Δυσκολια απωλειας και διαιτολογος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Eχω κολλησει στα ιδια κιλα εδω και 2 μηνες,γιατι δεν εχω αυτοπεποιθηση και αυτοεκτιμιση,ενω ξερω οτι μπορω να τα καταφερω με μια νορμαλ προσπαθεια.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Η χαμηλη αυτοεκτιμηση εχει πολλα κακα αλλα κιλα δεν σου προσθετει.Δοκιμασε να κανεις πρωτεινικη για μια εβδομαδα να ξεκολλησεις. Επισης ειναι λαθοσ να μην ακολουθεις τη διατροφη κατα γραμμα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Εχω αρχισει και εκνευριζομαι,πρεπει να πιεστω αρκετα πλεον γιατι θα ξεφυγω σε κιλα,αλλα η φαρμακευτικη αγωγη ισως εχει μπλοκαρει τον μεταβολισμο μου και δεν χανω ευκολα,οποτε οδηγουμε στην απογοητευση.Θα ξεκινησω μια ενα προσπαθεια με συνδιασμο διατροφης και ασκησης,περπατημα,τζοκινγκ ,βαρακια σπιτι,μιας και δεν εχω ορεξη να σκαω και λεφτα σε γυμναστηρια,ειδικα με την κατασταση οπως ειναι και τους περιορισμους λογω covid δεν το ευχαριστιεσαι.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Υπομονή...ναι πιθανό να είναι λόγω της αγωγής.Εγω πάω σε διατροφολόγο γιατί λίγα που θέλω να χάσω μόνη μου δεν τα καταφέρνω.Κανε 5 γεύματα με 2 ώρες ανάμεσα στα γεύματα και τελευταίο γεύμα στις 8.Και πίνει νεράκι πολύ.Να μην απαγοητευεσαι...θα φύγουν και τα κιλά.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by zeta23_ed View Post
    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
    Ειμαι σε προγραμμα ευελικτης διατροφης.δε ξερω αν επιτρεπεται να πω το ονομα..
    Ουσιαστικα εχω επιλογες απο ολα τα τροφιμα..ενδεικτικα μια μερα μου ειναι ως εξης
    Πρωινο.μια φετα ψωμι τοστ με ταχινι με μελι,μια φετα ψωμι τοστ με τυρι λαιτ κ γαλοπουλα.
    Μεσημερι.50γρ αβραστα μακαρονια η ρυζι η φακες,100 γρ κοτοπουλο, η ψαρι,η 2 αυγα.
    Σαλατα εως 150γρ,1 κουταλια σουπας λαδι η ενα κομματι σοκολατα υγειας
    Απογευμα.1 μηλο
    Βραδυ.σαλατα 200γρ,1 κουταλια λαδι,2 φετες του τοστ τρικαλινο λαιτ.
    γιατι δεν λες τονομα , απορρητο ειναι ? το Αγιο Δισκοποτηρο ? παντως αυτα που τρως ειναι πολλα , δεν ειναι διαιτα αυτο, να τρως πολλες πρωτεινες .....απαχες , οπως κοτοπουλο, τονο, ψαρι , φιλετα η γαλοπουλα , καλυτερα η γαλοπουλα ....
    η κινηση δεν καει τοσες θερμιδες , οσο η προσεκτικη διατροφη ( για να καψεις 1 κιλο λιπους πρεπει η να περπατας επι 17 ωρες , η να τρεχεις επι 3 ) ........εχασα 12 κιλα σε 4 μηνες , οντας συνεχως τελος του 2020, ( πιο συνεχως δεν γινεται ) στο κρεβατι, λογω μιας παθησης , τρωγωντας ελαχιστα , 2 φορες /μερα ....αυτοανοσο ειχα .......τα διατηρω και τωρα ......

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Τωρα με το κρυο,δεν μπορω να κανω και εξω κανενα περπατημα/τρεξιμο σε μετριους ρυθμους,η θα φυσαει,η θα εχει βροχη η κρυο γενικοτερα,ΟΚ.Απο εκει και επειτα,η αυτοπειθαρχεια ειναι το παν,αν κανεις διατροφη και το μυαλο δεν ειναι στον στοχο αυτο,αλλα πως θα τσιμπησεις κατι εκτος προγραμματος,οχι μια αλλα μερα παρα μερα,τοτε μενεις στο ιδιο σημειο.Aν και ειναι λιγο αληθεια οτι μπορει αυτα να ακουγονται σαν δικαιολογιες για να μην προσπαθησω οσο χρειαζεται και οσο πρεπει.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Thumbs down

    Εχω και την μητερα μου να μου κανει bullying για τα κιλα που εβαλα,ως παρενεργεια των αντικαταθληπτικων κατα κυριο λογο,με κοιταει περιεργα συνεχεια,μου λεει οτι εχω κοιλια,αν μου αρεσει να ειμαι χοντρος και διαφορα αλλα σχολια.

  8. #23
    Elenia781
    Guest
    παιδια διαιτες χωρις εξετασεις να δεις το σακχαρο και την ινσουλινη σου ειναι χαμενος κόπος.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    παιδια διαιτες χωρις εξετασεις να δεις το σακχαρο και την ινσουλινη σου ειναι χαμενος κόπος.
    Ειχα κανει εξετασεις πριν καποιους μηνες και ειχα αυξημενη χολιστερινη και μονο αυτο,απο τοτε απλα πηρα περισσοτερα κιλα και παρα τις υποσχεσεις που εδινα στον εαυτο μου απλα δεν μπορουσα να το ελενξω και απογοητευομουν γρηγορα,ολα τα εκανα με το ζορι,γυμναστικη,διατροφη,χ� �ρις αυτοπειθαρχια και χωρις σοβαρη θεληση για βελτιωση.Ειχα τις παρενεργειες των αντικαταθληπτικων να μπλοκαρουν και τον μεταβολισμο μου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Ειχα κανει εξετασεις πριν καποιους μηνες και ειχα αυξημενη χολιστερινη και μονο αυτο,απο τοτε απλα πηρα περισσοτερα κιλα και παρα τις υποσχεσεις που εδινα στον εαυτο μου απλα δεν μπορουσα να το ελενξω και απογοητευομουν γρηγορα,ολα τα εκανα με το ζορι,γυμναστικη,διατροφη,χ� �ρις αυτοπειθαρχια και χωρις σοβαρη θεληση για βελτιωση.Ειχα τις παρενεργειες των αντικαταθληπτικων να μπλοκαρουν και τον μεταβολισμο μου.
    περπατημα. οσο μπορεις. αν μενεις μονος μη παιρνεις πολλα φαγητα στο σπιτι. ειναι πειρασμος. προσπαθησε να τρως λιγο και συχνα και οχι ψωμια, μααρονια. γενικα ομως τα αντικαταθλιτικα σου ανοιγουν την ορεξη. αν δεν πεινασεις και δεν κουραστεις αποτελεσμα δε θα δεις.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by oubna1 View Post
    περπατημα. οσο μπορεις. αν μενεις μονος μη παιρνεις πολλα φαγητα στο σπιτι. ειναι πειρασμος. προσπαθησε να τρως λιγο και συχνα και οχι ψωμια, μααρονια. γενικα ομως τα αντικαταθλιτικα σου ανοιγουν την ορεξη. αν δεν πεινασεις και δεν κουραστεις αποτελεσμα δε θα δεις.
    Δεν μενω μονος μου...δυστυχως,μενω με γονεις ακομη. Εχω παρατηρησει πως οταν δεν πιεζω τον εαυτο μου και χωρις να βαζω στοχους αμεσους,χανω πιο ευκολα κιλα,με απλο περπατημα,τζοκινγκ και λιγο διατροφη,το εχω ξανακανει,στο δευτερο λοκνταουν που ηταν ολα κλειστα σχεδον και ημουν απο τη δουλεια σε αναστολη,το ειχα ριξει στο περπατημα και στο χαλαρο τρεξιμο,σε 2 μηνες ειχα χασει 7-8 κιλα χωρις να πιεστω ιδιαιτερα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν μενω μονος μου...δυστυχως,μενω με γονεις ακομη. Εχω παρατηρησει πως οταν δεν πιεζω τον εαυτο μου και χωρις να βαζω στοχους αμεσους,χανω πιο ευκολα κιλα,με απλο περπατημα,τζοκινγκ και λιγο διατροφη,το εχω ξανακανει,στο δευτερο λοκνταουν που ηταν ολα κλειστα σχεδον και ημουν απο τη δουλεια σε αναστολη,το ειχα ριξει στο περπατημα και στο χαλαρο τρεξιμο,σε 2 μηνες ειχα χασει 7-8 κιλα χωρις να πιεστω ιδιαιτερα.
    Άρα τον ξέρεις το δρόμο. Μη σου γίνεται εμμονή γιατί αγχώνεσαι και χάνεις το παιχνίδι. Και να ξεφύγεις μια μέρα δε πειράζει. Σιγα σιγα και θα πετύχεις το στόχο σου.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by oubna1 View Post
    Άρα τον ξέρεις το δρόμο. Μη σου γίνεται εμμονή γιατί αγχώνεσαι και χάνεις το παιχνίδι. Και να ξεφύγεις μια μέρα δε πειράζει. Σιγα σιγα και θα πετύχεις το στόχο σου.
    Ξερω τον δρομο,απλα δεν ειμαι ετοιμος ακομη,αυτο καταλαβα το προηγουμενο διαστημα,εχω και τη μανα μου να μου κανει συνεχεια μπουλινγκ για τα κιλα,οποτε δεν μπορουσα με αυτο το πρηξιμο και την πιεση,να φτασω στο επιθυμητο αποτελεσμα,εχανα λιγα,σταματουσα,τα επαιρνα πισω,απογοητευομουν.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Eχω χασει περιπου 5-6 κιλα τους τελευταιους μηνες,αλλα εχω δρομο ακομα για να φτασω στο απολυτα υγιες ΔΜΣ=25,απλα καποιοι εξοδοι τελευταια,λιγο η καθημερινη κουραση απο τη δουλεια,λιγο η ελλειψη διαθεσης για εστω περπατημα και αυτοπειθαρχεια στην διατροφη με εκαναν να κολλησω στα ιδια κιλα.Πρεπει να πεισμωσω με τον εαυτο μου,δεν γινεται διαφορετικα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν εχω καταφερει τιποτα τελικα,τα προγραμματα μου ειναι απογευματινα στην δουλεια μου και δεν μου αφηνουν χρονικο περιθωριο να ασχοληθω με ασκηση,ειτε σε γυμναστηριο,ειτε εξω με περπατημα η τζοκινγκ,η διατροφη εχει παει περιπατο γιατι παλι δεν εξαρταται απο εμενα,δεν μπορω να ρυθμισω τον χρονο ωστε να προγραμματισω 3-4 μικρα γευματα ολη την ημερα,εχω απελπιστει και απογοητευτει.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβος απωλειας
    By Geo15 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2019, 14:32
  2. φόβος απώλειας
    By vith in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 11
    Last Post: 24-01-2017, 23:15
  3. Replies: 2
    Last Post: 08-07-2012, 20:24
  4. Ρυθμός Απώλειας
    By Luna84 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 17-02-2012, 01:10
  5. Διατηρηση απωλειας βαρους
    By badgirl in forum Παχυσαρκία
    Replies: 16
    Last Post: 19-01-2010, 21:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •