Τι φάση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Τι φάση;

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    2

    Τι φάση;

    Καλησπέρα! Είμαι η Λία! Μου συμβαίνει κάτι εδώ και πολλά χρόνια και ακόμη δεν έχω βρει τι μπορεί να είναι και πως να το αντιμετωπίσω. Δε μου αρέσει να είμαι μόνη μου κάπου έξω! Το σιχαίνομαι! Θέλω πάντα να βρίσκω κάποιον για να πάω να κάνω κάτι. Είναι ελάχιστες οι φορές που πήγα κάπου μόνη μου. Είτε σουπερμάρκετ , είτε σε γιατρό είτε ακόμα και για ψώνια. Έχω κουραστεί απίστευτα από αυτήν την κατάσταση. Και το θέμα είναι ότι καταλαβαίνω πως είναι παράλογο και δεν μπορώ να κάνω κάτι!!!! Στην αρχή σκεφτόμουν ότι ίσως φταίει που έφυγα από τον τόπο μου και μένω σε άλλη πόλη που δεν ξέρω κιόλας τους δρόμους κλπ αν και υπάρχουν τα gps πλέον, από την άλλη το πάθαινα και στον τόπο μου αυτό απλώς όχι σε τέτοιο βαθμό πήγαινα αν ήθελα κάπου αλλά με μισή καρδιά και με το άγχος ότι θα βγω μόνη μου. Είχα πάθει και ένα σκηνικό μετά την καραντίνα που έφτασα σε σημείο να τρομάξω με μένα. Βγήκα με δύο κοπέλες σε ένα μαγαζί που είχε πάρα πολύ κόσμο μας έβαλαν να κάτσουμε σε ένα τραπεζάκι στο πεζοδρόμιο και ένιωθα τέρμα άβολα. Ένιωθα ότι όλοι με κοιτάνε και άρχισε να τρέμει το χέρι μου!!! Τώρα βρήκα μια νέα δουλειά που απέχει 20 λεπτά από το σπίτι μου και είμαι σε φάση πως θα πηγαίνω με τα πόδια μέχρι εκεί; Επίσης και τώρα στη δουλειά που είναι καφέ και θα έχει μερικά τραπέζια μέσα σκέφτομαι πως όταν θα δουλεύω μόνη μου και θα έχει κόσμο μέσα τι θα κάνω;;; Παιδιά αλήθεια έχω φρικαρει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    έχεις μιλήσει με κάποιον ειδικό;
    ίσως θα βοηθούσε αν έκανες διαλογισμό ή γυμναστική μετά τη δουλειά.
    ακούγεται σαν άγχος όλο αυτό που περιγράφεις πάντως.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    2
    Όχι δεν έχω μιλήσει σε κάποιον. Είμαι αγχώδεις αρκετά αλλά δεν ξέρω εάν όλα αυτά οφείλονται μόνο στο άγχος. Επίσης δεν ξέρω εάν ένας ψυχολόγος μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Lia_rrr View Post
    Καλησπέρα! Είμαι η Λία! Τώρα βρήκα μια νέα δουλειά που απέχει 20 λεπτά από το σπίτι μου και είμαι σε φάση πως θα πηγαίνω με τα πόδια μέχρι εκεί; Επίσης και τώρα στη δουλειά που είναι καφέ και θα έχει μερικά τραπέζια μέσα σκέφτομαι πως όταν θα δουλεύω μόνη μου και θα έχει κόσμο μέσα τι θα κάνω;;;
    Τον ψυχολόγο... σε αυτούς! Οπότε χαλάρωσε, κοινωνικοποίηση λέγεται, είναι καλό και έχει πλάκα, γνωρίζεις κόσμο λες αστεία, σου λένε αστεία και κυλάει όμορφα η μέρα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Σεξ κάνεις ; Εγώ πιστεύω ότι η ... έλλειψη , φταίει για πολλά προβλήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    ναι όντως συμφωνώ, ο ψυχολόγος χρειάζεται όταν έχεις πρόβλημα που δεν μπορείς να το λύσεις μόνος σου, φυσικά και παίζει άγχος αλλά μην το φοβάσαι, δεν είναι εδώ για να μείνει!
    ακολούθα τη συμβουλή του μάιντκράιμ κι ίσως ξεμπλοκάρεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Μήπως έχεις κάποια τραυματική παρελθοντική εμπειρία που σου «στοίχισε» και από τότε συνειδητά και ασυνείδητα αποφεύγεις να μείνεις μόνη σου; Συνήθως οι φοβίες μας και τα άγχη μας προέρχονται από πράγματα που έχουμε ζήσει. Εκτός και αν έχεις κοινωνικό άγχος. Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς κάποιον ειδικό για να λάβεις την βοήθεια που χρειάζεσαι, προκειμένου να «ζήσεις». Γιατί στην προκειμένη περίπτωση δεν ζεις. Τα αρνητικά συναισθήματα μας εμποδίζουν να ζήσουμε αρμονικά.

    Από τότε που έγραψες, έχει αλλάξει καθόλου αυτό; Σε τι βάση βρίσκεσαι τώρα;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    41
    Εγώ από την άλλη συνήθως προτιμώ να κάνω πράγματα μόνος μου. Σκέψου ότι μόνη σου μπορείς να νιώθεις όπως θέλεις και να κάνεις ότι θέλεις.

Similar Threads

  1. Τι φάση ?
    By StressedOut in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 9
    Last Post: 17-01-2023, 00:30
  2. αγχος ? φαση?καταθλιψη
    By Νεραιδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 10-08-2017, 01:39
  3. Περίεργη φάση
    By sapphire in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 35
    Last Post: 11-10-2016, 17:19
  4. δυσκολη φαση
    By giorgosss1989 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 45
    Last Post: 29-12-2014, 23:23
  5. Κατάθλιψη ή απλά μια φάση;
    By San_Man in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 05-06-2013, 02:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •