λανθασμενες σκέψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    λανθασμενες σκέψεις

    Πριν 3 χρόνια προσπάθησα να κάνω υπόσχεση στον Χριστιανικό Θεό ότι δεν θα γυρίσω σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες.


    Ήταν κάτι που μου ζητούσε η ΙΨΔ ως μέρος μια τελετουργίας την συγκεκριμένη χρονική στιγμή και για συγκεκριμένο λόγο.


    Προσπάθησα να κάνω την υπόσχεση και να ζητήσω μια τιμωρία, παρολο που δεν το εννοούσα, ώστε να εξαναγκάσω τον εαυτό μου (με τον φοβο της τιμωρίας/υπόσχεσης) να μην κάνει την συγκεκριμένη τελετουργία. Πίστευα ότι ο φόβος της ψεύτικης υπόσχεσης θα λειτουρούσε ως κόλπο και θα με έκανε να μην κάνω την τελετουργία. Ημουν ζαλισμένος από άγχος και δεν σκεφτόμουν καθαρά αλλά νομίζω πριν καν ολοκληρώσω την υπόσχεση, την ακύρωσα αμέσως.


    Και αν την δέχτηκαν άλλοι Θεοί σε περίπτωση που ο χριστιανικός Θεός δεν υπάρχει? Δεν θυμάμαι τα λόγια μου.


    Στην καθημερινότητα μου πετάγονται διάφορες ανεξέλεγκτες σκέψεις/λέξεις και ανησυχώ ότι μπορεί να γίνει κάποια παρεξήγηση.

    υποθεση:
    πχ κάποιος κάνει υπόσχεση ότι δεν θα ανέβει στην σκεπή για να σκαρφαλώσει στην καμινάδα για να μπει στο σπίτι του (παρολογο). και ζηταει να πάθει καρκινο αν ανέβει στην σκεπή για να μπει από την καμινάδα


    ειναι κατι συγκεκριμένο που του λεει η ΙΨΔ να κάνει για τον Χ,Ψ λόγο.


    Μια μέρα αυτός ανεβαίνει στη σκεπή για άλλο λόγο και στο μυαλό του πετάγονται διάφορες σκέψεις/λέξεις. Θέλει να ενημερώσει ότι δεν ανέβηκε για να μπει στην καμίναδα αλλά μπερδεύει τα λόγια/σκεψεις του. Παρόλο που δεν μπηκε στην καμινάδα, ανησυχεί ότι μπορεί να μπέρδεψε τα λόγια του και να νόμισαν οι Θεοί ότι ο τύπος ανέβηκε στη σκεπη με σκοπο να μπε ιστην καμινάδα (παρολο που δεν το εκανε και παρολο που δεν ειχε σκοπο)

    Ανησυχεί ότι η υπόσχεση σπάει ακόμη και αν είχε στο μυαλό του να ανέβει στη σκέπη για να μπει στη καμιναδα, άσχετα με το αν το έκανε ή όχι. ανησυχεί επειδή τα λόγια του ήταν ότι δεν θα ανέβει στην σκεπή για να μπει στην καμινάδα, ανησυχεί ότι αν σε περίπτωση έγινε παρεξήγηση και έμοιαζε σαν να ανεβηκε στην σκεπή με σκόπο να μπει στην καμινάδα (παρολο που δεν το εκανε) ότι σπάει την υποσχεση μονο και μόνο επειδή σχηματίστηκε με αυτές τις λέξεις. Δεν θα ανέβει στην σκέπη για να μπει στην καμινάδα. Η υπόσχεση θα έσπαγε αν ο τύπος ανέβαινε στην σκεπή και μετα εμπαινε στην καμινάδα? αν ανέβαινει στη σκεπή με σκοπο να μ,πει στην καμινάδα αλλα τελευταία στιγμή δεν έμπαινε, θα έσπαγε την υπόσχεση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    αυτο περι χριστιανικου θεου ειναι εκφραση που δεν χρησιμοποιουν οι ελληνες.
    εχει πλακα να κανεις αντιγραφες απο αγγλικα κειμενα στο κουορα..........
    το θεμα ειναι γιατι το κανεις, μου ειναι πολυ παραξενο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Δεν χρειάζεται να δώσεις καμία υπόσχεσή σε κανέναν Θεό για να κάνεις κάτι ή για να μην κάνεις...! Δεν χρειάζεται να ζητάς τιμωρία σε περίπτωση αθετησης της υπόσχεσης ή σε περίπτωση που το εννοούσες αλλά τελικά όχι... Πίστεψε με ο Θεός δεν θα ασχοληθεί με το εσύ τήρησες την υπόσχεση σου...

    Τα εχεις μπερδεμενα στο μυαλό σου, όλα είναι θέμα ιδψχ που εσύ απλά μπερδεύεις υποσχέσεις και θεούς..

  4. #4
    Απλά να μην το κάμεις δεν παίζει στη σκέψη σου?
    Δεν ξέρω αν είναι θεοί και δαίμονες που μας ωθούν εμμονικά να κάνουμε κάτι, αλλά αυτό που παίρνει την τελική απόφαση είναι η σκέψη μας.
    Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Αντί να λύνεις το πρόβλημα μπερδεύεσαι όλο και περισσότερο. Οι υποσχέσεις και οι θεοί θα δημιουργήσουν άλλες σκέψεις οι οποίες αφορούν σ αυτά.
    Απλά πρέπει να βρεις ένα απλό τρόπο, σαν σταμάτημα της σκέψης όταν η ΙΨΔ έρχεται στη σκέψη και αρχίζει να την κυριεύει, σαν αυτοεπιβολή, για να νικήσεις το θέμα.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Λανθασμένες αναμνήσεις? Βοηθήστε με! Ανησυχώ πάλι! Μιλήστε μου!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-08-2020, 02:11
  2. Λανθασμένες Αναμνήσεις που με φρικάρουν
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-07-2020, 09:52
  3. Λανθασμένες Προσευχές.
    By Erudinam in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 03-07-2020, 16:18
  4. Σκέψεις
    By Sel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-03-2020, 00:55
  5. ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 22-03-2013, 15:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •