πώς είναι η εμπειρία σας με ψυχοθεραπεία?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75

    πώς είναι η εμπειρία σας με ψυχοθεραπεία?

    Προσπαθώντας να βρω τον/την κατάλληλη ψυχιατρο ως τώρα έχω αλλάξει κάπου 12. Το μόνο που κάνουν είναι να συζητάνε, δεν δίνουν κάποια συμβουλή, ή κάποιο coping skill, ή δεν λένε πχ πώς να λύσω το πρόβλημα που έχω με το ότι έχω χάσει τον αδερφό μου και δεν το έχω ξεπεράσει. Ή με το τεράστιο άγχος μου που με κρατάει ξύπνια. Ούτε καν ασκήσεις αναπνοης.
    Και ήθελα να σας ρωτήσω αν και εσάς η εμπειρία είναι παρόμοια. Απλά μιλάτε και εσείς? Η συζήτησή μας συνήθως είναι 'πως πέρασες τη βδομάδα?' 'καλά. έκλαψα πάλι που θυμήθηκα τον αδερφό μου. Μάλωσα με την μάνατζερ και παραιτήθηκα αν και έφταιγα' 'οκ...'
    Last edited by nousername; 21-12-2021 at 16:13.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημέρα!

    Τι περιμένεις ακριβώς από τον ψυχολογο σού και ποια συγκεκριμένη λύση ζητάς να σου δώσει ?
    Αν κατάλαβα καλά πηγες εκεί για μια απώλεια, ένα πένθος?

    Νομίζεις ότι υπάρχει λύση σε όλο αυτό ?
    Στο ψυχολογο πάμε για να συζητάμε και να μας δείχνει τον τρόπο που πρεπει να σκεφτόμαστε ώστε να μπορούμε να διαζειριζομαστε καταστάσεις σε τέτοιο βαθμό που να συνεχιζουμε την καθημερινοτητα ωστε να μην την καθιστά προβληματική.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Ναι, πίστευα ότι θα μου έδιναν κάποια coping skills. Κάποιες ασκήσεις ανάσας έστω. Κάπως θα με βοηθούσαν με το διαστρεβλωμένο τρόπο σκέψης μου. Κάτι. Δεν δείχνουν καν τρόπο σωστής σκέψης, απλά μιλάω για το πώς περνάνε οι εβδομάδες μου. Δλδ, μπορεί να τους πώ πώς έσπασα 20 πιάτα απτον θυμό μου, και απλά λένε 'οκ'. Καμία βοήθεια για το πώς να μάθω να διαχειρίζομαι ούτε το πένθος ούτε τον θυμο. Περίμενα ότι θα βοηθούσαν κάπως πιο συστηματικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    Ναι, πίστευα ότι θα μου έδιναν κάποια coping skills. Κάποιες ασκήσεις ανάσας έστω. Κάπως θα με βοηθούσαν με το διαστρεβλωμένο τρόπο σκέψης μου. Κάτι. Δεν δείχνουν καν τρόπο σωστής σκέψης, απλά μιλάω για το πώς περνάνε οι εβδομάδες μου. Δλδ, μπορεί να τους πώ πώς έσπασα 20 πιάτα απτον θυμό μου, και απλά λένε 'οκ'. Καμία βοήθεια για το πώς να μάθω να διαχειρίζομαι ούτε το πένθος ούτε τον θυμο. Περίμενα ότι θα βοηθούσαν κάπως πιο συστηματικά.
    Κατσε γιατι τωρα το πας αλλου ..
    Τι εννοεις ?Πήγαινες εκανες συνεδρίες έβγαζες περιστατικα θυμου και δεν τα συζητουσατε ωστε να βρίσκεται καθε φορα τις πηγες αυτων και να σου ¨εδειχνε ¨τον τροπο πως θα κατευθεινεις τις σκεψεις σου αλλα και να κοντρολαρεις τα ξεσπασματα σου με διαφορες ασκησεις που αυτες δεν ειναι μονο οι αναπνοες ,εχει μεγαλη γκαμα ...

    Καταρχην την αιτια ολων αυτων των εκρηξεων την εχετε βρει?
    Εχεις ακομα κρισεις πανικου ?

    Τα σταδια πενθους τα εχετε συζητηση και σε ποιο ακριβός εισαι αυτη την στιγμη ωστε να καταλαβεις οτι θα περασεις απο τα βασικα αλλα στο τελος με πολυ δουλεια θα μπορεσεις να το διαχειριζεσαι ολο αυτο ?
    Γιατι εδω μιλαμε καθαρα για θεμα διαχειρισμου εφοσον η απωλεια δεν ξεπερνιεται με τιποτα και μαλιστα υπαρχουν στιγμες στην ζωη μας που αυτη θα γινεται ακομα πιο εντονη, ειδικα τωρα την περιοδο των γιορτων .


    Μου κανει εντυπωση ο αριθμος των ψυχολογων που εχεις προσπαθησει να δουλεψεις ..
    Να μου ελεγες πηγα σε ενα ή δυο θα το καταλάβαινα, γιατι οσο δυσκολη ειναι η αποφαση να μπεις και να δουλεψεις αλλα τοσο ειναι και η ευρεση καποιον ο οποιος θα κουμπωσετε και θα σε βοηθησει να αφεθεις και να αλλαξεις τον τροπο σκεψης σου ..

    Μηπως τελικα περιμενεις να σου προσφερουν μασημένη τροφη που λεμε και καθε φορα που δεν την λαμβανεις απογοητευσαι και φευγεις ?
    Ο μεγαλύτερος χρονος ψυχοθεραπειας σου με εναν ποσο κρατησε ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Ναι, πάω σε συνεδρίες και συζητάω για τον θυμό μου, που είναι έντονος, και απλά μου λένε 'οκ'. Ή του τύπου 'και δεν σκεφτηκες ότι μπορεί να σπάσεις το χέρι σου αφότου χτύπησες τον τοίχο?'. Δεν ψάχνουμε να βρούμε τρόπους να το διαχειριστώ, βασικά η τελευταία μου είπε να προσπαθήσω να βρώ σχέση, ώστε να έχω μια υποστήριξη στο πένθος μου που δεν περνάει. Μου είπε τα στάδια ναι, αλλά είπε πως σαν άνθρωπος με πρόβλημα θυμού το βιώνω διαφορετικά το πένθος.
    Την αιτία δεν την έχουμε βρει. Μου λένε πως μάλλον έτσι γεννήθηκα, δηλαδή με κάποια τάση προς θυμό ή με τέτοια προσωπικότητα. Η μεγαλύτερη φορά είναι η τωρινή, περίπου ενάμιση χρόνο. Είχα δει και μία ψυχίατρο όσο ήμουν στη σχολή για περίπου ένα χρόνο. Όπως μου είπε και η τελευταία 'κάνουμε talk therapy'

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Δεν μπορώ να κρίνω την δουλειά του κάθε ψυχολόγου απλά θεωρώ ότι οι επιλογές σου έως τώρα από αυτά που ακούω κσι γνωρίζοντας πλέον αυτό το κομμάτι πολυ καλά και από τις δύο πλευρές ότι πρέπει να βρεις κάποιον ο οποίος θα σε πάει ένα βήμα παρακάτω..

    Συμπεράσματα θυμού ότι ετσι γεννήθηκες και πάμε παρακάτω γιατί αυτό δεν αλλάζει, δεν δίνονται από επαγγελματίες ούτε φυσικά να σου λένε βρες άντρα για να καλμαρεις τα νεύρα σου ..

    Αυτές είναι συμβουλές ανθρώπων που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό το κομμάτι ..


    Ο θυμος του ανθρώπου από κάπου πηγάζει άσχετος αν τον εκφράζει σε διάφορες φάσεις στην ζωή του .
    Η πηγή είναι μι και συνήθως με το παραμικρό ερέθισμα ξύνει παλιά πληγή..

    Τόσες συζητήσεις που έχεις κάνει τι έχεις καταλάβει εσύ πλέον?
    Ο θυμος υπήρχε πάντα στην ζωή σου ,μεγάλωσες σε ένα τέτοιο περιβάλλον ή δημιουργήθηκε μετά από κάποιο έντονο γεγονός που έζησες?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Μια από τα ίδια , τίποτα το πιο εξειδικευμένο που περιμένεις από επιστήμονες. Ούτε αυτά που γράφει ο Μπεκ και τα βιβλία ψυχολογίας. Μια γενική συζήτηση που δεν καταλήγει πουθενά, αοριστολογια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Δυστυχώς έχω σταματήσει λόγο οικονομικών!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Προφανώς εμείς δεν μπορούμε να κρίνουμε τους ψυχιάτρους με όσα αναφέρεις ούτε τι ακριβώς φταίει και έχεις πάει σε δώδεκα. Έχει να κάνει και με το κριτήριο της αρχικής επιλογής του εκάστοτε γιατρού. Εγώ είχα ψάξει βιογραφικά και σχολές ψυχοθεραπείας που ακολουθούν, τιμές, περιοχή ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο συμβατή με μένα η επιλογή. Και με έχει καλύψει και σε αυτό που περιγράφεις με την έννοια ότι μου εξηγεί τον λανθασμένο τρόπο σκέψης, το που ενδεχομένως οφείλεται. Σε ο,τι αφορά το τι πρέπει να κάνω σε μια δεδομένη περίπτωση θα πρέπει να σου πω ότι δεν ενδείκνυται να σου λέει ο γιατρός "κάνε αυτό", βρες άλλη δουλειά, χώρισε ή κι εγώ δεν ξέρω τι. Μάλιστα το συγκεκριμένο το είχα συζητήσει εξ αρχής γιατί εμένα μου βγαίνει αντίδραση όταν πιεζομαι. Το βασικό που ήθελα να πω είναι ότι θέλει πολύ χρόνο και υπομονή γιατί η ανάλυση που σου λείπει δεν πρόκειται να γίνει από την αρχή αλλά σε βάθος χρόνου. Επίσης βασικό είναι να επικοινωνείς αυτό που σε απασχολεί και ως προς την ψυχοθεραπεία. Δηλαδή αυτό το έλλειμμα που αισθάνεσαι πρέπει να το επικοινωνήσεις στον γιατρό σου. Θα είναι χρήσιμο και για κείνον και για την ψυχοθεραπεία.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τόσες συζητήσεις που έχεις κάνει τι έχεις καταλάβει εσύ πλέον?
    Ο θυμος υπήρχε πάντα στην ζωή σου ,μεγάλωσες σε ένα τέτοιο περιβάλλον ή δημιουργήθηκε μετά από κάποιο έντονο γεγονός που έζησες?
    Θεωρώ πως έγινε πιο έντονος όταν στο σχολείο με κορόιδευαν για τα μαλλιά μου (έχω φυσικά κόκκινα). Ωστόσο ξέρω πως η μάνα μου έπινε πολύ όταν ήταν έγκυος σε μενα και μάλωνε πολύ, οπότε ίσως να έπαιξε ρόλο κ αυτό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    Θεωρώ πως έγινε πιο έντονος όταν στο σχολείο με κορόιδευαν για τα μαλλιά μου (έχω φυσικά κόκκινα). Ωστόσο ξέρω πως η μάνα μου έπινε πολύ όταν ήταν έγκυος σε μενα και μάλωνε πολύ, οπότε ίσως να έπαιξε ρόλο κ αυτό.
    Οποτε μιλαμε για ενα οχι και τοσο κατάλληλο περιβαλλον για να μεγαλωσει ενα παιδι και μαλιστα μια μητερα που ηταν εθισμενη σε καταχρησεις ..
    Εάν το μωρό έχει μια αλκοολική μητέρα, οι εθισμοί της μπορούν να αφήσουν ένα ανεξίτηλο αποτύπωμα σε ολόκληρη τη μετεπειτα ζωη του ,νομιζω θα στο εχει αφερει καποιος απο τους ψυχολογους που εχεις παει .
    Δεν ειναι απαραιτητο να γεννησει ενα παιδι εθισμενο στο αλκοολ αλλα ολος αυτος ο δηλητηριασμος που εχει υποστει το εμβρυο κατα την διαρκεια της εγκυμοσύνης μπορει να φερουν σοβαρές αποκλίσεις στην ψυχική ανάπτυξη, διαταραχές στο κεντρικό νευρικό σύστημα(τα νευρα και ο θυμος που εχεις εσυ ), οπως και της αυξημένη ευερεθιστότητα, ψυχραιμίας, συναισθηματικής αστάθειας και πολλα πολλα αλλα ..


    Το περιβαλλον που μεγαλωσες θα το χαρακτιριζες αντικοινωνικο ?
    Σου καλλιέργησε αισθηματα κατωτεροτητας ,ενδοτικότητας ή ακομα και υποτιμησης ?

    Εφοσον μιλαμε για ενα ενδογενη παραγοντα σε εχουν παραπεμψει ποτε σε ψυχιατρο για καποια αγωγη ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Quote Originally Posted by Marilou View Post

    Το περιβαλλον που μεγαλωσες θα το χαρακτιριζες αντικοινωνικο ?
    Σου καλλιέργησε αισθηματα κατωτεροτητας ,ενδοτικότητας ή ακομα και υποτιμησης ?

    Εφοσον μιλαμε για ενα ενδογενη παραγοντα σε εχουν παραπεμψει ποτε σε ψυχιατρο για καποια αγωγη ?
    Ναι, έχω δει και ψυχιάτρους. Μου είχαν δώσει αντικαταθλιπτικά, αλλά δεν είδαμε κάποια διαφορά. Και εκείνοι τα ίδια είχαν πει πάνω κάτω. Είχα δει έναν γνωστό Αθήνα, και με το που είδε ότι έχω θυμό και είμαι γυναίκα είχε πει μεταιχμιακή. Μετά είδα μια γυναίκα ψυχίατρο είπε ναρκισσιστική διαταραχή λολ. Μετά ο άλλος μου είχε πει 'είσαι περίεργη υπόθεση για Ελλάδα. Ψάξε έξω να βρεις ψυχίατρο'.
    Ναι, το περιβάλλον μου μου καλλιέργησε πολλά αισθήματα κατωτερότητας και μίσους ή έντασης έστω. Ή ανταγωνισμού. Να αποδείξω ότι δεν είμαι εξωγήινος. Ήμουν πάντα το δαχτυλοδεικτούμενο παιδί του σογιού. Ερχόταν συγγενείς σπίτι και τους άκουγα που λέγανε 'για να δούμε πώς έχει γίνει το κοκκινομάλλικο με την αλκοολική μάνα'. Ο πατέρας μου όμως ήταν πολύ γλυκός και λογικός. Ήταν μια σταθερή αξία στον παραλογισμό μέσα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    Ναι, έχω δει και ψυχιάτρους. Μου είχαν δώσει αντικαταθλιπτικά, αλλά δεν είδαμε κάποια διαφορά. Και εκείνοι τα ίδια είχαν πει πάνω κάτω. Είχα δει έναν γνωστό Αθήνα, και με το που είδε ότι έχω θυμό και είμαι γυναίκα είχε πει μεταιχμιακή. Μετά είδα μια γυναίκα ψυχίατρο είπε ναρκισσιστική διαταραχή λολ. Μετά ο άλλος μου είχε πει 'είσαι περίεργη υπόθεση για Ελλάδα. Ψάξε έξω να βρεις ψυχίατρο'.
    Ναι, το περιβάλλον μου μου καλλιέργησε πολλά αισθήματα κατωτερότητας και μίσους ή έντασης έστω. Ή ανταγωνισμού. Να αποδείξω ότι δεν είμαι εξωγήινος. Ήμουν πάντα το δαχτυλοδεικτούμενο παιδί του σογιού. Ερχόταν συγγενείς σπίτι και τους άκουγα που λέγανε 'για να δούμε πώς έχει γίνει το κοκκινομάλλικο με την αλκοολική μάνα'. Ο πατέρας μου όμως ήταν πολύ γλυκός και λογικός. Ήταν μια σταθερή αξία στον παραλογισμό μέσα.
    Ξερεις κατι ?
    Εν δυναμει νάρκισσοι ειμαστε ολοι πλεον ή τουλαχιστον ολοι μας εχουμε ή βγαζουμε κατα καιρους ναρκισσιστικα χαρακτηριστικα γιατι πολλα απο αυτα ειναι εμφυτα πλεον στον ανθρωπινο χαρακτηρα ,οποτε μην σε τρομαζουν οι ταμπελες ή υιοθετηθείς χαρακτηρισμους και χανεις την ουσιαστικη δουλεια που πρεπει να κανεις ..

    Φυσικα και δεν μιλαμε για κλινικες περιπτωσεις με πολυ σοβαρες παραβατικες συμπεριφορες αλλα να ξερεις ενας ψυχολογος πολυ " ευκολα" σε χαρακτηρίζει νάρκισσο αν δεν του παρουσιασεις και αλλα δικα σου χαρακτηριστικα για να μπορεσει να εχει μια πληρη εικονα για εσενα ..

    Πολλες φορες ακουω απο ανθρωπόυς που πανε για ψυχοθεραοεια πως δεν τους καταλαβαινουν ή βγαζουν ακυρα συμπερασματα οι ψυχολογοι τους και σε μια αντιστοιχη συζητηση που εκανα με ψυχολογους μου ειπαν πως οταν ενας ανθρωπος πηγαινει σε εκεινους πρεπει να ειναι ετοιμος να πει τα παντα οπως εχουν και οχι να παρουσιαζει γεγονοτα που τον ¨εξυπηρετουν ¨γιατι ετσι τους οδηγουν σε λαθος συμπερασματα ή συμπερασματα που τους δειχνουν οτι τα χαρακτηριστικα που εχουν δεν μπορουν να οδηγησουν σε μια σωστη δουλεια ..

    Οσες ερωτησεις και να σου κανει ενας ψυχολογος οσο και να προσπαθει να ανακαλυψει αυτα που εχεις μεσα σου ,το γεγονος να φοβασαι να βγαλεις πραγματα τον οδηγει σε αλλα συμπερασματα και επειδη υπαρχει και πρωτόκολλο που επιτρεπει την ψυχολογικη και σταδιακη πιεση στον θεραπευομενο ,μια ψυχοθεραπεια μπορει να παρει απο μερικους μηνες μεχρι και χρονια για να φτασουν σε μια αντικειμενικη διαγνωση αλλα και ουσιαστικη αντιμετωπιση αυτης ,γι αυτο και σε ρωτησα αρχικα ποσο καιρο κανεις ..

    Εφοσον λοιπον ξερεις οτι ολο αυτο ξεκιναει απο πριν την γεννηση σου αλλα και συνεχιζεται και μετα εσυ πως εισαι διατεθειμένη να δουλεψεις ωστε να το αλλαξεις ?
    Πως σκεφτεσαι την ζωη σου απο εδω και περα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οσες ερωτησεις και να σου κανει ενας ψυχολογος οσο και να προσπαθει να ανακαλυψει αυτα που εχεις μεσα σου ,το γεγονος να φοβασαι να βγαλεις πραγματα τον οδηγει σε αλλα συμπερασματα και επειδη υπαρχει και πρωτόκολλο που επιτρεπει την ψυχολογικη και σταδιακη πιεση στον θεραπευομενο ,μια ψυχοθεραπεια μπορει να παρει απο μερικους μηνες μεχρι και χρονια για να φτασουν σε μια αντικειμενικη διαγνωση αλλα και ουσιαστικη αντιμετωπιση αυτης ,γι αυτο και σε ρωτησα αρχικα ποσο καιρο κανεις ..

    Εφοσον λοιπον ξερεις οτι ολο αυτο ξεκιναει απο πριν την γεννηση σου αλλα και συνεχιζεται και μετα εσυ πως εισαι διατεθειμένη να δουλεψεις ωστε να το αλλαξεις ?
    Πως σκεφτεσαι την ζωη σου απο εδω και περα ?
    Θα ήθελα να ζω με λιγότερη ένταση και θυμό. Θα ήθελα να μπορώ να είμαι πιο δοτική, να μην είμαι τόσο αυστηρή με τους ανθρώπους, να μπορώ να διαχειρίζομαι καλύτερα τα αρνητικά συναισθήματά μου.
    Δεν έχεις άδικο γιαυτό που λες, πολλές φορές σκέφτηκα ότι ίσως δεν δείχνω τον πραγματικό μου εαυτό, αλλά αυτόν που έχω μάθει να δείχνω για τους χ ψ λόγους. Γαυτό ίσως φτάνω και διαφωνώ και προβληματίζομαι τόσο έντονα γύρω απτις διαγνώσεις τους. Και έχεις δίκιο, όντως με τρομάζουν οι ταμπέλες ιδίως των διαταραχών προσωπικότητας.

  15. #15
    Πάλι τα ίδια ρε φίλε

    Οσο έπαιξες έπαιξες

    Στείλτον και αυτόν στο νεκροταφείο τρολοκλωνων.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η εμπειρία από ψυχοθεραπεία !
    By Optimistic mind in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 11-11-2019, 22:25
  2. Η εμπειρία μου από την ΙΔΨ
    By Sunny! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-01-2015, 01:13
  3. Τι γνωριζετε για AZAPIN & SEROQUEL? Ειναι κανεις που εχει εμπειρια ?
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-03-2012, 03:14
  4. Είναι δυνατόν μια ψυχοθεραπεία να είναι αρνητική;
    By alexandros3 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 109
    Last Post: 27-08-2011, 02:34
  5. Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ
    By nikh1 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 31-05-2007, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •