Θρόμβωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271

    Θρόμβωση

    Καλησπέρα σας και παλι.το προβλημα με τις αρρυθμιες ας πουμε οτι λυθηκε με holter και τις εξετασεις αιματος.τωρα το μυαλο το αρρωστοφοβικο πρεπει να εστιασει αλλου.και ρωταω το εξης οταν υπαρχει θρομβωση κατω ακρου πρεπει να υπαρχει σιγουρα κοκκινίλα,πρήξιμο και πόνος???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Όχι απαραιτητα,υπάρχει και η εν τω βαθει. Κάποιες γυναίκες πάσχουν πιο συχνά από θρομβοφιλια, μπορείς να μιλήσεις με το γιατρό σου για να κάνεις σχετικό αιματολογικο έλεγχο αν έχεις οικογενειακό ιστορικό.
    Εχεις καποιο συμπτωμα ή απλως ρωτας;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Τα τελευταια 2 χρονια ειχα 2 παλινδρομες κυήσεις και ο γυναικολογος μου εγραψε εξετασεις θρομφολιας το φθινοπωρο.δεν τις εχω κανει ακομα λογω υψηλου κοστους.ιστορικο απο οτι ξερω δεν εχουμε.εδω και δυο ημερες λοιπον με επιασε σαν ελαφρυ πιασιμο στην γαμπα στο αριστερο μου ποδι.χωρις πρηξιμο,χωρις κοκκινιλα,χωρις πονο.οταν περπαταω δεν με ενοχλει καθολου,οταν κανω δουλειες επισης.με ειχε ξαναπιασει το ιδιο πριν περιπου δυο 3 μηνες οταν ανεβοκατεβαινα σε μια καρεκλα για να καθαρισω κατι που ητανε ψηλα.εχει κανεις αναλιγη εμπειρια???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κι εγω αυτες τις μερες ποναω ετσι τον αστράγαλο μου, στην άρθρωση του πέλματος. Δεν θυμάμαι να το χτυπησα.

    Δεν εχω παθει, αλλα πέρυσι που φοβήθηκα για θρόμβωση λόγω ηπιου πρηξίματος πίσω από το γόνατο, έκανα τριπλεξ στο πόδι. Αν και για την εν τω βαθει θέλει d dimers. Πήγαινε να στη γράψουν και κάνε την αν φοβάσαι τόσο πολύ, δεν είναι ακριβή, εγώ χωρίς παραπεμπτικό είχα δώσει 15 ευρω. Γίνεται οποιαδηποτε ωρα της ημέρας με απλή αιμοληψια και είναι το τελεσίδικο διαγνωστικό τεστ για κάθε είδους θρομβωση.

    Ή συζήτησε το με το γιατρό σου. Δεν νομίζω πάντως να είναι κάτι.

    Επίσης αν δεν θες να κανεις τις εξετασεις θρομβοφιλιας, μπορείς να πας σε αγγειολογο να κάνεις ένα πλήρες τριπλεξ κάτω άκρων, είναι το πιο σύνηθες μέρος που μπορείς να πάθεις θρόμβωση και θα δεις αν έχεις ανεπαρκειες σε βαλβίδες κλπ (εγώ ειχα)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Κι εγω αυτες τις μερες ποναω ετσι τον αστράγαλο μου, στην άρθρωση του πέλματος. Δεν θυμάμαι να το χτυπησα.

    Δεν εχω παθει, αλλα πέρυσι που φοβήθηκα για θρόμβωση λόγω ηπιου πρηξίματος πίσω από το γόνατο, έκανα τριπλεξ στο πόδι. Αν και για την εν τω βαθει θέλει d dimers. Πήγαινε να στη γράψουν και κάνε την αν φοβάσαι τόσο πολύ, δεν είναι ακριβή, εγώ χωρίς παραπεμπτικό είχα δώσει 15 ευρω. Γίνεται οποιαδηποτε ωρα της ημέρας με απλή αιμοληψια και είναι το τελεσίδικο διαγνωστικό τεστ για κάθε είδους θρομβωση.

    Ή συζήτησε το με το γιατρό σου. Δεν νομίζω πάντως να είναι κάτι.

    Επίσης αν δεν θες να κανεις τις εξετασεις θρομβοφιλιας, μπορείς να πας σε αγγειολογο να κάνεις ένα πλήρες τριπλεξ κάτω άκρων, είναι το πιο σύνηθες μέρος που μπορείς να πάθεις θρόμβωση και θα δεις αν έχεις ανεπαρκειες σε βαλβίδες κλπ (εγώ ειχα)
    Απι τη μια φοβαμαι και απο την αλλη με βαρεθηκα να λεω οτι κατι εχω θανατηφορο.αρχικα λεω να το παρακολουθησω και αν δω οτι δεν υποχωρει αυτη η αισθηση πιασιματος σε 2 ημερες θα παω να κανω υπερηχο.πραγματικα ομως με βαρεθηκα!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οταν ξαπλωνω ή οταν εχω σε συγκεκριμενες στασεις το ποδι μου δεν νιωθω αυτο το πιασιμο.την συγκεκριμενη αισθηση την εχω στην αριστερη μερια του αριστερου μου ποδιου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Επισης οταν εκανα το τριπλεξ καρδιας η γιατρος με τον υπερηχο κοιταξε και τις φλεβες κοντα στον αστραγαλο.απο αυτες τις φλεβες φαινεται τιποτα ή πρεπει να κοιταχτουν οι φλεβες σε ολο το ποδι για να δουνε αν υπαρχει θρομβωση???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Όλο το πόδι. Αλλά ακόμα και το τριπλεξ φλεβών συχνά δεν είναι αξιόπιστο. Κάνε d dimers. Είναι το πιο σίγουρο διαγνωστικό εργαλείο για θρόμβωση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Όλο το πόδι. Αλλά ακόμα και το τριπλεξ φλεβών συχνά δεν είναι αξιόπιστο. Κάνε d dimers. Είναι το πιο σίγουρο διαγνωστικό εργαλείο για θρόμβωση.
    Στο τελος θα με χωρισει ο αντρας μου!!!!ολο λεφτα για εξετασεις του ζηταω.κανονικα μετα απο 3 ημερες που εχω αυτη την αισθηση δεν θα επρεπε να εχω και αλλα συμπτωματα οπως κοκκινισμα ή πρηξιμο ή να χειροτερευει το ποδι???

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εξαρτάται από το ειδος της θρόμβωσης, συνήθως όμως υπάρχουν σύνοδα συμπτωματα. Περίμενε μερικές μέρες, πιθανολογώ ότι θα νιώσεις καλύτερα.

    Αν σε αγχώνει τόσο πολύ, πήγαινε στα επείγοντα και πες ότι έχεις ισχυρό πόνο στο πόδι και ιστορικό θρομβοφιλιας και ο γιατρός σου σου είπε να έρθεις στο νοσοκομείο. Θα σου κάνουν πιθανότατα d dimers ή υπέρηχο.

    Αλλά στη θέση σου θα περίμενα λίγο. Και θρόμβωση να ειναι, κάποιες φορές περνάνε χωρις πρόβλημα.

    Μάζεψε πάντως σιγά σιγά λεφτά να κάνεις κάποια στιγμή τον έλεγχο θρομβοφιλιας. Κι εγώ τα περισσότερα λεφτά μου σε καρδιολόγους τα έφαγα ενώ προειχαν αλλά θέματα υγειας που έπρεπε να κοιτάξω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εξαρτάται από το ειδος της θρόμβωσης, συνήθως όμως υπάρχουν σύνοδα συμπτωματα. Περίμενε μερικές μέρες, πιθανολογώ ότι θα νιώσεις καλύτερα.

    Αν σε αγχώνει τόσο πολύ, πήγαινε στα επείγοντα και πες ότι έχεις ισχυρό πόνο στο πόδι και ιστορικό θρομβοφιλιας και ο γιατρός σου σου είπε να έρθεις στο νοσοκομείο. Θα σου κάνουν πιθανότατα d dimers ή υπέρηχο.

    Αλλά στη θέση σου θα περίμενα λίγο. Και θρόμβωση να ειναι, κάποιες φορές περνάνε χωρις πρόβλημα.

    Μάζεψε πάντως σιγά σιγά λεφτά να κάνεις κάποια στιγμή τον έλεγχο θρομβοφιλιας. Κι εγώ τα περισσότερα λεφτά μου σε καρδιολόγους τα έφαγα ενώ προειχαν αλλά θέματα υγειας που έπρεπε να κοιτάξω.
    Σε ευχαριστω πολυ για ολες σου τις συμβουλες.λεω να περιμενω λιγακι ακομα.παντως τις εξετασεις για την θρομβοφιλια θα τις κανω σε 2 μηνες περιπου(δεν εχει θεμα ο συζυγος με αυτες απλα καθε εβδομαδα ζηταω και καινουριες εξετασεις και στο τελος δεν θα μεινει τιποτα για τις ειδικες). Ηδη παει καλυτερα το ποδι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερα,εχει ο πατερας μου θρομβοφλεβιτιδα χρονια,και το ποδι του ειναι κατσκοκκινο ,πρησμενο και με δερματολογικα θεματα(ατονα ελκη κλπ)και παιρνει αντιπηκτικα.Και ειναι θρομβωση επιπολης φλεβων,δηλ.επιφσνειακων.Σχ� �δον παντα λοιπον εχει ξεκαθαρα συμπτωματα.Τουλσχιστον ετσι οπως το εχω δει στον πατερσ μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Δεν ξερω τι να υποθεσω στη δικη μου περιπτωση.ολη την ημερα κανω δουλειες στο σπιτι ανεβοκατεβαινω σκαλες και δεν αισθανομαι καμια απολυτως ενοχληση,οταν καθισω με πιανει ενοχληση στην αριστερη εξωτερικη πλευρα του αριστερου ποδιου μου.οταν ειμαι ξαπλωμενη δεν εχω κανενα θεμα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Επανερχομαι παλι στο θεμα μου!!!!την τεταρτη δενμε ενοχλησε καθολου το ποδι μου.την πεμπτη λοιπο φορεσα πολυ στενο καλσον και ξεκινησε να με ενοχλει.απο τοτε λοιπον υπαρχουν ωρες που αισθανομαι κατι σαν ελαφρυ καψιμο και αλλες σαν να μην υπαρχει κατι.με επιασε και μια δυσπνοια εχτες το βραδυ και λεω αυτο ητανε ηρθε η εμβολη χωρις να με ενοχλει καθολου το ποδι μου και καθολου πρηξιμο ή κοκκινιλα πουθενα.μετα αο εννεα ημερες δεν θα επιδεινωνοταν η κατασταση κανεις εμπειρια???

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Όπως είπα δεν έχω εμπειρία με κανονική θρόμβωση αλλά έχω εμπειρία με ψευτοθρομβωση και ψευτοεμβολη. Είχα καλέσει και ασθενοφόρο. Θα σου έλεγα να μην το σκέφτεσαι για μερικές μέρες. Ίσως πάρε κάποιο παυσίπονο για να δεις αν σταματάει η ενόχληση.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •