Δεν ξέρω τι θέλω να κάνω στη ζωή μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    3

    Δεν ξέρω τι θέλω να κάνω στη ζωή μου

    Γεια σας,

    Είμαι μαθητής της κατεύθυνσης ΙΒ. Την επόμενη χρονιά θα τελειώσω το λύκειο και θα βρεθώ σε κάποιο πανεπιστήμιο. Η ΙΒ (με βάση κάποια κριτήρια βαθμολογικά κτλ) μου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξω από πολλά πανεπιστήμια ανά τον κόσμο, κυρίως ΗΒ και ΗΠΑ. Δε σημαίνει βέβαια ότι θα βρεθεί κάποιος στο Cambridge, αλλά όντως κάποιοι το καταφέρνουν. Είμαι καλός μαθητής, θεωρώ ότι έχω δυνατές προοπτικές αλλά δεν είναι αυτό. Δεν ξέρω τι θέλω να κάνω. Πολλά μαθήματα μου αρέσουν, αλλά δεν με έχει τρελάνει κάποιο. Οι γονείς μου με πιέζουν για τα δικά τους, αλλά δεν νομίζω. Το σκέφτομαι σαν έναν τρόπο να φύγω από το σπίτι και να γνωρίσω κάτι καινούριο. Έχω πολύ καλή σχέση μαζί τους, θέλω να δω όμως παραέξω τι υπάρχει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Αδερφε εγω εχω ντοκτορα απο τει πρωτον μπορεισ να κανεισ τα παντα εδω δευτερον αυτα ολα που θεσ να κανεισ ποιοσ θα τα πληρωσει αν δεν δουλευεισ τριτον στισ δουλειεσ παιρνουν 20χρονα οχι παππουδεσ με πτυχιο τι νομιζεισ οτι θα πασ διευθυντησ ξεχνα το εστιασε στα οικονομικα σου κ θα βγαλεισ ακρη κατευθειαν

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αδερφε εγω εχω ντοκτορα απο τει πρωτον μπορεισ να κανεισ τα παντα εδω δευτερον αυτα ολα που θεσ να κανεισ ποιοσ θα τα πληρωσει αν δεν δουλευεισ τριτον στισ δουλειεσ παιρνουν 20χρονα οχι παππουδεσ με πτυχιο τι νομιζεισ οτι θα πασ διευθυντησ ξεχνα το εστιασε στα οικονομικα σου κ θα βγαλεισ ακρη κατευθειαν
    Δεν κατάλαβα ακριβώς τι λες. Οι εξετάσεις του ΙΒ είναι για σχολές του εξωτερικού, δεν μπαίνεις σε ελληνικές. Οι γονείς θα καλύπτουν τα έξοδα μου. Πόσο παππούς θα είμαι στα 22 μου δηλαδή;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Οι γονεισ θα καλυπτουν τα εξοδα σου για 4 χρονια σπουδεσ με ολεσ τισ ανεσεισ θεσ ενα χιλιαρικο το μηνα 4 *12 =48 ενα πενηνταρικο μεσα στο νερο μπορουν οι γονεισ σου να στο καλυψουν αν μπορουν τοτε πρεπει να κοιταξεισ τουσ αλλουσ κινδυνουσ ναρκωτικα αλκοολ κλπ αν δεν δουλευεισ θα βγεισ αρρωστοσ στα 22 κι αυτο δεν το θελει κανενασ γι αυτο πρεπει να δουλευεισ μεταβολιζονται ολα οταν δουλευεισ κ μαθαινεισ συμπεριφορα που χρειαζεται παντου εγω δουλευω 25 χρονια καπνιζω πινω καφεδεσ κ παλιοτερα επινα αλκοολ 2-3 ποτα τωρα δεν πινω παντωσ γενικα πρεπει να διατηρεισ την υγεια σου με συμπληρωματα διατροφησ αφου κανεισ τα εμβολια κατα τα αλλα καλη επιτυχια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Οι γονεισ θα καλυπτουν τα εξοδα σου για 4 χρονια σπουδεσ με ολεσ τισ ανεσεισ θεσ ενα χιλιαρικο το μηνα 4 *12 =48 ενα πενηνταρικο μεσα στο νερο μπορουν οι γονεισ σου να στο καλυψουν αν μπορουν τοτε πρεπει να κοιταξεισ τουσ αλλουσ κινδυνουσ ναρκωτικα αλκοολ κλπ αν δεν δουλευεισ θα βγεισ αρρωστοσ στα 22 κι αυτο δεν το θελει κανενασ γι αυτο πρεπει να δουλευεισ μεταβολιζονται ολα οταν δουλευεισ κ μαθαινεισ συμπεριφορα που χρειαζεται παντου εγω δουλευω 25 χρονια καπνιζω πινω καφεδεσ κ παλιοτερα επινα αλκοολ 2-3 ποτα τωρα δεν πινω παντωσ γενικα πρεπει να διατηρεισ την υγεια σου με συμπληρωματα διατροφησ αφου κανεισ τα εμβολια κατα τα αλλα καλη επιτυχια
    ρε φιλε τι του λες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Extrastellar View Post
    Γεια σας,

    Είμαι μαθητής της κατεύθυνσης ΙΒ. Την επόμενη χρονιά θα τελειώσω το λύκειο και θα βρεθώ σε κάποιο πανεπιστήμιο. Η ΙΒ (με βάση κάποια κριτήρια βαθμολογικά κτλ) μου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξω από πολλά πανεπιστήμια ανά τον κόσμο, κυρίως ΗΒ και ΗΠΑ. Δε σημαίνει βέβαια ότι θα βρεθεί κάποιος στο Cambridge, αλλά όντως κάποιοι το καταφέρνουν. Είμαι καλός μαθητής, θεωρώ ότι έχω δυνατές προοπτικές αλλά δεν είναι αυτό. Δεν ξέρω τι θέλω να κάνω. Πολλά μαθήματα μου αρέσουν, αλλά δεν με έχει τρελάνει κάποιο. Οι γονείς μου με πιέζουν για τα δικά τους, αλλά δεν νομίζω. Το σκέφτομαι σαν έναν τρόπο να φύγω από το σπίτι και να γνωρίσω κάτι καινούριο. Έχω πολύ καλή σχέση μαζί τους, θέλω να δω όμως παραέξω τι υπάρχει.
    το κινητρο σου, φιλε μου ειναι λαθος.
    σκεφτεσαι σαν ανηλικος και σαν μαθητης.
    αλλα απο τα 18 και μετα, ειτε σπουδασεις, ειτε δουλεψεις, ΜΟΝΟ το τι υπαρχει παραεξω θα βλεπεις, ειτε θελεις ειτε δεν θελεις, επομενως, επελεξε σωστα με τι θα ασχοληθεις.
    το οτι θα δεις τι γινεται περα απ την οικογενεια, θεωρησε το δεδομενο...
    προσανατολισου οχι στο ποιο μαθημα σου αρεσει, αλλα στο ποιο αντικειμενο σπουδων σου αρεσει, ποια ασχολια, κλπ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Οι γονεισ σου θα δωσουν τα λεφτα για ενα σπιτι αξιασ 50.000 ευρω για να κανεισ εσυ τον ωραιο εμενα με διπλαρωσε μια στα 20 πανε κι οι σπουδεσ πανε ολα δουλευα σε οτι μαλακια υπαρχει για τα λεφτα κ πτυχιο πηρα και παιδια μεγαλωσα κ παππουσ ειμαι ετων 46 τι νομιζεισ οτι η ζωη ειναι καλη αν περασεισ καλα θα ειναι για καποια χρονια κ σημαινει οτι ο πατερασ σου θα κλαιει τα λεφτα του με μαυρο δακρυ εχει πολλα η ζωη που δεν τα ξερεισ ακομα γι αυτο δουλεψε απο τα 18 να δεισ πωσ βγαινουν τα λεφτα κ μετα ζητα οτι μπορει ο πατερασ σου να σ κανει την αληθεια σου λεω ξερω ατομο που ο πατερασ του πληρωσε πολλα και το παιδι δεν δουλευει δεν μπορει να δουλεψει

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το κινητρο σου, φιλε μου ειναι λαθος.
    σκεφτεσαι σαν ανηλικος και σαν μαθητης.
    αλλα απο τα 18 και μετα, ειτε σπουδασεις, ειτε δουλεψεις, ΜΟΝΟ το τι υπαρχει παραεξω θα βλεπεις, ειτε θελεις ειτε δεν θελεις, επομενως, επελεξε σωστα με τι θα ασχοληθεις.
    το οτι θα δεις τι γινεται περα απ την οικογενεια, θεωρησε το δεδομενο...
    προσανατολισου οχι στο ποιο μαθημα σου αρεσει, αλλα στο ποιο αντικειμενο σπουδων σου αρεσει, ποια ασχολια, κλπ.
    Δεν ξέρω αν έχω καν κίνητρο. Είμαι καλός μαθητής, αρκετά καλός για να έχω επιλογές. Μικρός ήμουν αρκετά σίγουρος πως θα γίνω ηθοποιός ή τραγουδιστής γιατί ήμουν σε μπάντα, πήγαινα σε ωδείο είχα παίξει σαν παιδί κάπου. Οι γονείς μου αρκετά κάθετοι στο να μην το κάνω και εγώ δεν έχω τόση ενέργεια να το παίξω επαναστάτης. Δεν με πιέζουν ακριβώς. Μου τονίζουν το οικονομικό κομμάτι, ότι αν σπουδάσω κάτι άσχετο δεν θα βγάλω ποτέ καλα λεφτά. Η νομική με τραβάει αρκετά, αλλά έχει αρκετά προβλήματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Αδερφε πηγαινε σε ενα κολεγιο εδω κι αστα εξω φιλικα στο λεω εχεισ ταση να μπλεκεισ και δεν κανει να φυγεισ εγω καταλαβα τι παιζει δεν κανει να φυγεισ κ προσπαθησε να δουλεψεισ οπουδηποτε θα κανεισ τα εμβολια θα παρεισ κ μερικα συμπληρωματακια και θα εισαι καλα πηγαινε καπου εδω κι αν παρεισ πτυχιο φευγεισ για μεταπτυχιακο κ μενεισ εκει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αδερφε πηγαινε σε ενα κολεγιο εδω κι αστα εξω φιλικα στο λεω εχεισ ταση να μπλεκεισ και δεν κανει να φυγεισ εγω καταλαβα τι παιζει δεν κανει να φυγεισ κ προσπαθησε να δουλεψεισ οπουδηποτε θα κανεισ τα εμβολια θα παρεισ κ μερικα συμπληρωματακια και θα εισαι καλα πηγαινε καπου εδω κι αν παρεισ πτυχιο φευγεισ για μεταπτυχιακο κ μενεισ εκει
    Να αφήσει πανεπιστήμιο στην Αμερική που ίσως πετύχει και καλό για να μπλέξει με τα κολλέγια μας εδώ που είναι παραρτήματα χωριών της Αγγλίας; Πάμε καλά; Τα συμπληρώματα που κολλάνε; Και όχι αν κάποιος δεν έχει ανάγκη τη δουλειά είναι καλύτερο να αφοσιωθεί στις σπουδές του και να ζήσει και τη φοιτητική του ζωή.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Αδερφε η φοιτιτικη ζωη δεν ειναι οπωσ τη φανταζεσε θελει τα εμβολια τησ καλη διατροφη καθαρα ποτα κλπ εγω του λεω την αληθεια δεν ειναι ευκολο να μενεισ μονοσ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αδερφε η φοιτιτικη ζωη δεν ειναι οπωσ τη φανταζεσε θελει τα εμβολια τησ καλη διατροφη καθαρα ποτα κλπ εγω του λεω την αληθεια δεν ειναι ευκολο να μενεισ μονοσ
    Εγώ έχω υπάρξει φοιτητής και ξέρω τι είναι η φοιτητική ζωή. Τα εμβόλια δεν ξέρω που κολλάνε. Δεν είπα ότι λες ψέμματα, μάλλον ότι λες ασυνάρτητα πράγματα θα έλεγα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι το συνεχιζεις; το θεμα ειναι ψευτικο. εφαγε μπαν ο τυπος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι το συνεχιζεις; το θεμα ειναι ψευτικο. εφαγε μπαν ο τυπος.
    τώρα το είδα δεν το πρόσεξα. Αλλά ασχέτως του μπαναρίσματος, εσένα σου φαίνονται λογικές οι απαντήσεις αυτές; Δηλαδή κάποιος που θέλει να σπουδάσει και που ενδεχομένως επηρεάζεται εύκολα, είναι προς τη σωστή κατεύθυνση αυτά;

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω τι να κάνω, θέλω μια καθοδήγηση
    By Kyrios_x in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 29-10-2021, 12:14
  2. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  3. Replies: 67
    Last Post: 14-02-2016, 01:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω!!!θελω τη βοηθεια σας
    By lindsay in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2013, 02:10
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •