Ερώτηση για κλοπή κλειδιών σπιτιού (μετά από ψυχωτικό επεισόδιο).
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    Ερώτηση για κλοπή κλειδιών σπιτιού (μετά από ψυχωτικό επεισόδιο).

    Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές!

    Είχα μία απορία εδώ και αρκετά χρόνια και είπα να την ποστάρω εδώ.

    Είχα νοσηλευτεί πριν από κάποια χρόνια για ψυχική ασθένεια, και όταν ήμουν στο νοσοκομείο ο αδερφός μου, μου έκλεψε τα κλειδιά του σπιτιού μου και από τότε, εδώ και αρκετά χρόνια δεν μπορώ να πάω να μείνω στο σπίτι μου. Το σπίτι μου είναι το σπίτι που μεγάλωσα και έζησα όλη μου την ζωή μαζί με την μητέρα μου και τον αδερφό μου, ο οποίος από κάποια στιγμή και μετά έφυγε από εκεί.

    Ο αδερφός μου νοικιάζει διαμέρισμα και με ανάγκασε να πάω να μείνω μαζί του χωρίς να το θέλω.

    Λέει ότι το σπίτι μου έχει δαιμόνια μέσα και θα μου κάνουν κακό! Ακόμα, όταν είχα παρουσιάσει την ψυχική ασθένεια με φώναζε «κερατά». Ενδεικτικά αυτό που μου έλεγε για το σπίτι μου, ήταν το εξής: «Σε αυτό το βρωμόσπιτο δεν θα σε αφήσω να πας. Εκεί μέσα αρρώστησες.».

    Σημειώνω ότι ο αδερφός μου είχε κάνει αίτηση για εισαγγελική παρέμβαση στο αστυνομικό τμήμα και είχα μία ακούσια νοσηλεία. (με ότι αυτό συνεπάγεται: χειροπέδες από τους αστυνόμους, δέσιμο χειροπόδαρα στο κρεβάτι του ψυχιατρείου κτλ κτλ.).

    Χρόνια πριν πάθω την ασθένεια, μου έλεγε ότι εγώ και η μητέρα μου χρειαζόμαστε εξορκισμό.

    Επίσης, από μικρό παιδί με έκανε να κλαίω, δεν με άφηνε να διαβάσω, με κτυπούσε όταν νευρίαζε, δεν με άφησε να βγω από το σπίτι του (παράνομη κατακράτηση), και γενικά έχει κάνει την ζωή μου μία κόλαση. Τέλος, μου έκλεψε και το διαβατήριο μου και όταν του το ζήτησα μου είπε: «Δεν πρόκειται να πας πουθενά μόνος σου».

    Πήγα στον κλειδαρά της γειτονιάς και του είπα την ιστορία και μου είπε να πάω να κάνω καταγγελία στην αστυνομία γιατί δεν γίνεται αλλιώς.

    Πήγα μετά στο αστυνομικό τμήμα της γειτονιάς αλλά δεν με άφησαν να ανέβω για να κάνω την καταγγελία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Θα ξαναπροσπαθήσω όμως.

    Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου; Τι άποψη έχετε επί του θέματος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κλασσικη θρησκοληψια , δεν εχω σχεσεις με τετοια ατομα ....................
    Last edited by Macgyver; 25-12-2021 at 03:27.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by Jonathan View Post
    Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές!

    Είχα μία απορία εδώ και αρκετά χρόνια και είπα να την ποστάρω εδώ.

    Είχα νοσηλευτεί πριν από κάποια χρόνια για ψυχική ασθένεια, και όταν ήμουν στο νοσοκομείο ο αδερφός μου, μου έκλεψε τα κλειδιά του σπιτιού μου και από τότε, εδώ και αρκετά χρόνια δεν μπορώ να πάω να μείνω στο σπίτι μου. Το σπίτι μου είναι το σπίτι που μεγάλωσα και έζησα όλη μου την ζωή μαζί με την μητέρα μου και τον αδερφό μου, ο οποίος από κάποια στιγμή και μετά έφυγε από εκεί.

    Ο αδερφός μου νοικιάζει διαμέρισμα και με ανάγκασε να πάω να μείνω μαζί του χωρίς να το θέλω.

    Λέει ότι το σπίτι μου έχει δαιμόνια μέσα και θα μου κάνουν κακό! Ακόμα, όταν είχα παρουσιάσει την ψυχική ασθένεια με φώναζε «κερατά». Ενδεικτικά αυτό που μου έλεγε για το σπίτι μου, ήταν το εξής: «Σε αυτό το βρωμόσπιτο δεν θα σε αφήσω να πας. Εκεί μέσα αρρώστησες.».

    Σημειώνω ότι ο αδερφός μου είχε κάνει αίτηση για εισαγγελική παρέμβαση στο αστυνομικό τμήμα και είχα μία ακούσια νοσηλεία. (με ότι αυτό συνεπάγεται: χειροπέδες από τους αστυνόμους, δέσιμο χειροπόδαρα στο κρεβάτι του ψυχιατρείου κτλ κτλ.).

    Χρόνια πριν πάθω την ασθένεια, μου έλεγε ότι εγώ και η μητέρα μου χρειαζόμαστε εξορκισμό.

    Επίσης, από μικρό παιδί με έκανε να κλαίω, δεν με άφηνε να διαβάσω, με κτυπούσε όταν νευρίαζε, δεν με άφησε να βγω από το σπίτι του (παράνομη κατακράτηση), και γενικά έχει κάνει την ζωή μου μία κόλαση. Τέλος, μου έκλεψε και το διαβατήριο μου και όταν του το ζήτησα μου είπε: «Δεν πρόκειται να πας πουθενά μόνος σου».

    Πήγα στον κλειδαρά της γειτονιάς και του είπα την ιστορία και μου είπε να πάω να κάνω καταγγελία στην αστυνομία γιατί δεν γίνεται αλλιώς.

    Πήγα μετά στο αστυνομικό τμήμα της γειτονιάς αλλά δεν με άφησαν να ανέβω για να κάνω την καταγγελία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Θα ξαναπροσπαθήσω όμως.

    Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου; Τι άποψη έχετε επί του θέματος;
    καλησπερα.
    οπως τα λες, μου δημιουργειται η εντυπωση οτι ο αδερφος σου εχει παρει την επιμελεια σου λογω της νοσηλειας.
    εσυ, εχεις δικο σου εισοδημα; η μητερα σου ζει; ειναι καλα στην υγεια της; που μενει;

  4. #4
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

    Remedy: Έχω δικό μου εισόδημα (από ενοίκιο) το οποίο το μοιράζομαι με τον αδερφό μου για να πληρώνουμε τα έξοδα μας. Σημειώνω ότι είμαι άνεργος.. Η μητέρα μου ζει και είναι καλά στην υγεία της. Μένει μαζί μας στο σπίτι του αδερφού μου. Οι αστυνόμοι όταν με συνέλαβαν, είχαν πάρει τα κλειδιά από την τσέπη μου και τα έδωσαν στην μητέρα μου. Ύστερα, ο αδερφός τα ζήτησε από την μητέρα μου και του τα έδωσε..

    Mac: Θρησκοληψία όντως και καλύτερη λέξη είναι δεισιδαιμονία...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    θεματοθετη, εισαι απο τους τυχερους αφου εχεις διπλα σου ανθρωπους που σε αγαπανε και σε φροντιζουν.
    κανονισε να γινεις το γρηγοροτερο καλα ωστε να εισαι ανεξαρτητος και να μην τους κουραζεις και αυτους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Jonathan View Post
    Mac: Θρησκοληψία όντως και καλύτερη λέξη είναι δεισιδαιμονία...
    την ιδια εννοια εχουν κατ εμε .........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by Jonathan View Post
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

    Remedy: Έχω δικό μου εισόδημα (από ενοίκιο) το οποίο το μοιράζομαι με τον αδερφό μου για να πληρώνουμε τα έξοδα μας. Σημειώνω ότι είμαι άνεργος.. Η μητέρα μου ζει και είναι καλά στην υγεία της. Μένει μαζί μας στο σπίτι του αδερφού μου. Οι αστυνόμοι όταν με συνέλαβαν, είχαν πάρει τα κλειδιά από την τσέπη μου και τα έδωσαν στην μητέρα μου. Ύστερα, ο αδερφός τα ζήτησε από την μητέρα μου και του τα έδωσε..

    Mac: Θρησκοληψία όντως και καλύτερη λέξη είναι δεισιδαιμονία...
    ναι, αλλα δεν μου απαντας αν ο αδερφος σου εχει την επιμελεια σου..
    αν την εχει, προσπαθει κι αυτος να σε προσεχει και να κανει ο,τι καλυτερο μπορει, για να μην εχεις ξανα προβληματα.

  8. #8
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    θεματοθετη, εισαι απο τους τυχερους αφου εχεις διπλα σου ανθρωπους που σε αγαπανε και σε φροντιζουν.
    κανονισε να γινεις το γρηγοροτερο καλα ωστε να εισαι ανεξαρτητος και να μην τους κουραζεις και αυτους.
    Για το εάν με αγαπάει ο αδερφός μου είναι μεγάλο ζήτημα. Δεν μπορεί να λες ότι αγαπάς κάποιον και να του στερείς το δικαίωμα να πάει στο σπίτι του... Χώρια που ο αδερφός μου είχε πάρει κάποτε και τα κλειδιά της θείας μου και δεν μπορούσε ούτε αυτή να πάει σπίτι της!!
    Είχα γίνει καλά σε τρεις εβδομάδες μετά την φαρμακευτική αγωγή. Μπορώ να γίνω ανεξάρτητος εάν πάω στο εξωτερικό και βρω δουλειά.
    Δεν είμαι εγώ που τους κουράζω. Αυτοι με κουράζουν με τις παραξενιές και τις διαβολο-φοβίες που έχουν.. Εάν μου έδιναν τα κλειδία θα πήγαινα σπίτι μου και τα πράγματα θα ήταν μια χαρά...

  9. #9
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, αλλα δεν μου απαντας αν ο αδερφος σου εχει την επιμελεια σου..
    αν την εχει, προσπαθει κι αυτος να σε προσεχει και να κανει ο,τι καλυτερο μπορει, για να μην εχεις ξανα προβληματα.
    Δεν χρειάζεται κάποιος να αναλάβει την επιμέλεια μου. Εϊμαι 35 χρονών και αρκετά μεγάλος για να προσέχω τον εαυτό μου.
    Αυτό που κάνει ο αδερφός μου ονομάζεται "bullying". Είναι το επάγγελμα του, και το εξασκεί από μικρός επάνω μου. Δυστυχώς μεγάλωσε χωρίς πατέρα και για αυτό μου είχε αλλάξει τα φώτα εμένα.
    Δεν προσπαθεί να με προσέχει. Προσπαθεί να μου επιβληθεί και με θεωρεί ανάπηρο. Άμα του έκανα εγώ κάτι από αυτά που μου έκανε αυτός, θα με είχε πυροβολήσει στο κεφάλι!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by Jonathan View Post
    Δεν χρειάζεται κάποιος να αναλάβει την επιμέλεια μου. Εϊμαι 35 χρονών και αρκετά μεγάλος για να προσέχω τον εαυτό μου.
    Αυτό που κάνει ο αδερφός μου ονομάζεται "bullying". Είναι το επάγγελμα του, και το εξασκεί από μικρός επάνω μου. Δυστυχώς μεγάλωσε χωρίς πατέρα και για αυτό μου είχε αλλάξει τα φώτα εμένα.
    Δεν προσπαθεί να με προσέχει. Προσπαθεί να μου επιβληθεί και με θεωρεί ανάπηρο. Άμα του έκανα εγώ κάτι από αυτά που μου έκανε αυτός, θα με είχε πυροβολήσει στο κεφάλι!
    η επιμελεια δεν παει με την ηλικια, μονο.
    οταν εχεις προβληματα με ψυχωσικες κρισεις και εισαγγελικες παραγγελιες, ακομα και για μια φορα, συνηθως καποιος στην οικογενεια εχει τ ην επιμελεια σου.

    μπορει να το κανει με λαθος τροπο και να ειναι και ο λαθος ανθρωπος, αλλα προφανως ειναι και ο πιο κοντινος σου, συγγενικα.
    δεν αμφιβαλλω καθολου οτι ο αδερφος σου ειναι προβληματικος, ειδικα αν ειναι θρησκοληπτος. ολοι οι θρησκοληπτοι, ειναι.
    αυτο που σε συμφερει εσενα, ειναι να εισαι τυπικος με την αγωγη σου για να μπορεσεις καποτε να παρεις την ζωη σου στα χερια σου.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο που σε συμφερει εσενα, ειναι να εισαι τυπικος με την αγωγη σου για να μπορεσεις καποτε να παρεις την ζωη σου στα χερια σου.
    Δυστυχώς Remedy, εδώ και χρόνια είμαι τυπικός με την αγωγή μου αλλά όπως το κόβω με τους αστυνομικούς στο τμήμα, δεν πρόκειται ποτέ να γυρίσω στο σπίτι μου.. Μου είχαν πει χαρακτηριστικά: "Και τι, θα κάνεις καταγγελία στον αδερφό σου; Γίνονται τέτοια πράγματα;"

    Ίσως με λυπηθεί ο Θεός και στην άλλη ζωή μου δώσει ένα διαμέρισμα όμοιο με το σπιτί μου

  12. #12
    Elenia781
    Guest
    Βάλε δικηγόρο και κινήσου εναντίον του μήνυση κάτι . Επίσης να έχεις πρόσβαση στο σπίτι σου χωρίς να υπάρχει εμπόδιο αυτός.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Βάλε δικηγόρο και κινήσου εναντίον του μήνυση κάτι . Επίσης να έχεις πρόσβαση στο σπίτι σου χωρίς να υπάρχει εμπόδιο αυτός.
    Σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου!

    Δεν είχα σκεφτεί να πάω σε δικηγόρο! Τώρα που το είπες αυτό θα κάνω. Έχω δικηγόρο (τον ίδιο έχει και ο αδερφός μου) αλλά μάλλον θα βρω καινούργιο και θα του πω να κάνει μήνυση.
    Last edited by Jonathan; 26-12-2021 at 14:42.

  14. #14
    Elenia781
    Guest
    Να υπάρχει απόφαση στα χέρια σου . Αφέθηκες σε λάθος άτομο, σε κουμαντάρει. Οπωσδήποτε άλλο δικηγόρο! Ειμαι μαζι σου αν χρειαστεί

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Αδερφε εγω ειμαι 56 με διαγνωση σχιζο δεν ειμαι ανεξαρτητοσ κι ειμαι καλυτερα απο σενα δουλευω εχω οικογενεια ολα τα κανω αλλα δεν μπορω να μεινω μονοσ υποψην ειμαι καλυτερα απο ολουσ σε φυσικη κατασταση επαιζα μπαλλα ερσσιτεχνικα με διαγνωση

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πιθανο 1ο ψυχωτικο επεισοδιο ή οχι;
    By Theshotgun in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2021, 15:15
  2. Ψυχωτικο επεισοδιο.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-05-2019, 15:30
  3. Πως μπορώ να βοηθήσω μετά από ψυχωτικό επεισόδιο
    By dimi27 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 05-12-2014, 16:10
  4. Πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο
    By efkalyptos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 19-09-2014, 13:13
  5. ψυχωτικο επεισοδιο
    By red-button in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 72
    Last Post: 26-05-2009, 08:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •