Όταν το παρελθόν επηρεάζει το παρόν....κατάθλιψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    18

    Όταν το παρελθόν επηρεάζει το παρόν....κατάθλιψη?

    Δεν είμαι σίγουρος αν επέλεξα την σωστή ενότητα για το ποσταρισμά μου, για αυτόν τον λόγο ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη από τους υπεύθυνους του φόρουμ.

    Είμαι 26 ετών, έχω ολοκληρώσει τις προπτυχιακές σπουδές μου στο πολυτεχνείο και στην παρούσα φάση διανύω την περίοδο της στρατιωτικής μου θητείας, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Ωστόσο όσο φυσιολογικά και σωστά ακούγονται τα πράγματα, στην πραγματικότητα αντιμετωπίζω ένα βουνό από προβλήματα, όπου εκτιμάω ότι έχουν να κάνουν με την προσωπικότητά μου, τις επιλογές μου και το παρελθόν μου.

    Πιο συγκεκριμένα, παθαίνω κρίσεις πανικού, νιώθω ότι δεν έχω ενέργεια, όσες φορές βγαίνω με φίλους μου νιώθω ότι είναι απλή υποχρέωση , δεν μπορώ να ορίσω στόχους, δεν έχω κίνητρο, νιώθω θυμό, με πιάνει θλίψη και απογοήτευση. Το παράδοξο είναι ότι ο στρατός με έχει βοηθήσει να ξεχνιέμαι κάπως από όλες αυτές τις καταστάσεις (σύνδρομο της στοκχόλμης? ) Έχει δύο χρόνια όπου κάνω προσπάθειες με βιβλία αυτοβελτίωσης, βιντεάκια self - development κλπ αλλά νιώθω χαμένος, απογοητευμένος και καθόλου οφελειμένος.

    Αισθάνομαι ότι πολλές αιτίες της κατασταστασής μου έχουν να κάνουν με το παρελθόν. Πολλοί καυγάδες στο σπίτι, μπούλιγκ στα παιδικά μου χρόνια σε ακραίο βαθμό, εγκατάλειψη της οικογένειας από τον αδερφό μου, με το οποίο δεν έχω επικοινωνία τα τελευταία 8 χρόνια, κλπ κλπ. Είναι ορθό το σκεπτικό μου να σκαλίσω το παρελθόν μου έτσι ώστε να εντοπίσω τα τραυματά μου και να τα πολεμίσω; Είναι κάτι που μπορώ να το κάνω μόνος μου; Απαιτείται ψυχανάλυση; Μήπως δεν πρέπει να σκέφτομαι τι έχει προηγηθεί, αλλα να επικεντρωθώ στο παρόν και μέλλον;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    18
    Αν μπορούσε να απαντήσει κάποιος έστω και 5 μήνες μετά θα με βοηθούσε πολύ. Δυστυχώς συνεχίζονται τα προβλήματα ... τα ερωτήματα μου σχετικά με το παρελθόν είναι στην τελευταία παράγραφο ... ευχαριστώ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Ό,τι κι αν έγινε μέχρι τώρα, δεν έχει χαθεί τίποτε. Είσαι σε ηλικία που κανείς δεν θα έκανε πολλά παραπάνω. Με αυτά που λες μάλιστα, αντικειμενικά, τα κατάφερες αρκετά καλά. Δεν είσαι άρρωστος, σπούδασες, ξέμπλεξες από το βόρβορο του ελληνικού στρατού , δεν είσαι άσχημα. Από εδώ και μπροστά ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΖΩΗ. Αν κοιτάς πίσω, θα χάσεις πολύτιμο χρόνο από τον τωρινό , για χρόνο που για όλους πάνω κάτω είναι ασήμαντος, σχολείο , σπουδές , στρατό κτλ . ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ, ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ. Κοίτα μόνο μπροστά.

    Απόφοιτος πολυτεχνείου, έχεις δυνατότητα να φύγεις από την ελλάδα, χώρα που πολλοί πτυχιούχοι , παίζει να μην μπορούν πλέον να πληρώσουν το ρεύμα, ενός σπιτιού που δεν είναι φοιτητική γκαρσονιέρα .

    Φιλίες , κοινωνικότητες κτλ είναι κουραφέξαλα. Τίποτε δεν αξίζει . Κοίτα να έχεις τσέπη γεμάτη και κοίτα και την ερωτική σου ζωή. Στον τομέα αυτό κάνεις τίποτε ; Οι άνδρες χωρίς σεξ , είναι σακάτηδες. Ξέχνα το οτιδήποτε στο παρελθόν . Δεν έχει καμία αξία. Κοίτα μη σου χαλάσει το μέλλον, που είναι το παν .
    Last edited by Al_Bundy; 13-05-2022 at 12:17.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by lms12 View Post
    Δεν είμαι σίγουρος αν επέλεξα την σωστή ενότητα για το ποσταρισμά μου, για αυτόν τον λόγο ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη από τους υπεύθυνους του φόρουμ.

    Είμαι 26 ετών, έχω ολοκληρώσει τις προπτυχιακές σπουδές μου στο πολυτεχνείο και στην παρούσα φάση διανύω την περίοδο της στρατιωτικής μου θητείας, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Ωστόσο όσο φυσιολογικά και σωστά ακούγονται τα πράγματα, στην πραγματικότητα αντιμετωπίζω ένα βουνό από προβλήματα, όπου εκτιμάω ότι έχουν να κάνουν με την προσωπικότητά μου, τις επιλογές μου και το παρελθόν μου.

    Πιο συγκεκριμένα, παθαίνω κρίσεις πανικού, νιώθω ότι δεν έχω ενέργεια, όσες φορές βγαίνω με φίλους μου νιώθω ότι είναι απλή υποχρέωση , δεν μπορώ να ορίσω στόχους, δεν έχω κίνητρο, νιώθω θυμό, με πιάνει θλίψη και απογοήτευση. Το παράδοξο είναι ότι ο στρατός με έχει βοηθήσει να ξεχνιέμαι κάπως από όλες αυτές τις καταστάσεις (σύνδρομο της στοκχόλμης? ) Έχει δύο χρόνια όπου κάνω προσπάθειες με βιβλία αυτοβελτίωσης, βιντεάκια self - development κλπ αλλά νιώθω χαμένος, απογοητευμένος και καθόλου οφελειμένος.

    Αισθάνομαι ότι πολλές αιτίες της κατασταστασής μου έχουν να κάνουν με το παρελθόν. Πολλοί καυγάδες στο σπίτι, μπούλιγκ στα παιδικά μου χρόνια σε ακραίο βαθμό, εγκατάλειψη της οικογένειας από τον αδερφό μου, με το οποίο δεν έχω επικοινωνία τα τελευταία 8 χρόνια, κλπ κλπ. Είναι ορθό το σκεπτικό μου να σκαλίσω το παρελθόν μου έτσι ώστε να εντοπίσω τα τραυματά μου και να τα πολεμίσω; Είναι κάτι που μπορώ να το κάνω μόνος μου; Απαιτείται ψυχανάλυση; Μήπως δεν πρέπει να σκέφτομαι τι έχει προηγηθεί, αλλα να επικεντρωθώ στο παρόν και μέλλον;
    Quote Originally Posted by lms12 View Post
    Αν μπορούσε να απαντήσει κάποιος έστω και 5 μήνες μετά θα με βοηθούσε πολύ. Δυστυχώς συνεχίζονται τα προβλήματα ... τα ερωτήματα μου σχετικά με το παρελθόν είναι στην τελευταία παράγραφο ... ευχαριστώ
    καλησπερα.

    το οτι τελειωσες τις προπτυχιακες σπουδες τι σημαινει; οτι εχεις ακομα την διπλωματικη, ή οτι εχεις ακομα εναν χρονο σπουδων για πτυχιο;;
    το θεμα του πτυχιου, σου δημιουργει καποιο αγχος, ή νοιωθεις ουσιαστικα οτι εχεις τελειωσει και επικεντρωνεις ολο το στρες στο παρελθον;

    εφοσον αναγνωριζεις κι απο μονος σου δυσλειτουργιες απο το παρελθον, οπωσδηποτε υπαρχουν και θα διαφωνησω τελειως με τον αλ μπαντι πιο πανω που σου λεει μην δινεις σημασια, ξεχνα το κλπ. για εναν απλο οσο και προφανη λογο:
    μακαρι να μπορουσαμε να ξεχασουμε το παρελθον, αν αυτο δημιουργει τα προβληματα. θα ηταν πολυ απλο ετσι, να προχωραμε.
    το προβλημα ειναι, οτι αν προσπαθησεις να ξεχασεις το παρελθον σου, σε θυμαται εκεινο.. και τοτε, αντι για διαλογο μαζι του,ε χεις επιθεσεις επειδη δεν ξερεις να το αναγνωριζεις και να το διαχειριζεσαι.
    ..
    οι κρισεις πανικου, αγχους , η καταθλιψη κλπ, ειναι τετοιου ειδους επιθεσεις.

    να το ξεχασεις λοιπον, δεν γινεται. γινεται να επιχειρησεις να το κουκουλωσεις, για να μην σου φωναζει δυνατα...
    τετοιες προσπαθειες κανουν καθε λογης εθισμενοι.
    πχ, οι ουσιες, το αλκοολ, το φαγητο, το συνεχες σεξ (σαν επιδιωξη λεμε, δεν σημαινει οτι το πετυχαινεις κιολας.) η υπερκαταναλωση (αυτο που λεει ο απο πανω "εχε γεματες τσεπες, για να αγοραζεις αυτα που δεν μπορεις να εμπνευσεις στους αλλους"), ειναι ΟΛΑ προσπαθειες κουκουλωματος των πραγματικων προβληματων.
    οσο λειτουργουν, μπορει τα πραγματα να δειχνουν καλα, αλλα καποια στιγμη, ολοι οι εθισμοι σε βλαπτουν και οργανικα και στις σχεσεις σου... ειδικα οταν σου τελειωσουν τα λεφτα και δεν μπορεις πλεον να τους αγοραζεις...

    επομενως, για μενα, η οριστικη λυση ειναι η διαχειριση... ουτε ληθη, ουτε το κουκουλωμα...
    στην ερωτηση μονος η με ψυχοθεραπεια, απαντησες ηδη με την εμπειρια σου.
    ο,τι μπορεις να κανεις μονος σου για να διαχειριστεις τα θεματα σου, ειναι αυτα που ηδη εκανες. μελετη για αυτοβελτιωση, βιβλιαρακια, συζητησεις με φιλους κλπ. ειδες οτι δενε χουν αποδωσει. επομενως, μονος δεν μπορεις.
    χρειαζεσαι καθοδηγηση.
    η συζητηση με φιλους δεν ειναιιδια με την συζητηση με εναν ικανο ψυχοθεραπευτη.
    πρεπει να βρεις εναν κι εσυ και να τα συζητησεις ολα αυτα...

    και μια ερωτηση.
    τι ακριβως συνεβαινε στον αδερφο σου σε σχεση με την οικογενεια και τους εγκατελειψε;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κατά τη γνώμη μου καλύτερα ψυχοθεραπεία παρά ψυχανάλυση (διαφέρει). Το ιδανικό είναι να ασχολείται κανείς με το παρόν του, το να είναι κανείς προσκολλημένος στο παρελθόν μπορεί να υποδηλώνει κατάθλιψη ενώ οι σκέψεις για το μέλλον συχνά μας προκαλούν άγχος. Όμως εάν υπάρχουν τραύματα, όπως είπε και η remedy, θα εμφανιστούν με διάφορους τρόπους. Εάν βρεις καλό ψυχοθεραπευτή μπορεί να σε βοηθήσει να βάλεις τις σκέψεις σου σε μια σειρά ώστε να προχωρήσεις στη ζωή σου με δουλειά, σχέσεις, οικογένεια, ο,τι τέλος πάντων επιθυμείς. Ο στρατός μπορεί να βοηθάει ως περισπασμος από την εσωστρέφεια σου. Καταλαβαίνω κι αυτό που λέει ο Al Bundy. Η απάντηση στο ποιο είναι προτιμότερο είναι η εξής: θα πρέπει να κάνεις αυτό που νιώθεις ότι θες περισσότερο. Δηλαδή εγώ όταν ξεκίνησα ψυχοθεραπεία ήθελα απαντήσεις, δεν μπορούσα να συνεχίσω έτσι όπως ήμουν. Κι εσύ αυτό πρέπει να αναρωτηθείς. Μεταξύ μας, δεν υφίσταται δίλημμα. Δεν υπάρχει ή το ένα ή το άλλο. Μπορείς κάλλιστα να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία (η οποία δεν επικεντρώνεται στο παρελθόν αποκλειστικά, κάθε άλλο) και να συνεχίσεις φυσιολογικά τη ζωή σου, να κάνεις σεξ που λέει κι ο Al κι οτιδήποτε άλλο. Το ότι το αντιμετωπίζεις μανιχαιστικα, διλημματικα, σαν κατάσταση άσπρου μαύρου, καλού κακού, είναι συχνό γνωσιακό λάθος των ανθρώπων. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει και σε αυτό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Βασικό κριτήριο για το τι θα κάνεις, είναι , το αν όπως είσαι , μπορείς να προχωρήσεις στη ζωή . Μπορείς ; Σε εμποδίζει το παρελθόν ;

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η υπερκαταναλωση (αυτο που λεει ο απο πανω "εχε γεματες τσεπες, για να αγοραζεις αυτα που δεν μπορεις να εμπνευσεις στους αλλους"),
    Αν βρει κανείς κάτι τέτοιο στο δικό μου post ... Προφανώς ο συγκεκριμένος χρήστης (remedy) , εχει αποστολή να διώχνει τους πάντες από το φόρουμ. Αποστολή που έχει πετύχει σε μεγάλο βαθμό .

    ΟΙ φίλοι τώρα ... είναι παλιοί φίλοι από σχολείο , σπουδές κτλ ; Κάποια στιγμή , δεν αρκούν τέτοιες παρέες. Γίνονται τοξικές. Έχεις κάνει πρόσφατα γνωριμίες ; Έχεις ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα να περνάτε καλά ;;; Αν δεν έχεις, είναι πρόβλημα, πρέπει να βρεις. Κανείς δεν θα στο μάθει αυτό . Προσπάθεια θέλει . Και δράση . Ο χρόνος σου γεμίζει ; Δουλειά ; Δραστηριότητες ; Αν κάποιος έχει κενή ζωή ... αρχίζει να ψάχνει ... και μπορεί να ψάχνει πολύ πίσω.

Similar Threads

  1. Όταν το παρελθόν γίνεται παρόν
    By Tania96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 22-07-2017, 17:12
  2. Παρελθόν-Παρόν-Μέλλον
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-01-2016, 15:55
  3. Δεν έχω παρόν, μόνο παρελθόν
    By r.f. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 22-04-2012, 11:46
  4. Ανάμεσα σε παρόν και παρελθόν
    By Don't Know in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 16-08-2011, 10:35
  5. Επηρεαζει το Φθινόπωρο την Καταθλιψη?
    By kater1na in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 14-05-2009, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •