Ο άνθρωπος που ερωτεύτηκα και αγάπησα έχει αλλάξει πολύ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    2

    Ο άνθρωπος που ερωτεύτηκα και αγάπησα έχει αλλάξει πολύ...

    Τον ερωτεύτηκα και τον αγάπησα πριν ακόμα με γνωρίσει, για την ευγένεια του, την επιθυμία του να σκορπάει το γέλιο, και την υπέροχη αύρα που έβγαζε.
    Περάσαμε μαζί 8 χρόνια, τα 6 από αυτά ως ζευγάρι. Με έχει βοηθήσει πολύ μέσα σε αυτά τα χρόνια και εγώ το ίδιο όσο μπορούσα.
    Για αυτά τα 5 χρόνια, ένιωθα πως ήταν ο άνδρας της ζωής μου. Ονειρευόμουν μια οικογένεια μαζί του και μια κοινή ζωή. Τα τελευταία χρόνια όμως έχει αλλάξει. Έχει μεταμορφωθεί σε έναν ανυπόφορο νάρκισσο που θεωρεί δικαίωμα του να κοροϊδεύει άλλους για την εξωτερική τους εμφάνιση και περισσότερο για την σωματική τους διάπλαση.
    Μου είχε πει πως είχε υποστεί bullying ως μαθητής. Και εγώ είχα υποστεί αρκετό λόγω της εμφάνισης μου όχι μόνο από τους συμμαθητές μου, αλλά και από την ίδια μου την οικογένεια.
    Κάθε φορά που προσπαθώ να του μιλήσω για αυτήν την συμπεριφορά του με κόβει ως "αχάριστη για την βοήθεια που μου έχει προσφέρει", " δεν ήξερα ότι είσαι τόσο politically correct", και το κορυφαίο που μου είπε λίγες μέρες πριν "όταν αδυνατίσεις και εσύ θα δεις πως θα κοροϊδεύεις μαζί μου τις χοντρές".
    Μετά από αυτό αποφάσισα ότι ο άνθρωπος αυτός δεν είναι για μένα, και ότι η οποιαδήποτε σχέση μεταξύ μας (είτε φιλική είτε ερωτική) δεν θα βγάλει πουθενά. Τον αποφεύγω όλο το Σ/Κ με δικαιολογίες να μην του μιλήσω η βγω μαζί του (δεν είμαστε πια ζευγάρι εδώ και καιρό, αλλά μείναμε φίλοι με σκοπό να επανασυνδεθουμε κάποια στιγμή, λόγω πρακτικών προβλημάτων που είχαμε). Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ καν να του μιλήσω για να ξεκοψω μαζί του γιατί έχουμε βάλει μπροστά αρκετά πρότζεκτ που εμπλέκουν και άλλα άτομα μέσα. Πως μπορώ να μετατρέψω την σχέση μας από φιλική με προοπτικές επανασύνδεσης σε καθαρά επαγγελματική, χωρίς να προκαλέσω θέμα στα πρότζεκτ; Αν δεν ήταν αυτά στη μέση, θα έκοβα επικοινωνία τελείως, νομίζω.
    Last edited by Desperada; 12-12-2021 at 14:34.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Desperada View Post
    Τον ερωτεύτηκα και τον αγάπησα πριν ακόμα με γνωρίσει, για την ευγένεια του, την επιθυμία του να σκορπάει το γέλιο, και την υπέροχη αύρα που έβγαζε.
    Περάσαμε μαζί 8 χρόνια, τα 6 από αυτά ως ζευγάρι. Με έχει βοηθήσει πολύ μέσα σε αυτά τα χρόνια και εγώ το ίδιο όσο μπορούσα.
    Για αυτά τα 5 χρόνια, ένιωθα πως ήταν ο άνδρας της ζωής μου. Ονειρευόμουν μια οικογένεια μαζί του και μια κοινή ζωή. Τα τελευταία χρόνια όμως έχει αλλάξει. Έχει μεταμορφωθεί σε έναν ανυπόφορο νάρκισσο που θεωρεί δικαίωμα του να κοροϊδεύει άλλους για την εξωτερική τους εμφάνιση και περισσότερο για την σωματική τους διάπλαση.
    Μου είχε πει πως είχε υποστεί bullying ως μαθητής. Και εγώ είχα υποστεί αρκετό λόγω της εμφάνισης μου όχι μόνο από τους συμμαθητές μου, αλλά και από την ίδια μου την οικογένεια.
    Κάθε φορά που προσπαθώ να του μιλήσω για αυτήν την συμπεριφορά του με κόβει ως "αχάριστη για την βοήθεια που μου έχει προσφέρει", " δεν ήξερα ότι είσαι τόσο politically correct", και το κορυφαίο που μου είπε λίγες μέρες πριν "όταν αδυνατίσεις και εσύ θα δεις πως θα κοροϊδεύεις μαζί μου τις χοντρές".
    Μετά από αυτό αποφάσισα ότι ο άνθρωπος αυτός δεν είναι για μένα, και ότι η οποιαδήποτε σχέση μεταξύ μας (είτε φιλική είτε ερωτική) δεν θα βγάλει πουθενά. Τον αποφεύγω όλο το Σ/Κ με δικαιολογίες να μην του μιλήσω η βγω μαζί του (δεν είμαστε πια ζευγάρι εδώ και καιρό, αλλά μείναμε φίλοι με σκοπό να επανασυνδεθουμε κάποια στιγμή, λόγω πρακτικών προβλημάτων που είχαμε). Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ καν να του μιλήσω για να ξεκοψω μαζί του γιατί έχουμε βάλει μπροστά αρκετά πρότζεκτ που εμπλέκουν και άλλα άτομα μέσα. Πως μπορώ να μετατρέψω την σχέση μας από φιλική με προοπτικές επανασύνδεσης σε καθαρά επαγγελματική, χωρίς να προκαλέσω θέμα στα πρότζεκτ; Αν δεν ήταν αυτά στη μέση, θα έκοβα επικοινωνία τελείως, νομίζω.
    Αυτός ο άνθρωπος έχει προβλήματα με τον εαυτό του. Θα σου πω κάτι χαρακτηριστικό, φαντάσου ένα παιδάκι να του κάνουν bullying και να το χτυπάνε. Αυτό το παιδάκι πάει σε μία σχολή πολεμικών τεχνών και αντιλαμβάνεται ότι μετά από ένα χρόνο προπονήσεων μπορεί να αντεπεξέλθει σε τσακωμούς και αρχίζει να τους επιζητά για να πάρει το αίμα του πίσω, αντί να πει νιώθω καλύτερος από εκείνους που με κοροιδεύουν γιατί κάνω κάτι που αυτοί που με κοροιδεύουν δεν μπορούν να το κάνουν, δεν έχουν ούτε την υπομονή, ουτε την επιμονή και την πειθαρχία άρα είμαι καλύτερος από αυτούς και έχω και μία α ψυχική ηρεμία. Αν το παιδάκι το αντιληφθεί με τον τρόπο που πρέπει τότε όλα καλά, αν το παιδάκι το αντιληφθεί με τρόπο "α θα πάρω εκδίκηση και θα αρχίζω να σας πλακώνω" κτλ την πάτησε γιατί έχασε την ουσία. Ε ο δικός σου αυτό έχει πάθει, έχει χάσει την ουσία. Αντί λοιπόν ο δικός σου να πει οκ εγώ έγινα αυτό που ήθελα, είμαι μια χάρα, χαίρομαι, αγαπώ τον εαυτό μου, αυτός ασχολείται με όλους τους άλλους, εκτός από τον εαυτό του, για να γίνεται καλύτερος μέρα με τη μέρα.

    Εγώ λοιπόν με τέτοιο άνθρωπο δεν θα διατηρούσα φιλική σχέση, έχει κομπλεξ κατωτερότητας το οποίο δεν το αντιμετωπίζει και προσπαθεί να το ρίξει κάτω από το χαλί με μέσο, τον εξευτελισμό και την μείωση άλλων ανθρώπων. Οπότε στην ουσία θα του έλεγα δεν θέλω να εχω καν φίλικη σχέση μαζί σου, θέλω μόνο να κάνουμε την δουλειά και τα προτζεκτ και αυτή να είναι η όποια σχέση μας. Εγώ είμαι ευθύς άνθρωπος όμως, δεν μασάω τα λόγια μου, δεν χαιδεύω αυτιά, γιατί δεν λέω ψέμματα, λέω την αλήθεια όπως από την άλλη αποδέχομαι την αλήθεια όποια και αν είναι αυτή, στο κάτω-κάτω η αλήθεια κάνει καποιον καλύτερο άνθρωπο αν έχει κάποιος ίχνος ενσυναίσθησης μέσα του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τα λες κάπως μπερδεμένα αυτά με την σχέση. Τι πρακτικά θέματα προκύψαν και γιατί το έχεις δέσει κόμπο ότι θέλει κι αυτός επανασύνδεση; Αν θέλατε να είστε μαζί γιατί να τα χαλάσατε; Δηλαδή είπατε άντε τώρα δεν θα είμαστε μαζί, το διαλύουμε αλλά ορκιζόμαστε ότι θα το ξαναπιάσουμε σε ένα χρόνο ξέρω 'γω;

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Δυστυχώς άλλαξε όντως και τώρα δε σου κάνει. Έτσι είναι αυτά. Και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να έχεις έναν άνθρωπο σε τόση εκτίμηση και μετά να πέφτεις από τα σύννεφα με τις μαλακίες που λέει για την εμφάνιση
    Τι να κάνεις τώρα; Ποιος ξέρει; Κράτα τα τυπικά μέχρι να λήξουν οι επαγγελματικές σχέσεις σας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by Desperada View Post
    Τον ερωτεύτηκα και τον αγάπησα πριν ακόμα με γνωρίσει, για την ευγένεια του, την επιθυμία του να σκορπάει το γέλιο, και την υπέροχη αύρα που έβγαζε.
    Περάσαμε μαζί 8 χρόνια, τα 6 από αυτά ως ζευγάρι. Με έχει βοηθήσει πολύ μέσα σε αυτά τα χρόνια και εγώ το ίδιο όσο μπορούσα.
    Για αυτά τα 5 χρόνια, ένιωθα πως ήταν ο άνδρας της ζωής μου. Ονειρευόμουν μια οικογένεια μαζί του και μια κοινή ζωή. Τα τελευταία χρόνια όμως έχει αλλάξει. Έχει μεταμορφωθεί σε έναν ανυπόφορο νάρκισσο που θεωρεί δικαίωμα του να κοροϊδεύει άλλους για την εξωτερική τους εμφάνιση και περισσότερο για την σωματική τους διάπλαση.
    Μου είχε πει πως είχε υποστεί bullying ως μαθητής. Και εγώ είχα υποστεί αρκετό λόγω της εμφάνισης μου όχι μόνο από τους συμμαθητές μου, αλλά και από την ίδια μου την οικογένεια.
    Κάθε φορά που προσπαθώ να του μιλήσω για αυτήν την συμπεριφορά του με κόβει ως "αχάριστη για την βοήθεια που μου έχει προσφέρει", " δεν ήξερα ότι είσαι τόσο politically correct", και το κορυφαίο που μου είπε λίγες μέρες πριν "όταν αδυνατίσεις και εσύ θα δεις πως θα κοροϊδεύεις μαζί μου τις χοντρές".
    Μετά από αυτό αποφάσισα ότι ο άνθρωπος αυτός δεν είναι για μένα, και ότι η οποιαδήποτε σχέση μεταξύ μας (είτε φιλική είτε ερωτική) δεν θα βγάλει πουθενά. Τον αποφεύγω όλο το Σ/Κ με δικαιολογίες να μην του μιλήσω η βγω μαζί του (δεν είμαστε πια ζευγάρι εδώ και καιρό, αλλά μείναμε φίλοι με σκοπό να επανασυνδεθουμε κάποια στιγμή, λόγω πρακτικών προβλημάτων που είχαμε). Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ καν να του μιλήσω για να ξεκοψω μαζί του γιατί έχουμε βάλει μπροστά αρκετά πρότζεκτ που εμπλέκουν και άλλα άτομα μέσα. Πως μπορώ να μετατρέψω την σχέση μας από φιλική με προοπτικές επανασύνδεσης σε καθαρά επαγγελματική, χωρίς να προκαλέσω θέμα στα πρότζεκτ; Αν δεν ήταν αυτά στη μέση, θα έκοβα επικοινωνία τελείως, νομίζω.
    5 ηταν τα χρονια τελικα, ή 6; αποφασισε..

    αυτα που μας λες ειναι εξωγηινα. δεν ειναι γηινα.
    δεν μπορει ενας ανθρωπος που ξερεις τοσο καλα ωστε να εισαι ζευγαρι 6 χρονια και ειναι ευγενικος, καλος κι εχει τις χαρες ολες, να μετατραπει σε ναρκισο και μπουλη, που κοροιδευει τους ανθρωπους για την εμφανιση και τα κιλα τους, πολλω δε μαλλον οταν εχεις κι εσυ κιλα, επομενως σε τραμπουκιζει μπροστα στα μουτρα σου...
    εκτος αν τον γνωρισες στα 8 και εγινε ετσι οταν ενηλικιωθηκε...

    αλλη περιπτωση δεν υπαρχει.
    η ειναι ψευτικο το θεμα, η εχεις κανει πολυ λαθος περιγραφες και εκτιμησεις..

    ΦΓΟΥΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τα λες κάπως μπερδεμένα αυτά με την σχέση. Τι πρακτικά θέματα προκύψαν και γιατί το έχεις δέσει κόμπο ότι θέλει κι αυτός επανασύνδεση; Αν θέλατε να είστε μαζί γιατί να τα χαλάσατε; Δηλαδή είπατε άντε τώρα δεν θα είμαστε μαζί, το διαλύουμε αλλά ορκιζόμαστε ότι θα το ξαναπιάσουμε σε ένα χρόνο ξέρω 'γω;
    Το γεγονός ότι δεν ήταν οικονομικά ανεξάρτητος και δεν μπορούσαμε να πάμε παρακάτω κυρίως. Επίσης ήμασταν η πρώτη σχέση ο ένας για τον άλλο και φοβόμασταν μην τυχόν βγουν τίποτα απωθημένα για τη ζωή που δεν ζήσαμε. Επίσης, εκείνος το είπε ότι θα ήθελε να ξαναπροσπαθήσουμε. Μετά όμως έβγαλε αυτήν την συμπεριφορά. Οπότε άρχισε να με βάζει σε σκέψεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by Desperada View Post
    Το γεγονός ότι δεν ήταν οικονομικά ανεξάρτητος και δεν μπορούσαμε να πάμε παρακάτω κυρίως. Επίσης ήμασταν η πρώτη σχέση ο ένας για τον άλλο και φοβόμασταν μην τυχόν βγουν τίποτα απωθημένα για τη ζωή που δεν ζήσαμε. Επίσης, εκείνος το είπε ότι θα ήθελε να ξαναπροσπαθήσουμε. Μετά όμως έβγαλε αυτήν την συμπεριφορά. Οπότε άρχισε να με βάζει σε σκέψεις.
    με την καμια!
    δεν χωριζεις ΜΗΠΩΣ σου βγουν απωθημενα..
    χωριζεις οταν και αν σου βγουν..
    αυτα που λες δεν στεκουν. αυτοσχεδιαζεις..
    τι σχεση εχουν τα λεφτα; χωρισμενοι, δεν τρωτε; δεν εχετε σπιτι; συνεχιζεις και χωρις λεφτα. απλα δεν αλλαζεις τροπο ζωης, αν δεν βρεις λεφτα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    με την καμια!
    δεν χωριζεις ΜΗΠΩΣ σου βγουν απωθημενα..
    χωριζεις οταν και αν σου βγουν..
    αυτα που λες δεν στεκουν. αυτοσχεδιαζεις..
    τι σχεση εχουν τα λεφτα; χωρισμενοι, δεν τρωτε; δεν εχετε σπιτι; συνεχιζεις και χωρις λεφτα. απλα δεν αλλαζεις τροπο ζωης, αν δεν βρεις λεφτα..
    Δεν είναι τρολ, είναι συγγραφέας. Ειδικά εκεί με την αύρα και το γέλιο ήταν ξεκάθαρα λογοτεχνική η περιγραφή. Είναι η περίληψη κάποιου αρλεκιν πιστεύω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Δεν είναι τρολ, είναι συγγραφέας. Ειδικά εκεί με την αύρα και το γέλιο ήταν ξεκάθαρα λογοτεχνική η περιγραφή. Είναι η περίληψη κάποιου αρλεκιν πιστεύω.
    οι συγγραφεις, ακολουθουν μι αληθοφανη πλοκη. εδω η περιγραφη εχει λογικα αλματα.
    ερασιτεχνης και παλι...

Similar Threads

  1. Έχω αλλάξει σαν άνθρωπος ....
    By Nefeli28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 55
    Last Post: 29-04-2021, 19:02
  2. Την ερωτεύτηκα, της αρέσω αλλά έχει σχέση
    By Aris83 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 236
    Last Post: 08-12-2019, 20:20
  3. η εμφάνισή μου έχει αλλάξει εντελώς
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 23-11-2017, 20:27
  4. Replies: 14
    Last Post: 05-05-2014, 18:24
  5. Ερωτεύτηκα κάποια που έχει σχέση
    By Χρίστος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 14-06-2013, 23:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •