Σεξουαλική επιθυμία και εμπόδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236

    Σεξουαλική επιθυμία και εμπόδια

    Zώντας εδώ και αρκετό καιρό με κατάθλιψη (η οποία πλέον υποχωρεί) το μόνο πράγμα που δεν είμαι έτοιμος να κάνω είναι να ξεκινήσω μία σχέση.Αυτό το έχω διαπιστώσει και με τρομάζει καθώς αυτή την στιγμή το αισθάνομαι απλά ως ευθύνη.Τί γίνεται όμως με τυχόν σεξουαλικές ορμές;Εντάξει ομολογώ ότι λόγω κατάθλιψης δεν είμαι και στα \"ντουζένια\" μου, όμως ώρες ώρες μου έρχεται αυτή η επιθυμία έντονα.Θα μου πείτε η λύση είναι να \"γυμνάσω\" το δεξί μου χέρι, ε δεν θέλω!Χρειάζομαι και την ανθρώπινη επαφή.Από την άλλη θα μου πείτε βγες έξω και προσπάθησε να βρεις κοπέλα...Εκτός λοιπόν του ότι δεν είμαι σε θέση για σχέση , δεν έχω και όρεξη για να βγαίνω και έξω.

    Εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου;Βρίσκομαι όντως σε αδιέξοδο;Δύσκολη κατάσταση...

    Το πρόβλημα κλίνει περισσότερο προς ηθικής πλευράς δηλαδή.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    3
    Ειμαι σε παρομοια φαση. Δεν ξερω αν εχω καταθλιψη η ειναι κριση ηληκιας αλλα ουτε και ορεξη για πολλα με πολλους.
    Υπομονη κανω. Ελπιζω καποια στιγμη να γνωρισω καποια. Παντα ετσι γινεται. Οταν δεν το κυνηγας ερχεται απο μονο του.
    Προσπαθησε να διατηρησεις οσο μπορεις κοινωνικες επαφες και ολα θα πανε καλα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Και γω μονος μου ειμαι... Και το τελευτααιο πραγμα που με απασχολει ειναι να κανω σχεση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    είναι κατάλοιπο από την κατάθλιψη αυτό.
    και εγώ στην αρχή το τελευταίο που ένιωθα ότι ήθελα ήταν μια σχέση.
    είχα μάθει τη ρουτίνα μου,με τον ασταθή χαρακτήρα μου,τα ξεσπάσματά μου.
    Δεν αντεχα ούτε στην ιδεα της σχεσης.

    Ομως ήμουν λάθος.ξεκίνησα σχέση με το φίλο μου και άρχισαν να μου πάνε καλύτερα τα πράγματα με την κατάθλιψη.
    Στην αρχή ήταν πολύ δύσκολα ειδικά για το φίλο μου να ανεχτεί την εντελώς μίζερη συμπεριφορά μου
    και ένιωθε ότι η απελπισια μου τον πλάκώνει αλλά τελικά προσαρμοστήκαμε και μάθαμε να ζούμε με αυτό.
    Με βοηθάει πολύ στον αγώνα με την κατάθλιψη και με στηρίζει.
    Δεν ξέρω τι πρόοδο μπορεί να είχα αν δεν είχα σχεση.

    Μην απορρίπτετε τίποτα παιδιά και μην καταδικάζετε καταστάσεις.
    μια σχέση αλληλοκατανόησης βοηθά πολύ στα δύσκολα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Το προβλημα με μενα ειναι οτι φοβαμαι να κανω σχεση. Τι εννοώ? Πριν καποιους μηνες μου παρουσιαστηκε μια καλη ευκαιρια απο την οποία \"λακιξα\" τρεχοντας. Εξαφανιστηκα χωρις να δωσω σημεια ζωης. Το ξεκοψα πριν αρχισει οτιδηποτα. Αν ηθελα ειναι πολυ πιθανο να γινοταν κατι. Ανταυατου εφυγα τρεχοντας. Δεν ξερω γιατι δεν το εψαξα. Προτιμω οπως ειμαι τωρα-οπως ημουν παντα, μονος μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    φοβάσαι να δεθείς ε;γιατί επειδή είναι κάτι περα από τον έλεγχο σου ή επειδή φοβάσαι την απόρριψη;

    εγώ και τα δύο και επίσης δεν ήθελα κάτι να με κρατάει στη ζωή.ένιωθα ότι μια σχέση με υποχρεώνει να ζήσω..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Δεν ξερω γιατι. Ισως και τα δυο. Δεν το χω ψαξει και οσες φορες το επιχειρησα δεν κατεληξα καπου. Ισως επειδη με φοβιζει οτιδηποτε καινουργιο που θα αλλαξει αυτη τη κατασταση που ειμαι τωρα. ΠΟΤΕ μου δεν επιδιωξα να κανω σχεση μεχρι τωρα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    το πιο σημαντικό είναι να σε ικανοποιεί ο δρόμος που επιλέγεις και αφού σε ικανοποιεί να είσαι μόνος καλά κάνεις και το επιλέγεις!
    αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην κλείνεις εύκολα πορτες που σου ανοίγουν γιατί μπορεί καποια στιγμη να αλλάξεις γνώμη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Μετά από αυτά τα Replies λοιπόν καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι είναι αδιέξοδο.Ή κάνεις μία σχέση που στην ουσία δεν είσαι σε θέση να συνάψεις μόνο και μόνο για να κάνεις \"χλιαρό\" σεξ (χλιαρό λόγω κατάθλιψης,μη μας βγει και τ\' όνομα) πού σαφώς θα είναι άδικο για τον σύντροφό σου ή το γυρνάς στο \"χειροκίνητο\".

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    υπαρχει και ενας τριτος δρομος,
    να παλεψεις να διαχειριστεις τα προβληματα σου,
    οπως κανει αρκετος κοσμος και καταφερνει με τα οποια προβληματα να κανει και σχεσεις.

    Βεβαιως αν σε βολευει το χειροκινητο, καθεσαι εκει.
    Ψυχολογικο ζητημα στο χερι δεν προκυπτει,
    αντε κανα στραμπουληγμα στον καρπο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Είναι απλό να διαχειρίζεσαι τα προβλήματα σου ζώντας με κατάθλιψη νομίζεις;Πιθανότατα δεν το έχεις περάσει για να ξέρεις...
    Και όχι δε με βολεύει το χειροκίνητο.Το ηθικό δίλλημα που προκύπτει πάντως δε το κατάλαβες.Δυστυχώς it takes a moral person to comprehend morality...

    Ας επαναλάβω λοιπόν...Κάνεις μία σχέση στο πατ-κιουτ για να ικανοποιείς την σεξουαλική σου ανάγκη χωρίς να αισθάνεσαι τίποτα άλλο εκτός το καβάλο σου να φουσκώνει ή κάθεσαι με τα χέρια σταυρωμένα και περιμένεις να γίνεις καλά και να δραστηριοποιηθείς ξανά,καταπιέζοντας αυτήν την ανάγκη;

    Τώρα αν εσένα σου φαίνεται τόσο απλή και αθώα η πρώτη περίπτωση και την θεωρείς ως πρόβλημα που πρέπει να λύσω για να \"σκοράρω\" πιθανόν να μη βολεύει όλους μας...έχω ήδη πολλά στο κεφάλι μου και το μόνο που μου λείπει είναι να κάνω κάποια κοπέλα να νοιώσει σαν σκουπίδι και με τη σειρά μου να επιβαρυνθώ με τύψεις που δεν χρειάζομαι αυτόν τον καιρό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Δεν καταλαβαίνω που υπάρχει το πρόβλημα. Εκτός αν όλες οι κοπέλες ενδιαφέρονται για μόνιμη και ουσιαστική σχέση. Δεν υπάρχουν δηλαδή κοπέλες που απλά θέλουν και αυτές να \"ξεδώσουν\"; Ας απαντήσει καμία!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Originally posted by Dimitris1979
    Μετά από αυτά τα Replies λοιπόν καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι είναι αδιέξοδο.Ή κάνεις μία σχέση που στην ουσία δεν είσαι σε θέση να συνάψεις μόνο και μόνο για να κάνεις \"χλιαρό\" σεξ (χλιαρό λόγω κατάθλιψης,μη μας βγει και τ\' όνομα) πού σαφώς θα είναι άδικο για τον σύντροφό σου ή το γυρνάς στο \"χειροκίνητο\".
    δεν θεωρω οτι ολες οι ερωτικες σχεσεις ειναι ενα \"σχεδιο\"...
    υπαρχουν και γυναικες που δεν νοιωθουν να ειναι σε φαση για συγκεκριμενες δεσμευσεις,χωρις να εχουν σκοπο να μονασουν.
    νομιζω οτι το ηθικο σου διλημμα που θετεις,λυνεται με την ειλικρινεια.
    εαν γνωριζοντας καποια κοπελα η ακομα και συναντωντας καποια παλια σου , ξεκαθαρισεις τι θελεις απο τις σχεσεις αυτη την εποχη, δλδ τσαι και συμπαθεια και λιγο χαλαρα,οχι δεσμευσεις και πολυ συχνες συναντησεις, χωρις να πεις και την ιστορια της ζωης σου αν δεν εχεις διαθεση για εξομολογησεις,δεν θα υπαρχει κανενα ηθικο θεμα για οτι συμβει μεταξυ δυο ενηλικων απο κει και περα.....διαφωνεις?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Originally posted by Remedy

    δεν θεωρω οτι ολες οι ερωτικες σχεσεις ειναι ενα \"σχεδιο\"...
    υπαρχουν και γυναικες που δεν νοιωθουν να ειναι σε φαση για συγκεκριμενες δεσμευσεις,χωρις να εχουν σκοπο να μονασουν.
    νομιζω οτι το ηθικο σου διλημμα που θετεις,λυνεται με την ειλικρινεια.
    εαν γνωριζοντας καποια κοπελα η ακομα και συναντωντας καποια παλια σου , ξεκαθαρισεις τι θελεις απο τις σχεσεις αυτη την εποχη, δλδ τσαι και συμπαθεια και λιγο χαλαρα,οχι δεσμευσεις και πολυ συχνες συναντησεις, χωρις να πεις και την ιστορια της ζωης σου αν δεν εχεις διαθεση για εξομολογησεις,δεν θα υπαρχει κανενα ηθικο θεμα για οτι συμβει μεταξυ δυο ενηλικων απο κει και περα.....διαφωνεις?

    Έχεις δίκιο...Το μόνο που μένει είναι η κοπέλα που θα παραδεχτεί στον εαυτό της ότι δε είναι απαραίτητο να μονάσει. :)

    Πάντως έχεις δίκιο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Originally posted by lllogan
    Δεν υπάρχουν δηλαδή κοπέλες που απλά θέλουν και αυτές να \"ξεδώσουν\"; Ας απαντήσει καμία!

    Η παγερή σιωπή των γυναικών και καμία απάντηση στο ερώτημα που θέτεις δείχνει ότι προφανώς δε χρειάζονται τέτοιου είδους ανακούφιση :p :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •