Μεσημεριανός ύπνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458

    Μεσημεριανός ύπνος

    Ήθελα να ρωτήσω στα μέλη του φόρουμ πόσοι από εσάς επιλέγουν την μεσημεριανή σιεστα... Είναι μια συνήθεια; είναι μια ανάγκη; το κάνετε επειδή έτσι μάθατε; το κάνετε επειδή με το μεσημεριανό πιάτο είναι ότι πρέπει για λίγη ξεκούραση;

    Προσωπικά μου αρέσει να κοιμάμαι μόνο βράδυ, και καθολου κατά την διάρκεια της ημέρας ασχέτως πόσο νυστάζω προσπαθώ να μην κοιμάμαι μέσα στην μέρα ... Καμία φορά το βλέπω σαν σπατάλη χρόνου αλλά πάλι καμιά φορά ενας μεσημέριανος ύπνος μου δίνει μια ξεκούραση ωστε να είμαι ενεργός το απόγευμα...

    Κάποιοι υποστηρίζουν ότι το μεσημέρι χρειάζονται μόνο μισή ώρα ύπνου, και από εκεί και πέρα είναι ζημιογόνο. Θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας συνήθειες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εξαρτάται κυρίως από το πώς κοιμάμαι το βράδυ. Παίρνω ρεμερον και αν κοιμάμαι καλά με βολεύει να μην κοιμάμαι το απόγευμα ώστε να κοιμηθώ καλύτερα το βράδυ. Κάποιες φορές όμως δεν την παλεύω και ξαπλώνω. Ένας ψυχίατρος μου έχει πει ότι είναι καταθλιπτικογόνος ο απογευματινος/μεσημεριανος ύπνος και να μην κοιμάμαι πάνω από 20λεπτο εάν θέλω να μην επηρεαστεί ο βραδινος ύπνος. Έτσι είναι, όποτε κοιμάμαι παραπάνω αργώ να κοιμηθώ το βράδυ, το οποίο είναι πρόβλημα γιατί λόγω δουλειάς πρέπει να σηκώνομαι πολύ νωρίς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Ειναι και συνηθεια νομιζω.Εγω που γενικα ειμαι υπναρου...σπανια θα κοιμηθω μεσημερι.Τις καθημερινες ξυπναω κατα τις 5.30 το πρωι λόγω δουλειας αλλα ετσι κι αλλιως το μεσημερι ειμαι στη δουλεια οποτε δεν κοιμαμαι.Θα ξαπλωσω στον καναπε το σκ που δε δουλευω το μεσημερι αλλα σπανια θα κοιμηθω κι αυτο για κανα εικοσαλεπτο.Αυτο που εχω παρατηρησει και το εχω διαβασει κιολας ειναι οτι αν τυχον κοιμηθω το μεσημερι πανω απο ωρα μετα εχω λιγο αρρυθμιες.

Similar Threads

  1. Μεσημεριανός ύπνος.
    By ge0rge in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 13-02-2020, 22:36
  2. υπνος
    By lena86 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 12-09-2016, 14:38
  3. υπνος
    By MARTZI in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 25
    Last Post: 14-01-2016, 02:08
  4. ο ύπνος κι εγώ.
    By νιφάδα in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 18
    Last Post: 27-10-2012, 02:13
  5. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 12:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •