Μια γνώμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350

    Μια γνώμη

    Είμαι περίπου στην 20η μέρα από την έναρξη αγωγής με παροξετινη seroxat , πριν 4 μέρες ανέβηκα στα 20mg .
    Σήμερα ένιωσα έντονο άγχος με ζάλη και θολούρα για λίγο και με έλουσε ιδρώτας είχα υπερπνοια , έσφιξαν οι μύες των ποδιών και τώρα τους νιώθω αδύναμους σα να μη μπορώ να σταθώ όρθιος. Επίσης εχω όξυνση της αίσθησης της ακοής.
    Είχα και στην αρχή της αγωγής 2-3 τέτοιες "κρισουλες" σε μικρότερο βαθμό αλλά από τότε που πήγα 20mg σαν να αυξήθηκε το άγχος.
    .Είναι παρενέργειες? Δεν έχω κρίσεις πανικού, έχω γαδ και ήπια κατάθλιψη.
    Να τονίσω ότι ο γιατρός δεν μου χορήγησε κάποιο αγχολυτικό

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Πάρε τον γιατρό και περοεργαψε τα συμπτώματα
    Θυμάμαι όταν είχα πάρει σεροξατ τις πρώτες μέρες είχα υπερένταση
    Πάρε μήπως σου δώσει κανένα ηρεμιστικό για λίγες μερες

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ξεκίνησες και εσύ με 10mg και ανέβηκες ?
    Εμένα τώρα στα 20 μου βγάζει αυτό το έντονος άγχος που μοιαζει με κρίση πανικού. Μου κόβονται τα πόδια όταν με πιάνει
    Έπαιρνες παράλληλα ηρεμιστικό ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Έχουνε περάσει χρόνια δεν θυμάμαι με πόσα ξεκίνησα σύνολα πήρα 20 μγ
    Πάντα παίρνω ζαναξ όταν αλλάζω αγωγή
    Και τώρα που πήρα καινούργιο χάπι παίρνω ζαναξ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Πάντως οπωςδηποτε να πάρεις τον γιατρό σου γιατί είναι πολλές οι μέρες με παρενέργειες μήπως δεν σου κάθεται καλά το χάπι
    Εγώ στις 2 μέρες έπαιρνα κατευθείαν τηλέφωνο και αν βλέπαμε ότι κάτι Στράβωνε το αλλαζαμε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Το είχα πάρει και ακριβώς πριν από ένα χρόνο για 6 μήνες και το έκοψα μόνος.
    Απλά τότε μου είχε χορηγηθεί και αγχολυτικό.
    Θυμάμαι άργησε να με πιάσει
    Τότε είχα πάει στα 20mg από την 4μερα .
    Τώρα πέρασαν δύο εβδομάδες για να το ανεβάσουμε στα 20, δηλαδή 4η μέρα σήμερα στα 20mg

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Μίλησα με τον γιατρό.
    Μου είπε να πάρω ένα αγχολυτικό απόγευμα η βράδυ μέχρι να αρχίσει να με βοηθά το seroxat

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Μίλησα με τον γιατρό.
    Μου είπε να πάρω ένα αγχολυτικό απόγευμα η βράδυ μέχρι να αρχίσει να με βοηθά το seroxat
    Τι σου έδωσε; Και πόσα mg; Να το πάρεις θα σε ηρεμεί μέσα στην μέρα και θα δεις βελτίωση μεγάλη μέχρι να ενεργήσει το σεροξατ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Δεν ήθελε να μου δώσει βενζοδιαζεπινη και τέτοια. Μου είπε να πάρω pregabalin 75mg (LYRICA) που έχει και ένδειξη για το άγχος.
    Ένα κάθε μέρα το απόγευμα ή το βράδυ (εγώ τώρα θα το πάρω) , οι παρενέργειες βαράνε αλύπητα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    να παιρνεις την ιδια ωρα το σεροξατ, ειναι σωστο ναρκωτικο και αν αργεις να το παρεις μπορει εκει να οφειλονται ολα αυτα που νιωθεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    να παιρνεις την ιδια ωρα το σεροξατ, ειναι σωστο ναρκωτικο και αν αργεις να το παρεις μπορει εκει να οφειλονται ολα αυτα που νιωθεις
    Όντως? Το έχεις διαπιστώσει? Μερικές φορές υπάρχει απόκλιση, περίπου μισή με μια ώρα.
    Δεν νομίζω να είναι αυτό γιατί το έπαιρνα και πέρυσι.Το εκοψα μόνος μου σταδιακά χωρίς πρόβλημα. Παρενέργειες θεωρό πως είναι λόγο του ότι ανέβηκα στα 20 mg

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Όντως? Το έχεις διαπιστώσει? Μερικές φορές υπάρχει απόκλιση, περίπου μισή με μια ώρα.
    Δεν νομίζω να είναι αυτό γιατί το έπαιρνα και πέρυσι.Το εκοψα μόνος μου σταδιακά χωρίς πρόβλημα. Παρενέργειες θεωρό πως είναι λόγο του ότι ανέβηκα στα 20 mg
    η εταιρεια δεχτηκε καταγγελιες και αναγκαστηκε να το γραψει στο φυλλαδιο με τις οδηγιες.... ναι εγω οταν το πηρα εβλεπα πως αν εφτανε η ωρα και καθυστερουσα εμγανιζα πολλα συμπτωματα αγχους που μπορει να οδηγουσαν σε κριση πανικου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Αυτά είναι παροδικα? Αν τηρήσω ένα σταθερό ωράριο θα εξαληφθουν?
    Ξεκίνησα να το παίρνω 4:30-5 σήμερα ήμουν έξω και το πήρα 7:30 . Πάνω κάτω όμως το παίρνω εκεί μέσα 4:30-5:30

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    προσπαθησα να τηρησεις ενα σταθερο ωραριο ληψης.. εγω ειμαι αναγκασμενος να φερω μαζι μου θηκη μεταφορας χαπιων ημερας, διοτι μπορει να βρισκομαι οπουδηποτε...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Χθες είχα υπερένταση και άγχος και δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου,ένιωθα το σώμα μου τσιτομένο. Γενικά ο ύπνος έχει θέμα από τότε που ξεκίνησα το φάρμακο όπως πρόωρη αφθπνιση με ιδρώτα άγχος και σφίξιμο στο στομάχι. Μόνο προχθές κοιμήθηκα σχετικά κανονικά επειδή πήρα το ήπιο αγχολυτικό, αλλά χθες που το πήρα δεν έκανε τίποτα.
    Κάνω υπομονή
    Νομίζω άρχισαν να υποχωρούν οι ιδεοληπτικες σκέψεις
    Θυμάμαι απο πέρυσι ότι αργεί να δράσει σε εμένα και μετά τον μήνα άρχισε να στρώνει ο ύπνος κτλ .
    Τώρα είμαι στην 3η εβδομάδα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γνωμη
    By Gtyos in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 18-02-2020, 23:28
  2. Την γνωμη σας
    By Lupo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-03-2019, 22:05
  3. Μια γνώμη...
    By requiem in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 26-03-2014, 16:05
  4. Μια γνωμη, please!
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 04-01-2013, 21:43
  5. τη γνώμη σας please
    By empar in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 20-04-2011, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •