Ω3 για κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087

    Ω3 για κατάθλιψη

    https://neurosciencenews.com/omega-3-depression-19824/

    Η έρευνα αφορά την πρόληψη ή τη διατήρηση καλής διάθεσης σε άτομα που δεν είχαν κατάθλιψη. Αυτή την κατηγορία τουλάχιστον, δεν τη βοήθησε με βάση αυτή την έρευνα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οντως , υπαρχει η θεωρια οτι τα Ω3 , claimed to be effective in depression , τωρα ειναι η δεν ειναι ?¨παντως κακο δεν κανουν ...............

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ένας ψυχίατρος πρόσφατα μου είπε να μην το παρακανω με τα ω3 (του είπα ότι τα παίρνω τακτικά για τη διάθεση και δερματολογικά) γιατί μπορεί να δημιουργήσουν αρρυθμίες. Επίσης, αν δεν βοηθούν γιατί να ξοδευομαστε άδικα; Βέβαια η έρευνα δεν αφορά άτομα που είχαν κατάθλιψη. Άσε που κάποια συμπληρώματα τελευταία τα ανακαλούν ως επικίνδυνα μετά από ελέγχους του ΕΟΦ. Και οι έλεγχοι από ο,τι ξέρω είναι δειγματοληπτικοί. Ποιος ξέρει πόσα θα ανακαλουσαν αν ελέγχονταν όλα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Μάλλον καταλαβαίνεις πόσο σκαρτο είναι το σύστημα υγείας... Το ζαναξ θα στο πληρώσει το ταμείο, την βαλεριανα όχι.... Τα αντικαταθλιπτικα θα στα πληρώσει, τα ω3 θα τα πληρώσεις.....

    Φυσικά τα ω3 μόνο καλό κάνουν, αρκεί τουλάχιστον για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν είναι για αποσυρση από τον ΕΟΦ καλυτερα είναι μιας επώνυμης μάρκας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Μάλλον καταλαβαίνεις πόσο σκαρτο είναι το σύστημα υγείας... Το ζαναξ θα στο πληρώσει το ταμείο, την βαλεριανα όχι.... Τα αντικαταθλιπτικα θα στα πληρώσει, τα ω3 θα τα πληρώσεις.....

    Φυσικά τα ω3 μόνο καλό κάνουν, αρκεί τουλάχιστον για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν είναι για αποσυρση από τον ΕΟΦ καλυτερα είναι μιας επώνυμης μάρκας
    Ναι, τελευταία έπαιρνα κάποια πιο ακριβά με πιστοποίηση IFOS αλλά είπα να κάνω ένα διάλειμμα μετά από αυτό που μου είπε ο γιατρός. Μου πρότεινε για τη διάθεση μελατονίνη μέσω της καλυτέρευσης του ύπνου ποιοτικά. Έχω προβλήματα με τον ύπνο πολλά χρόνια τώρα και παίρνω ρεμερον για να κοιμάμαι. Νομίζω υπάρχει ένα σκεύασμα με ω3 που γράφεται. Το έγραψε ένας ενδοκρινολόγος σε φίλο για τα τριγλυκερίδια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Ο ύπνος αντανακλά την διάθεση την ημέρα που πέρασε.. Δηλαδη είσαι καλά κατά την διάρκεια της ημέρας θα κοιμηθείς καλά.
    Αν ήταν μια μίζερη μέρα με άγχος τότε ο ύπνος θα είναι αναστατος, και ένας κακός ύπνος την επόμενη μέρα αντανακλά περισσότερη ατονία και γίνετε φαύλος κύκλος αυτό..

    Δυστυχώς το ρεμερον και όλα αυτά δεν δίνουν ξεκούραστο ύπνο. Απλά κοιμιζουν και όπως πέφτεις το βράδυ έτσι σηκώνεσαι και το πρωί

  7. #7
    Elenia781
    Guest
    τα ωμεγα 3 ανανεώνουν τα κύτταρα , θεράπευσαν ακόμα και δυσπλασία στην περιπτωσή μου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    https://neurosciencenews.com/omega-3-depression-19824/

    Η έρευνα αφορά την πρόληψη ή τη διατήρηση καλής διάθεσης σε άτομα που δεν είχαν κατάθλιψη. Αυτή την κατηγορία τουλάχιστον, δεν τη βοήθησε με βάση αυτή την έρευνα.
    Μα αυτή η κατηγορία ανθρώπων δεν έπασχε από κατάθλιψη. Τα ω3 υπάρχουν σε πολλά είδη. Ενα είδος το EPA είναι αυτό που σε συνδυασμό με το ladose έχει δείξει πως βοηθάει πάρα πολύ ενάντια στη κατάθλιψη στη πλειοψηφία του δείγματος που αναλύθηκε. 81% ποσοστο επιτυχίας δεν το λες και λίγο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    τα ωμεγα 3 ανανεώνουν τα κύτταρα , θεράπευσαν ακόμα και δυσπλασία στην περιπτωσή μου
    Μπράβο. Χαίρομαι που βοήθησαν. Παίρνω κι εγώ χρόνια απλά είπα να ανεβάσω την έρευνα για να ακούσω την εμπειρία άλλων.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Μα αυτή η κατηγορία ανθρώπων δεν έπασχε από κατάθλιψη. Τα ω3 υπάρχουν σε πολλά είδη. Ενα είδος το EPA είναι αυτό που σε συνδυασμό με το ladose έχει δείξει πως βοηθάει πάρα πολύ ενάντια στη κατάθλιψη στη πλειοψηφία του δείγματος που αναλύθηκε. 81% ποσοστο επιτυχίας δεν το λες και λίγο!
    Δεν έχω βοηθηθεί ιδιαίτερα. Ίσως να έχει να κάνει με τη διάρκεια και τη δοσολογία. Δεν έχω ακούσει εδώ μέσα να έχει βοηθηθεί κάποιος με κατάθλιψη

  11. #11
    Καλημερα σας! Μόλις τώρα διάβαζα απαντήσεις από το 2011 έως το 18 σε άλλο ποστ λίγο πιο πάνω περί ω3 EPA και πολλά παιδιά γράφαν ότι βοηθήθηκαν στην διάθεση αλλά σε υψηλές δόσεις. 6-8 κάψουλες ημερησίως (2.000mg).
    Και φυσικά όλοι είχαν κάνει την εκτενή έρευνα τους πριν.
    Τι να πω. Είδα κ αποειδα με τα αντικαταθλιπτικά λέω να δοκιμάσω. Έμεινα σε μια εταιρία που γράφει μια κοπέλα που φαίνεται πολύ ικανοποιημένη.
    Βέβαια τα 8 καψακια την ημέρα με φοβίζουν αλλά…τι κακό μπορεί να κάνει ένα φυτικό προϊόν; Θα ξεκινήσω κ ο θεός μαζί μας ????????

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν παιρνεις κατι με το σκεπτικο ' ο Θεος μαζι μας ' , ειναι τεραστια δοση τα 6-8 καψακια , και ο ψυχιατρος μου επαιρνε για την κτθλψη του 2-3 καψακια/μερα , τα θεωρουσε καλα ....μην υποτιμας το οτι εινα φυτικα προιοντα , με μια απλη λιποδιαλυτη βιταμινη (Α-D-E ) μπορει να παθεις υπεβιταμινωση ....

  13. #13
    Macgyver έχεις δίκιο ναι…αλλά έγραφαν τα παιδιά ότι σε μικρές δόσεις δεν είδαν καμία απολύτως διαφορά…και μάλιστα για 9 μήνες έλεγε ο ένας και ψάχνοντας είδαν ότι χρειάζονται 2000mg όποτε αυτό σε κάποιες εταιρίες μεταφράζεται σε 6 σε άλλες 8 δισκία…

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κι εγω τοσα επαιρνα ( 2000mg ) , αλλα δεν βελτιωθηκε η διαθεση μου ουτε στο ελαχιστο , μην σε παρω και στο λαιμο μου , μιλαω για μενα ........τελευταια βελτιωθηκε, λες κι εγινε ενα κλικ στο μυαλο μου , ανευ λογου και αιτιας ............εξακολουθει να ειναι μια μυστηριωδης ασθενεια , που ο ΠΟΥ την θεωρει ενα ειδος αναπηριας που κατ εμε ειναι........

  15. #15
    Αν φας φλας και ανακαλύψεις τι ήταν τελικά αυτό το κλικ γραψτοοοο χαχα!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •