ιδιο λογο αλλα και παλι μου ειπαν οτι τζαμπα τρεχω και δεν εχω απολυτως τιποτα.

    Στις 12-6-2009 ξαυνικα με επιασε ταχυκαρδια (120-140 το λεπτο ?) Και μεταφερθηκα εσπευσμενα στο νοσοκομειο οπου μου εδωσαν υπογλωσιο, Triplex (υπερηχογραφημα) και μου ειπαν για ακομα μια φορα οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι μαλλον απο τους καφεδες και τα τσιγαρα θα εγινε. Φυσιολογικη ταχυκαρδια δηλαδη, με αιτιο οχι την καρδια.

    14-6-2009 (εχθες) Ισχυροτατο αλγος, η τσιμπιμα η οπως το λενε, και την ωρα που συμβαινει να κοβεται η αναπνοη μου, να αισθανομαι την καρδια μου να σταματαει, αναγουλα, τρεμουλο στα ποδια, να μη μπορω καν να στηριχτω πανω τους. Στο νοσοκομειο φυσικα ολα να ειναι φυσιολογικα.


    Εκανα καρδιογραφημα αρκετες φορες, Triplex (Υπεριχο) φυσιολογικο
    (με μελανο σημειο μονο μια προπτωση μητροειδους που την εχουν πολλοι ανθρωποι και μου ειπαν ειναι φυσιολογικο)
    Εξετασεις για εμφραγμα αρκετες φορες τα ενζυμα ειναι καλα,
    και ακτινογραφια θωρακως μια φορα με το πρωτο περιστατικο.

    Παρολα αυτα πολλες φορες αισθανομαι τον πονο ειτε απο μπροστα ειτε πισω στην πλατη ή και τα δυο.

    Ο πονος για ενα η δυο δευτερολεπτα (ισως τσιμπιμα ειναι σωστοτερη λεξη) και εκεινη την ωρα να κοβεται η αναπνοη μου, να τιναζομαι πανω σαν ελατηριο για να παρω ανασα.


    Υγ. Υστορικο απο καρδιοπαθεια δεν εχω περα απο κατι αρρυθμιες παλαιοτερα (5-6 χρονια ?) αθωες καθως παλι δεν υπηρχε καποιο προβλημα...


    Πραγματικα θα ανακουφιζομουν αν ακουσω παρομοια ιστορια με αισιο τελος, καθως ειμαι λιγο τρομαγμενος...

    Λυπαμαι και την Κοπελα μου που σε ενα μηνα εχουμε κλεισει για διακοπες και αν συνεχιστει αυτη η ιστορια, θα πρεπει να της ανακοινωσω οτι θα κατσουμε στο σπιτι...

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ! ΕΚΑΝΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    16
    Αρκετες φορες τσεκαραμε να ενζυμα της καρδιας, απο αλλες ορμονες τα παντα, θυρεοειδης μεχρι ανδρογονα και νατριο χοληστερινες, τα παντα ολα !

    Ευχαριστω για την απαντηση και καλως σας βρηκα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Mr. για να ξεμπερδεύεις με την ιστορία μια ώρα αρχίτερα και εφόσον οι εξετάσεις σου είναι φυσιολογικές όπως φαίνεται, επισκέψου το συντομότερο δυνατό κάποιον ψυχολόγο. Τα συμπτώματα που περιγράφεις τα έχουμε νοιώσει πολλοί εδώ μέσα και ξέρουμε περί τίνος πρόκειται, λοιπόν, 99,99999% τη λύση στο πρόβλημα σου θα σου τη δώσει ένας ψυχολόγος.Μη το σκέφτεσαι καθόλου, όσο το αφήνεις τόσο πιο πολύ θα σε ταλαιπωρεί και σε διάρκεια και σε ένταση.Αν χρειαστεί να αρχίσεις και φαρμακευτική αγωγή,που πολύ πιθανό να είναι, κάντο.

    Είναι ζωτικής σημασίας να το δείς με κάποιον ψυχολόγο τώρα που είναι νωρίς!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ! ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΚ, ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ, ΔΗΛ. ΤΟ ΑΓΧΟΣ-ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ, ΕΙΜΑΙ ΠΑΘΟΥΣΑ. ΕΙΧΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΑ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ. ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ, ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΟΒΕΡΗ ΚΑΡΔΙΟΠΑΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΡΧΙΣΩ ΣΤΙΣ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ!ΠΑΡΕΠΙΜΠΤΟΝΤΩΣ, ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΟΠΤΩΣΗ ΜΙΤΡΟΕΙΔΟΥΣ.
    ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟ. ΚΑΝΕ ΤΟ ΤΩΡΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ! ΜΗ ΣΕ ΦΟΒΙΖΕΙ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    16
    Σε ευχαριστω φιλε μου, αλλα θα ηθελα να πω κατι με το πρωτο μηνυμα, αλλα το εκοψα λογω μεγεθους.

    Αυτο ειναι οτι... παιδια, Ο πονος ειναι δυνατος και απολυτως ΣΑΦΗΣ, δεν ειναι οπως παλια που νομιζα οτι ποναει, τσιμπιματακι ελαφρο και λοιπα, μιλαμε για αρρυθμια κ πονος, σαφεστατος πονος...

    Μπορει αυτο να ειναι θεμα ψυχολογικο ? Σαφης και δυνατος πονος (η τσιμπιμα) με ψυχολογικα αιτια ? Μακαρι...

    Θα παω την τεταρτη για να κανω ακομα μια φορα triplex (υπερηχο).

    Σε ευχαριστω και παλι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΤΡΙΠΛΕΞ-ΠΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ-ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Χάνεις τον χρόνο σου και τα λεφτά σου... ψυχολόγος τώραααααααα!!!
    Πρίν στο γυρισει και σε κατάθλιψη.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    16
    Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ, θα αρχισω να το σκεφτομαι αυτο το ενδεχομενο απλα μου φαινεται εντελως σωματικο, ισως υποτιμαω τη δυναμη της ψυχολογιας, θα κανω το τριπλεξ την τεταρτη και αν δε δειξει κατι θα αρχισω να σκεφτομαι και αυτο το ενδεχομενο.

    Θα ηθελα να ακουσω αν ειχε καποιος το ιδιο θεμα... με πονο εμπρος και πισω και ταυτοχρονα δυσφορια..

    Να νοιωσω λιγο καλυτερα.

    Ευχαριστω δεν περιμενα τοση ανταποκριση

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Εγώ το είχα και όχι μόνο αυτό , είχα και μούδιασμα στο αριστερό χέρι,έτρεμα,αδυναμία,τάσει� � λυποθυμίας,αναγούλες,δύσπν οια,αίσθημα πνιγμού κτλ.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    16
    Παιδια σας ευχαριστω πολυ, θα μου βγει και σε καλο αυτη η ιστορια γιατι απο σημερα εκοψα το καπνισμα...

    Απο θεμα καταθλιψης ισως να υπαρχει ενα θεμα μιας και τελευταια ειμαι λιγο ευσυγκινητος...

    Πραγματικα το αμεσως προηγουμενο μηνυμα με βοηθησε πολυ γιατι ακριβως το ιδιο παρατηρω και εγω.

  12. #12
    φιλε αφου εχεις κανει τις εξετασεις κ ειναι μια χαρα μη το ψαχνεις αδικα
    ουτως η αλλως σε φορουμ για θεματα ψυχολογιας μπηκες να το πεις
    ειναι περιεργο σε καταλαβαινω τα συμπτωματα που λες κ γω τα ειχα κ ειναι κ πολυ εντονα που
    νομιζεις οτι ειναι αληθινα
    σκεψου οτι εχεις κανει ολες τις εξατασεις κ εισαι οκ μην αγχωνεσαι οτι θα παθεις κατι
    δοκιμασε να μιλησεις σε καποιον ψυχολογο ισως ηρεμησε κ ολα θα πανε καλα φιλε μου

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    16
    Τα συμπτωματα ειναι αληθινα, η αιτια ειναι το θεμα...

    Ο λογος που εγραψα σε forum για θεματα ψυχολογιας βασικα ηταν για να μαθω αν ειναι δυνατον, τοσο δυνατα συμπτωματα να εχουν ψυχολογικη αιτια...

    Να σκεφτω οτι εκανα ολες τις εξετασεις απλως λιγο δυσκολο γιατι δεν εκανα και τις τρελες εξετασεις λογικο να εχω κατι σπανιο και να μην το εχουν καταλαβει (ισως, κατα 1%)


    Σας ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα παιδια ενοιωσα καλυτερα παντως.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Με τόσες εξετάσεις που περιγράφεις, όλα φαίνονται καλά. Επι πλέον είσαι 25 χρονών, ηλικία που δεν συνηθίζονται τα εμφράγματα, πολύ παραπάνω όταν έχεις βρει και τα άλλα εργαστηριακά οκ, όπως πχ ανέφερες τη χολιστερίνη.
    Οταν έχεις άγχος όμως και αυτό εξελίσσεται ανεξέλεγκτο, τότε όντως μπορεί να εμφανιστεί κάποιο αληθινό σύμπτωμα ψυχοσωματικής προέλευσης.
    Αυτό με την καρδιά, το έχω περάσει και εγώ. Με αληθινά τσιμπήματα και αρρυθμία (έτσι τα ένοιωθα εγώ). Ημουν σίγουρη ότι κάτι έχω. Τελείως. Είχα ήδη αρχίσει από μόνη μου τη δίαιτα του καρδιοπαθή. Οσο το σκεφτόμουν τόσο συνέχιζαν τα τσιμπήματα. Συγκεκριμένα τσιμπήματα, όπως λες και εσύ. Οταν επισκέφτηκα τον καρδιολόγο και με βρήκε μια χαρά, τον πίστεψα και βγήκα να το γιορτάσω. Από την επόμενη το είχα ξεχάσει. Από τότε έχουν περάσει 5 χρόνια που δεν ξαναθυμήθηκα εκείνο το πρόβλημα.
    Τα συμπτώματα είναι αληθινά, αλλά όσο τα σκέφτεσαι, διογκώνονται. Να βγεις να γιορτάσεις τα καλά αποτελέσματα, να χαρεις τις διακοπές σου, να πας και σε κανένα ψυχολόγο αν θέλεις να ξεφορτώσεις λίγο το άγχος σου και ....συγχαρητήρια για το κόψιμο του καπνίσματος!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Ναι όντως τα συμπτώματα είναι αληθινά, πιο αληθινά δε θα μπορούσαν να είναι.Το κακό με όλη αυτή την κατάσταση είναι ότι τα συμπτώματα είναι παραπλήσια με αυτά της καρδιοπάθειας.Απλά πρέπει κάποιος να σου εξηγήσει τί συμβαίνει στο σώμα σου όταν μπαίνει \"κατά λάθος\" , χωρίς να χρειάζεται,σε κατάσταση συναγερμού.
    Υπάρχει πολύ λογική εξηγηση για όλα αυτά τα συμπτώματα που νοιώθεις, απλά βλέπεις λάθος γιατρούς.

    Κοίτα αφού δεν έχεις φρικάρει ακόμη , ζήσε λίγο στην κατάσταση που ζείς τώρα και ίσως-ίσως λέω- βγείς κερδισμένος στο τέλος.Απλά επειδή είναι αρχή ακόμη δε μπορείς να φανταστείς μέχρι που μπορεί να φτάσει το πράγμα.

    Α και κάτι ακόμη, οι αρρυθμίες είναι κι αυτές μέσα στο παιχνίδι αν τυχόν και νοιώσεις καμιά που και που, μην πανικοβληθείς και θεωρήσεις ότι είναι πάλι η υποτιθέμενη καρδιοπάθεια.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •