άντε βρε παιδιά βοήθηστε μήπως την παλέψω και χωρίς τα χάπια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    άντε βρε παιδιά βοήθηστε μήπως την παλέψω και χωρίς τα χάπια

    Να\'μαι παλι.. μετά απο μία επεμβαση που έκανα πριν ένα μήνα, όπως έχω πει και αλλου τα έκοψα τα ρημαδοladose. Απο τότε βεβαια εχω μια ζαλουρα, μια ναυτία (καλα αυτό μπορεί να είναι και απο τις αντιβιωσεις που φορτωθηκα στο νοσοκομειο) ή και ψυχολογικό. Πηγα στον γιατρό μου και του είπα οτι θελω να τα κοψω..φοβαται λεει οτι θα ξανακυλησω και μου εγραψε τα seropram για πιο ελαφρια...αλλα δεν θελω αρνουμαι. Θελω οτι ψυχοσωματικό έχω να το παλεψω μονη μου, οχι να παλευω και με τις παρενεργειες...δεν λεω. Υπαρχουν στιγμές που με πιανουν πανικοί \"τι να έχω τώρα. Μήπως να κανω (κι αλλες) εξετάσεις;;; αλλά τους ξεπερνάω προς το παρόν...υπάρχει κανείς να δωσει κουράγιο;;;
    Υ.Γ. προς το παρόν τις ψυχοθεραπειες τις συνεχιζω και βλεποντας..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    55
    Δεν ξερω να σου απαντησω για χάπια αλλά πολυς κόσμοσ το ξεπέρασε και με την ψυχοθεραπέια.
    Και εγώ χωρισ χάπια πάλευα μόνη μου για χρόνια.Τουσ τελευταίουσ μηνεσ ξεκίνησα πιο συστηματικά ψυχοθεραπέια και νομίζω οτι τα αποτελέσματα είναι πολυ σημαντικά..
    Εκεί που με φόβιζαν πολλα κοινωνικά γεγονότα μην τυχον παθω πανικο και τα απέφευγα συστηματικότατα κατάφερα να οργανωσω και να κανω το γάμο μου χωρισ ιδιαίτερο αγχοσ..
    Δεν ξερω τι να πω ...Δεν το χω συνειδητποιήσει..
    Μακάρι να ξεκολλήσω απο το φαύλο κύκλο των χαζών σκέψεων όλων αυτών των χρόνων..
    Υπάρχει ελπίδα και στο λέω εγω που έζησα αυτη την κατάσταση όλων αυτών των καταστροφολογικών σκέψεων στον υπέρθετο βαθμό για χρόνια..
    Ψάξε να δεισ τι κρυβεται πίσω από όλα αυτά..
    Είναι μονο συμπτωματα..
    Ρίξε άκυρο σε κάθε κακή σκέψη..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Ευχαριστώ Τόνια, ειναι παρήγορες τέτοιες κουβέντες. Ναι, πιστεύω και εγω στον εαυτό μου αρκετά και καμμια φορά μαλιστα \"αυτοανεβαζομαι\" αλλά ειχα στο μυαλο μου πολυ αυτή την επεμβαση τον τελευταιο χρόνο και μαλλον με \"χτυπησε\" στα ψυχοσωματικά.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    kalli8ea
    Posts
    27
    ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ...
    ΠΕΡΑΣΑ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΚΟΒΟΤΑΝ Η ΑΝΑΠΝΟΗ ΕΙΧΑ ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ
    ΟΤΑΝ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΛΙΜΠΡΑΞ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ 5 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΟΛΑ!!!!
    ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ... ΜΗ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ ΔΕΣ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΤΗΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΙΑ ΚΩΛΟΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ
    ΜΗ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΟΛΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ... ¨):P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Fleur,νομίζω πως ενώ τα αντικαταθλιπτικά δεν προκαλούν σωματικό εθισμό,ωστόσο μπορεί να προκαλούν ψυχολογικό,με την έννοια του να αισθάνεται κανείς πως δεν είναι\"καλά\"και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στην καθημερινότητά του άνευ τους.

    Αυτό που βλέπω εγώ να συμβαίνει στην περίπτωσή σου,είναι πως καθώς ένιωσες πως δεν τα έκοψες μόνη σου,αλλά αναγκάστηκες από εξωτερικές συνθήκες,που κατά κάποιο τρόπο σου επέβαλλαν το κόψιμο(χειρουργείο),έχεις πείσει τον εαυτό σου πως τώρα δεν είσαι οκ,πως τα χρειάζεσαι,γιατί ξανακυλάς.Κάπως έτσι.

    Κάτι ανέφερες για ψυχοσωματικά.Τι ακριβώς σου έχει παρουσιαστεί;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    ευχαριστώ παιδια, το διαχειριζομαι καπως νομίζω....ο χρόνος έχει σημασία να δείξει.
    Τα ψυχοσωματικά που είχα ήταν διαφορα. Μυρμηγκιάσματα,μουδιάσματ� �, πονοκεφάλους, ταχυκαρδίες και τελευταία ενόχληση στομάχι και ναυτία...

  7. #7
    Φλερ...εγώ θα σου έλεγα να μη το σκέφτεσαι καθόλου.
    Άσε τις μέρες να κυλούν, ασχολήσου με κάτι άλλο, προγραμμάτισε πχ τις διακοπές σου, σκέψου πόσο ωραία θα περάσεις, ψάξε για μαγιό, ασχολήσου δηλαδή με την καθημερινότητα σου.
    Όταν περάσει λίγος καιρός θα ανακαλύψεις πως μπορείς να βιώνεις την πραγματικότητα σου χωρίς πατερίτσες.
    Φυσικά η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει πάρα πολύ. Σε περίπτωση που νιώθεις πως δεν μπορείς να το παλαίψεις κάνε ένα έξτρα ραντεβού με το γιατρό σου ώστε να πάρεις θάρρος και μια έξτρα στήριξη....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •