Ω3 για κατάθλιψη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ισως ηταν ενα αντικαταθλιπτικο, το seroxat , και εξακολουθει η διαθεση μου να ειναι βελτιωμενη, χωρις να το παιρνω , απλα βελτιωμενη, εχω ξεχασει πως ειναι χωρις κτθλψη .....εχω καμμια 20αρια χρονια κτθλψη, ισως εχω συμβιβαστει πλεον με αυτην ....καμμια φορα το να δεχεσαι μια ηττα , χωρις νασαι ηττοπαθης , ισως ναναι μια λυση, το ναντιδρας συνεχως δεν ειναι λυση ....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Υπάρχουν ω3 με υψηλή περιεκτικότητα ανά κάψουλα όπως τα tolonen που περιέχουν καθαρό EPA με 500mg ανά κάψουλα οποτε με 3-4 καψουλες καλύπτεσαι

  3. #18
    Θα το ψάξω σ ευχαριστω πολύ!!!!!

    Μαγκαιβερ…πήρα σεροξατ για 7 μήνες. Εμενα δεν με βοήθησαν…Αλλά γενικά αστα….φαύλος κύκλος…

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    τσντικαταθλιπτικα εχει αποδειχθει απο ερευνες οτι βοηθουν πιο πολυ στο αγχος , παρα στην κτθλψη, δεν εχει εφευρεθει πραματικο αντικαταθλιπτικο.........ακομ� �...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    καθησα και το σκεφτηκα για να σε βοηθησω , συνηλθα μερικως 2-3 μηνες μετα τον θανατο του πατερα μου , επειδη επρεπε να αναλαβω ευθυνες στην διαχειρηση των χρηματων που μου αφησε , αυτο λεγε κι ο ψυχιατρος μου , θα συνελθω , δεν ηξερε ποσο, οταν αναγκαστω να αναλαβω ευθυνες , και δεν μεπαιρνε να συνεχιζω να σφυραω αδιαφορα ....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Απ'το ψάξιμο στο ίντερνετ για χρόνια έχω δει ότι η καλυτέρευση με ω3 αφορούσε κυρίως σκευάσματα με EPA + DHA με το EPA σε ποσοστό μεγαλύτερο του 60% από το DHA. Επίσης από συμπληρώματα ως πιο αποτελεσματικά θεωρώ ένα συνδυασμό ψευδαργύρου (25 mg σε συνδυασμό με αντικαταθλιπτικά λένε οι έρευνες, εγώ παίρνω 15mg), προβιοτικων (όχι απαραίτητα σε συμπληρώματα, το κεφίρ είναι ιδανικό), βιταμίνης d (2000IU για δίμηνο εφόσον υπάρχει ανεπάρκεια, θέλει προσοχή, οι συνέπειες της υπερβιταμινωσης είναι σοβαρές) και φυλλικού οξέος (ένα filicine την εβδομάδα είναι αρκετό για να ανέβει, εμένα κάθε χρόνο ήταν στα κατώτερα φυσιολογικά χωρίς συμπλήρωμα). Και ω3 παίρνω αλλά πλέον δεν προσπαθώ να φτάσω τα 2 γραμμάρια. Πόσα χάπια να παίρνουμε, θα τα κάψουμε τα νεφρά και το συκώτι μας.

  7. #22
    Λοιπόν τώρα θυμήθηκα! Είχα δει κάποιες βιταμίνες που είχε γράψει κάποιο μέλος σε κάποιο άλλο ποστ κ τον άκουσα κ πήγα και πήρα ω3 φυλλικό προβιοτικά μαγνήσιο κ κάτι άλλο που δεν θυμάμαι….Ίσως να ήσουν κ εσυ!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Μπορεί. Ή ο Ιωσήφ. Μαγνήσιο ποια μορφή πήρες; Γιατί κάποιες είναι για πέταμα, δεν απορροφώνται, δημιουργούν διάρροια κλπ. Γενικά πιστεύω σε μια ολιστική αντιμετώπιση των προβλημάτων της κατάθλιψης και του άγχους, δηλαδή σε ένα συνδυασμό πραγμάτων, ψυχοθεραπείας, συμπληρωμάτων, άσκησης, ξεκούρασης, αποφυγής κάποιων ανθρώπων ή πραγμάτων που μας φθείρουν, κοινωνικής επαφής, μια σχέση, να κάνουμε πράγματα που μας αρέσουν, ούτε αντίθετος στην αγωγή είμαι. Είναι σημαντικό να μην τα περιμένουμε όλα από κάτι συγκεκριμένο, όποιο κι αν είναι αυτό.

  9. #24
    Σωστά!!!! Πήρα ένα του εμπορίου είμαι εκτός σπιτιού τώρα δεν θυμάμαι όνομα. Μόνο ότι είναι κάτι τεράστιες κάψουλες σαν υποθέτα !!!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Μήπως είναι magnesium citrate της solgar;

  11. #26
    Ακριβως ναι,αυτή!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •