Φόβος για FPA
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    5

    Φόβος για FAP

    Καλησπέρα σας,
    Ειμαι 29 χρόνων ζω στην Γερμανία τα τελευταία 6 χρόνια. Είναι δεύτερη φορά που γράφω εδώ.
    Την πρώτη φορά είχα γράψει πριν 2 χρόνια για τις έκτακτες που εχω,τις οποίες τις εχω ακόμα 3 χρονια τώρα
    Αλλα ο φόβος για αυτες μου εχει φύγει.Οι έκτακτες μου είχαν αρχίσει 2 εβδομάδες αφότου έκανα κατι εξετάσεις για το στομαχι και το έντερο (γαστροσκοπιση και κολονοσκοπιση)μαζι την ιδια μερα.Είχα κατι ενοχλήσεις και για το λογο οτι έχουμε μεγαλο ιστορικο στην οικογένεια απο καρκίνο του εντέρου τουλάχιστον 10 ατομα απο στενο περιβάλλον ο γιατρος ειπε να τα κανουμε προληπτικά. Γενικά τοτε είχα πολύ άγχος και πολυ φόβο.Με ειχε πιάσει αρωστοφοβια.Ολα βγήκαν καθαρά. Και με τισ έκτακτες φέρονται ολα εντάξει.
    Τωρα με εχει πιάσει παλι ενας φόβος γιατι αλλο ενα ατομο απο το πολυ στενο περιβάλλον εχει πολυποδιαση στο έντερο σε πολυ νεαρη ηλικία το οποιο εχει πολύποδες καλοηθεις και πρεπει να κανει χειρουργείο ..ο γιατρος του ειπε οτι ειναι κληρονομικο,λεγετε οικογενης πολυποδιαση (FPA)
    Και πρεπει ολοι οι στενοι συγγενεις να εξεταζομαστε. Προσπαθώ να ειμαι οσο πιο θετική γίνετε και να ειμαι δυνατή..Να ξεπερναω το ανχος μου αλλα θελει πολυ δουλειά.
    Last edited by Ada92; 09-12-2021 at 16:13.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αχ πως το κατάφερες αυτό με τις έκτακτες; 3 χρόνια τώρα δεν μπορώ να ασχοληθώ με κάτι άλλο...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    5
    Εντάξει ειναι τρομαχτικές μερικές φορές. Αλλα πιστεύω αφου λεει ο γιατρος οτι δεν πρέπει να ανησυχούμε δεν πρεπει να το έχουμε μονο εκεί το μυαλο γιατι την ζωη πρεπει να την χερόμαστε.Και εγω στην αρχη φοβόμουν παρα πολυ και τωρα με πιάνουν καμια φορα και στην δουλειά οταν ειμαι πανο στο πολυ στρες και αποσυγκεντρονομαι η αλήθεια είναι για λίγο.Γιατι ειναι λες και σταματάει η καρδια και ξαναρχίζει ενα γτουπ.Η ακομα και στον υπνο με ποιανουν συνεχόμενες και ξυπνάω αλλα μετα ξανακοιμαμαι σαν να μην συμβαίνει τίποτα.Πιστευω εχουν να κανουν πολυ με την ψυχολογία του ανθρώπου.Πρεπει να κανεις σαν να μην υπάρχουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αχα αντα μου είναι αδύνατον πραγματικά. Παραλυω από τον φόβο και τα συμπτώματα...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Αχα αντα μου είναι αδύνατον πραγματικά. Παραλυω από τον φόβο και τα συμπτώματα...
    Έχεις καθε μέρα έκτακτες;
    Εγω τις είχα καθε μερα τωρα τισ εχω μια στο τοσο..η οταν περιμενω περίοδο, η αμα ανχωνομαι πολύ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Το τελευταίο διάστημα ναι. Και τις έχω όταν κινούμαι και αγχώνομαι. Και είναι πολύ άσχημες γιατι έρχονται παράλληλα με ζαλάδες και ένα σφίξιμο σε στήθος και καρδιά. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω να φύγουν. Θέλω να πάω ένα ταξίδι σε λίγες μέρες με πλοίο για κάτι πολύ σημαντικό για εμςνα και δεν με βλέπω να το κάνω εντελει εξαιτίας τους.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  3. ΦΟΒΟΣ
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 121
    Last Post: 26-04-2012, 22:44
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •