Δυσκολια απωλειας και διαιτολογος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1

    Δυσκολια απωλειας και διαιτολογος

    Καλησπερα σας.μετα απο πολλα χρονια εφθασα 98 κιλα με υψος 1.65..εδω κ 2 μηνες κανω διατροφη με διαιτολογο κ εχω χασει 3 κιλα μονο υον πρωτι μηνα...μου ειπαν γιαβτον Μανο Καζαμια.εχει παει καποιος προσφατα?τι διατροφη δινει περιπου και ποιο το κοστος?
    Προσπαθω χρονια με τα κιλα και δε χανω καθολου σε οσοθς εχω παει το ιδιο γινεται...βαρεθηνα να δινω χρηματα και να μην εχω αποτελεσμα.
    [url=http://www.myfitnesspal.com/weight-loss-ticker][img]http://tickers.myfitnesspal.com/ticker/show/608/2264/6082264.png[/img][/url]
    Created by MyFitnessPal.com - [url=http://www.myfitnesspal.com]Nutrition Facts[/url] For Foods

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    3 κιλα σε ενα μηνα ειναι μια χαρα. σε ενα χρονο θα εχεις χασει ας πουμε 36 κιλα.
    μην πτοεισε απλα κανονισε τον επομενο μηνα να χασεις αλλα 3 κιλα κτλ κτλ γενικα να εχεις συστημα και να μην κανεις ατασθαλιες!!

  3. #3
    Εχασα 4 τον πρωτο μηνα και τον δευτερο τιποτα..αυτο μου συμβαινει παντα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    Quote Originally Posted by zeta23_ed View Post
    Εχασα 4 τον πρωτο μηνα και τον δευτερο τιποτα..αυτο μου συμβαινει παντα..
    να μην το βαζεις κατω και να εισαι σταθερη στον στοχο σου.
    απο την στιγμη που εισαι υποθερμιδικη δηλαδη λαμβανεις λιγοτερες θερμιδες απο οσες χρειαζεσαι ειναι σιγουρο οτι τις υπολοιπες ο οργανισμος σου θα τις ανλησει απο το περριτο λιπος.
    καλη επιτυχια!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Παίρνεις φάρμακα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ταλαιπωρείσαι με τα κιλά 10 χρόνια. Όταν θα το πάρεις απόφαση θα σου πω τι να κάνεις για να έχεις το σωμα που θες αλλά θα πρέπει νάτο πάρεις απόφαση που σημαίνει πως δεν θα έχει οχι δεν το κάνω, ότι σου λέω θα το κάνεις αλλιώς δεν πρόκειται να τα χάσεις. Να ξερεις παντως ζάχαρη και κατεργασμενοι υδατάνθρακες τέλος μαχαιρι και θα έχεις άσκηση σε γυμναστήριο συγκεκριμένο αν θες και συμφωνείς πες μου θα πάρει 1 χρόνο να χάσεις τα κιλά και μια ζωή ή συντήρηση στη διατροφή όπως και η άσκηση. Αλλιώς δεν χάνονται το βλέπεις 11 χρόνια τώρα έτσι δεν ειναι; Σκέψου και αν είναι μου λες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by zeta23_ed View Post
    Καλησπερα σας.μετα απο πολλα χρονια εφθασα 98 κιλα με υψος 1.65..εδω κ 2 μηνες κανω διατροφη με διαιτολογο κ εχω χασει 3 κιλα μονο υον πρωτι μηνα...μου ειπαν γιαβτον Μανο Καζαμια.εχει παει καποιος προσφατα?τι διατροφη δινει περιπου και ποιο το κοστος?
    Προσπαθω χρονια με τα κιλα και δε χανω καθολου σε οσοθς εχω παει το ιδιο γινεται...βαρεθηνα να δινω χρηματα και να μην εχω αποτελεσμα.
    το να χασεις βαρος ειναι απο τα πολυ δυσκολα πραγματα. διαβαζα μονο στις ηπα ποσα χρηματα δαπανονται για αυτον τον σκοπο... δυστυχως το να χασεις βαρος εχει πολυ ζορι, ή θα πρεπει να πεινας ή θα πρεπει να αθλεισαι εντατικα και αρκετα... εγω με περπατημα 15000 βηματα καθημερινα ειχα χασει 8 κιλα σε τρεις μηνες... αλλα δεν πτοεισαι, ειναι 10χλμ την ημερα αν το σκεφτεις και κοντα στις 4 ωρες περπατημα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τα 3 κιλα τον μηνα, ειναι πολυ καλα. το να μην χανεις καθολου, ειναι θεμα..
    μηπως τον δευτερο μηνα, χωρις να κανεις μεγαλες παρασπονδιες, ειχες αυξησει τις ποσοτητες στα γευματα;
    μηπως εχεις θεμα με θυρεοειδη;
    μηπως παιρνεις φαρμακα που κανουν κατακρατηση η τρως πολυ αλατι;
    μπορεις να μας γραψεις μια τυπικη μερα στην διατροφη σου;

  9. #9
    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
    Ειμαι σε προγραμμα ευελικτης διατροφης.δε ξερω αν επιτρεπεται να πω το ονομα..
    Ουσιαστικα εχω επιλογες απο ολα τα τροφιμα..ενδεικτικα μια μερα μου ειναι ως εξης
    Πρωινο.μια φετα ψωμι τοστ με ταχινι με μελι,μια φετα ψωμι τοστ με τυρι λαιτ κ γαλοπουλα.
    Μεσημερι.50γρ αβραστα μακαρονια η ρυζι η φακες,100 γρ κοτοπουλο, η ψαρι,η 2 αυγα.
    Σαλατα εως 150γρ,1 κουταλια σουπας λαδι η ενα κομματι σοκολατα υγειας
    Απογευμα.1 μηλο
    Βραδυ.σαλατα 200γρ,1 κουταλια λαδι,2 φετες του τοστ τρικαλινο λαιτ.

  10. #10
    Εννοειτε οτι το βλεπω και πως θελω να χασω το επιπλεον βαρος.στη διατροφη πειθαρχω ευκολα.γυμναστικη εχω να κανω 20 χρονια...
    Μπορεις να με ενημερωσεις?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Παιδιά εγώ παίρνω ψυχοφαρμακα γιναιτε να χάσω κιλά?. Η είναι δύσκολο??

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by zeta23_ed View Post
    Εννοειτε οτι το βλεπω και πως θελω να χασω το επιπλεον βαρος.στη διατροφη πειθαρχω ευκολα.γυμναστικη εχω να κανω 20 χρονια...
    Μπορεις να με ενημερωσεις?
    Ολα αυτά που τρως παχαίνουν, γιατί είναι η φύση τους τέτοια, ο διατροφολόγος χρησιμοποιεί ένα μπούσουλα και σου λέει τρώς λιγότερες θερμίδες από όσες καις άρα θα χάσεις. Ναι μεγάλε διατροφολόγε δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί δεν ξερουμε ποσες θερμίδες καιει το σώμα. Δεν ξέρουμε τι RMR έχει άρα δεν ξέρουμε πόσο καίει, άρα ότι κάνουμε το κάνουμε βλέποντας και κάνοντας. Αυτό το βλέποντας και κάνοντας όμως σε μία κοπέλα, που είναι 98 κιλά δεν το κάνεις γιατί ο οργανισμός δεν είναι χαζός, θα κατεβάσει διακόπτες θα χτυπήσει πλατώ και η κοπέλα μετά θα αναρωτιέται μα γιατί δεν χάνω αφού κάνω ότι μου λέει. Δεν χάνεις γλυκιά μου γιατί ο οργανισμός σου είναι πιο έξυπνος από τον διατροφολόγο σου και τον έχει πιάσει στον ύπνο. Δεν χάνεις γιατί ο οργανισμός αμύνεται στο πρόγραμμα που έχεις μπει με αποτέλεσμα να ρίξει τον ρυθμό του μεταβολισμού του για να προστατευθεί από την στέρηση. Ο οργανισμός όταν του επέβαλλες τη δίαιτα σκέφτηκε πως θα πρέπει όχι μόνο να σταματήσει να καίει το υπάρχων λίπος αλλά επιπλέον και κάθε τι που θα λαμβάνει το σώμα να το αποθηκεύει σαν λίπος κάνοντας κάτι πολύ έξυπνο, ρίχνοντας τον ρυθμό του μεταβολισμού σου.
    Για αυτό λοιπόν και δεν μπορείς να χάσεις κιλά πλέον.... και λες μα γιατί;

    Τι κάνουμε τώρα; Καταρχήν τον ταίζουμε, δεν θέλουμε τον οργανισμό να τον ταλαιπωρούμε, θέλουμε να τρώει το φαγητάκι του, το σωστό φαγητάκι του και όχι μόνο 3 φορές την ημέρα αλλά και 6 αν είναι δυνατόν, αρκεί να τον ταίζουμε σωστές και καθαρές τροφές. Για να γίνει όμως αυτό, πρέπει να μάθουμε σε τι κατάσταση είναι ο μεταβολισμός και με τι ρυθμό δουλεύει. Θέλουμε να μάθουμε τι rmr έχει για να ξέρουμε είτε σε μορφή macros είτε σε θερμίδες ποσο μπορεί να καταναλώσει την ημέρα. Για να το μάθουμε αυτό πρέπει να κάνουμε μία μέτρηση οστικής πυκνότητας η οποία θα μας αποκαλύψει ένα κάρο στοιχεια και κοστίζει περίπου 25 με 50 ευρώ ανάλογα που θα την κάνει κάποιος.

    Αφού λοιπόν μάθουμε το rmr τότε ξεκινάμε με ένα πρόγραμμα διατροφής το οποίο θα είναι μειωμένο κατά 2500 θερμίδες την εβδομάδα από φαγητό και θα υποβοηθάται το σώμα μέσω του περπατήματος το οποίο θα είναι καθημερινά μία ώρα στην αρχή. Θέλουμε να χάνουμε 3 κιλά το μήνα όχι παραπάνω, αλλά να είναι 3 κιλά καθαρού λίπους, επίσης θέλουμε στα 75-78 κιλά να ξεκινήσουμε γυμναστήριο το οποίο γυμναστηριο θα είναι αναγκαστικα-λυπάμαι που το λέω- είτε κιγκ μποξινγκ, μάι τάι, είτε πυγμαχία, είτε ζίου ζίτσου, είτε ταεμπο για να μπορέσει το σώμα σιγά σιγά να δημιουργεί αντοχή, να αυξάνεται η μυική μάζα και να μειώνεται το λίπος. Τα βάρη είναι κουραστικά και βαρετά, έχεις πάει γυμναστήριο έτσι δεν είναι; Αν σου άρεσε δεν θα έφευγες, δεν θα το παράταγες, αλλά η αλήθεια είναι πως τα όργανα και τα ελεύθερα βάρη είναι βαρετά... εγώ τα βαριέμαι... και πιστεύω η πλειοψηφία. Λοιπόν αυτά για την ώρα. Συνοψίζοντας σου έγραψα την άποψη μου, η οποία μπορεί να είναι και άκυρη τελείως, ο μοναδικός τρόπος για να το μάθουμε είναι να ακολουθήσεις ότι σου λέω.... Δηλαδή μέτρηση οστικής πυκνότητας να δούμε rmr μετά πλάνο διατροφής που δεν θα έχει ζάχαρη και συσκευασμένες τροφές, περπατηματάκι και σε λίγο καιρό κάποιο γυμναστήριο ανάλογα με την περιοχή που μένεις θα σου πω σε ποια θα μπορουσες να πας. Λοιπόν αν τα κάνεις αυτά, σε 1,5 χρόνο θα περνάς δίπλα από 20χρονη και θα κοιτανε όλοι εσένα από το σώμα και τη στάση που θα έχει το σώμα! Αυτή είναι η αλήθεια, αλλά θα πονέσεις για να το κάνεις αυτό. Τίποτα δεν είναι τζάμπα στη ζωή, για να πάρεις πρέπει να θυσιάσεις κάτι...

  13. #13
    Ευχαριστω για την απαντηση.
    Οποτε αυτο που πρεπει αρχικα να κανω ειναι η μετρηση οστικης πυκνοτητας? Η εξεταση δλδ που γινεται και για την οστεοπορωση?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by zeta23_ed View Post
    Ευχαριστω για την απαντηση.
    Οποτε αυτο που πρεπει αρχικα να κανω ειναι η μετρηση οστικης πυκνοτητας? Η εξεταση δλδ που γινεται και για την οστεοπορωση?
    Ναι αυτό είναι και γίνεται με dexa. Πρέπει να βρεις κάποιο εργαστήριο που να έχει dexa. Και με μια προχειρη αναζητηση βρίσκεις την ψηφιακή με 25 ευρώ αν είσαι Αθήνα στα νότια προάστια 10 λεπτά από τον σταθμό του Αγίου Δημητρίου. Να σε ρωτήσω όμως κάτι δηλαδή διάβασες το κείμενο μου κα είπες μέσα σου εγώ θα κάνω πηγαίνω σε σχολή; Είναι πολύ ωραίο να σου πω την αλήθεια, μετά από καιρό θα δεις για παράδειγμα το σώμα σου να κάνει πράγματα που ούτε μπορείς να τα φανταστείς, με υπομονή και επιμονή όμως. Αλήθεια το πήρες απόφαση; θα κάνεις ό,τι σου λέω;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Πηγα προσωπικα σε διατροφολο,μου εγραψε καποια διαιτολογια,για 3 μηνες κυριως,αλλα δεν ειναι ευκολο να το τηρεις, ενα 75% του διαιτολογιου να τηρεις,εισαι σε καλο δρομο.Ειναι ακριβη η διατροφη,γιατι πρεπει να αγοραζεις οοολα αυτα που θα σου πει ο διαιτολογος σου,συν η πληρωμη αυτου για να σου τα ετοιμασει σε αρχειο.Εμενα μου εβγαινε το μηνα 60 ευρω και σταματησα,οποτε κανω repeat αυτα που ηδη εχω,με μικρες παραλλαγες δικες μου,οταν ειναι να κανω μετρησεις λιπους και βαρους,τοτε ξανα πηγαινω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβος απωλειας
    By Geo15 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2019, 14:32
  2. φόβος απώλειας
    By vith in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 11
    Last Post: 24-01-2017, 23:15
  3. Replies: 2
    Last Post: 08-07-2012, 20:24
  4. Ρυθμός Απώλειας
    By Luna84 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 17-02-2012, 01:10
  5. Διατηρηση απωλειας βαρους
    By badgirl in forum Παχυσαρκία
    Replies: 16
    Last Post: 19-01-2010, 21:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •