Ανακρίβεια smartwatch(?) - Καρδιακοί παμλοί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341

    Ανακρίβεια smartwatch(?) - Καρδιακοί παμλοί

    Αγαπητοί καλημέρα

    Το τελευταίο εξάμηνο έχω αγοράσει ένα smartwatch (λόγω της φρίκης που είχα φάει ότι κάτι τρέχει με την καρδιά μου). Εχτές εχτές εκεί που ήμουν ξαπλωμένη και παρακολουθούσα κάτι χαλαρωτικά βιντεάκια, αρχίσει να δονείται και να μου βγάζει μήνυμα ότι έχω υψηλούς παλμούς, συγκεκριμένα 157!

    Φυσικό και επόμενο να πανικοβληθώ, όμως δεν ένιωσα το αίσθημα ότι έχω ταχυκαρδία. Φαντάζομαι στους 157 παλμούς νιώθεις την καρδιά στο στόμα. Έβαλα τα δάχτυλα στο λαιμό και ένιωθα κανονικό τον ρυθμό μου. Και απο το 157 έπεσε μερικά δευτερόλεπτα μετά στους 74...

    Οι καρδιολογικές εξετάσεις που έχω κάνει, δείχνουν ότι όλα είναι φυσιολογικά. Πριν απευθυνθώ για ακόμη μια φορά σε καρδιολόγο, έχει κάποιος-α παρόμοια εμπειρία με τα smartwatch, και ενδεχόμενη ανακρίβεια στις τιμές του καρδιακού ρυθμού και παλμών;;
    Last edited by Renia; 20-12-2021 at 13:11.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Αγαπητοί καλησπέρ,α

    Το τελευταίο εξάμηνο έχω αγοράσει ένα smartwatch (λόγω της φρίκης που είχα φάει ότι κάτι τρέχιε με την καρδιά μου). Εχτές εχτές εκεί που ήμουν ξαπλωμένη και παρακολουθούσα κάτι χαλαρωτικά βιντεάκια, αρχίσει να δονείται και να μου βγάζει μήνυμα ότι έχω υψηλούς , συγκεκριμένα 157!

    Φυσικό και επόμενο να πανικοβληθώ, όμως δεν ένιωσα το αίσθημα ότι έχω ταχυκαρδία. Φαντάζομαι στους 157 παλμούς νιώθεις την καρδιά στο στόμα. Έβαλα τα δάχτυλα στο λαιμό και ένιωθα κανονικό τον ρυθμό μου. Και απο το 157 έπεσε μερικά δευτερόλεπτα μετά στους 74...

    Οι καρδιολογικές εξετάσεις που έχω κάνει, δείχνουν ότι όλα είναι φυσιολογικά. Πριν απευθυνθώ για ακόμη μια φορά σε καρδιολόγο, έχει κάποιος-α παρόμοια εμπειρία με τα smartwatch, και ενδεχόμενη ανακρίβεια στις τιμές του καρδιακού ρυθμού και παλμών;;
    Αφου μετρησες τους παλμους με το δαχτυλο και ηταν οκ γιατι σκας?Αν απο 70-80 ξαφνικα οι παλμοι πηγαιναν 160 θα το ενιωθες...μια δυσφορια κατι.Απο την αλλη ακομα και σωστα να εδειχνε και να ανεβασες για λιγο παλμους δε σημαινει αυτο κατι κακο.Αγορασα κι εγω ενα ...ακριβο μαλιστα...αλλα δεν το φοραω γαιτι με εκανε χειροτερα.Επαθα εμμονη και ολη την ωρα κοιταζα τους παλμους.Οποτε το εβγαλα πριν σαλταρω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Nicolina σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εμένα ειναι του πενηνάευρου και φαντάζομαι οτι δεν ειναι και τόσο ακριβές. Απλά αγχώθηκα γιατί ήμουν ξάπλα και χαλαρά και ξαφνικά το αναθεματισμένο άρχισε να δονείται και να με προειδοποιεί! Και εγώ σκέφτομαι να το βγάλω γιατί κάθε τρεις και λίγο το κοιτάω....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βρε μανια εσεις η νεα γενια μανια με τα χαζορόλογα αυτα , τι σας νοιαζει ποσους παλμους και βηματα εχετε κανει ......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Οι μετρήσεις απο ρολόγια ,ακόμα και ακριβά, δεν είναι παντοτε αξιοπιστες λόγω της κίνησης. Αν θες ακριβες αποτελεσμα μετρα με το χέρι ή με οξυμετρο καλύτερα. Ωστόσο υπαρχει και το ενδεχόμενο η συσκευή να διάβασε μια έκτακτη. Συμβαίνει το ίδιο και στο πιεσομετρο ή στο οξυμετρο, σε έκτακτες θα σου βγάλει πολυ χαμηλό ή πολυ υψηλό γιατί η συσκευή δεν μπορεσε να διαβάσει την αρρυθμία.
    Το πιθανότερο όμως είναι να ήταν λάθος μέτρηση λόγω κινήσεως του καρπου, ειδικά αφού μετρησες αμέσως μετά.
    Last edited by Skiouros8; 21-12-2021 at 02:33.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Αγαπητοί καλημέρα

    Το τελευταίο εξάμηνο έχω αγοράσει ένα smartwatch (λόγω της φρίκης που είχα φάει ότι κάτι τρέχει με την καρδιά μου). Εχτές εχτές εκεί που ήμουν ξαπλωμένη και παρακολουθούσα κάτι χαλαρωτικά βιντεάκια, αρχίσει να δονείται και να μου βγάζει μήνυμα ότι έχω υψηλούς παλμούς, συγκεκριμένα 157!

    Φυσικό και επόμενο να πανικοβληθώ, όμως δεν ένιωσα το αίσθημα ότι έχω ταχυκαρδία. Φαντάζομαι στους 157 παλμούς νιώθεις την καρδιά στο στόμα. Έβαλα τα δάχτυλα στο λαιμό και ένιωθα κανονικό τον ρυθμό μου. Και απο το 157 έπεσε μερικά δευτερόλεπτα μετά στους 74...

    Οι καρδιολογικές εξετάσεις που έχω κάνει, δείχνουν ότι όλα είναι φυσιολογικά. Πριν απευθυνθώ για ακόμη μια φορά σε καρδιολόγο, έχει κάποιος-α παρόμοια εμπειρία με τα smartwatch, και ενδεχόμενη ανακρίβεια στις τιμές του καρδιακού ρυθμού και παλμών;;
    Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ και εγώ για αρκετά χρόνια τέτοια ρολόγια και αυτό που διαπίστωσα από το ποιο φτηνό μέχρι το ποιο ακριβό (και μιλάμε για κόστος 600+ ευρώ) κανένα δεν είναι 100% ακριβές. Εάν δεν είναι στο σωστό σημείο στο χέρι, αν είναι χαλαρό η πολύ σφιχτό δίνει λάθος μετρήσεις. Μου έχει συμβεί πολλές φορές να δείχνει 100+ σφυγμους και κανονικά να έχω 50-60... Μην το βασίζεσαι. Ειναι απλά για να βλέπουμε το μέσο όρο... Όταν γυμνάζομαι ειδικά δείχνει ότι να ναι και γι αυτό χρησιμοποιώ ζώνη στο στήθος που είναι πολύ ποιο ακριβής...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Έπειτα από πολλους μήνες ασχολίας με τους παλμους μου που ήταν αυξημένοι είχα μείνει να κοιτάω ένα ρολοι τέτοιο και μόνο κακό έκανα. Αλήθεια σου λέω. Μην το κοιτάς άλλο. Με τόσο άγχος μου ξεκίνησαν οι έκτακτες και τώρα τρέχω και δεν φτάνω. Άστο στην άκρη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Θα μπορούσα ανετα να είχα υπογράψει εγώ αυτο το ποστ! Εχω κανει πολλα αναλογα με το ίδιο θέμα. Θες συμβουλη?? Πετα το θα σε τρελλανει!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Αγαπητοί!! Καλή χρονιά!! Με υγεία και ευτυχία!! Ευχαριστώ πολύ για το feedback σας και με συγχωρείτε για την ετεροχρονισμένη ανταπόκριση! Έχω να σας πώ οτι το έβγαλα το αναθεματισμένο! Μετά από μια ακόμα φορά που καθόμουν στον καναπέ και δονήθηκε εμφανίζοντας 156 παλμούς ενώ ήμουν εντελώς ήρεμη και χαλαρή, το εβγαλα και άντε γεια!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    8
    Θα πω κι εγώ ότι smart watch mi band 6, το φοράω τη νύχτα και κάποιες μέρες μου καταγράφει 120 παλμούς στιγμιαία ενώ εγώ κοιμάμαι του καλού καιρού. Θεωρώ ότι είναι λάθος μέτρηση, καθώς πριν λίγους μήνες εβαλα holter και δεν υπήρχε τέτοια ένδειξη. Θεωρώ ότι θα ξυπνούσα από την ταχυπαλμια αν ήταν ορθό κάτι τέτοιο.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •