Ζωή στο εξωτερικό /προβληματίζομαι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Και ; Θεωρείς ότι είναι καλά οικονομικά ; Μείνε στην ελλάδα τότε.

    Θα σου πω. Προτιμάνε τα καλά της Ελλάδας και ενδεχομένως έχουν back up.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Blizzard View Post
    Θα σου πω. Προτιμάνε τα καλά της Ελλάδας και ενδεχομένως έχουν back up.

    Εγώ ακούω να λένε ότι την πάτησαν που δεν έφυγαν όταν μπορούσαν . Τα καλά ; Μπουζουξίδικα, σουβλάκια , λιαστή ντομάτα ;; Είναι φοβερά πλεονεκτήματα , δεν λέω.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Blizzard View Post
    Ίσως έχει σχέση, ίσως και όχι αλλά έχω χάσει σε τροχαίο τον αδερφό μου και τον κολλητό του. Βέβαια οι φιλίες μου δεν έχουν αλλάξει ιδιαίτερα πριν και μετά. Απλά πριν ειχα πάντα τον αδερφό μου και τον φίλο του στο σπίτι για παρέα. Το ότι σκίστηκε η καρδιά μου άλλο θέμα βέβαια. Αλλά πρόβλημα είχα και πριν από αυτό νομίζω.
    σαλβαδορ, που εισαι;
    is it just me?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σαλβαδορ, που εισαι;
    is it just me?
    Nope, it's not just you lol

  5. #20
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σαλβαδορ, που εισαι;
    is it just me?
    Καλά το σκέφτηκες.Ειναι ο ίδιος.


    Όπως έχω γράψει αρκετές φορές τα τρολ τα καταλαβαίνεις αρχικά από το συναισθημα

    Όταν διαβάζω μια ιστορία, όταν καταλαβαίνω ότι δεν κολλάει το συναίσθημα με τον τρόπο που το περιγράφει, χτυπάει μέσα μου σαν καμπανάκι και τότε ξαναδιαβάζω την ιστορία για να δω τα λάθη του.

    Τον συγκεκριμένο συνήθως τον καταλαβαίνω από το πρώτο του ποστ αλλά τον αφήνω να προχωρήσει η ιστορία για να έχει ενδιαφέρον το παιχνίδι αλλά και να σιγουρευτώ έτσι ώστε όταν είναι να πω την άποψη μου, να τον κλειδώσω και να μην έχει από κάπου να πιαστεί.

    Ετσι ώστε να νιώσει σαν αρουρι που πιάνεται στην φάκα, σαν μια μέγγενη που όσο πάει να ξεφύγει και όσο αντιδρά να τον σφίγγει όλο και περισσότερο ( ΧΑ ΧΑ τρολαρω και λίγο )

    Εδώ δεν τον κατάλαβα από το πρώτο του ποστ αλλά στην συνέχεια που του απαντάει η Σόνια σοβαρά και αυτός απαντάει ετσι ----
    30 είμαι, έχω δουλέψει κιολας. Διδακτορικό τέλειωσα φέτος. Δεν έχω ούτε παιδιά ούτε σκυλιά χαχα –

    Τελειως άκυρο συναίσθημα που δεν συμβαδίζει με την περιγραφή που έκανε πριν.

    Έπειτα λέει αυτό που παρέθεσες κι συ με το δυστύχημα που πάλι δεν κολλάει το συναίσθημα που βγάζει με την εξιστόρηση της πλοκής του.

    Εν τω μεταξύ τώρα κάνει τον γιατρό. Αν τον ρωτήσει για παράδειγμα ο Noctis κάποια πράγματα για την ιατρική , θα ξεσκεπαστει με την μια.

    Είναι φανερό ότι στην αρχή ξεκινήσε την ιστορία σαν μια απλή ιστορία αλλά έλα που όμως αν δεν βάλεις στην ιστορία σου άσχημες κατάστασεις πόνο και κλάμα , δεν τραβάει η ιστορία και φθάνει το πολύ δύο σελίδες
    .
    Έτσι από δω ο φίλος μας , βάζει μέσα φανταστικό πόνο και προβλήματα, έτσι ώστε να συντηρείται η ιστορία του.

    Το θέμα είναι να μας πει κάποια στιγμή αληθινα (λίγο δύσκολο αυτό βέβαια ) για ποιον λόγο του αρέσει να τρολαρει τον κόσμο και σε τι τον βοηθάει αυτή η κοροϊδία.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    συμφωνω σε οσα λες, αλλα εμενα κατι αλλο με ταραξε περισσοτερο στο σημειο που απομονωσα, αλλα δεν θα το πω ακομα, ειναι βαρυ...
    αντ αυτου, τον καλω να σταματησει τα τρολοθεματα και να μιλησει με το αληθινο του προσωπο , ανωνυμα φυσικα και με τα πραγματικα προβληματα του.

  7. #22
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συμφωνω σε οσα λες, αλλα εμενα κατι αλλο με ταραξε περισσοτερο στο σημειο που απομονωσα, αλλα δεν θα το πω ακομα, ειναι βαρυ...
    αντ αυτου, τον καλω να σταματησει τα τρολοθεματα και να μιλησει με το αληθινο του προσωπο , ανωνυμα φυσικα και με τα πραγματικα προβληματα του.
    Συμφωνώ .Όμως το τρολαρισμα είναι δεύτερη φύση του.

    Ακόμα και να ξεκινήσει να λέει τα αληθινά του προβλήματα , πάλι θα κυριαρχήσει η τάση του να ζει φανταστικές καταστασεις και πάλι θα προσθέσει ψέμα και παραπλανητικές καταστάσεις.

    Το αποκλείω να πει την πλήρη αλήθεια. Ίσως να γράψει κάποια όντως προβλήματα του αλλά και πάλι θα τα διανθισει με όμορφα ψεμματα.

    Τον έχω ικανό να πει ότι έχετε δίκιο θα γράψω μια φορά την αλήθεια και ενώ θα περιμένεις να ακούσεις την αλήθεια, να πει πάλι ψεμματα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Σαλβαδόρ View Post
    Συμφωνώ .Όμως το τρολαρισμα είναι δεύτερη φύση του.

    Ακόμα και να ξεκινήσει να λέει τα αληθινά του προβλήματα , πάλι θα κυριαρχήσει η τάση του να ζει φανταστικές καταστασεις και πάλι θα προσθέσει ψέμα και παραπλανητικές καταστάσεις.

    Το αποκλείω να πει την πλήρη αλήθεια. Ίσως να γράψει κάποια όντως προβλήματα του αλλά και πάλι θα τα διανθισει με όμορφα ψεμματα.

    Τον έχω ικανό να πει ότι έχετε δίκιο θα γράψω μια φορά την αλήθεια και ενώ θα περιμένεις να ακούσεις την αλήθεια, να πει πάλι ψεμματα.
    Με φώναξες;!
    Έχει ανοίξει ένα πολύ δυνατό τρολοθέμα σε άλλη ενότητα αλλά για κάποιο λόγο δεν με αφήνει να σχολιάσω. Για το συγκεκριμένο τύπο δεν είπε και κάτι τρελό πάντως, ενας απο τους άπειρους που θέλουν να περάσουν τα STEPS είναι και δεν έχει φίλους. Οι μισοί γιατροί έτσι είναι και οι άλλοι μισοί ψάχνουν γκομενάκια. Επίσης οι γιατροί με βάση μελέτες είναι αρκετά ψηλά σε καταχρήσεις. Μου φαίνεται πιθανό να λέει αλήθεια, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.

  9. #24
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Με φώναξες;!
    Έχει ανοίξει ένα πολύ δυνατό τρολοθέμα σε άλλη ενότητα αλλά για κάποιο λόγο δεν με αφήνει να σχολιάσω. Για το συγκεκριμένο τύπο δεν είπε και κάτι τρελό πάντως, ενας απο τους άπειρους που θέλουν να περάσουν τα STEPS είναι και δεν έχει φίλους. Οι μισοί γιατροί έτσι είναι και οι άλλοι μισοί ψάχνουν γκομενάκια. Επίσης οι γιατροί με βάση μελέτες είναι αρκετά ψηλά σε καταχρήσεις. Μου φαίνεται πιθανό να λέει αλήθεια, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.
    Θα μπορούσες για παράδειγμα να τον ρωτήσεις για τα μαθήματα της σχολής.Τι ειδικότητα πήρε;
    Ανάλογα την ειδικότητα να του έκανες κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις.

    Τον ψευτογιατρο που υποτίθεται θεράπευε ασθενείς με καρκίνο ,οι κανονικοί γιατροί τον κατάλαβαν από τον τρόπο που έβαζε τα γάντια.

    Είναι απλό, τον ρωτάς κάτι ιατρικό και αμέσως καταλαβαίνεις κατά πόσο λέει αλήθεια.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Σαλβαδόρ View Post
    Θα μπορούσες για παράδειγμα να τον ρωτήσεις για τα μαθήματα της σχολής.Τι ειδικότητα πήρε;
    Ανάλογα την ειδικότητα να του έκανες κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις.

    Τον ψευτογιατρο που υποτίθεται θεράπευε ασθενείς με καρκίνο ,οι κανονικοί γιατροί τον κατάλαβαν από τον τρόπο που έβαζε τα γάντια.

    Είναι απλό, τον ρωτάς κάτι ιατρικό και αμέσως καταλαβαίνεις κατά πόσο λέει αλήθεια.
    Στις μέρεςμ μας όλα αυτά μπορείς να τα ψάξεις, οπότε δεν έχει νόημα. Από κοντά ναι θα μπορούσες. Αλλά με το google? Όσον αφορά τον ψευτογιατρό το έχω ακούσει αυτό που λες. Δυστυχώς όλοι μας βλέπουμε συναδέλφους που λέμε είναι δυνατόν αυτός να μην έχει πτυχίο; Και όμως.
    Αυτό που με ξεπερνάει για τον ψευτογιατρό είναι πως γίνεται οι γονείς/φίλοι ασθενών το 2021 να πιστεύουν ότι χωρίς χημειοθεραπεία έχει προοπτική (ή χωρίς επέμβαση). Γιατί το καταλαβαίνω να προσπαθείς να τρέφεσαι σωστά όταν έχεις καρκίνο, αλλά όχι αυτά τα τέρατα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Με φώναξες;!
    Έχει ανοίξει ένα πολύ δυνατό τρολοθέμα σε άλλη ενότητα αλλά για κάποιο λόγο δεν με αφήνει να σχολιάσω. Για το συγκεκριμένο τύπο δεν είπε και κάτι τρελό πάντως, ενας απο τους άπειρους που θέλουν να περάσουν τα STEPS είναι και δεν έχει φίλους. Οι μισοί γιατροί έτσι είναι και οι άλλοι μισοί ψάχνουν γκομενάκια. Επίσης οι γιατροί με βάση μελέτες είναι αρκετά ψηλά σε καταχρήσεις. Μου φαίνεται πιθανό να λέει αλήθεια, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.
    η δεν καταλαβες τι ειπωθηκε, η επιτηδες πετας την μπαλα στην εξεδρα.
    δεν ειπε οτι ειπε κατι "τρελλο". ηταν πολυ συγκεκριμενος.
    ειπε οτι το συναισθημα που εμφανιζει δεν κολλαει στα πραγματα που λεει. δηλαδη, αυτοσχεδιαζει...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορω να ξερω με σιγουρια εαν ειναι troll, αλλα ειναι λιαν εκνευριστικο. Μερικα συνεπακολουθα αυτου:

    1) Εκμεταλλευεται την καλοσυνη των αλλων για να διασκεδασει.
    2) Ο χρονος που δαπαναται απο τους αλλους, θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει σε καποιο αλλο μελος που θα ηθελε λιγη επικοινωνια ή συμβουλες και το εχει αναγκη.
    3) Αφηνει μια ασχημη γευση στο στομα και τους κανει ολους καχυποπτους. Την επομενη φορα που θα μπει καποιος που μπορει να εχει οντως καποιο προβλημα, αυτη η καχυποψια και η αρνητικοτητα θα φανουν στις απαντησεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #28
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Στις μέρεςμ μας όλα αυτά μπορείς να τα ψάξεις, οπότε δεν έχει νόημα. Από κοντά ναι θα μπορούσες. Αλλά με το google? .
    Ρε φίλε θα μας τρελάνεις; Δεν σε βλέπω να έχεις διεισδυτικό τρόπο σκέψης.

    Επειδή δηλαδή τα βρίσκεις όλα στο Google πάει να πει ότι δεν μπορείς να καταλάβεις κάποιον από μακριά;
    Μου φαίνεται αδιανόητο αυτό που λες.

    Μήπως μας τρολαρεις κι συ και δεν είσαι καν γιατρός;

    Του θέτεις πολύ απλές ερωτήσεις που δεν μπορεί να βρει στο Google.

    Που πήγε να σπουδάσει και ποιους είχε καθηγητές. Ποιος καθηγητής ήταν ο πιο αυστηρός.

    Αν όμως σου έλεγε ότι δεν λέει προσωπικα δεδομένα τότε εσύ θα πήγαινες σε άλλη κατηγορία.
    Θα του έλεγες από τα υποχρεωτικά μαθήματα , ποιο μάθημα τον δυσκόλεψε πιο πολύ και γιατί;
    Τα εξάμηνα τα περνούσε κατευθείαν ή ήταν κάποιο μάθημα που του είχε γίνει εφιάλτης.

    Θα του ελεγες κάτι απλό για πρώτες βοηθειες .
    Χιλιαδες πράγματα μπορούσες να τον ρωτήσεις που δεν τα βρίσκεις στο Google

    Πάνω σε αυτό που λες να στο αντιστρέψω.
    Αν πω εγώ ότι εσύ δεν είσαι γιατρός και μας κάνεις πλάκα.
    Εσύ που είσαι όντως γιατρός, μόλις το ακούσεις , θα γελάσεις μέσα σου και θα μου γράψεις με στοιχεία και γνώσεις και θα με αποστομώσεις.

    Ετσι και ο φίλος μας αν ήταν όντως γιατρός , θα καλωσόριζε μια τέτοια επιθεση και αν κάποιος τον αμφισβητουσε , θα τον τύλιγε κόμπο σε μια κόλλα χαρτί.

    Βέβαια τσάμπα τα γράφουμε αυτά γιατί ο φίλος μας κατάλαβε ότι πιάστηκε με την γίδα στην πλάτη και ήδη φαντάζομαι ετοιμάζει νέο τρολοθεμα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Στο φορουμ δεν απαντας σε πραγματικο χρονο. Οι σχολες ειναι στο ιντερνετ με το διδακτικο τους προσωπικο, με οδηγο σπουδων και με χιλιαδες να εχουν καταθεσει εμπειριες στο διαδικτυο, αν βαλεις και τα Αγγλικα μεσα. Σιγουρα θα μπορουσες να τον ξεγελασεις με μια τριτου βαθμου ανακριση, μεσα σε κανα δυο σελιδες, εξαρταται και ποσο καλος ανακριτης εισαι. Εαν σε ξεγελασει και δωσει ο Noctris το οκ ή κανει λαθος και τον βγαλει τρολ, τελοςπαντων δεν γινονται αυτα. Ισα- ισα που θα του δωσεις πνευματικο ερεθισμα με αυτη τη διαδικασια, θα κανεις το παιχνιδι ενδιαφερον. Τον επιασες στο προφιλ ταμταμ και τον εχασες στο προφιλ γκιαουρ.
    Και αυτο φυσικα εαν δηλωσει επιστημονας σε ενα τομεα, που εχουμε αντιστοιχο επιστημονα στο φορουμ.
    Εαν μπει και απλα αναφερει ενα προβλημα πχ σε σχεση, δεν μπορεις να το κανεις αυτο.

    Αναρωτιεμαι και για την ηλικια του. Ενας- δυο εφηβοι που χαζευουν στις οθονες του υπολογιστη τους κανοντας πλακα για το τι θα γραψουν μετα, ξερω γω γιατι να κανεις κατι τοσο ανουσιο. Καλα εαν ψαχνεις λογικη δεν βγαζεις ακρη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Σαλβαδόρ View Post
    Ρε φίλε θα μας τρελάνεις; Δεν σε βλέπω να έχεις διεισδυτικό τρόπο σκέψης.

    Επειδή δηλαδή τα βρίσκεις όλα στο Google πάει να πει ότι δεν μπορείς να καταλάβεις κάποιον από μακριά;
    Μου φαίνεται αδιανόητο αυτό που λες.

    Μήπως μας τρολαρεις κι συ και δεν είσαι καν γιατρός;

    Του θέτεις πολύ απλές ερωτήσεις που δεν μπορεί να βρει στο Google.

    Που πήγε να σπουδάσει και ποιους είχε καθηγητές. Ποιος καθηγητής ήταν ο πιο αυστηρός.

    Αν όμως σου έλεγε ότι δεν λέει προσωπικα δεδομένα τότε εσύ θα πήγαινες σε άλλη κατηγορία.
    Θα του έλεγες από τα υποχρεωτικά μαθήματα , ποιο μάθημα τον δυσκόλεψε πιο πολύ και γιατί;
    Τα εξάμηνα τα περνούσε κατευθείαν ή ήταν κάποιο μάθημα που του είχε γίνει εφιάλτης.

    Θα του ελεγες κάτι απλό για πρώτες βοηθειες .
    Χιλιαδες πράγματα μπορούσες να τον ρωτήσεις που δεν τα βρίσκεις στο Google

    Πάνω σε αυτό που λες να στο αντιστρέψω.
    Αν πω εγώ ότι εσύ δεν είσαι γιατρός και μας κάνεις πλάκα.
    Εσύ που είσαι όντως γιατρός, μόλις το ακούσεις , θα γελάσεις μέσα σου και θα μου γράψεις με στοιχεία και γνώσεις και θα με αποστομώσεις.

    Ετσι και ο φίλος μας αν ήταν όντως γιατρός , θα καλωσόριζε μια τέτοια επιθεση και αν κάποιος τον αμφισβητουσε , θα τον τύλιγε κόμπο σε μια κόλλα χαρτί.

    Βέβαια τσάμπα τα γράφουμε αυτά γιατί ο φίλος μας κατάλαβε ότι πιάστηκε με την γίδα στην πλάτη και ήδη φαντάζομαι ετοιμάζει νέο τρολοθεμα.
    Αυτό που έγραψε ο keep walking θα σου έλεγα. Μπορείς να βρεις ότι θες. Ακόμα και το ποιοι είναι αυστηροί καθηγητές (πχ στο greekmeds που λενε). Μπορει να σου πει σπούδασα σε άλλη πόλη/χώρα. Δεν θα βγάλεις κάτι. Και εγώ δεν είμαι φιλόλογος, μπορώ να βρω και μαθήματα και καθηγητές στο site ακόμα και ολόκληρες διατριβέςστο αποθετήριο πέργαμος. Δεν το θεωρώ αξιόπιστο.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η ζωη μου στο εξωτερικο με κιλα
    By xenitia in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 21-05-2020, 19:26
  2. ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
    By Deleted-member-220416 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 53
    Last Post: 19-05-2017, 23:22
  3. Ζωή και εργασία στο εξωτερικό με OCD
    By georgef1 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 19-05-2017, 12:20
  4. Ζωη στο εξωτερικο
    By flower123 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-05-2017, 21:50
  5. τα πραγματα φαινονται καλα οστοσο προβληματιζομαι...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-05-2013, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •