κκαταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    2

    κκαταθλιψη

    καλημερα σε ολους!παιρνω 8 χρονια entact ,το τελευταιο διαστημα ειμαι πολυ χαλια ,καταθλιπτικη φουλ ,αρνηση για οτιδηποτε !πηγα εχθες στον ψυχιατρο και ενω του ζητησα να αλλαξω το εντακτ και να παρω κατι αλλο θεωροντας οτι ισως πλεον αυτο δεν μου προσφερει κατι αυτος μου ειπε οτι τα φραμακα δεν χανουν την δραστικοτητα τους απλα εμεις οταν δεν ειμαστε καλα ψυχολογικα δεν το αφηνουμε να μας βοηθησει ,να κανω ψυχοθεραπεια παλι και μου προσθεσε το aprilif το πρωι και το βραδυ clonotril Διαβαζοντας για αυτο το χαπι ειδα οτι περισσοτερο δινετε σε σχιζοφρενεις καταστασεις και οχι τοσο σε καταθλιψη ,,φοβαμαι να το παρω,,,το παιρνει καποιος σας μονο για καταθλιψη?σας εχει φερει παρενεργεις???δεν ξερω τι να κανω να το αρχισω?να παω αλλου????νιωθω πολυ αναστατωμενη.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    η κατασταση εχει ως εξης , δεν εχει νοημα να παιρνεις ενα αντικθλ/κο ανω των 6 μηνων , και να μην σου κανει τιποτα , διοτι αυτο σημαινει οτι το συγκεκριμενο αντ/κο δεν σου ' παει ' , δλδ. δεν δρα σεσενα , να δοκιμασεις καποιο αλλο, υπαρχουν πολλα .............το κλονοτριλ το παιρνω κι εγω , ειναι ενα ηπιο ηρεμιστικο/αγχολυτικο, για το συνοδευτικο αγχος που εχει η κτθλψη ........το αλλο δεν το ξερω , παντως ολα αυτα τα κωλοχαπα εχουν μασο-μακροπροθεσμες συνεπειες , αγνωστες για τον καθε ασθενη που τα χρησιμοποιει ......δεν μου φαινεται καλος ο γιατρος σου, αφου κολλαει σενα αντικ/κο , και δεν λεει να το αλλαξει, να δοκιμασεις καποιο αλλο.......πασχω κι εγω απο χρονια κτθλψη ......κι εχω δοκιμασει πολλα αντικ/κα , και συνεχιζω να δοκιμαζω .......λεω να πας σε αλλο γιατρο......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Είμαι περίπου στην 20η μέρα από την έναρξη αγωγής με παροξετινη seroxat , πριν 4 μέρες ανέβηκα στα 20mg .
    Σήμερα ένιωσα έντονο άγχος με ζάλη και θολούρα για λίγο και με έλουσε ιδρώτας είχα υπερπνοια , έσφιξαν οι μύες των ποδιών και τώρα τους νιώθω αδύναμους σα να μη μπορώ να σταθώ όρθιος. Επίσης εχω όξυνση της αίσθησης της ακοής.
    Είχα και στην αρχή της αγωγής 2-3 τέτοιες "κρισουλες" σε μικρότερο βαθμό αλλά από τότε που πήγα 20mg σαν να αυξήθηκε το άγχος.
    .Είναι παρενέργειες? Δεν έχω κρίσεις πανικού, έχω γαδ και ήπια κατάθλιψη.
    Να τονίσω ότι ο γιατρός δεν μου χορήγησε κάποιο αγχολυτικό

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Πραγματικα ολα αυτα τα χαπια προκαλουν μακροπροθεσμες συνεπειες στον οργανισμο....
    Εδω παιρνω για την καρδια ενα φαρμακο για τους πολλους παλμους και την πιεση και ειναι διουριτικο.
    Και διαβαζω στο ιντερνετ η μακροχρονια χρηση διουριτικων μπορει να προκαλεσεις απωλεια μνημης και καποια αλλα πραγματα....

    εχω ζουρλαθει!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Demgian View Post
    καλημερα σε ολους!παιρνω 8 χρονια entact ,το τελευταιο διαστημα ειμαι πολυ χαλια ,καταθλιπτικη φουλ ,αρνηση για οτιδηποτε !πηγα εχθες στον ψυχιατρο και ενω του ζητησα να αλλαξω το εντακτ και να παρω κατι αλλο θεωροντας οτι ισως πλεον αυτο δεν μου προσφερει κατι αυτος μου ειπε οτι τα φραμακα δεν χανουν την δραστικοτητα τους απλα εμεις οταν δεν ειμαστε καλα ψυχολογικα δεν το αφηνουμε να μας βοηθησει ,να κανω ψυχοθεραπεια παλι και μου προσθεσε το aprilif το πρωι και το βραδυ clonotril Διαβαζοντας για αυτο το χαπι ειδα οτι περισσοτερο δινετε σε σχιζοφρενεις καταστασεις και οχι τοσο σε καταθλιψη ,,φοβαμαι να το παρω,,,το παιρνει καποιος σας μονο για καταθλιψη?σας εχει φερει παρενεργεις???δεν ξερω τι να κανω να το αρχισω?να παω αλλου????νιωθω πολυ αναστατωμενη.....
    Στα πόσα mg το παίρνεις το entact; Συμβαίνει μετά από χρόνια χρήση ενός φαρμάκου να μην μας καλύπτει και να χρειάζεται αύξηση ή προσθήκη άλλου φαρμάκου ή αλλαγή. Εσύ πού αποδίδεις ότι δεν σε βοηθάει πια; Έχεις άγχος περισσότερο αυτόν τον καιρό; Συνέβη κάτι άλλο; Ισχύει ότι με την ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να κρατηθεί μια δόση ενός φαρμάκου πιο χαμηλά σε σχέση με το αν απλώς παίρνεις ένα φάρμακο αλλά κι αυτό σχετικό είναι, εξαρτάται από πολλά. Το ιδανικό θα ήταν τους φόβους σου να τους μοιραστείς με τον ψυχίατρο που σου πρότεινε τα φάρμακα ώστε να κατανοήσεις καλύτερα γιατί τα πρότεινε.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •