Άγχος και αμφιβολία για τον εμβολιασμό.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Άγχος και αμφιβολία για τον εμβολιασμό.

    Καλησπέρα....έχω κλείσει ,κατόπιν πιέσεων αλλά και επειδή ακούω πολλά περιστατικά θανάτων σε νεαρές ηλικίες ανεμβολιαστων, ραντεβού για να κάνω το εμβόλιο αλλά έχω πάρα πολύ άγχος και μεγάλες αμφιβολίες!αναγκαστικά θα το κάνω αλλά έχω μεγάλο φόβο και νομίζω ότι θα λυποθυμισω όταν το κάνω!!!και μετά θα τρελαθώ στο άγχος για παρενέργειες και λοιπα....θα ήθελα τις γνώμες σας και της εμπειρίες εάν έχετε κάνει το εμβόλιο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εγω εκανα κ τα 3 στο πρωτο ειζα ζαλαδεσ στο τριτο εγινα καλα καπνιζω κ ειμαι υγιεισ απο οτι καταλαβα δρα στο νευρικο συστημα και το δυναμωνει εγω παιρνω χαπια αλλα σωματικα για την καρδια το στομαχι κλπ θρομβωση δε μου εκανε βασικα κανε εξετασεισ κ πανε σε γιατρο να σε φτιαξει πριν το κανεισ εγω το ρισκαρα κ πετυχε χωρισ εμβολιο δε γινεται εχει τρελη διαφορα με κ χωρισ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Οι θάνατοι νέων αφορούν το Astra zeneca και το μονοδοσικο της Johnson και ήταν αν και τραγικοί, απειροελάχιστοι στατιστικά.
    Έκανα Pfizer. Στην πρώτη δόση είχα πόνο στο δεξί μπράτσο και κόπωση για μια μέρα. Στη δεύτερη δόση λίγο πυρετό την πρώτη νύχτα που έφυγε από μόνο του σε 3 ώρες. Τρίτη δόση το φοβο για παρενέργειες μόνο. Κάντο, αν μπορείς πήγαινε με παρέα ώστε να σε μην φοβάσαι. Δεν θα συμβεί απολύτως τίποτα.
    Άκουγα ένα πρόσφατο podcast του Τράγκα που έλεγε για τις παρενέργειες του εμβολίου λες και λίγη κούραση και ξάπλα μια μέρα στο κρεβάτι βλέποντας Netflix είναι τίποτα φοβερό. Δεν το έκανε και τώρα και διασωληνωθηκε και έπαθε έμφραγμα λόγω covid

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Σκέφτομαι να κάνω το jonson που είναι μονοκλωνικο και δεν έχει mrna και παίρνεις πιο γρήγορα το πιστοποιητικό από τα άλλα εμβόλια.
    Υπάρχει κάποια λίστα που να ξέρουμε το ποσοστό αποτελεσματικότητας κάθε εμβολίου?
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Και εγω ειχα φοβο να το κανω.φοβομουν οτι θα παθω αλλεργικο σοκ και θρομβωση.εκανα το εμβολιο της pfizer και τις δυο δοσεις.την πρωτη φορα αισθανθηκα λιγο πονο στο χερι.την δευτερη ημουνα 2ημερες με πονο στο χερι,δεκατα και κοπωση.τεσσερις μηνες μετα τη 2η ακομα ζω.δικη σου η αποφαση για αν θα το κανεις.καλο θα ειναι να συμβουλευτεις εναν γιατρο που εμπιστευσαι και ξερει το ιστορικο σου.ολα καλα θα πανε.

  6. #6
    Με όλα αυτά που διαβάζω ,μην το κανετε θα πάθετε εκείνο μην το κάνετε θα πάθετε το άλλο και από την άλλη κάντε το μην πάθετε εκείνο έχω μπερδευτεί και αγχωθει παρά να πάρα πολύ!!!Ο παθολόγος μου, μου είπε ότι θα έπρεπε να το είχα κάνει ήδη....μιλάμε για μια κατάσταση αγχωτική που δεν σκέφτομαι τίποτα άλλο από τις παρενέργειες και το τι μπορεί να πάθω σε 5,10,15 χρόνια......

  7. #7
    Δεν γίνεται να πάθεις.παρενεργειες σε 10 χρόνια γιατί βλέπεις κάθε 6 μήνες χρειάζεται εμβόλιο άρα δεν μένει στον οργανισμό. Άμα νιώσεις μετά το εμβόλιο κάποια ταχυκαρδία η πόνο στήθος πηγαινε νοσοκομείο να σε κάνουν εξετάσεις για πιθανή μυοκαρδίτιδα άμα κάνεις Τζόνσον δεν υπάρχει θέμα μυοκαρδίτιδας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Alex cha View Post
    Δεν γίνεται να πάθεις.παρενεργειες σε 10 χρόνια γιατί βλέπεις κάθε 6 μήνες χρειάζεται εμβόλιο άρα δεν μένει στον οργανισμό. Άμα νιώσεις μετά το εμβόλιο κάποια ταχυκαρδία η πόνο στήθος πηγαινε νοσοκομείο να σε κάνουν εξετάσεις για πιθανή μυοκαρδίτιδα άμα κάνεις Τζόνσον δεν υπάρχει θέμα μυοκαρδίτιδας.
    δεν χρειαζεται να παει πουθενα αν νοιωσει ταχυκαρδιες και ενοχλησεις
    εχει επιτοπου γιατρους και σε φροντιζουν.
    να πεις μολις πας οτι μπορει να λιποθυμησεις και θα σε προσεξουν ιδιαιτερως. δεν θα σε αφησουν να φυγεις αν δεν βεβαιωθουν οτι αισθανεσαι καλα.

  9. #9
    Λέω επόμενες μέρες μετά τον εμβολιασμό όχι την ίδια μέρα .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Κι εγώ έχω κάνει Pfizer, δύο δόσεις και προγραμματησα την τρίτη. Πόνος στο χέρι και τις δύο φορές, λίγη κόπωση την πρώτη δόση, τίποτα άλλο. Μην βλέπεις ειδήσεις, δεν βοηθούν αγχωδη άτομα. Εγώ δεν μπήκα στη διαδικασία γιατί έτσι κι αλλιώς ως μη ειδικός πόσα να καταλάβεις; Κι από κει και πέρα εάν δεν το κάνω θα πρέπει να είμαι συνέχεια με ένα Ράπιντ στο μυαλό μου για να ταξιδέψω ή να μπω κάπου και αυτό με αγχωνει και με κουράζει περισσότερο.

  11. #11
    Να πάρω κάνα xanax πριν πάω;;;και κατά την διάρκεια τις ημέρας;;;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Όχι και πάλι όχι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Με σειρά αποτελεσματικότητας
    Moderna
    Pfizer
    Astrazeneca
    J&J

    Αν θες παραθέτω και λινκς.

    Βέβαια η λίστα είναι για μέχρι την Δέλτα παραλλαγή του ιού. Με την όμικρον δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτή ακριβώς η σειρά.
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Σκέφτομαι να κάνω το jonson που είναι μονοκλωνικο και δεν έχει mrna και παίρνεις πιο γρήγορα το πιστοποιητικό από τα άλλα εμβόλια.
    Υπάρχει κάποια λίστα που να ξέρουμε το ποσοστό αποτελεσματικότητας κάθε εμβολίου?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Με σειρά αποτελεσματικότητας
    Moderna
    Pfizer
    Astrazeneca
    J&J

    Αν θες παραθέτω και λινκς.

    Βέβαια η λίστα είναι για μέχρι την Δέλτα παραλλαγή του ιού. Με την όμικρον δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτή ακριβώς η σειρά.
    Ευχαριστώ, ναι έψαξα κι εγώ και ήταν για την όμικρον τα ποσοστά.
    Δέλτα και λέω όμικρον
    Last edited by KARMA; 15-12-2021 at 18:01.
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

Similar Threads

  1. Άγχος μετά από εμβολιασμο
    By Alex cha in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-08-2021, 14:01
  2. Τί ώρα ανοίγουν οι πλατφόρμες για τον εμβολιασμό?
    By KonstantinosPL in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 07-05-2021, 17:11
  3. μπαινει αμφιβολια
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 14-08-2018, 18:08
  4. Αμφιβολια
    By αντωνια1976 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 14-05-2018, 12:21
  5. Αμφιβολία...
    By vicky12 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 29-09-2015, 20:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •