Διακοπή φαρμακων - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 58 of 58
  1. #46
    Καλησπέρα...

    Γράφω εδώ για να μην ανοίγω καινούργια ενότητα με το ίδιο θέμα, δηλ τη διακοπή φαρμάκων.

    Παίρνω φάρμακα απ τα 19. Είμαι 33.
    Κάποιες φορές είτε από λάθος αγωγή είτε από διακοπή των φαρμάκων έχει χρειαστεί να νοσηλευτώ.

    Θέλω ακόμα πολύ να τα μειώσω και στο τέλος να τα κόψω τελείως.
    Παίρνω abilify 30mg..
    Η γιατρός που πηγαίνω δεν συζητάει μείωση, ενώ ο γιατρός πριν από αυτήν, εκεί που νοσηλεύτηκα τελευταία, με είχε αφήσει με abilify 15mg το καλοκαίρι αυτό που μας πέρασε...
    Πριν από αυτήν την υποτροπή δηλ μέχρι πριν 2 χρόνια έπαιρνα abilify 10mg.

    Δεν ξέρω πού να βρω στήριξη και έναν οδηγό για μείωση..
    Παλιά είχα διαβάσει έναν ας πούμε κανόνα μείωσης στο ίντερνετ..
    Κόβεις λέει το 10% της δόσης σου μέσα σε διάστημα 2 χρόνων αν παίρνεις φάρμακα για πολλά χρόνια..
    Αν θυμάμαι καλά...
    Το 10% του 30 είναι.. 3 mg..

    Μόνο που νομίζω η μείωση δεν πρέπει να γίνεται έτσι δηλ με λιγότερα mg κάθε μέρα αλλά να γίνεται με λιγότερα mg κάποιες μέρες μες στη βδομάδα..

    Πχ 5 μέρες τη βδομάδα 30 mg και δύο μέρες 20 mg... Κάπως έτσι..

    Να πω επίσης ότι δεν έχω δει ουσιαστική αλλαγή από το καλοκαίρι, που από 15 mg το αύξησα σε 30mg, μέχρι τώρα...
    Και για αυτό αναρωτιέμαι μήπως δεν τα χρειάζομαι τα 30 mg..

    Σκεφτομαι βασικά να παίρνω 5 μέρες τη βδομάδα 30 mg και δύο μέρες 15mg..

    Το ξερω πως δεν επιτρέπεται να δίνουμε οδηγίες για την αγωγή, μόνο ο γιατρός πρέπει, μόνο που η γιατρός αυτή δεν διατίθεται να μου τα μειώσει..
    Ενώ η γνώμη του προηγούμενου γιατρού είναι να παίρνω δόση συντήρησης 15 mg...
    Αλλά δεν πηγαίνω σε αυτόν γιατί πρέπει να τον πληρώνουμε κάθε φορά..

    Οπότε δεν ξέρω τι να κάνω..

    Σκέφτομαι να παίρνω κάθε μέρα 30mg και το ΣΚ να παίρνω 15mg..

    Αυτά...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    δοκιμασε να μειωσεις την αγωγη σου σιγα σιγα..δεν ξερω αν οντως τα πηρες επειδη σε χρειαζοταν ή αν εμπλεξες σε αυτα απο λαθος γιατρο... ελπιζω να μην θυμωσει η διαχειρηση, αλλα εφοσον δεν συμμφωνεις να τα παιρνεις τοτε δεν μπορεις να ακους μονο την αποψη του γιατρου σου... για μενα καλυτερα χαμηλωσε το απο τα 30 στα 25 σε μια βδομαδα, αλλα 5 την επομενη και τελικα φτασε σε ενα σημειο που να ελεγξεις πως εισαι πριν ακολουθησει ο μηδενισμος της δοσης

  3. #48
    Καλημέρα...
    Ευχαριστώ για την απάντηση...

    Νομίζω είναι πολύ μικρό το διαστημα μείωσης 5mg λιγότερα κάθε βδομάδα..
    Με αυτή τη λογική σε ενάμιση μήνα περίπου θα έχω ξεμπερδέψει με τα φάρμακα!
    Καλέ δεν είναι τόσο απλό!

    Ή μήπως εννοείς κάθε φορά που τα μειώνω πχ κατά 5 mg, να περιμένω πχ 1 μήνα ή 2 μήνες μέχρι να φανεί η αλλαγή κι αν δεν βλέπω αλλαγή να προχωράω σε επόμενη μείωση... Αυτό εννοείς??

    Επειδη έχω καταλάβει ότι η μείωση δε γίνεται παίρνοντας την ίδια δόση κάθε μέρα έστω και λιγότερη, αλλά παίρνοντας κάποιες μέρες μεγαλύτερη και κάποιες μέρες μικρότερη δόση, γι αυτό λέω να κάνω το εξής :
    Θα συνδυάσω αυτό που είπες με αυτό που λέω εγώ δηλ:

    Λέω να παίρνω 30 mg κάθε μέρα εκτός από 2 φορές τη βδομάδα που θα παίρνω 25mg..

    Ωραία αυτό θα το κάνω για κάνα μήνα ή ενάμιση..
    Αν δω, που δε θα δω, ουσιαστική αλλαγή που να με επηρεάζει, προχωράω και σε επόμενη μείωση, δηλ 4 μέρες τη βδομάδα 30 mg και 3 μέρες 25 mg..

    Αλλά με αυτή τη λογική θα κάνω 50 χρόνια να τα κόψω χαχαα..
    Επειδη έχω καεί καμποσες φορές φυσάω και το γιαούρτι που λένε...

    Έτσι όπως το λέω εγώ βασικά όπως το υπολόγισα πρόχειρα τώρα, πετυχαίνω μείωση 5 mg μέσα σε ένα χρόνο..

    Που σημαίνει τα 30 mg θα τα έχω κόψει μέσα σε 6 χρόνια???

    Μπα.... Λοιπόν..

    Τι να κάνω??

    Επίσης δεν ξέρω αλλά τα 25 ή τα 20 δεν θεωρούνται θεραπευτική δόση.. Δεν ξέρω πώς λειτουργούνε τα φάρμακα..
    Δεν υπάρχει abilify 20 ή 25..

    Αυτο σημαίνει ότι θα επιβαρύνω τον οργανισμό μου με 2 χάπια πχ 10 και 15 ή 10 και 10..


    Εν τέλει δεν ξέρω τι να κάνω...
    Θα ξεκινήσω μείωση στα 25 mg δύο φορές τη βδομάδα για κάνα μήνα και μετά για 4 φορές τη βδομάδα για άλλον ένα μήνα..

    Μάλλον αυτό....

    Μπέρδεμα!!!

    Μπερδεμένες καλημέρες σας παιδιά!!
    Ου μπλέξετε!

    Τα έχω ανάγκη βέβαια... Αναγκαίο κακό...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by pause View Post
    Καλημέρα...
    Ευχαριστώ για την απάντηση...

    Νομίζω είναι πολύ μικρό το διαστημα μείωσης 5mg λιγότερα κάθε βδομάδα..
    Με αυτή τη λογική σε ενάμιση μήνα περίπου θα έχω ξεμπερδέψει με τα φάρμακα!
    Καλέ δεν είναι τόσο απλό!

    Ή μήπως εννοείς κάθε φορά που τα μειώνω πχ κατά 5 mg, να περιμένω πχ 1 μήνα ή 2 μήνες μέχρι να φανεί η αλλαγή κι αν δεν βλέπω αλλαγή να προχωράω σε επόμενη μείωση... Αυτό εννοείς??

    Επειδη έχω καταλάβει ότι η μείωση δε γίνεται παίρνοντας την ίδια δόση κάθε μέρα έστω και λιγότερη, αλλά παίρνοντας κάποιες μέρες μεγαλύτερη και κάποιες μέρες μικρότερη δόση, γι αυτό λέω να κάνω το εξής :
    Θα συνδυάσω αυτό που είπες με αυτό που λέω εγώ δηλ:

    Λέω να παίρνω 30 mg κάθε μέρα εκτός από 2 φορές τη βδομάδα που θα παίρνω 25mg..

    Ωραία αυτό θα το κάνω για κάνα μήνα ή ενάμιση..
    Αν δω, που δε θα δω, ουσιαστική αλλαγή που να με επηρεάζει, προχωράω και σε επόμενη μείωση, δηλ 4 μέρες τη βδομάδα 30 mg και 3 μέρες 25 mg..

    Αλλά με αυτή τη λογική θα κάνω 50 χρόνια να τα κόψω χαχαα..
    Επειδη έχω καεί καμποσες φορές φυσάω και το γιαούρτι που λένε...

    Έτσι όπως το λέω εγώ βασικά όπως το υπολόγισα πρόχειρα τώρα, πετυχαίνω μείωση 5 mg μέσα σε ένα χρόνο..

    Που σημαίνει τα 30 mg θα τα έχω κόψει μέσα σε 6 χρόνια???

    Μπα.... Λοιπόν..

    Τι να κάνω??

    Επίσης δεν ξέρω αλλά τα 25 ή τα 20 δεν θεωρούνται θεραπευτική δόση.. Δεν ξέρω πώς λειτουργούνε τα φάρμακα..
    Δεν υπάρχει abilify 20 ή 25..

    Αυτο σημαίνει ότι θα επιβαρύνω τον οργανισμό μου με 2 χάπια πχ 10 και 15 ή 10 και 10..


    Εν τέλει δεν ξέρω τι να κάνω...
    Θα ξεκινήσω μείωση στα 25 mg δύο φορές τη βδομάδα για κάνα μήνα και μετά για 4 φορές τη βδομάδα για άλλον ένα μήνα..

    Μάλλον αυτό....

    Μπέρδεμα!!!

    Μπερδεμένες καλημέρες σας παιδιά!!
    Ου μπλέξετε!

    Τα έχω ανάγκη βέβαια... Αναγκαίο κακό...
    Παιρνω χάπια από τα 21 περίπου
    Και έπαιρνα διάφορα χάπια γιατί έμπλεξα με πολλούς ψυχιάτρους μέχρι να βρω το 2017 την ψυχίατρο που έχω τώρα και να βρούμε μια αγωγή που να μου ταιριάζει
    Έχουμε πει και εμείς με την ψυχίατρο που με παρακολουθεί να προσπαθήσουμε να τα κόψουμε αλλά είδα τελικά ότι δεν μπορούσα χωρίς αυτά
    Αν πραγματικά θες να τα κόψεις κάντο με την βοήθεια γιατρού γιατί δεν ξέρεις τι συμπτώματα θα έχεις μετά
    Εγώ όσες φορές προσπαθήσαμε να τα κόψουμε μετά ήμουν χάλια
    Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική απλώς θα σε συμβούλευα ότι κανείς να το κάνεις με βοήθεια ειδικού που εμπιστεύεσαι
    Μακάρι να καταφέρεις να τα κοψεις

  5. #50
    Οκ.. Σ' ευχαριστώ nightzer..

    Αυτό που λες είναι και το πιο ασφαλές..

    Εκτός από αυτήν που πάω τώρα που είναι δωρεάν και δεν μου πολυταιριαζει, γιατί δεν είναι και πολύ συζητήσιμη, υπάρχει ένας καλός γιατρός που ξέρω, μόνο που πρέπει να τον πληρώνω κάθε φορά..
    Αλλά χαλάλι ξέρω γω..
    Όλα δικά μου δεν μπορώ να τα' χω..

    Αλλά αυτός μου είχε πει κάποια στιγμή που είχα πάει να με δει και που του είχα εκφράσει την επιθυμία μου να τα μειώσω, ότι θέλει 6 μήνες να με μάθει...

    Τώρα θα δω τι θα κάνω..

  6. #51
    Elenia781
    Guest
    Δεν ειναι ασφαλες να θες να πεσεις στα 10mg απο την στιγμη που δεν σε κρατησε. ή μηπως τα ειχες διακοψει τοτε?

  7. #52
    Των 10mg που έπαιρνα μέχρι πρόπερσι, νομίζω ότι ήταν πολύ, γιατί είχα κατάθλιψη...
    Το έπαιρνα 7 χρόνια και είχα κατάθλιψη όλα αυτά τα χρόνια αλλά δεν το συνειδητοποιουσα..
    Και με έβλεπε κι ο τότε γιατρός αλλά δεν μου άλλαζε αγωγή...
    Τότε, πρόπερσι δηλ, τα μείωσα μόνη μου και στο τέλος τα έκοψα με αποτέλεσμα να αισθάνομαι ευφορία για κάποιο διάστημα..
    Αυτό που θυμάμαι είναι ότι το μυαλό ξέφυγε με τις καινούργιες αγωγές που μου βάζε ο γιατρός αυτός προκείμενου να ελέγξει τη μανία..
    Μου έβαλε σταθεροποιητες και μου είχε αλλάξει το abilify σε solian, ενώ είχε δει ότι το abilify μου είχε κάτσει καλά συγκριτικά με άλλα που είχε δει από το ιστορικό μου, μεταξύ αυτών και το solian που με είχαν πειράξει.. Παρ' όλα αυτά μου το ξαναβαλε το solian.... και δεν ξερω αλλά έγινα πολύ χειρότερα από ό,τι ήμουν
    χωρίς φάρμακα όταν τα διέκοψα..

    Εν τέλει άλλαξα γιατρο, μου πήρε 8 χρόνια να το καταλάβω, τώρα καλά είμαι με την αγωγή των 30mg, αλλά καλά ήμουν και με των 15mg..

    Θα δω μήπως πάω σε αυτόν το γιατρό που λέει ότι θέλει 6 μήνες να με μάθει..
    Είναι καλός, έτσι φαίνεται..

    Έχω μπλέξει με πολλούς γιατρούς...
    Η σχέση μου με αυτόν που πήγαινα 8 χρόνια τώρα δεν ειναι καλή..
    Ο άλλος της κλινικής τελευταία που μου έδωσε των 15mg δεν ξέρω αλλά αισθάνομαι πως δε με συμπαθεί...
    Με έχει πει Αντιγόνη κι ότι όλα τα δραματοποιω..
    Εντάξει είχε ένα δίκιο για το διάστημα του καλοκαιριού που είχα νοσηλευτει αλλά το έκανα γιατι δεν ήμουν καλά.. Αυτό θα έπρεπε να το είχε καταλάβει...
    Τώρα που είμαι καλύτερα δεν έχω λόγο να παραπονιέμαι... Και δεν παραπονιέμαι..
    Τέλος πάντων..

    Θα πάω μάλλον σε αυτόν που θέλει 6 μήνες να με μάθει, όπως είπα και πιο πάνω...

  8. #53
    hlias1988
    Guest
    @pause με τα κιλα πως τα πας? σου ανοιγει την ορεξη το φαρμακο? πηρες κιλα?
    και εγω σε αντιψυχωσικο ειμαι ολανζαπινη...και εχω παρει κιλα...

  9. #54
    Κοίτα, έχω πάρει κάποια κιλά από το καλοκαίρι, δηλ γύρω στα 5, αλλά όχι επειδή μου έχει ανοίξει την όρεξη το abilify..
    Τρώω από αμηχανία πολλές φορές.. Δεν έχω τι να κάνω και τρώω...
    Η πείνα μου θεωρώ είναι φυσιολογική..Το Το abilify (αριπιπραζολη) μου έχει κάτσει καλά σαν φάρμακο και θεωρώ ότι είναι και καλό φάρμακο γενικά...

    Με το φαγητό έχω θέμα βέβαια, έτερον εκάτερον, θέλω να χάσω κιλά, αλλά δεν νομίζω ότι μου φταίει το φάρμακο..

    Η ολανζαπινη νομίζω είναι πιο δυνατό αντιψυχωσικο και ίσως για αυτό μπορεί να ανοίγει και την όρεξη...

    Αλλά κακά τα ψέματα φταίμε κι εμείς που δεν το ράβουμε...

    Πρέπει να γεμίσουμε τη μέρα μας με δραστηριότητες για να ξεχνιόμαστε και για να έχουμε και κάποια ενδιαφέροντα...

    Ή δουλειά, αν είχα, θα ήταν μια δραστηριότητα.. Αλλά δεν έχω..

    Έπειτα είναι κι ότι κι εγώ δεν μπαίνω μόνη μου σε πρόγραμμα.. Χρειάζομαι ένα πλαίσιο που να το έχει οργανώσει άλλος για μένα για να πω ότι θα δραστηριοποιηθω κάπως...

    Πχ υπάρχουν βίντεο με μαθήματα πιάνου στο YouTube..
    Εε δεν πρόκειται να έχω την αυτοπειθαρχία που χρειάζεται για να μάθω θεωρια πιάνο από το ίντερνετ.. Ή έστω πλέξιμο γιατί το πιάνο είναι πιο απαιτητικό...

    Έχω προσπαθήσει κάποιες φορές και για πιάνο και πλέξιμο και τα παρατάω συνέχεια..

    Για αυτό προσωπικά θέλω να πηγαίνω σε δάσκαλο οποία δραστηριοτητα κι αν είναι..
    Αλλά δεν πηγαίνω γιατί δεν έχω δικά μου χρήματα...
    Οπότε πρέπει πρώτα να λυθεί το θεμα της δουλειάς..

    Πιστεύω, επειδή είμαι κάπως καλύτερα ψυχολογικά από παλιά, δηλ δεν έχω κατάθλιψη, θα πάνε καλά τα πράγματα στο θέμα δουλειάς..
    Μακάρι δηλ...

    Οπότε για τα κιλά σε συμβουλεύω να βάλεις δραστηριότητες στη μέρα σου...

  10. #55
    Elenia781
    Guest
    το σολιαν κοβει την περιοδο στις γυναικες μου το ειπε η γιατρος και το διαβασα και σε παλια ποστ εδω μεσα.

  11. #56
    hlias1988
    Guest
    Εγω εχω στυτικη δυσλειτουργια μαλλον απο την ολανζαπινη τι μαλλον δηλαδη απο αυτο ειναι... το παιρνω 10 χρονια το φαρμακο...
    και χωρις κομπλεξ ισα ισα που μου σηκωνετε. σεξ δεν μπορω να κανω.... δεν εχει βρεθει και γυναικα αλλα και να ειχε βρεθει μαλλον παλι δεν θα μπορουσα...

    τα καλα νεα ειναι οτι ξεκινησα με 30 μγ ολανζαπινης και τωρα που μιλαμε ειμαι στα 7.5 μγ ... εχω αλλαξει 3 ψυχιατρους...
    ο τελευταιος μια χαρα μου καθετε... ελπιζω να τα κοψω μια μερα...
    ειχα φτασει 123 κιλα και τωρα πρεπει να ειμαι 104...
    το κανονικο μου βαρος θα πρεπει να ειναι 85 κιλα... ας φτασω 90 και ειμαι μια χαρα!

    Επισης @pause σε καταλαβαινω απολυτα... το abilify νομιζω ειναι το ποιο ελαφρυ αντιψυχωσικο... ενω η ολανζαπινη ειναι γαμησετα!

    με την δουλεια εχω ενα θεμα δεν μπορω να δουλεψω μαλλον εχω και αγοραφοβια... κτλ... και εγω πλεον δεν μπορω να κανω πολλα πραγματα... οτι κανω το παραταω....

  12. #57
    elenia781 εμένα την περίοδο μου την έκοψε το invega..
    Μου προκάλεσε πολλές ορμονικές αλλαγές.. Αλλαγή στην όρεξη, λύσσα για γλυκό και αλμυρό με εναλλαγή τις πρώτες μέρες...
    Αυτό το φάρμακο ήταν που μου άδειασε τελείως το μυαλό..

    Πολύ ισχυρό θα έλεγα..

    Για τα κιλά hlias1988 εύχομαι να χάσεις και τα υπόλοιπα σιγά σιγά....

    Για τις ασχολίες σκέψου να κάνεις κάτι με πρόγραμμα, με δάσκαλο, κι αν φοβάσαι ότι πάλι θα το παρατήσεις, αν έχεις κάνα φίλο μπορείς να ξεκινήσεις μαζί μ αυτόν για να έχεις ένα επιπλέον κίνητρο..

    Το καλύτερο θα ήταν να κυνηγήσεις μια δουλειά για να πετύχεις έτσι και την ανεξαρτησία σου. Γιατί κι εγώ αυτό θέλω..
    Όσο δύσκολα κι αν είναι με την αργοστροφια μου και την αγοραφοβία μου κι εγώ, πρέπει κάπως να το νικήσουμε...
    Ίσως είναι θέμα συνήθειας και μάθησης κάποια πράγματα..
    Δεν μπορεί όλοι οι άλλοι άνθρωποι να μην έχουν κανένα πρόβλημα και να τους πηγαίνουν όλα ρολόι..
    Κάπου έχουμε αποδεχθεί οι εμείς την ήττα μας...

    Επίσης κυνήγησε προγράμματα του οαεδ αν είσαι γραμμένος.. Ανοίγουν τώρα κάποια προγράμματα για μακροχρόνια ανέργους..
    Νομίζω και για άτομα που ανήκουν στις ειδικές κοινωνικές ομάδες.. Δηλ άτομα με αναπηρία κλπ...

    Είναι προγράμματα με κατάρτιση και μετά απασχόληση για κάποιους μήνες επί πληρωμή...
    Σε βοηθάει να ενταχθείε στην αγορά εργασίας..
    Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι αξιόπιστα αυτά τα προγράμματα ή το κάνει η κυβέρνηση για να πει ότι κάτι έκανε ή για να ωφεληθούν κάποιες επιχειρήσεις...
    Γιατί για ένα voucher που τρέχει τώρα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...

  13. #58
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by pause View Post


    Το καλύτερο θα ήταν να κυνηγήσεις μια δουλειά για να πετύχεις έτσι και την ανεξαρτησία σου. Γιατί κι εγώ αυτό θέλω..
    Όσο δύσκολα κι αν είναι με την αργοστροφια μου και την αγοραφοβία μου κι εγώ, πρέπει κάπως να το νικήσουμε...
    Ίσως είναι θέμα συνήθειας και μάθησης κάποια πράγματα..
    Δεν μπορεί όλοι οι άλλοι άνθρωποι να μην έχουν κανένα πρόβλημα και να τους πηγαίνουν όλα ρολόι..
    Κάπου έχουμε αποδεχθεί οι εμείς την ήττα μας...
    Αυτο ειναι ... Εχουν προβληματα οπως και εμεις και αυτοι το παλευουν...εμεις να πω, εγω να πω δεν μπαινουμε καν στην μαχη του αγωνα...

    Εχω ξεκινησει περπατημα... κατι ειναι αυτο για την υγεια μου ψυχολογια μου κτλ...
    επισης καπνιζω.. πολυ...τεσπα μην μακρυγωρω....
    Περπατημα λοιπον...

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Διακοπή φαρμάκων
    By Luffy92 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2021, 18:38
  2. Διακοπή φαρμάκων
    By Νοσηρή φαντασία in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 19-05-2021, 11:09
  3. διακοπή φαρμάκων
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 29-10-2020, 21:49
  4. Διακοπή φαρμάκων,πως να το αποτρέψουμε?
    By Orraon in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 12-06-2012, 13:20
  5. Διακοπη φαρμακων
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2009, 18:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •