Quote Originally Posted by nousername View Post
Θα ήθελα να ζω με λιγότερη ένταση και θυμό. Θα ήθελα να μπορώ να είμαι πιο δοτική, να μην είμαι τόσο αυστηρή με τους ανθρώπους, να μπορώ να διαχειρίζομαι καλύτερα τα αρνητικά συναισθήματά μου.
Δεν έχεις άδικο γιαυτό που λες, πολλές φορές σκέφτηκα ότι ίσως δεν δείχνω τον πραγματικό μου εαυτό, αλλά αυτόν που έχω μάθει να δείχνω για τους χ ψ λόγους. Γαυτό ίσως φτάνω και διαφωνώ και προβληματίζομαι τόσο έντονα γύρω απτις διαγνώσεις τους. Και έχεις δίκιο, όντως με τρομάζουν οι ταμπέλες ιδίως των διαταραχών προσωπικότητας.
Χρόνια πολλά!
Είναι πολυ δυσκολο να αποδεχτούμε μια κατάσταση η οποία δεν μας αρέσει και άλλο τόσο δύσκολο να μπούμε στην διαδικασία να την αλλάξουμε.
Εφόσον ξέρεις,τι λες γιατί δεν ξεκινάς σιγά σιγά να τα αλλάζεις?
Πρέπει να προσπαθήσεις ,να αναγνωρίζεις ποιες φορές ξεφεύγεις σε αντιδράσεις και συμπεριφορές ώστε να αρχίσεις λιγάκι να τις κοντρολάρεις.
Δεν ειναι εύκολο αλλά ένα βήμα την φορά αρκεί για να αντιλαμβανεαι εσύ πρώτα την διαφορά που έχεις κάνει.

Να ξέρεις ότι κάθε φορά που θα κανεις ένα βήμα θα νιώθεις τόσο καλά που η προσπάθεια σου βρίσκει αντίκρισμα και θα έχεις περισσότερο δύναμη για την συνέχεια!