ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΑΛΑΜΗ ΚΑΙ ΔΑΧΤΥΛΑ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    29

    ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΑΛΑΜΗ ΚΑΙ ΔΑΧΤΥΛΑ!

    Καλησπερα σας...ειμαι 20 και το αγχος μου για τις αρρωστιες αρχισε πριν 2 χρονια και κατι ημερες....ειχα ενα θεματακι στην μεση και μεχρι να βρουν οι γιατροι τι ηταν αγχωνομουν αγχωνομουν και αρχισαν και αλλα σωματικα συμπτωματα...τελικα δεν ηταν κατι σοβαρο με την μεση αλλα η υποχονδριαση ειχε αρχισει....δυσπνοιες ταχυκαρδιες ζαλαδες ατονιες....να τρεχω απο τον εναν γιατρο στον αλλο και να μου λενε δεν εχεις τιποτα....τα χα περασει ολα απο το μυαλο....απο καρκινο μεχρι εγκεφαλικο μεχρι εφραγμα μεχρι να φοβαμαι οτι θα πεθανω στον υπνο μ μεχρι σκληρυνση ολα....απο ενα σημειο και μετα σταματησαν οι φοβιες για τιις αρρωστιες...ομως ηρθαν φοβιες τυπου θα χασω τον ελεγχο και θα βλαψω εμενα η αυτους που αγαπαω...οτι τρελενομαι κλπ...τελικα επειτα απο σχεδον 3 μηνες ταλαιπωριας αποφασισα να παω σε εναν ψυχιατρο ο οποιος με διαγνωσε με ΙΔΨ εγραψε αντικαταθλιπτικα και οντως μεσα σε εναν μηνα αισθανομουν πολυ καλυτερα....τα πηρα για 14 μηνες...μεχρι τπ πασχα π περασε....επειτα ομως τον σεπετεμβρη φοβηθηκα πολυ για το εμβολιο που το εκανα οτι θα παθω κατι κλπ κλπ επειδη διαβαζα για ανακοπες ξαφνικους θανατους κλπ...και σαν να επανηλθαν οι φοβιες για τις αρρωστιες....βεβαια τωρα δεν με επηρεαζουν τοσο οσο τοτε....τον τελευταιο καιρο ομως πανε να γινουν παλι πιο εντονες...πριν κνα μηνα ενα πονο στο στομαχι νομιζα πως θα παθω καρκινο παγκρεας...επειτα φοβομουν παλι οτι θα πεθανω στον υπνο μου...μεχρι π πριν λιγες μερες με επιασε κατι σαν μουδιασμα και σαν αδυναμια δεν μπορω να το εξηγησω ακριβως στην δεξια παλαμη και δαχτυλα ειδικα οταν το δεξι μ χερι ειναι ακινητο και μ εχει μπει η ιδεα για σκληρυνση παλι....δεν θελω να τρεχω παλι σε γιατρους κλπ...ειχα παει τοτε με το εμβολιο σε 2 γιατρους αφου το εκανα....μ εκαναν αναλυτικες εξετασεις αιματος και ολα καλα....ειναι καθαρα ψυχοσωματικα πλεον το ξερω αλλα οι ριμαδες οι σκεψεις με τρωνε παρολα αυτα γιατι λεω...εαν αυτη την φορα ειμαι οντως βαρια αρρωστος? σκεφτομαι να ξαναπαρω τα χαπια π μ ειχε γραψει τοτε....γιατι μολις φυγουν οι σκεψεις φευγουν ολα μετα....αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο να μπω απο τα 20 μου για τα καλα στο τρυπακι με τα αντικαταθληπτικα κλπ....να σημειωθει οτι εχασα την μητερα μ ξαφνικα απο ιατρικο λαθος πριν 3.5 χρονια και σιγουρα αυτο με επηρεασε...απλα αυτο με τη μεση μ πριν 2 χρονια τα πυροδοτησε ολα!Τελος παντων εχει κανεις η ειχε κατι παρεμφερες με μουδιασμα στην δεξια παλαμι και τα δαχτυλα?μου εχει μπει τωρα παλι η ιδεα για τα καλα!αλλα και γενικα τι προτεινεται στην περιπτωση μου?να ξαναπαρω μηπως τα αντικαταθληπτικα?σας ευχαριστω εκ των προτερων!
    Last edited by panagiotiss; 19-12-2021 at 00:04.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Αν κάνουμε σύσταση να τα πάρεις ή να μην τα πάρεις τα αντικαταθλιπτικα η διαχείριση θα νομίζει ότι κάνουμε προτροπή σε αγωγή.... Αυτό είναι το κακό σε αυτο το φόρουμ και δεν λένε να το καταλάβουν οι διαχειριστες..όταν κάποιος ρωτάει κάτι σαν εσένα πως να μην απαντήσουμε με την γνώμη μας;

    Κοίτα όλα αυτά που γράφεις τα παθαίνεις από το άγχος. Το άγχος είναι ικανό να μας προκαλέσει τα πάντα.... Εγώ πάντως τα ξεκίνησα στην ηλικία σου, φυσικά το μετάνιωσα αλλά ήταν αργά τότε...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    29
    εχεις και εσυ φιλε παθει μουδιασμα ετσι συγκεκριμενα κλπ στην παλαμη...?γιατι το μετανιωσες και ποσο χρονων εισαι τωρα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Όχι δεν είχα μούδιασμα στα χέρια από το άγχος αλλά από αυτό ένιωθα ότι δεν μπορούσα να στέκομαι όρθιος ήθελα να κάθομαι συνέχεια... Ατιμλ πράγμα γενικά το άγχος...

    Τα πήρα στα 20 και τώρα είμαι 31 δηλαδή 11 χρόνια χαπακια;; δεν είναι ότι τώρα τα θελω αλλά μετά από τόσα χρόνια δεν λειτουργει ο οργανισμός χωρίς αυτά... Οι αλλαγές ή οι μεταβολές που έχουν προκαλέσει στην εγκεφαλική ομοισταση είναι τέτοιες που η λειτουργια του οργανισμού τα έχει ένταξει στην καθημερινή του δραστηριότητα.
    Αν δεν τα πάρω βγαίνω εκτός, αποπρογραμματιζομαι και λίγο δύσκολο να σε εξηγήσω..

    Δηλαδή μια φορά αντικαταθλιπτικα ίσον αντικαταθλιπτικα για πάντα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Δεν ειναι τπτ..μη φοβασαι...αγνοησε το και θα φυγει.Καποια στιγμη το παθαινα κι εγω...κατι μου ειπαν για συνδρομο καρπιαιου σωληνα.μετα απο λιγο καιρο εφυγε μονο του.Ειμαι σιγουρη απο το αγχος ηταν και αυτο.Γιατι δε δοκιμαζεις να κανεις ψυχοθεραπεια να δεις μηπως σε βοηθησει?

  6. #6

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    29
    αυτο αυτο φοβαμαι και εγω...μετα απο ενα μεγαλο χρονικο διαστημα τα συνηθιζει ο οργανισμος και δεν μπορει χωρις αυτα....και πιστευω δεν ειναι εντελως αθωα...δηλαδη σε βαθος χρονου θα χουν σιγουρα καποιες παρερενργειες....δεν ξερω εαν σου εχουν δημιουργησει εσενα καποιο θεμα...τα περνεις και 11 χρονια....μεγαλο χρονικο διαστημα....εγω προσωπικα δεν ειχα καποιο θεμα ισα ισα οπως ειπα με βοηθησαν....σε βαθος πολυ χρονου ομως δεν ξερω...για αυτο και τα εκοψα και δεν θελω να τα ξανα αρχισω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    29
    ασε εχω ξεσκονισει το google παλι...και εγω ετσι πιστευω οτι απο αγχος ειναι...δεν ειναι η 1η φορα π μου συμβαινει οπως ειπα παραπανω κατι παρεμφερες....μουδιασμα παντως δεν με εχει ξαναπιασει...εσενα μετα απο ποσο καιρο σου εφυγε?ετσι ξαφνικα σ εφυγε η πηγες στο γιατρο πρωτα σε καθησυχασε και μετα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Ετυχε να παω σε ενα παθολογο εκεινη την εποχη για καποια ιωση και του το ανεφερα ...με καθυσηχασε και ξεκολλησα.ξερω οτι θελεις να πας στο γιατρο να σε καθυσηχασει αλλιως δεν ξεκολλας.Αλλα το συγκεκγιμενο δεν ειναι κατι...μη φοβασαι.Βεβαια αν ειναι να ταλαιπωρησε χιλιες φορες να πας να το συζητησεις με ενα γιατρο να ηρεμησεις.Καποια εποχη ειχα κολλησει κι εγω με τη σκληρυνση...εβγαλα του κοσμου τα ψυχοσωματικα...τρεμουλο στο σωμα...σπασμους...πολλα.τρει� � μηνες εφαγα ...κι ενω μ εδιαβεβαιωνε η νευρολογος δεν ελεγα να ξεκολλησω.Στο τελος με εστειλε για μαγνητικη για να ξεκολλησω.Μολις πηρα τα αποτελεσματα που εννοειται ηταν καθαρη η μαγνητικη την αλλη κιολας μερα μου ειχαν περασει ολα.Μια ψυχολογο ςπου το συζηταμε μου εχει πει η ψυχοθεραπεια βοηθαει πολυ σε αυτα τα πραγματα.Κι εγω δεν εχω ξεκινησει ακομα αλλα την επομενη φορα που θα με πιασει παλι κατι θα δοκιμασω.Επισης παροτι η νευρολογος μου ειχε συστησει να δοκιμασουμε αντικαταθλιπτικα η ψυχολογο ςμου ειπε οσο εισαι λειτουργικη και πας στη δουλεια και δεν κλεινεσαι να μην τα παρεις.Επισης ηταν καθετη στο οτι πρεπει να γυμναζομαι γιατι βοηθαει η γυμναστικη πολυ.Και το ξερω αυτο γιατι 3 χρονια που γυμναζομουν συστηματικα ενιωθα δυνατρη και ημουν μια χαρα.Εισαι μικρος ...μη στραφεις στα χαπια ακομα.
    Last edited by nicolina; 20-12-2021 at 11:33.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Και σταματα να googlaρεις συμπτωματα ...αυτο να ξερεις ευθυνεται γι ατ αμισα που σε πιανουν.Χιλιες φορες πηγαινε σε ενα γιατρο.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    29
    αστα ρε νικολινα μεγα λαθος...τοτε π δεν μ περναγε αυτο με τη μεση μου(στην αρχη 2 γιατροι εκαναν λαθος διαγνωση)....δεν μ περναγε με τα φαρμακα π μ ελεγαν και αρχισα λοιπον να το googlαρω....εκει ξεκινησαν ολα....μου εβγαλε 1002 αρρωστιες και εννοειται πηγε το μυαλο στις χειροτερες και τα συμπτωματα τους και περασαν στο υποσεινηδητο...οντως με βλεπω για νευρολογο...αμα δεν μ πει οτι δεν ειναι τιποτα δεν με βλεπω να ηρεμω...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Εγω το googlaρισμα το εχω κοψει...δεν ψαχνω πλεον τπτ γιατι κοντευα να τρελλαθω καθε τρεις και λιγο.Αλλα στο γιατρο δυστυχως ακομα πηγαινω.Οσες φορες προσπαθησα μονη μου να κουλαρω τσαμπα ταλαιπωριομουν μερες.Πηγαινε σε ενα νευρολογο να ξεκολλησεις αλλιως θα περασεις τις γιορτες μεσα στο αγχος.Αλλα στο ξαναλεω ..εισαι μικρος...πηγαινε ξεκινα ψυχοθεραπεια...θα σε βοηθησει.Μη το σκεφτεσαι καθολου.Πρωτα αυτο και μετα τα αντικαταθλιπτικα.Μπορεις και χωρις αυτα.Σιγα σιγα θα το ελεγχεις καλυτερα θα δεις...και θα σε πιανει και πιο σπανια.Εγω πλεον μπορει ν απερασω και τρια χρονια και να ειμαι καλα.Αλλα οπου ακουω συζητησεις για αρρωστιες στριβω...δεν θελω να ακουω τπτ γιατι την αλλη μερα θα εχω ολα τα συμπτωματα.Και ξεκινα γυμναστικη...καποιο αθλημα...γυμναστηριο...οτι σου αρεσει.Και σωμα θα φτιαξεις ...και ανθρωπους θα γνωρισεις και θα σε βοηθησει να αισθανεσαι σωματικα δυνατος και να μη σκεφτεσαι αρρωστιες και βλακειες.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    29
    το θεμα ειναι οτι η ψυχοθεραπεια θελει λεφτα και οι ψυχολογοι...θελουν συνεδρια και 50ρι...φοιτητης ειμαι...δυστυχως στην προκειμενη φαση δεν περισσευουν...και γυμναστηριο παω και εξω βγαινω και οι παρεες μου ειναι πολυ καλες...αλλα απο τοτε μ καρφωθηκε αυτο με τις αρρωστιες...δεν φοβαμαι τις ιωσεις τους πυρετους ουτε τον κοβιντ..γενικα τις ιασιμες...τρεμω τις σοβαρες και ανιατες!οπως ειπα ημουν καλα για αρκετους μηνες αλλα το εμβολιο ξανα πυροδοτησε τις φοβιες....διοτι πηγα και το εκανα αναγκαστηκα...αλλα ταυτοχρνονα φοβομουν γιατι διαβαζα για ξαφνικους θανατους κλπ κλπ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Το εμβολιο το εκανες...παει τελειωσε...Εισαι μια χαρα.Γενικα ολη αυτη η κατασταση με τον covid εχει επηρεασει οσους ειχαν ηδη θεμα με φοβιες τετοιου τυπου.Να βγαινεις ,να περνας καλα και ολα καλα θα ειναι.Εισαι πολυ μικρος για ν απαθεις το οτιδηποτε...αυτο να θυμασαι.Το μουδιασμα να ξερεις μπορει να ειναι και απο αυχενικο.Αν χρησιμοποιεις υπολογιστη πολλες ωρες φροντισε να ειναι ψηλα η οθονη σου να μη σκυβει ο αυχενας.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    29

    Exclamation

    ισχυει οτι εστω και υποσεινηδητα εχει επηρεασει...προσωπικα ο ιδιος ο ιος δεν με φοβιζει καθολου....το εμβολιο φοβομουν να κανω...ναι μπορει απο αυχενα μπορει και απο τα βαρη καποια παραξενη κινηση να τραυματισε καποιο νευρο και να μην γινεται καλο αιματωμα εξου και το μουδιασμα μου ειπε ενας καλος γνωστος μου ορθοπεδικος π τον πηρα τηλ και π θα με δει σε λιγες μερες...αλλα οτι και να εχεις εαν αγχωνεσαι κλπ το περνας 3 και 4 φορες χειροτερα!παντως θα κοιταξω να τις παλεψω τις ριμαδες τις σκεψεις χωρις να ξαναπαρω αντικαταθληπτικα γιατι μπορει να μ φυγει τωρα ευκολα οπως τοτε αλλα μακροπροθεσμα θα το βρω μπροστα μ πιστευω....εαν μπω απο τωρα για τα καλα στο τρυπακι θα θελω σιγα σιγα ολο και πιο βαρια αντικαταθληπτικα και θα καταντησω μαλθακος στα 30+

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πόνος στον αριστερό κρόταφο και μούδιασμα στην αριστερή πλευρά του προσώπου.
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-12-2022, 09:22
  2. Μουδιασμα στην πλατη πισω απο την καρδια
    By IoannisSM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-05-2021, 13:58
  3. Μυρμήγκιασμα στο χέρι, στα δάχτυλα, στο πόδι...
    By giannis78 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-05-2020, 11:33
  4. Ενοχληση στην δεξια πλευρα του λαιμου
    By Katerina4545 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 09-06-2019, 18:29
  5. Πόνος και Μούδιασμα στην αριστερή μεριά του κεφαλιού
    By Artemisdev98 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 12-03-2017, 04:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •