Παύση ή έκτακτη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146

    Παύση ή έκτακτη

    Καλησπέρα. Γενικά εχω διαφορες φοβίες αλλα ιδιαίτερα καρδιοφοβια. Εχω αγοράσει ενα ρολόι που μετραει παλμούς κ νιωθω καλα μονο οταν βλέπω οτι είναι οκ..σημερα ημουν ηρεμη βλέποντας τιβι κ ενιωσα καπως σαν αγχος κοιταξα αμεσως και ειδα οτι ειχε --- δηλαδή δεν είχε πιασει παλμούς . Αγχωθηκα περιμενα 2-3 λεπτα δεν έπαιρνε. Τους πηρα με το χέρι κ ήταν νορμαλ (70) αλλα σκέφτομαι αν επαθα παυση.? Αν σταμάτησε ξ καρδιά?? Βεβαια δεν είχα ζαλαδα η κατι τετοιο αλλα δε ξέρω πραγματικά. Πως θα κοιμηθώ
    ? Εχω γενικα και ορμονικα θεματα (θυροειδή κ προεμμηνοπαυση) και ειμαι καπως...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Καλησπέρα. Γενικά εχω διαφορες φοβίες αλλα ιδιαίτερα καρδιοφοβια. Εχω αγοράσει ενα ρολόι που μετραει παλμούς κ νιωθω καλα μονο οταν βλέπω οτι είναι οκ..σημερα ημουν ηρεμη βλέποντας τιβι κ ενιωσα καπως σαν αγχος κοιταξα αμεσως και ειδα οτι ειχε --- δηλαδή δεν είχε πιασει παλμούς . Αγχωθηκα περιμενα 2-3 λεπτα δεν έπαιρνε. Τους πηρα με το χέρι κ ήταν νορμαλ (70) αλλα σκέφτομαι αν επαθα παυση.? Αν σταμάτησε ξ καρδιά?? Βεβαια δεν είχα ζαλαδα η κατι τετοιο αλλα δε ξέρω πραγματικά. Πως θα κοιμηθώ
    ? Εχω γενικα και ορμονικα θεματα (θυροειδή κ προεμμηνοπαυση) και ειμαι καπως...
    Καρδιοφοβικη και εγω…παλια ειχα μονο αγχος μη παθω κατι για καποιο λογο ειδικα το βραδυ τα τελευταια 3.5 χρονια εχω αποκτησει και εκτακτες/αρρυθμιες εχω κανει εξετασεις και ολα ειναι φυσιολογικα απλως δεν εχουμε πιασει ποτε αρρυθμια σε καρδιογραφο..αλλες μερες μπορει να μην εχω καμια αλλες 1-2 αλλες να εχω για ωρες..μετα το εμβολιο του κορονοιου εχω παθει εμμονη με τη καρδια και με ολα αυτα που ακουω και δε μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου οτι κατι θα παθω..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Martha1995 σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κ εγώ με έκτακτες που αυτές τις μέρες δεν λένε να σταματήσουν. Ειδικά την Κυριακή που πέρασε για πρώτη φορά στην ζωή μου είχα για 3 συνεχόμενες ώρες. Το θέμα είναι πως τις νιώθει ο καθένας, γιατί διαβάζω διάφορα. Εγώ σαν ένα κενό στο στήθος, σαν να μου κόβεται η αναπνοή, ένα μικρό τίναγμα από εμένα όταν η έκτακτη είναι δυνατή. Σε καρδιολόγο πήγα για ακόμη μια φορά την Δευτέρα που πέρασε. Όλα καλά λέει. Τον παρακαλάω να βάλουμε χολτερ κ δεν μου βάζει. Είναι εξωκαρδιακες λέει, δεν έχω κάποιο κίνδυνο. Άγχος είναι....
    Άραγε έμαθε κανείς ποτέ να ζει με αυτές? Εγώ τις έχω πολλά χρόνια. Άλλες φορές μπορεί κ για μήνα να μην νιώσω τίποτα. Όσο περνάνε τα χρόνια όμως έχω καταλάβει ότι είναι κ πιο τακτικές
    Όσον αφορά το εμβόλιο άστα να πάνε. Τέτοιο άγχος, τόσο σκέψη, τόσος πανικός.....τι να πω?
    Εγώ τώρα τελευταία το έκανα, τον Δεκέμβριο έκανα την 2η δόση. Τον Ιανουάριο κόλλησα κορονοιο. Άσε. Μετά που να ηρεμήσουμε.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    1
    Καλησπέρα, ταλαιπωρούμαι με καρδιοφοβία και αγχος (και όλα αύτα, εκτακτες, ταχυκαρδίες, κλπ) 10 χρόνια τώρα με μια μεγάλη παύση 4-5 χρόνων όπου ήμουν πολύ καλύτερα. Τους τελευταίους μήνες έχει επανέλθει η φοβία και με έχει ρίξει πολύ. Εννοείται έκτακτες δεν σταμάτησα ποτέ να κάνω σε όλη αυτή την διάρκεια, οι οποίες πάντα ήταν και συνεχίζουν να είναι ενοχλητικές (ακόμα και στα 4 χρόνια που ήμουν σχεδόν τελείως καλά είχα έκτακτες απλώς τις αγνοούσα). Να προσθέσω οτι σε όλα αυτα τα χρόνια έχω κάνει άπειρες εξετάσεις (αίματος, καρδιογραφήματα, triplex καρδιάς, holter ρυθμού, τεστ κόπωσης, triplex νεφρων, θυροειδή και πιο πρόσφατα πάλι triplex καρδιάς, holter και αίματος) και οι εξετάσεις βγαίνουν φυσιολογικές. Αυτή την φορά ήταν η πρώτη φορά που ο καρδιολόγος έπιασε έκτακτες συστολές στο holter (λιγότερες απο 10-15) οι οποίες απο οτι μου είπε είναι τελείως ακίνδυνες και φυσιολογικές - δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην κάνει έκτακτες συστολές - και πολλοί μάλιστα κάνουν πολλές παραπάνω ημερισίως και δεν το καταλαβαίνουν καν. Όσον αφορά το εμβόλιο, παρόλο που τον Ιούλιο που το έκανα ήμουν σε καλή ψυχολογία, δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να το κάνω και φοβόμουν, το έκανα όμως και όλα οκ τελικά. Είναι πολύ ύπουλη αυτή η φοβία και μπορεί πραγματικά να σε κάνει δέσμιο της, ξεπερνιέται όμως (σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό) και το λέω εκ πείρας.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by maril76 View Post
    Martha1995 σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κ εγώ με έκτακτες που αυτές τις μέρες δεν λένε να σταματήσουν. Ειδικά την Κυριακή που πέρασε για πρώτη φορά στην ζωή μου είχα για 3 συνεχόμενες ώρες. Το θέμα είναι πως τις νιώθει ο καθένας, γιατί διαβάζω διάφορα. Εγώ σαν ένα κενό στο στήθος, σαν να μου κόβεται η αναπνοή, ένα μικρό τίναγμα από εμένα όταν η έκτακτη είναι δυνατή. Σε καρδιολόγο πήγα για ακόμη μια φορά την Δευτέρα που πέρασε. Όλα καλά λέει. Τον παρακαλάω να βάλουμε χολτερ κ δεν μου βάζει. Είναι εξωκαρδιακες λέει, δεν έχω κάποιο κίνδυνο. Άγχος είναι....
    Άραγε έμαθε κανείς ποτέ να ζει με αυτές? Εγώ τις έχω πολλά χρόνια. Άλλες φορές μπορεί κ για μήνα να μην νιώσω τίποτα. Όσο περνάνε τα χρόνια όμως έχω καταλάβει ότι είναι κ πιο τακτικές
    Όσον αφορά το εμβόλιο άστα να πάνε. Τέτοιο άγχος, τόσο σκέψη, τόσος πανικός.....τι να πω?
    Εγώ τώρα τελευταία το έκανα, τον Δεκέμβριο έκανα την 2η δόση. Τον Ιανουάριο κόλλησα κορονοιο. Άσε. Μετά που να ηρεμήσουμε.
    Εγω τη δευτερη δοση την εκανα οκτωμβρη και η αληθεια ειναι πως περασα απο πολλους γιατρους στο μεσοδιαστημα με ολα αυτα που ακουγα..τι να πω εγω τις νιωθω σαν παυση και μετα ο επομενος κανονικος χτυπος ειναι δυνατος και μετα ξανα φυσιολογικα,εμενα με πιανουν οταν ειμαι κουρασμενη νυστικη κλπ

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Martha1995 η όλη φάση είναι πολύ δύσκολη. Τρομακτική. Εγώ σήμερα το πρωί με το που ξύπνησα είχα για 2 ώρες σχεδόν έκτακτες. Προσπαθούσα να πιάσω τον σφυγμο μου να δω τι γίνεται με την καρδιά εκείνη την ώρα κ αισθάνθηκα ότι εκείνη την στιγμή που νιώθω την έκτακτη κ νιώθω ότι μου κόβεται η αναπνοή σταματάει κ η καρδιά. Πανικός...........δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Από εκείνην την ώρα το μυαλό μου είναι κολλημένο εκεί. Πόσο ακόμη να αντέξω? Η καθημερινότητα μου τις τελευταίες 10 μέρες είναι ένα μαρτύριο. Έκτακτες έχω εδώ κ 15 χρόνια περίπου. Πάντα με έπιαναν , έφευγαν.....με τρόμαζαν ...αλλά οκ....
    Αυτές τις 10 μέρες κρατάνε πολύ....μα πάρα πολύ. Κ εκεί χάνω τον έλεγχο. Πήγα σε πνευμονολογο, σε καρδιολόγο ο οποίος όμως δεν μου βάζει χολτερ, το έχω ζητήσει 2...3 φορές κ μου λέει όχι.., πήγα σε γαστρεντερολο....όλα καλά.
    Τώρα θέλω μόνο να κοιτάξω τον θυροειδή μου που το έχω αμελήσει τα τελευταία 2 χρόνια.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Έχετε ιδέα για αρνητικά t?

Similar Threads

  1. Μεγάλη παύση στους χτύπους της καρδιάς
    By Nefelie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 23-03-2024, 21:19
  2. Έκτακτη ή κάτι άλλο?
    By gl08 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 03-11-2021, 22:46
  3. Παυση στην καρδια η απλή έκτακτη;
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 18-05-2021, 19:13
  4. Παύση περιόδου.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 01-07-2014, 00:27
  5. ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΗΣΗ-ΝΤΡΟΠΗ
    By lavie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 29-02-2012, 23:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •