Δεν μπορώ άλλο να κάθομαι στο σπίτι!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354

    Δεν μπορώ άλλο να κάθομαι στο σπίτι!

    Δεν μπορώ άλλο στο σπίτι θα σκάσω, θέλω να βγαίνω έξω, να κάνω γνωριμίες να πηγαίνουμε για ένα καφέ να συζητάμε τα προβλήματα μας! Έστω και μόνος μου που πηγαίνω βρίσκω ηρεμία βλέπω κόσμο μαρεσει, αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω λεφτά να πηγαίνω συχνά, αλλά στο σπίτι δεν μπορώ βαριέμαι τα ίδια και τα ίδια ακόμα και ταινίες- σειρές που έβλεπα και ξεχνιομουνα άρχισα να τα βαριέμαι και αυτά, θέλω να με έξω να κάνω φίλους καλά για σχέση δεν το συζητάω, επιστημονική φαντασία είναι έχω βαρεθεί και για καφέ να πάω ένα πρωινό μολις γυρίσω σπίτι πάλι θα μελαγχολισω!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Δε δουλευεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Δε δουλευεις?
    Όχι δεν δου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Βρες δουλεια και μετα ολα θα ειναι καλυτερα.Οχι μονο το οικονομικο..αλλα το οτι θα εχεις μια ρουτινα,θα βγαινεις ,θα μιλας με ανθρωπους θα σε βοηθησει πολυ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    10
    Αγαπητέ φίλε σε παρόμοια κατάσταση με σένα ,και πολύ χειρότερα μη σου πω,ήμουν εγώ για πάνω από 1 μιση χρόνο. Εσύ βλέπω τουλάχιστον ότι έχεις την ευκολία να βγεις έστω και μόνος. Αυτό δεινχνει ότι έχεις τη διάθεση να κοινωνικοποιηθείς και την ανάγκη να φύγεις από το σπίτι. Κακά τα ψέματα αφού δε γεννήθηκες πλούσιος ο μόνος τρόπος να ξεφύγεις από αυτή τη κατάσταση είναι να βρεις μια δουλειά. Εγώ από τη στιγμή που βρήκα δουλειά και άρχισα να φεύγω από το σπίτι άλλαξε όλη η ψυχολογία μου. Η δουλειά θα σου λύσει αρκετά προβλήματα που έχεις στο μυαλό σου, θα σου διώξει κάποια "βάρη" , και πιθανότατα θα σε βοηθήσει να κάνεις γνωριμίες. Τα πράγματα είναι δύσκολα το καταλαβαίνω δεν υπάρχουν πολλές δουλειές.Αν είσαι από μεγάλη πόλη ψάξε στις αγγελίες των εφημερίδων ή στο φεισμπουκ, αν είσαι από επαρχία δυστυχώς πρέπει να πας πόρτα πόρτα και να ρωτήσεις. Αλλά προσπάθησε να κάνεις αυτο το πρώτο βήμα και όλα τα άλλα θα έρθουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Geo97 View Post
    Αγαπητέ φίλε σε παρόμοια κατάσταση με σένα ,και πολύ χειρότερα μη σου πω,ήμουν εγώ για πάνω από 1 μιση χρόνο. Εσύ βλέπω τουλάχιστον ότι έχεις την ευκολία να βγεις έστω και μόνος. Αυτό δεινχνει ότι έχεις τη διάθεση να κοινωνικοποιηθείς και την ανάγκη να φύγεις από το σπίτι. Κακά τα ψέματα αφού δε γεννήθηκες πλούσιος ο μόνος τρόπος να ξεφύγεις από αυτή τη κατάσταση είναι να βρεις μια δουλειά. Εγώ από τη στιγμή που βρήκα δουλειά και άρχισα να φεύγω από το σπίτι άλλαξε όλη η ψυχολογία μου. Η δουλειά θα σου λύσει αρκετά προβλήματα που έχεις στο μυαλό σου, θα σου διώξει κάποια "βάρη" , και πιθανότατα θα σε βοηθήσει να κάνεις γνωριμίες. Τα πράγματα είναι δύσκολα το καταλαβαίνω δεν υπάρχουν πολλές δουλειές.Αν είσαι από μεγάλη πόλη ψάξε στις αγγελίες των εφημερίδων ή στο φεισμπουκ, αν είσαι από επαρχία δυστυχώς πρέπει να πας πόρτα πόρτα και να ρωτήσεις. Αλλά προσπάθησε να κάνεις αυτο το πρώτο βήμα και όλα τα άλλα θα έρθουν.
    Σε ευχαριστώ φίλε μου!! Είμαι 35 έχω κάνει 5 δουλειές μερικής απασχόλησης και από τις δουλειές έγινα χειρότερα η 3 από της 5 ήταν χάλια για εμένα ώστε να αισθάνομαι ανακούφιση όταν τελειωνα τον ορισμένο χρονικό διάστημα που επιτρεπόταν να είμαι σε αυτή την δουλειά και από τότε οπότε ακούω για δουλειά με πιάνει έντονο άγχος, στο σπίτι ένιωθα ανακούφιση και ασφάλεια, τώρα θέλω να είμαι έξω με παρέα η μόνος μου για καφέ, εκεί ξεχνιέμαι, αλλά για δουλειά δεν μπορώ να ακούω και είναι μονόδρομος το ξέρω για να έχεις λεφτά. Πήγαινα σε ψυχίατρο και εδώ και πάνω από ένα χρόνο έχω σταματήσει αλλά συνεχίζω την φαρμακευτική αγωγή χωρίς παρουσία ψυχιάτρου και πιθανόν να μη χρειάζονται τα φάρμακα πια, αλλά συνεχίζω να τα παίρνω και έχω βάλει κοντά στα 20 κιλά!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Δε γινεται να παιρνεις φαρμακευτικη αγωγη χωρις να σε παρακολουθει γιατρος.Ακομα και για να τα κοψεις νομιζω χρειαζεται βοηθεια γιατρου ...δεν τα κοβεις ετσι μια κι εξω.Οι δουλειες τι ηταν και γιατι γινοσουν χειροτερα?Ποιο το θεμα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Δε γινεται να παιρνεις φαρμακευτικη αγωγη χωρις να σε παρακολουθει γιατρος.Ακομα και για να τα κοψεις νομιζω χρειαζεται βοηθεια γιατρου ...δεν τα κοβεις ετσι μια κι εξω.Οι δουλειες τι ηταν και γιατι γινοσουν χειροτερα?Ποιο το θεμα?
    Δουλειές μέσω σχολής Δ.Ε.Η, σε κάτι ασανσέρ και από σεμινάρια σε Σούπερ Μάρκετ. Δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω, άγχος πολύ, μου τι λέγανε και με ειρωνευόταν. Για τα φάρμακα δεν έχω λεφτά για ψυχίατρο, είχε σε δημόσιο δεν πήγαινα, στο νοσοκομείο, πέθανε αυτός και τώρα δεν υπάρχει κανείς ψυχίατρος στην περιοχή μου!

  9. #9
    ελα παμε για κανα αλκοολι τοτε... πλακα κανω... γιατι δεν κοιτας να ομορφυνει την φαση σου στην παρουσα φαση σου... και να μην σκευτεδσαι π.χ. πως αυτοι που δενκαθωνται ειναι κατι ανωτερο η παραπανω?

  10. #10
    εγω επεισης να πω κιολας εχω ενα βιτσιο τωρα θελω να μου πειτε και εσεις δεν ξερω αν ειναι κκαο η πως φενται... στους αλλους... γενικα παντα στην ζωη μου αλαζα συνεχος κεφαλαια στην ζωη μου δλδ με την ενοια να ειναι συνεχος καποια νεα ιστορια που κλεινει την παλια... και αυτο γινεται συχνα... και οτι εχει σχεση με τα προηγουμενα κεφαλαια τα χανω τελειως ανθρωπους η πραγματα... βεβαια παντα αναγκαζωμουν να το κανω και επιτηδες λιγοα υτο λογο οτι ειχα παντα αρκετες δυσκολιες καθολη την ορημανση μου και προβληματα στους περισωτερους χωρους οπου υπυρχα μεχρι προσφατα... αλλα ναι γενικα δεν εχω ενα μονιμο κ σταθετο μοντελο ζωης σε παγειωμενες καταστσαεςι και μεροι...δλδ νιοθω και βλεπω και μου τοτ λενε να εχω γυρησει πολες περισωτερες νεες σελιδες στην ζωη αποτι οι υπολοιποι συνομηληκοι μου ... βεβεια μαρεζε κιολας να χανωμαι στον κοσμνο και στην ζωη χαχαχαχ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δουλειές μέσω σχολής Δ.Ε.Η, σε κάτι ασανσέρ και από σεμινάρια σε Σούπερ Μάρκετ. Δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω, άγχος πολύ, μου τι λέγανε και με ειρωνευόταν. Για τα φάρμακα δεν έχω λεφτά για ψυχίατρο, είχε σε δημόσιο δεν πήγαινα, στο νοσοκομείο, πέθανε αυτός και τώρα δεν υπάρχει κανείς ψυχίατρος στην περιοχή μου!

    Φιλε δε γινεται να καθεσαι doing nothing...ουτε ειναι λογικο να θεωρεις οτι δε μπορεις να ανταπεξελθεις σε καμια δουλεια.πρεπει να το λυσεις αυτο το θεμα.Αν θελεις ν απας μπροστα ενα βημα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Φιλε δε γινεται να καθεσαι doing nothing...ουτε ειναι λογικο να θεωρεις οτι δε μπορεις να ανταπεξελθεις σε καμια δουλεια.πρεπει να το λυσεις αυτο το θεμα.Αν θελεις ν απας μπροστα ενα βημα.
    Έφτασα σε ένα σημείο να ψάξω για δουλειά την περίοδο που έκανα ψυχοθεραπεία μάλιστα πήρα και τηλέφωνο για κάτι φυλλάδια αλλά τώρα που σταμάτησα την ψυχοθεραπεία ξανά γύρισα πάλι στην αρχή!!

Similar Threads

  1. δεν μπορω αλλο! δεν μπορω! μια συμπτωση με ενοχλησε πολυ! βοηθηστε με!
    By KonstantinosPL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 25-05-2021, 19:49
  2. Έχω αρχίσει να μην μπορώ να βγαίνω απο το σπίτι
    By Dionisis 777 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-08-2019, 17:11
  3. Καθομαι μονος στο μπαρ και σκεφτομαι απλα συμμετεχω
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-09-2018, 21:24
  4. Δεν μπορώ να βγω από το σπίτι
    By Chronic Derealization Dis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-07-2015, 17:02
  5. sos δεν μπορω αλλο!!!!!!!
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 02-02-2008, 22:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •