Μια περίεργη απορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134

    Μια περίεργη απορία

    Λέτε άμα μου διαβάσει ένας παπάς την ευχή για τον εξορκισμό,να φύγει η μελαγχολία και το άγχος μου; Το σκέφτομαι γιατί ένας άγιος είχε πει ότι όλες οι ψυχικές ασθενειες είναι δαιμονικές επιρροές συγνώμη για αυτά τα κουφά πράγματα που λέω απλά θέλω να επουλωθεί ο ψυχικός πονος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Εξορκισμό για να σε διαβάσει θα πρέπει να είσαι δαιμονισμένος.. Οι ψυχικές ασθενειες οφείλονται και στην έλλειψη εμπιστοσύνης στον Θεό.. Αν εμπιστευτείς τον Χριστό και τον έχεις ως οδηγό αυτός θα σε κατευθυνει στην ζωή σου... Συμβουλέψου έναν πνευματικο και όχι το φόρουμ που υπάρχουν πολλοί άθεοι..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Μπαρντον? Δε σοβαρολογείς τώρα ε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    με αυτα που διαβαζω , πραγματικα νιωθω οτι παιζει να ζω στο μεσαιωνα.
    αμα ειναι να σου κοπανησουμε και το κεφαλι με ενα σφυρι να φυγει το δαιμονιο απο μεσα, κι αμα δε φυγει να σε πεταξουμε στον καιαδα.
    συνελθετε, ζουμε στο 2022 (!!!!!!) και ξερουμε τον τροπο αντιμετωπισης/θεραπειας ψυχικων διαταραχων/προβληματων. επιστημονικοι κλαδοι που ασχολουνται ειναι η ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ, Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ.
    αποψη μου αυτη, δεν θα σε υποχρεωσω να την υιοθετησεις, υποχρεουμαι ομως νατην καταθεσω
    φιλικα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Δεν εμπιστεύομαι τους παπάδες είναι ημιμαθής και με μπερδεύουν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Δεν μίλησα για παπά, μίλησα για πνευματικό.. Θα μπορούσε άνετα ένας πνευματικός που κάνει ασκητική ζωή και να μην έχει την ιδιότητα του ιερέα να σε δώσει κάποιες κατευθύνσεις.. Αλλά αυτοί είναι συνήθως στο Άγιο Όρος...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,129
    Νομίζω είναι ράδιο αρβύλα αυτό, το "ένας Άγιος είπε ότι όλες οι ψυχικές διαταραχές είναι δαιμονικές επιρροές". Μπορεί στην πραγματικότητα να είπε ότι "μπορεί να πάθεις κάτι ψυχολογικό από δαιμονική επιρροή". Οι ψυχικές ασθένειες είναι υπαρκτές και λύνονται με ψυχολόγους ή ψυχιάτρους, φαντάζομαι και πνευματικό να έχεις αυτό θα σου πει. Εμένα αυτό μου έχει πει πάντως. Ο πνευματικός είναι για να σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις και να σε βοηθήσει να βρεις ένα νόημα στη ζωή σου, όχι για να λύσει ας πούμε τη διπολική ή άλλες διαταραχές, είτε άγχος και τέτοια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,294
    αλήθεια είναι αυτό, που σου λένε, η επιστήμη είναι άλλο πράγμα και άλλο η θρησκεία.
    συμφωνώ με ηγκλ γκάι.
    ανακουφίζει την καρδιά λίγη παρηγοριά ή καθοδήγηση ακόμη περισσότερο, ως εκεί όμως.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Λέτε άμα μου διαβάσει ένας παπάς την ευχή για τον εξορκισμό,να φύγει η μελαγχολία και το άγχος μου; Το σκέφτομαι γιατί ένας άγιος είχε πει ότι όλες οι ψυχικές ασθενειες είναι δαιμονικές επιρροές συγνώμη για αυτά τα κουφά πράγματα που λέω απλά θέλω να επουλωθεί ο ψυχικός πονος
    Είτε ψάχνουμε για εξορκιστή είτε για εναλλακτικές θεραπείες είτε για ένα χάπι που θα μας λύσει το ψυχολογικό πρόβλημα στην ουσία ψάχνουμε για μια μαγική λύση χωρίς κόπο χωρίς εκ μέρους μας συνειδητοποίηση της αιτίας του προβλήματος χωρίς αλλαγές στον τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς. Δυστυχώς μόνο ο δύσκολος δρόμος, δηλαδή η δουλειά με τον εαυτό μας έχει αποτέλεσμα σε συνδυασμό με την αγωγή όπου είναι απαραίτητο και φυσικά μέρος της λύσης μπορεί να αποτελέσει και το πνευματικό κομμάτι, είμαστε σύνολο πραγμάτων άρα χρειάζεται ολιστική προσέγγιση, όλα συνδέονται, ο σύγχρονος τρόπος ζωής, η διατροφή, η μοναξιά κλπ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Ο πνευματικός είναι για να σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις και να σε βοηθήσει να βρεις ένα νόημα στη ζωή σου, όχι για να λύσει ας πούμε τη διπολική ή άλλες διαταραχές, είτε άγχος και τέτοια.
    εγω δεν αναφερομουν στις 3500 ψυχικες διαταραχες που εχουν βγαλει... αναφερομαι στο κλασσικο και τυπικο αγχος-καταθλιψη... που πανε μαζι... αν καποιος πιστευει βαθια μεσα του στον Θεο, θα πει σημερα θα προσπαθησω να μην αγχωθω, θα αφεθω στον Κυριο να με κατευθυνει την ζωη μου και τις επιλογες μου γιατι αυτον εμπιστευομαι... δεν ειναι απλως μια σκεψη, ειναι τροπος ζωης..... θα προσεχευθω για να με δωσει δυναμη και κουραγιο να ανταπεξελθω οποιαδηποτε δυσκολια...
    εχει μεγαλη διαφορα απο αυτον που περιμενει απο την επιστημη που ακομα δεν εχουν συνηδειτοποιησει πληρως τα αιτια των ψυχικων διαταραχων

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Λέτε άμα μου διαβάσει ένας παπάς την ευχή για τον εξορκισμό,να φύγει η μελαγχολία και το άγχος μου; Το σκέφτομαι γιατί ένας άγιος είχε πει ότι όλες οι ψυχικές ασθενειες είναι δαιμονικές επιρροές συγνώμη για αυτά τα κουφά πράγματα που λέω απλά θέλω να επουλωθεί ο ψυχικός πονος
    Σοβαρά τώρα ρε φίλε; Είναι λυπηρό αυτό που διαβάζω. Η γνώση είναι δύναμη και δεν πρέπει να την σκεπάζει καμία θρησκεία.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Από προσευχές, εξορκισμούς και συναφείς ανοησίες έχουμε χορτάσει, από σκέψη ορθολογική έχουμε έλλειμμα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    974
    Αλλά οκ βίτσια είναι αυτά. Ο καθένας αντιλαμβάνεται ότι του επιτρέπει η αντίληψή του.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δυο σφαλιαρες στον εαυτο σου ισως ειχαν περισσοτερο αποτελεσμα.
    Τι ειναι αυτο που σε ποναει κ σου δημιουργει αυτα τα συναισθηματα απογνωσης;;
    Βαλε καποια ερωτηματα. Ισως εχεις ηδη τις απαντησεις αλλα φοβασαι να τις αντικρυσεις.
    Σκεψου καποια πραγματα που σε προβληματιζουν χωρις να υπεραναλυεις. Υπεραναλυουμε οταν φοβομαστε. Καλο ειναι να παρεις καποιες ορθολογικες αποφασεις κ οχι απογνωσης.
    Αν πιστευεις οτι γινεσαι δυσλειτουργικος στην καθημερινότητα συμβουλεψου καποιον γιατρο γιατι στην ουσια αυτο λυνουν, οχι τον πονο κ τη δυστυχία.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    εγω δεν αναφερομουν στις 3500 ψυχικες διαταραχες που εχουν βγαλει... αναφερομαι στο κλασσικο και τυπικο αγχος-καταθλιψη... που πανε μαζι... αν καποιος πιστευει βαθια μεσα του στον Θεο, θα πει σημερα θα προσπαθησω να μην αγχωθω, θα αφεθω στον Κυριο να με κατευθυνει την ζωη μου και τις επιλογες μου γιατι αυτον εμπιστευομαι... δεν ειναι απλως μια σκεψη, ειναι τροπος ζωης..... θα προσεχευθω για να με δωσει δυναμη και κουραγιο να ανταπεξελθω οποιαδηποτε δυσκολια...
    εχει μεγαλη διαφορα απο αυτον που περιμενει απο την επιστημη που ακομα δεν εχουν συνηδειτοποιησει πληρως τα αιτια των ψυχικων διαταραχων
    ο,τι ναναι, πραγματικα..
    η αμορφωσια κι ο σκοταδισμος σε πληρη αναπτυξη.
    οπως κι εδω, συνηθως πανε πακετο με το ψεκασμα..

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •