Κρίση πανικού πρώτη φορά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    16

    Κρίση πανικού πρώτη φορά?

    Καλησπέρα!! Θα ήθελα τις συμβουλές και την άποψη σας σχετικά με αυτό που μου συνέβη..
    Δεν είχα βιώσει ποτέ μου κάτι τέτοιο μέχρι εχθες το βραδυ και γενικά είμαι ένα άτομο το οποίο δεν ειχε ποτέ άγχος φοβίες πανικό κλπ ούτε οτιδήποτε σχετικό. Εχθές λοιπόν γύρισα σπίτι μετά από μια σχετικά αγχωτικη μέρα( ήταν μια πολύ σημαντική ημέρα για τον άντρα μου) τελοςπαντων όλα καλά ξαπλώνουμε στο κρεβάτι ο αντρας μου κοιμάται κ εγω χαζεύω στο κινητό και κάνω διάφορες σκέψεις σχετικά με τη δουλειά μου τη σχολή μου και άλλα διάφορα που με απασχολούν στο χαλαρό όλα αυτά δε τρελένομαι για κάτι...καποια στιγμή νύσταξα κλείνω το κινητό να κοιμηθώ ξαπλώνω κ εκεί αρχίζω να δυσκολεύομαι να αναπνεύσω προσπαθούσα να πάρω ανάσες με τιποτααα ένιωθα ότι πνίγομαι σηκώθηκα με έπιασε. Πραγματικά πανικός η καρδιά μου χτύπαγε σα τρελη νόμιζα πραγματικά ότι πεθαίνω ανεπνεα και σαν να μην έμπαινε αέρας πήγα στο μπάνιο έριξα νερο στο πρόσωπο μου ετρεμα ολόκληρη η καρδιά μου συνέχιζε να χτυπά σα τρελη σκεφτόμουν ότι θα πέσω θα λιποθύμησω πονος στο στήθος να νομίζω ότι θα σταματήσει η καρδιά μου να χτυπάει η θα εκραγεί ήθελα να ξυπνησω τον άντρα μου αλλά δε μπορούσα με τίποτα ούτε να μιλήσω ούτε τίποτα δε ξερω πως αλλιώς να το περιγράψω προσπαθούσα να περνώ ανάσες και μετά από 10-15 λεπτά κάπως ηρέμησα. Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο κ ακομα κ σήμερα όλη την ημέρα νιώθω ένα σφίξιμο και δε μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι.. Σοκαρίστηκα που μου συνεβει κάτι τέτοιο... Δε ξερβ αν είναι κρίση πανικού πάντως αυτό ένιωσα ότι είναι δε ξερω πως έγινε τόσο ξαφνικά από τι προκλήθηκε όλο αυτό δε μπορώ να καταλάβω. Είχε κάποιος αντίστοιχη εμπειρία? Σκέφτομαι συνέχεια τι θα κάνω αν μου ξανασυμβεί κ τρομάζω μόνο τη σκέψη..
    Να σημειώσω πως κανω χρήση κανναβης όχι συστηματικά βέβαια αλλά 5 φορές ας πούμε μέσα στο μήνα με τη παρέα μου εδώ κ 10 χρόνια δε νιώθω ότι έχει κάποια σχέση αλλά πολλοί φίλοι μου που το συζήτησα θεωρούν ότι σχετίζεται με τη κρίση πανικού ( εάν ήταν κρίση πανικού)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    στην κριση πανικου συστηνουν να παιρνει κανεις βαθιες και αργες ανασες.... οι γρηγορες και οι κοφτες επιδεινωνουν την κατασταση... σιγουρα δεν μπορω να σε πω και εγω οτι η πρωτη δυσπνοια ηταν κριση πανικου, αλλα απο την στιγμη που σηκωθηκες και ετρεμες και ειχες δυνατο καρδιοχτυπι ηταν οντως κριση πανικου...ο καθενας την βιωνει διαφορετικα και ξερει τα ορια του.... οπως επισης πολλες φορες η ιδεα του πανικου πυροδοτει εκ νεου κρισεις πανικου... δηλαδη καποιος απο το φοβο του πανικου και επειδη ειναι δυσαρεστη κατασταση, οντως του προκαλει ενα αγχος, και στην συνεχεια το σκεφτεται και παθαινει και αλλες....

Similar Threads

  1. Πρωτη φορα στα 27
    By Billis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 104
    Last Post: 24-10-2021, 19:46
  2. Τρίτη φορά κρίση πανικού...έχω κουραστεί
    By eleni96feel in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-02-2020, 13:05
  3. αυριο ενας χρονος ακριβως απο την πρωτη κριση πανικου βοηθεια...
    By PENAKI1986 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 17
    Last Post: 07-05-2018, 02:53
  4. Η πρωτη μου φορα..
    By Ο εαυτος μου και εγω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-11-2017, 05:58
  5. Η πρωτη μου φορα
    By makedreams in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2013, 15:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •