Μια σκέψη που κάνω για τα post του forum
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    6

    Μια σκέψη που κάνω για τα post του forum

    Είμαι αρκετά κλεισμένος στο σπίτι λόγω πανελληνίων και στα διαλείμματα μου χαζεύω στο ιντερνετ εκει βρήκα και το site αυτό. Μου κάνει εντύπωση πως πολλοί άνθρωποι τρώγονται με τα ρούχα τους. Τα ψυχικά προβλήματα είναι σοβαρά προφανώς αλλά όλη μερα να είσαι βραχυκυκλωμένος στο σπίτι δεν είναι θεραπεία έτσι; Όλοι οι συμμαθητές μου (και εγώ) περιμένουμε να έρθει το καλοκαίρι και όπως και να πάει το θριλερ των πανελλήνίων να είμαστε ελεύθεροι να βγούμε και να πάμε διακοπές. Με κάθε φιλική διάθεση και όχι για να στεναχωρήσω κάποιον, αλλά μερικοί σταματήστε να ζείτε στη μιζέρια σας. Μια ανάρτηση πολλές σελίδες λέει για μια που είναι μόνη της. Ε μόνη της θα μείνει αν κάθεται όλη μερα στο pc και γράφει "είμαι μόνη μου". Μια άλλη μετράει έκακτες συστολές (εκτός και αν είναι οργανικό τελικά) και πολλοί απλά ζουν σε ένα παράλογο άγχος ότι κάτι τους συμβαίνει και θα αρρωστήσουν. Αλλά ξέρετε τι; Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πεθάνουμε. Όσο χρόνο έχουμε ζωντανοί ας προσπαθήσουμε να περνάμε όμορφα. Το διάβασμα, το σχολείο, οι δουλειές, οι υποχρεώσεις μας τρώνε χρόνο. Τον υπόλοπο χρόνο όμως ας μη βασανίζουμε τον εαυτό μας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Φίλε μου πολύ ωραία η σκοπιά που παρουσιάζεις τα πράγματα.
    Καμία φορά εκ πρώτης όψεως μπορεί να μοιάζει αυτό που βλέπεις εσύ... Αυτήν που γράφει ότι είναι μόνη, μπορεί να είναι επειδη οι φίλες της παντρεύτηκαν και αυτήν ακομα δεν έχει βρει τον κατάλληλο και ειναι μονη...μπορεί να θέλει να βγει να κάνει φίλους αλλά μπορεί να βιώνει απόρριψη επειδή είναι σε αναπηρική καρέκλα.. Δεν ξέρω τι ισχύει πραγματικά αλλά καμία φορά αυτό που θελω να διορθώσω στο σκεπτικό σου είναι πως μπορεί να έχουμε εσφαλμένη άποψη για τα πράγματα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Εχεις δικιο...ετσι ακριβως ειναι...δυστυχως ομως αν σκαλωσει το μυαλο...δυσκολευεσαι να δεις τα πραγματα λογικα.Εγω γι αυτο παντα λεω...προσπαθουμε ακομα και με το ζορι να συνεχιζουμε την καθημερινοτητα μας.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    6
    Το μυαλό τρώει σκαλώματα φυσικά. Αλλά εμείς δεν πρέπει να το ξεμπλοκάρουμε; Να καθόμαστε όλη μερα και να λέμε τι αρρώστια έχω σήμερα, μουδιάζει αυτό, μουδιάζει το αλλο, νιωθω δυστυχισμένος, φοβάμαι. Από μόνο του τίποτα δεν θα αλλάξει μαγικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    κανω κι εγω μια σκεψη για τα ποστ του φορουμ , εδω και καιρο.
    ειχα την εντονη αισθηση οτι ολα τα προσφατα τρολοποστ που αφορουσαν ομοφυλοφιλια, τα εκανε το ιδιο ατομο.
    που με το "κανονικο" του προφιλ, πηγαινε κιολας και απαντουσε απο κατω.
    ολως τυχαιως, το "κανονικο" προφιλ του εφαγε προσφατα μπαν, χωρις φανερη παραβιαση.
    σαμπως να μην ηταν ιδεα μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι, μου πέρασε κι εμένα αυτό από το μυαλό, αν και δεν μπαίνω τόσο πολύ στο forum τελευταία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κανω κι εγω μια σκεψη για τα ποστ του φορουμ , εδω και καιρο.
    ειχα την εντονη αισθηση οτι ολα τα προσφατα τρολοποστ που αφορουσαν ομοφυλοφιλια, τα εκανε το ιδιο ατομο.
    που με το "κανονικο" του προφιλ, πηγαινε κιολας και απαντουσε απο κατω.
    ολως τυχαιως, το "κανονικο" προφιλ του εφαγε προσφατα μπαν, χωρις φανερη παραβιαση.
    σαμπως να μην ηταν ιδεα μου...
    Γιατί, όμως, να κάνει κάτι τέτοιο? Για να περνάει το χρόνο του, είναι τρολ, ή μήπως είναι το ίδιο το φόρουμ που βλέπει ότι μειώνονται τα ενεργά μέλη και δημιουργεί στημένους λογαριασμούς?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Γιατί, όμως, να κάνει κάτι τέτοιο? Για να περνάει το χρόνο του, είναι τρολ, ή μήπως είναι το ίδιο το φόρουμ που βλέπει ότι μειώνονται τα ενεργά μέλη και δημιουργεί στημένους λογαριασμούς?
    το ιδιο το φορουμ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
    αυτος το εκανε, ειτε για να περναει την ωρα του, ειτε γιατι εχει εμμονη με καποια θεματα, θελει να επανερχεται ΣΥΝΕΧΕΙΑ αν και εχουν συζητηθει εκτενως, αλλα ντρεπεται να το κανει με το επισημο προφιλ, γιατι ξερει με την λογικη του οτι ειναι cringe, αλλα δεν μπορει να σταματησει την επιθυμια του να τα συζηταει συνεχως.
    με λιγα λογια, αν ποτε αποφασισει να παει σε ψυχ και ειναι ειλικρινης, μια διαγνωσουλα, θα την τσιμπησει..

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    Το ξερω οτι θα μα αγνοησετε αλλα....
    γνωρισα μια κοπελα εδω μεσα η οποια δεν ξερω εαν ειναι αληθεια ολα αυτα... ανταλαξαμε βαιμπερ...

    Και στο τελος μου λεει οτι ειμαι τοξικος!

    Χεστηκα πες της!

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Remedy εχεις συμπληρωσει τα 20.666 ποστ!
    με φοβιζει!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το ίδιο το φόρουμ θα μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα για να έχει περισσότερη συμμετοχή, αλλά για καιρό ήταν μάλλον αφημένο στο έλεος, οπότε πολλά μέλη την κάναν με ελαφρά αν θέλεις τη γνώμη μου. Εδώ δεν υπήρχε για καιρό επιτήρηση καμία εκτός κι αν έκανες αναφορά σε κάτι κραυγαλέο και υπήρχε και μεγάλη ανοχή σε μέλη που παραβιάζαν συνεχώς τους κανόνες, οπότε αν δεν είχαν χρόνο ή διάθεση να ασχοληθούν με αυτά, θα είχαν χρόνο να φιάχνουν τρολ οι ίδιοι; Απίθανο μου φαίνεται.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Bolzano View Post
    αρκε Τα ψυχικά προβλήματα είναι σοβαρά προφανώς αλλά όλη μερα να είσαι βραχυκυκλωμένος στο σπίτι δεν είναι θεραπεία έτσι; Όλοι οι συμμαθητές μου (και εγώ) περιμένουμε να έρθει το καλοκαίρι και όπως και να πάει το θριλερ των πανελλήνίων να είμαστε ελεύθεροι να βγούμε και να πάμε διακοπές. Με κάθε φιλική διάθεση και όχι για να στεναχωρήσω κάποιον, αλλά μερικοί σταματήστε να ζείτε στη μιζέρια σας. Μια ανάρτηση πολλές σελίδες λέει για μια που είναι μόνη της. Ε μόνη της θα μείνει αν κάθεται όλη μερα στο pc και γράφει "είμαι μόνη μου". Μια άλλη μετράει έκακτες συστολές (εκτός και αν είναι οργανικό τελικά) και πολλοί απλά ζουν σε ένα παράλογο άγχος ότι κάτι τους συμβαίνει και θα αρρωστήσουν..
    δυσκολευεσαι να καταλαβεις οτι αυτες οι συμπεριφορες ειναι αποτελεσμα των διαφορων νοσηματων.
    δηλαδη εαν δεν ειχαν αυτα τα ψυχολογικα προβληματα δεν θα ειχαν και αυτες τις συμπεριφορες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Το ίδιο το φόρουμ θα μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα για να έχει περισσότερη συμμετοχή, αλλά για καιρό ήταν μάλλον αφημένο στο έλεος, οπότε πολλά μέλη την κάναν με ελαφρά αν θέλεις τη γνώμη μου. Εδώ δεν υπήρχε για καιρό επιτήρηση καμία εκτός κι αν έκανες αναφορά σε κάτι κραυγαλέο και υπήρχε και μεγάλη ανοχή σε μέλη που παραβιάζαν συνεχώς τους κανόνες, οπότε αν δεν είχαν χρόνο ή διάθεση να ασχοληθούν με αυτά, θα είχαν χρόνο να φιάχνουν τρολ οι ίδιοι; Απίθανο μου φαίνεται.
    η συμμετοχη στο φορουμ μειωθηκε, απο την στιγμη που εγινε υποχρεωτικο το λοτζιν για να διαβαστουν τα μηνυματα.
    απλα πραγματα.
    προσωπικα, το ηξερα οτι θα γινει, γιαυτο και δεν το προτεινα ποτε, αλλα καταλαβαινω και τα μελη που δεν θελουν να διαβαζεται το φορουμ ανοιχτα απο ολους χωρις καν εγγραφη, ενω λεγονται τοσο προσωπικα πραγματα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η συμμετοχη στο φορουμ μειωθηκε, απο την στιγμη που εγινε υποχρεωτικο το λοτζιν για να διαβαστουν τα μηνυματα.
    απλα πραγματα.
    προσωπικα, το ηξερα οτι θα γινει, γιαυτο και δεν το προτεινα ποτε, αλλα καταλαβαινω και τα μελη που δεν θελουν να διαβαζεται το φορουμ ανοιχτα απο ολους χωρις καν εγγραφη, ενω λεγονται τοσο προσωπικα πραγματα.
    Remedy, καλημέρα...

    Να σε ρωτήσω, επειδή δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα καλά... Δηλαδή πλέον τα θέματα που ανοίγουμε και τα ποστ που κάνουμε δεν μπορούν να διαβαστούν χωρίς εγγραφή;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το forum το διαβάζει ο οποιοσδήποτε, το profile και το ιστορικό του κάθε μέλους δεν μπορείς να ψάξεις χωρίς log in.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαγραφή post
    By pet99 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-2020, 20:51
  2. Καλησπερα/ πρωτο post
    By jason_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-02-2020, 23:31
  3. The miseducation of cameron post
    By iwannaaa in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 130
    Last Post: 07-12-2018, 15:33
  4. post ssri sexual synrome
    By Nihil in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2011, 01:12
  5. Λογικη σκεψη η παρανοικη σκεψη?
    By katerinaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-11-2009, 18:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •