Παχυσαρκία -Πρόβλημα με το στομάχι!!!(SOS)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Παχυσαρκία -Πρόβλημα με το στομάχι!!!(SOS)

    Καλησπέρα στο φόρουμ!Είμαι 1,75 με 130 κιλά βάρος,34 χρονών.Ημουν από μικρό παιδί υπέρβαρος ανά περιόδους(έχω φτάσει και 68 κιλά),ποτέ ομως παχύσαρκος.
    Πήρα αυτά τα κιλά από την κατάθλιψη μέσα σε ένα χρόνο,απο 97 που ήμουν.Ξεσπαγα στο φαΐ,δεν έβγαινα από το σπίτι και η κατάσταση με τον κορονοιο και την κλεισούρα τα έκανε χειρότερα,όλο τζανκ φουντ,βιντεοπαιχνίδια και ξάπλα.Αντιμετωπιζω εδώ και 6-7 μήνες προβλήματα με το στομάχι.Παλινδρομησεις,καο υρες,δυσπεψία,ρεψιματα σε καθημερινή βάση.Αλλες φορές νιώθω κόμπο στο λαιμό ή ότι δεν μπορώ να καταπιώ εύκολα.Τρωω λίγο και φουσκωνω,ειδικά με τα υγρά.Με έχει πάρει από κάτω,νομίζω ότι έχω καρκίνο στο στομάχι.Ειμαι νοσοφοβικος και ψάχνω συνέχεια στο ίντερνετ για συμπτώματα.Τα χάπια που παίρνω για το στομάχι(Nexium),δεν βοηθάνε ιδιαίτερα.Ειχα και παλιότερα θέματα με γαστρο/γικη παλινδρομηση,οισοφαγιτιδα, γαστριτιδες.Εχω κάνει συνολικά 5 γαστροσκοπησεις μέσα σε 10 χρόνια,χωρίς να μου βρουν κάτι.Ειμαι πολύ αγχώδης άτομο κ στρεσάρομαι εύκολα και αυτό τα κάνει όλα χειρότερα.Μην ξεχάσω να αναφέρω και την σπαστική κολίτιδα.Θα ήθελα την γνώμη σας,τι με συμβουλεύετε να κάνω?Λογικά αν είχα κάτι τόσο σοβαρό,δεν θα έχανα βάρος?Εγώ έχω και όρεξη και κάτω από 130 δεν πέφτω,πάρα τα συμπτώματα.Ο παθολόγος μου είπε,πως αν είχα έστω προδιάθεση για κάτι σοβαρό,θα φαίνονταν από την πρώτη γαστροσκοπηση και πως το βάρος έχει κάνει όλη την ζημιά.Εχει επιδεινώσει ένα προϋπάρχον πρόβλημα.Επισης σε αυτά τα κιλά θα μου προτείνατε κάποιου είδους επέμβαση,για να χασω βάρος ή να το παλέψω με διατροφή?Πάσχω από χρόνια κατάθλιψη,με άγχος και παλιότερα κρίσεις πανικού.Παίρνω αγωγή με ladose και Xanax.
    Last edited by minaspap; 12-12-2021 at 06:55.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Τώρα παίρνεις ladose? Παλιότερα μήπως χρησιμοποιουσες κανένα άλλο αντικαταθλιπτικο το οποίο βάζει βάρος; εγώ να σου πω την αλήθεια ότι έχω τα ίδια κιλά με εσένα αλλά εμένα κυρίως προήλθαν σίγα σιγά και με την βοήθεια των αντικαταθλιπτικων με τα οποία βάζεις βάρος θες δεν θες...
    Είχα την προδιάθεση για απόκτηση βάρους από μικρός αλλά το βάρος μου ήταν λίγα κιλά πάνω από το κανονικό τότε...

    Γενικά τα nexium και όλα αυτά βοηθούν σε ένα μέρος στην παλινδρομιση. Την καλύτερη δουλειά την κάνει το περπάτημα..σε κατευναζει το στομάχι, χωνεύεις πιο καλά χωρίς φούσκωματα. Επίσης πρέπει να αποφεύγεις κάποια φαγητά, λογικά ξέρεις ποια είναι αυτά....

    Για μένα η απώλεια βάρους μπορεί να είναι εφικτή και σε αυτά τα κιλά με γυμναστική ή δίαιτα... Το χειρουργείο κατά την άποψή μου πρέπει να έρχεται για όσους είναι πάνω από 160....μπορεί να μην είμαι τόσο ευκινητος αλλά αν θέλω μπορώ να περπατήσω 10χλμ..πράγμα που και εχω κάνει... Στα 160 κιλα δεν μπορείς να πας ούτε 100 μέτρα με τα πόδια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Έπαιρνα τα Seroquel,τα οποία μου άνοιξαν την όρεξη και έτρωγα ασταμάτητα.Απο κει ξεκίνησε το κακό.Απλα με έχει πιάσει φόβος και πανικός,ότι κάτι σοβαρό έχει το στομάχι μου.Απο την άλλη με το φτωχό μου το μυαλό,σκέφτομαι ότι αν είχα κάτι σοβαρό δε θα ήμουν ακόμα 130 κιλά,ούτε θα είχα όρεξη για φαγητό.

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Δοκίμασε κεφίρ. Είχα και εγώ γ.ο.π και το αντιμετώπισα έτσι. Εγώ παίρνω ένα με γεύση και κάνει καλή δουλειά. Έχω κόψει τα χάπια. Όταν έχω θέμα πονώ ένα σφηνάκι και περνάνε όλα.
    Πάρε και δοκίμασε.
    Γενικά όμως πρέπει να κόψεις τα trigger foods. Το θέμα δε θα φύγει, θα επανέρχεται όσο χαλάς τη διατροφή. Θέλει προσοχή. Το περπάτημα θα βοηθάει κι αυτό (άκουσα πάνω).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δοκίμασε ένα διάστημα να κάνεις διατροφή και δες πως θα πάει με το στομάχι. Δεν μπορεί να τρως ότι ερεθίζει το στομάχι και σου βάζει κιλά και να πηγαίνει το μυαλό σου σε καρκίνους. Πρώτα κοιτάς το πιο πιθανό και προφανές και μετά την πιο απίθανη περίπτωση.

    Έχω μία φίλη η οποία με ύψος περίπου 1.80 παίζει εδώ και πολλά χρόνια μεταξύ 120 και 140 κιλών. Έχει γ.ο.π. και παλιότερα έτρεχε συνεχώς για κωλονοσκοπήσεις και γαστροσκοπήσεις κτλ. Τώρα κάποιες φορές κρατάει πιο καλή διατροφή και τα συμπτώματα φεύγουν. Κατά καιρούς το ρίχνει σε σαβούρες και όλα τα ακατάλληλα φαγητά και τότε επανέρχονται όλα. Πέρισυ γκρίνιαζε που έχει τάσεις για εμετό και καούρες όλη την ώρα αλλά έπινε 1μιση λίτρο κόκα κόλα κάθε μέρα και τσιμπολογούσε πατατάκια και σοκολάτες συνεχώς. Κάποια στιγμή συμμαζεύτηκε κι ήταν μία χαρά.
    Προχθές την βλέπω με μία λάκτα στα χέρια και μου λέει έχω και γοπ, δεν κάνει, αλλά δεν μου άρεσε αυτή με την καραμέλα, θα δοκιμάσω τώρα και μία Παυλίδης μαύρη, τι να κάνω, με έπιασε μια λιγουρίτσα. Ε, άμα πάλι της φτάσει το στομάχι στο στόμα πάλι, τι θα πρέπει να σκεφτεί, αν έχει καρκίνο ή ότι κάνει μλκίες;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Έχεις δίκιο όσον αφορά την διατροφή,παίζει τον σημαντικότερο ρόλο.Απλα εγώ είμαι νοσοφοβικος και πάντα το μυαλό μου,θα σκεφτεί το χειρότερο.Η αλήθεια είναι ότι δεν προσέχω την διατροφή μου και τρώω ότι να ναι,συνήθως τζανκ φουντ,σοκολάτες,αναψυκτικά ,πατατάκια,κρουασάν κτλ.Ετσι όπως το θέτεις,το προφανές είναι ότι προϋπήρχε ένα πρόβλημα με Γ.Ο.Π.,που με έπιανε μια στο τόσο,όσο ήμουν σε νορμάλ κιλά.Και με την κάκιστη διατροφή και την πρόσληψη βάρους,έκανα τα πράγματα χειρότερα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δυστυχώς έχω κι εγώ πολλά παραπάνω κιλά. Με ύψος περίπου 1.82-1.84 παίζω στα 105 με 110 τα τελευταία χρόνια. Πρόβλημα με το γαστρεντερικό δεν είχα ποτέ πάντως. Νομίζω ότι είμαι τυχερή κι έχω γερό στομάχι, αλλά βοηθάει ότι δεν κάνω πολύ μεγάλες ακρότητες. Παλιά κάποια στιγμή έβγαινα κάθε βράδυ κι έπινα πολύ αλκοόλ, -ακόμα μπορώ να πιώ άνετα ένα μπουκάλι άμα λάχει, αλλά τυχαίνει πολύ σπάνια- όμως δεν με πείραζε στο στομάχι. Κι επίσης είμαι καπνίστρια. Αυτές είναι οι μεγάλες υπερβολές που κάνω.

    Κατα τα άλλα όμως θα πιώ μια κοκα κόλα μια φορά στο τόσο, με τα γλυκά είμαι τσακωμένη από μικρή, μόνο σοκολάτα που και που, μαγειρευτά τρώω από όλα, ωστόσο χωρίς να τα φιάχνω πολύ ελαφριά δεν τα κάνω και πολύ βαριά. Άλλο να ρίξεις σε μία κατσαρόλα κοκκινιστό ένα κανελόξυλο κι άλλο να ρίξεις μισό κιλό αλάτι κι ένα κιλό μπαχάρια. Πατατάκια και λοιπά ούτε να τα βάλω στο στόμα μου. Δυστυχώς με τις σαλάτες ειδικά τις πράσινες είμαι τσακωμένη και με τα φρούτα δεν τα πάω πολύ καλά. Γαλακτοκομικά έτσι κι έτσι. Σουβλάκια μια φορά τη βδομάδα συνήθως, πίτσες σπανιότερα, burger πολύ σπάνια. Πιο πολύ σπιτικό φαγητό.

    Δοκίμασε να μετριάσεις το junk food και το τσιμπολόγημα και σκέψου μήπως ο τρόπος που μαγειρεύετε στο σπίτι επιβαρύνει την κατάσταση.

  8. #8
    kopela93
    Guest
    Μηνά δοκίμασε υγιεινή διατροφή και το κεφιρ που σου είπα. Κάνει θαύματα εύχομαι να σε βοηθήσει.
    Σόνια αυτή η φίλη σου καλό τυπακι χαχαχα
    Σόνια 182-184 ρε θηρίο;;; θεάρα!!!! Και η διατροφή σου είναι πολύ κομπλέ για τα κιλά σου.
    Κυμαίνομαι στα ίδια κιλά είμαι λίγο πιο κοντή

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Μακάρι να ήμουν και γω 1.84.Δεν θεωρώ ότι είσαι παχύσαρκη,όπως εγώ.Αλλο 105-110 με ύψος 1,84 και άλλο 1,75 και 130 κιλά.Βεβαια το μόνο καλό είναι ότι σε εμάς τους άνδρες,χάνονται πιο εύκολα τα κιλά.Οταν βγήκα από το στρατό πχ είχα πάρει 20 κιλά και τα έχασα σε 3 μήνες,βέβαια βάραγα 10 χλμ τη μέρα διάδρομο και έκανα βάρη και διατροφή.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλά, σίγουρα δεν είναι και κανένα κατόρθωμα το ύψος, θέμα γονιδίων είναι.
    Αν το πάρεις βάση ΔΜΣ παχύσαρκη μια χαρά (λέμε) είμαι, απλά όχι νοσογόνος παχυσαρκία.
    Βέβαια ο ΔΜΣ θεωρείται πολύ ξεπερασμένο εργαλείο για να κρίνεις το πόσο άσχημη μπορεί να είναι ή να μην είναι η υγεία ενός ανθρώπου, ο κίνδυνος για καρδιαγγιακά κτλ έχει να κάνει με ένα σωρό άλλα πράγματα, ηλικία, περιφέρεια μέσης, ποσοστά λίπους, χοληστερίνες, τριγλυκερίδια, ζάχαρα, πόσο δραστήριος είσαι μέσα στη μέρα, αν είσαι καπνιστής και πόσο καπνίζεις, προδιάθεση βάση οικογενειακού ιστορικού και πάει λέγοντας.

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με το στομάχι μου
    By Pithikos in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 11
    Last Post: 13-10-2020, 15:54
  2. Στομαχι
    By Giannisk91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2019, 04:20
  3. Προβλήμα με το στομάχι!!!
    By minaspap in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 11
    Last Post: 09-05-2018, 20:58
  4. Μουδιασμα στο στομαχι
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 14-09-2010, 00:06
  5. Προβλημα στο στομαχι, αγχος, πανικος καταθλιψη και αλλα διαφορα.....
    By Mario_Lemon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2007, 13:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •