Efexor
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: Efexor

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596

    Efexor

    O γιατρος μου σημερα μου συνεστησε να περνω Efexor, εχει παρενεργιες? Το παιρνει κανεις?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    και εμενα μου τα χει συστησει απο τον απριλιο αλλα δεν τα εχω παρει ακομη, συνεχιζω με cipralex.

    καποιος να μας πει για το efexor.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    στην αρχή εγώ είχα ρίγη,ξηροστομία,ταχυκαρδίε ς που και που και συχνοουρία. δεν ξέρω αν μια απώλεια κιλών που είχα σχετίζεται με αυτό.
    έκαναν τρεις εβδομάδες να μου φύγουν αλλά τώρα πια δεν έχω καμία παρενέργεια.
    φέρνουν και αυπνία γίαυτο το δίνουν μαζί με ένα άλλο συνήθως

    Γενικά είναι καλό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Εγω απο χτες που το περνω δεν μπορεσα να κοιμηθω καθολου.. και εχω νευρικοτητα και ταχυκαρδια..

    Ετσι θα ειναι συνεχεια?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    καλημερα.Οχι δεν θα ειναι ετσι συνεχεια μετα απο καποιον καιρο[εξαρταται απο τον οργανισμο]θα υποχωρησουν ολα αυτα και πραγματικα πιστευω οτι θα το ξεχασεις αυτο το δυσκολο κομματι...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    panamar

    εννοεις οτι ειναι αποτελεσματικο φαρμακο ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    Για την δικη μου περιπτωση μπορω να μιλησω μονο.Ναι με βοηθησε αρκετα.Απο οσο εχω διαβασει ειναι και το 3ο καλυτερο που κυκλοφορει.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    θες να μου περιγραψεις λιγο την δικη σου περιπτωση ;
    ιδιαιτερα τα ψυχοσωματικα συμπτωματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    Ειχα πολυ συχνες κρισεις πανικου{σε σημειο που λυποθυμουσα}ενιωθα το πλακωμα στο στηθος με την αισθηση οτι η καρδια μου βρισκεται καπου κοντα στο λαιμο μου,την αισθηση των παλμων και αδυναμια καταπωσης.Οταν καταπινα νερο ακομα και το σαλιο μου πνιγομουν!Τοτε επερνα τα seroxat και επειτα απο το τελευταιο που σου περιγραφω ξεκινησα τα efexor.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    πελοποννησος
    Posts
    74
    πονοκεφαλο ; μια μεγγενη να σφιγγει απο παντου ; ανακατεμενο στομαχι ; θολο νου ;
    να σε πιανουν αυτα στα καλα καθουμενα;

    ειχε τιποτα απο αυτα ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    στην κριση πανικου ηταν ολα αυτα και για αυτο πιστευω και κατεληγα ετσι!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εγώ παίρνω ladose και effexor δεν είχα καμμία παρενέργεια.Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει ένα τρέμουλο εαν πίνεις μεγάλες δόσεις και δεν παίρνεις αγχωλιτικό.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1
    Παίρνω Effexor περίπου στους 6 μήνες και βρίσκομαι στην καλύτερη φάση της ζωής μου.
    Είναι σαν να ανοίχτηκε μπροστά μου ένας κόσμος που πρίν αδυνατούσα να δώ.
    Τα αποτελέσματα τα βλέπεις από τον πρώτο μήνα και μετά. Βέβαια ανάλογα και με το ιστορικό σας με τα αντικαταθλιπτικά και τον οργανισμό σας η κατάλληλη δοσολογία που θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα μπορεί να διαφέρει.
    Έγω ξεκίνησα από 150mg και τώρα με τη συμβουλή του γιατρού είμαι στα 300mg.
    Φυσικά όπως κάθε χάπι έχει παρενέργειες.
    Άυξηση της όρεξης, όποτε πρέπει να έλεγχεται τον εαυτό σας και να μην βουτάτε οτι βρείτε στο ψυγείο, έντονο χασμουρητό ορισμένες φορές χωρίς όμως να υπάρχει νύστα.
    Δυσκολία στην εκσπερμάτωση...Ύπαρχουν μέρες που \"φτάνω\" μετά την τρίτη-τέταρτη επαφή.
    Προσωπικά δεν με στενοχωρεί γιατί κάνω την κοπέλα μου σούπερ ευτυχισμένη και ψυχολογικά νιώθω θεός.
    Η προσωπική μου συμβουλή είναι να μη ξεφύγετε πάνω από τα 150mg ειδικά αν είστε γυναίκες...Διότι είστε που είστε πιο αργές στον οργασμό σε σχέση με εμάς. θα δυσκολευτείτε πολύ να δείτε χαρά.
    Επίσης δεν καταλαβαίνω τους γιατρούς που δίνουν αντικαταθλιπτικά για ύπνο...τι πανεπιστήμιο τελείωσαν?
    Το αντικαταθλιπτικό δίνει ενέργεια δεν νυστάζει, το βράδυ πρέπει να συνδυαζετε με αγχολυτικό.
    Έν κατακλείδι πιστεύω πως το Effexor είναι ένα πολύ αποτελεσματικό φάρμακο για την κατάθλιψη και τις αγχώδεις διαταραχές. Όποιος ψάχνει φάρμακο χωρίς επιπτώσεις τότε καλύτερα να κάνει μόνο ψυχανάλυση και να μην ακουμπήσει ποτέ τα αντικαταθλιπτικά.
    Προσωπικά είμαι συμβιβασμένος οτι θα τα παίρνω μια ζωή και σε όποιον αρέσω έτσι.
    Πραγματικά θα ήμουνα περιεργος να μας δώσουνε μια στατιστική μελέτη με το πόσοι άνθρωποι ξεπέρασαν το προβλημά τους μόνο με τα φάρμακα, πιστεύω ελάχιστοι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Originally posted by Angelo
    Η προσωπική μου συμβουλή είναι να μη ξεφύγετε πάνω από τα 150mg ειδικά αν είστε γυναίκες...
    δυστυχώς δεν είναι στο χέρι μας πόσα mg θα παίρνουμε!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •