Μαρέσει συνάδελφος σε σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    26

    Μαρέσει συνάδελφος σε σχέση

    Είναι ωραίο παιδί (όχι θεογκόμενος, αλλά αυτό το είδος ανθρώπου που τον κοιτάς και κάτι μέσα σου χαμογελάει). Τον ξέρω μερικούς μήνες από τότε που ξεκίνησα δουλειά (με το επικουρικό των υγειονομικών). Εκείνος δούλευε ήδη εκεί. Είναι πολύ φιλικός μαζί μου, αλλά είναι με όλους ακόμα και με άτομα που θεωρώ δεν του μιλάνε τόσο ευγενικά. Ξέρω ότι έχει σχέση, αλλά αυτή η σχέση είναι φάντασμα. Αφού κάποια στιγμή του λέει κάποιος που γνωρίζονται καλά, ποτε θα μας γνωρίσεις την τάδε. Έπαθα σοκ γιατί λέω είναι δυνατόν ούτε αυτός να την ξέρει; Ότι κάποια τον παίρνει τηλέφωνο τον παίρνει. Ήρθαμε πιο κοντά όταν αρρωτήσαμε και οι 2 με κοβιντ. Δεν είχαμε κάτι αλλά αρχίσαμε να μιλάμε με μηνύματα. Κάποιος με φλέρταρε μπροστά του και αυτός λίγο αγρίεψε και μου είπε αστειευόμενος δε σε δίνω εγώ στον κάθε μαλ***, τον καλύτερο θα πάρεις. Έχω ενδείξεις ότι ίσως ενδιαφερόταν, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει με αυτή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by purpledaisy View Post
    Είναι ωραίο παιδί (όχι θεογκόμενος, αλλά αυτό το είδος ανθρώπου που τον κοιτάς και κάτι μέσα σου χαμογελάει). Τον ξέρω μερικούς μήνες από τότε που ξεκίνησα δουλειά (με το επικουρικό των υγειονομικών). Εκείνος δούλευε ήδη εκεί. Είναι πολύ φιλικός μαζί μου, αλλά είναι με όλους ακόμα και με άτομα που θεωρώ δεν του μιλάνε τόσο ευγενικά. Ξέρω ότι έχει σχέση, αλλά αυτή η σχέση είναι φάντασμα. Αφού κάποια στιγμή του λέει κάποιος που γνωρίζονται καλά, ποτε θα μας γνωρίσεις την τάδε. Έπαθα σοκ γιατί λέω είναι δυνατόν ούτε αυτός να την ξέρει; Ότι κάποια τον παίρνει τηλέφωνο τον παίρνει. Ήρθαμε πιο κοντά όταν αρρωτήσαμε και οι 2 με κοβιντ. Δεν είχαμε κάτι αλλά αρχίσαμε να μιλάμε με μηνύματα. Κάποιος με φλέρταρε μπροστά του και αυτός λίγο αγρίεψε και μου είπε αστειευόμενος δε σε δίνω εγώ στον κάθε μαλ***, τον καλύτερο θα πάρεις. Έχω ενδείξεις ότι ίσως ενδιαφερόταν, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει με αυτή.
    καλημερα.
    αφου ε χετε ερθει κοντα και σχολιαζει και που "θα σε δωσει", γιατι δεν τον ρωτας ευθεως, αν εχει σχεση, αν ειναι καλα, κλπ;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    αφου ε χετε ερθει κοντα και σχολιαζει και που "θα σε δωσει", γιατι δεν τον ρωτας ευθεως, αν εχει σχεση, αν ειναι καλα, κλπ;
    Καλημέρα καλά Χριστούγεννα! Μου έχει πει ότι είναι σε σχέση, έχει πει και το όνομά της. Αλλά η όλη κατάσταση είνα παράξενη. Δε μένει μαζί της γιατί αυτή δουλεύει τώρα εκτός Αθηνών, ξέρω ότι είχαν πάει πριν κάποιες μέρες ταξίδι εξωτερικό. Δε θέλω να πω τι πιστεύω για τη σχέση γιατί ενδεχομένος μεροληπτώ, αλλά βλέπω ένα άτομο (εκείνη δεν την ξέρω) που μένει μόνο του, που εγώ και όλοι οι άλλοι συνάδελφοι περνάμε περισσότερο χρόνο μαζί του παρά αυτός με εκείνη. Τώρα τι να πω; Τόση καψούρα που να μη τους πειράζει η απόσταση;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by purpledaisy View Post
    Καλημέρα καλά Χριστούγεννα! Μου έχει πει ότι είναι σε σχέση, έχει πει και το όνομά της. Αλλά η όλη κατάσταση είνα παράξενη. Δε μένει μαζί της γιατί αυτή δουλεύει τώρα εκτός Αθηνών, ξέρω ότι είχαν πάει πριν κάποιες μέρες ταξίδι εξωτερικό. Δε θέλω να πω τι πιστεύω για τη σχέση γιατί ενδεχομένος μεροληπτώ, αλλά βλέπω ένα άτομο (εκείνη δεν την ξέρω) που μένει μόνο του, που εγώ και όλοι οι άλλοι συνάδελφοι περνάμε περισσότερο χρόνο μαζί του παρά αυτός με εκείνη. Τώρα τι να πω; Τόση καψούρα που να μη τους πειράζει η απόσταση;
    για να στο εχει πει απο μονος του, εχει ξεκαθαρισει την θεση του, οτι δεν ειναι διαθεσιμος για σχεση.
    επομενως, ή δεν θελει τπτ απο σενα,ή (κι αυτο ειναι το χειροτερο), στο λεει ξεκαθαρα οτι και να γινοταν κατι επριστασιακο στην ζωη του, εκεινος εχει σχεση..... που ειναι προσβλητικο , αν με ρωτας, να σου προτεινει καποιος σεξ, ενω σου λεει οτι εχει σχεση. δειχνει ξεκαθαρα οτι δεν σε θελει σ την ζωη του . δεν παρχει χωρος για σχεση μαζι σου.

    το θεμα της αποστασης θα ειναι μονιμο, ή ειναι προσωρινο;
    αν προκειται να λυθει, δεν χαλας μια σχεση που σε ενδιαφερει για μια περιστασιακη αποσταση.
    φυσικα , αν υπαρχει απσοταση, θα επρναει πιο πολυ χρονο με συναδελφους παρα με εκεινη. εκεινην, δεν την βλεπει καθολου οσο ειναι μακρια.
    οπωσδηποτε τους πειραζει η αποσταση αν ειναι καψουρεμενοι. το θεμα ειναι αν ειχαν αλλη επιλογη κι αν θα ειναι μονιμη η αποσταση.
    τι πιστευεις δηλαδη και δεν το λες; σε μας μπορεις να το πεις. δεν σας ξερουμε.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για να στο εχει πει απο μονος του, εχει ξεκαθαρισει την θεση του, οτι δεν ειναι διαθεσιμος για σχεση.
    επομενως, ή δεν θελει τπτ απο σενα,ή (κι αυτο ειναι το χειροτερο), στο λεει ξεκαθαρα οτι και να γινοταν κατι επριστασιακο στην ζωη του, εκεινος εχει σχεση..... που ειναι προσβλητικο , αν με ρωτας, να σου προτεινει καποιος σεξ, ενω σου λεει οτι εχει σχεση. δειχνει ξεκαθαρα οτι δεν σε θελει σ την ζωη του . δεν παρχει χωρος για σχεση μαζι σου.

    το θεμα της αποστασης θα ειναι μονιμο, ή ειναι προσωρινο;
    αν προκειται να λυθει, δεν χαλας μια σχεση που σε ενδιαφερει για μια περιστασιακη αποσταση.
    φυσικα , αν υπαρχει απσοταση, θα επρναει πιο πολυ χρονο με συναδελφους παρα με εκεινη. εκεινην, δεν την βλεπει καθολου οσο ειναι μακρια.
    οπωσδηποτε τους πειραζει η αποσταση αν ειναι καψουρεμενοι. το θεμα ειναι αν ειχαν αλλη επιλογη κι αν θα ειναι μονιμη η αποσταση.
    τι πιστευεις δηλαδη και δεν το λες; σε μας μπορεις να το πεις. δεν σας ξερουμε.

    "Μόνος του". Ίσως είναι και θέμα ανθρώπου έτσι; Αλλα το να σαι σε σχέση και να το ξέρουν συνάδελφοι/φίλοι το βρίσκω νορμαλ. Σε εξόδους κτλ όταν έχεις καλή σχέση συνήθως τους γνωρίζεις. Τέλος πάντων ίσως είναι λίγο μυστικπαθής;
    Δε θα θελα να κανω σεξ με δεσμευμένο (εν γνώση μου έστω). Προσβλητικό δεν το βρίσκω γιατί ως προς εμένα είναι ειλικρινές (αν μου έλεγε ψάχνω αρπαχτή, άσχετο με το αν έλεγα όχι). Το θέμα εκεί θα αφορούσε εκείνον και την σχέση του.

    Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού δε λένε; Ξέρω ότι δουλεύει αυτή σε νησί. Δεν νομίζω ότι είναι γιατρός (αλλιώς θα έλεγα ότι μετο επικουρικό θα ήταν 2 χρόνια ήδη και θα πήγαινε για παράταση).

    Πιστεύω ότι αν είσαι 30 χρονών και μένετε χωριστά και δεν λες για τη σχέση σου μάλλον κάτι άσχημο δείχνει για τη σχέση σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by purpledaisy View Post
    "Μόνος του". Ίσως είναι και θέμα ανθρώπου έτσι; Αλλα το να σαι σε σχέση και να το ξέρουν συνάδελφοι/φίλοι το βρίσκω νορμαλ. Σε εξόδους κτλ όταν έχεις καλή σχέση συνήθως τους γνωρίζεις. Τέλος πάντων ίσως είναι λίγο μυστικπαθής;
    Δε θα θελα να κανω σεξ με δεσμευμένο (εν γνώση μου έστω). Προσβλητικό δεν το βρίσκω γιατί ως προς εμένα είναι ειλικρινές (αν μου έλεγε ψάχνω αρπαχτή, άσχετο με το αν έλεγα όχι). Το θέμα εκεί θα αφορούσε εκείνον και την σχέση του.

    Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού δε λένε; Ξέρω ότι δουλεύει αυτή σε νησί. Δεν νομίζω ότι είναι γιατρός (αλλιώς θα έλεγα ότι μετο επικουρικό θα ήταν 2 χρόνια ήδη και θα πήγαινε για παράταση).

    Πιστεύω ότι αν είσαι 30 χρονών και μένετε χωριστά και δεν λες για τη σχέση σου μάλλον κάτι άσχημο δείχνει για τη σχέση σου.
    εννοειται οτι γνωριζεις τον/την συντροφο σου, σε εξοδους με φιλους. οχι απαραιτητα με συναδελφους, ομως. πολλοι κρατουν αποστασεις απο τον εργασιακο χωρο και κατα την γνωμη μου καλα κανουν..
    ποσα χρονια τα εχουν;

    προσβλητικο, δεν ειναι να σου πει οτι εχει σχεση! αλοιμονο. το να σου πει οτι εχει σχεση δειχνει ξεκαθαρα οτι δεν εχει βλεψεις για σχεση μαζι σου...
    προσβλητικο γινεται, οταν, ενω σου εχει πει οτι εχει σχεση, επιδιωξει σεξ μαζι σου... τοτε ειναι σαν να σου λεει καταμουτρα οτι ψαχνει για ξεπετες, και μια απο αυτες μπορεις να εισαι εσυ. εγω τουλαχιστον, θα το εβρισκα προσβλητικο να μου ελεγε καποιος οτι ειναι σε σχεση και να ζητουσε σεξ.

    σε ποιον δεν λεει για την σχεση του;
    εδω ειπε και σε σενα, που δεν ειστε και κολλητοι. απλοι γνωστοι ειστε.
    δεν μπορεις να ξερεις τι λεει με τους κολλητους του. ο καθενας, τα προσωπικα του τα συζηταει με τους κολλητους και την οικογενεια του. οχι με συναδελφους! το οτι ξερουν οτι εχει σχεση, ειναι υπεραρκετο. τι αλλο να ξερανε, δηλαδη, πως ξερεις τον πραγματικο του περιγυρο και τι συζηταει εκει;

    εχετε κανει ομως ηδη προσωπικες συζητησεις οι δυο σας, οποτε αυτο σου δινει το δικαιωμα να ρωτησεις η ιδια πως βλεπει την αποσταση αυτη, αν ειναι προσωρινη και ποσο τον καλυπτει μια τετοια σχεση με αποσταση και η συγκεκριμενη σχεση, ειδικοτερα.
    απο τις απαντησεις του, θα βγαλεις πολλα συμπερασματα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εννοειται οτι γνωριζεις τον/την συντροφο σου, σε εξοδους με φιλους. οχι απαραιτητα με συνεδελφους, ομως. πολλοι κρατουν αποστασεις απο τον εργασιακο χωρο και κατα την γνωμη μου καλα κανουν..
    ποσα χρονια τα εχουν;

    προσβλητικο, δεν ειναι να σου πει οτι εχει σχεση! αλοιμονο. το να σου πει οτι εχει σχεση δειχνει ξεκαθαρα οτι δενε χει βλεψεις για σχεση μαζι σου...
    προσβλητικο γινεται, οταν, ενω σου εχει πει οτι εχει σχεση, επιδιωξει σεξ μαζι σου... τοτε ειναι σαν να σου λεει ακταμουτρα οτι ψαχνει για ξεπετες, και μια απο αυτες μπορεις να εισαι εσυ. εγω τουλαχιστον, θα το εβρισκα προσβλητικο να μου ελεγε καποιος οτι ειναι σε σχεση και να ζητουσε σεξ.

    σε ποιον δεν λεει για την σχεση του;
    εδω ειπε και σε σενα, που δεν ειστε και κολλητοι. απλοι γνωστοι ειστε.
    δεν μπορεις να ξερεις τι λεει με τους κολλητους του. ο καθενας, τα προσωπικα του τα συζηταει με τους κολλητους και την οικογενεια του. οχι με συναδελφους! το οτι ξερουν οτι εχει σχεησ, ειναι υπεραρκετο. τι αλλο να ξερανε, δηλαδη, τι πως ξερεις τον πραγματικο του περιγυρο και τι συζηταει εκει;

    εχετε κανει ομως ηδη προσωπικες συζητησεις οι δυο σας, οποτε αυτο σου δινειτ ο δικαιωμα να ρωτησεις η ιδια πως βλεπει την αποσταση αυτη, αν ειναι προσωρινη και ποσο τον καλυπτει μια τεοτια σχεση αποσταση και συγκεκριμενη σχεση ειδικοτερα.
    απο τις απαντησεις του, θα βγαλεις πολλα συμπερασματα...
    Ανάλογα τη δουλειά.. αλλά όπως και να χει 2 πράγματα ο ένας για τον άλλον είναι ανθρώπινο να τα ξέρεις. Δηλαδή αν ένας με τη γυναίκα του δεν μπορούν να κάνουν παιδί ναι είναι λεπτό θέμα. Αλλά να ξέρεις ότι έχει σχέση οκ.. Μια στην παλιά μου δουλειά την έπαιρνε τηλ κάποιος και όλο έλεγε εε ναι δε μπορώ να σου μιλήσω τώρα.. και μας έκανε να νιώθουμε περίεργα γιατί στο χώρο της δουλειάς ήμασταν τι να κάναμε; Νομίζω πάνω απο 5 χρόνια τα έχουν.

    Μόνο αυτό λέει "έχω σχέση" και αυτό αν τον ρωτήσεις ευθέως. Είναι λίγο ασύμμετρο. Θα σου πει ένα σωρό αστείες και άκυρες φάσεις, θα σου μιλήσει για δύσκολες στιγμές του αλλά για αυτό μούγκα. Δηλαδή δεν καταλαβαίνω γιατί εκεί ειδικά.

    Αυτό που είπες ναι θα είχε νόημα να ρωτήσω. άλλο που δε θα πάρω απάντηση. Προσπαθώ να μην τον φέρνω σε δύσκολη θεση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by purpledaisy View Post
    Ανάλογα τη δουλειά.. αλλά όπως και να χει 2 πράγματα ο ένας για τον άλλον είναι ανθρώπινο να τα ξέρεις. Δηλαδή αν ένας με τη γυναίκα του δεν μπορούν να κάνουν παιδί ναι είναι λεπτό θέμα. Αλλά να ξέρεις ότι έχει σχέση οκ.. Μια στην παλιά μου δουλειά την έπαιρνε τηλ κάποιος και όλο έλεγε εε ναι δε μπορώ να σου μιλήσω τώρα.. και μας έκανε να νιώθουμε περίεργα γιατί στο χώρο της δουλειάς ήμασταν τι να κάναμε; Νομίζω πάνω απο 5 χρόνια τα έχουν.

    Μόνο αυτό λέει "έχω σχέση" και αυτό αν τον ρωτήσεις ευθέως. Είναι λίγο ασύμμετρο. Θα σου πει ένα σωρό αστείες και άκυρες φάσεις, θα σου μιλήσει για δύσκολες στιγμές του αλλά για αυτό μούγκα. Δηλαδή δεν καταλαβαίνω γιατί εκεί ειδικά.

    Αυτό που είπες ναι θα είχε νόημα να ρωτήσω. άλλο που δε θα πάρω απάντηση. Προσπαθώ να μην τον φέρνω σε δύσκολη θεση.
    μα, δεν σας αφορουσε το που μιλουσε! τι τι να κανατε; τιποτε να μην κανατε!

    φυσικα και ειναι ανθρωπινο να μιλας για σενα στην δουλεια.
    απαραιτητο, δεν ειναι.

    γιατι να τον φερεις σε δυσκολη θεση; δεν εβαλες ντετεκτιβ. μονος του σου ειπε για την σχεση του. και κανατε προσωπικες συζητησεις για να μιλαει για προξενια. μια χαρα μπορεις να ρωτησεις. και να αποφυγει, παλι θα παρεις απαντησεις.
    αφου τα εχουν τοσο καιρο, μπορεις ανετα να ρωτησεις κι αν σκοπευουν να παντρευτουν και τι θα κανουν για την αποσταση.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    26
    Όχι δεν μας αφορούσε αλλά μπορούσε να το κάνει αλλιώς, δεν ήμασταν σπίτι της. Τέλος πάντων.

    Έχεις δίκιο για αυτό που λες. Δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω, σαν να έρχεται σε δύσκολη θέση. Ο ένας στη δουλειά που παντρεύτηκε όλο του λέει πότε θα φάμε κουφέτα και φαίνεται ότι είναι κάπως. Τι να πω; Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Ωραίο παιδί είναι, συμπαθητικός, έχει δουλειά, φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι και η κοπέλα του γιατί κάνει έτσι; Δεν ξέρω. Περνάω ωραία μαζί του ακόμα και στη δουλειά και νιώθω ότι ακόμα και αυτό είναι άσχημο, σαν να με θεωρεί "φίλη" του (καταλαβαίνεις πως το λέω) και εγώ σαν να το βλέπω για φλερτ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να σου πω κάτι; Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια λέω εγώ. Εσύ γουστάρεις αυτόν χωρίς να θες να είσαι τρίτο πρόσωπο, είναι σε σχέση, τέλος. Μη ψάχνεις να υποτιμήσεις τη σχέση του ή οτιδήποτε. Μία κατάσταση λειτουργεί με έναν άνθρωπο με τις παρούσες συνθήκες αν λειτουργεί, όχι με το τι θα γινόταν ΑΝ. Αν η σχέση τους δεν είναι καλή και χωρίσει, αν αυτή είναι χάλια και την κρύβει, αν έτσι κοκκορέτσι... Μη το ψειρίζεις, μη ψάχνεις σώνει και καλά να βρεις ψεγάδια στη σχέση του άλλου. Είναι σχέση, καλή, κακή, δικό του θέμα. Το δεδομένο είναι ότι έχει σχέση. Μην γίνεσαι κατίνα να στο πω απλά.

    Φίλη μου έχει βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση να γουστάρει έναν που ήταν σε σχέση από απόσταση, να παίζει ένα ψιλοφλέρτ και όντως να υπάρχει μία χημεία με αυτόν (ή τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνει αυτή) και να κάθεται όλη την ώρα και να μου λέει ότι η σχέση του αυτουνού δεν είναι σοβαρή, δεν έτσι και γιουβέτσι, με την κοπέλα που τους είδε δυο φορές τυχαία η φίλη μου έβγαλε συμπέρασμα ότι δεν έχουν καλή επικοινωνία και κάθονται σαν τους μπούφους και δεν μιλάνε κι ένα σωρό βλακείες. Όταν της είπα εκατό φορές να σταματήσει να τρώγεται με τα ρούχα της με αυτόν αφού έχει άλλη και να ξεκολλήσει, μου έλεγε ότι αυτοί θα χωρίσουν και κάτι τέτοια. Δηλαδή επειδή αυτή τον γούσταρε σώνει και καλά να υποτιμήσει το τι έχουν οι άλλοι. Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται.

    Κάποια στιγμή της λέει ο τύπος ότι θα παντρευτεί με την κοπέλα, είναι έγκυος κτλ κι αυτή το χαβά της ότι την παντρεύτηκε γιατί είναι έγκυος και τι μαλακία κάνει και πάει λέγοντας. Κι επειδή είχαν αναπτύξει και μια οικειότητα με αυτόν πολλά από αυτά του τα είπε κιόλας και εκείνος έμεινε μαλάκας και μόνο που δεν την έβρισε και με το δίκιο του. Όταν η κοπέλα γέννησε και ήρθε να μείνει με αυτόν πλέον ζούσαν από κοντά και προφανώς ο άνθρωπος είχε άλλα στο κεφάλι του και ήταν σε άλλη φάση, κι η φίλη μου το χαβά της. Κάποια στιγμή κάτι του είπε μεταξύ σοβαρού και αστείου και στο τέλος την έβρισε κανονικά και της είπε να μην ξαναπατήσει στο μαγαζί του. Και πολύ δίκιο είχε. Τι ξεφτυλίκια είναι αυτά; Ακόμα και να μη γούσταρε πολύ και να είχε θέμα με τη σχέση και τον γάμο του ο άλλος, εσύ το ζόρι τραβάς, κριτή στη ζωή του σε έβαλε; Είναι δεσμευμένος ο άλλος, δεν θες δεσμευμένους, τέλος. Όλα τα άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    26
    Χτες/σήμερα ήμασταν συνέχεια μαζί (στη δουλειά) και μιλήσαμε αρκετά. Τον ρώτησα αν τον πειράζει η απόσταση, με προβληματίσε κάπως η απάντηση. Μου είπε όχι γιατί αν δεν υπήρχε ίσως έκανε πράγματα που θα μετάνοιωνε (δεν διευκρίινησε). Ένιωσα πως ήταν στεναχωρημένος. Με ρώτησε αν έχω κάνει εξαποστάσεως σχέση του είπα όχι δεν πιστεύω στις σχέσεις από απόσταση. Του είπα ότι θεωρώ πως χάνει κάποιος το χρόνο του και μένει μόνος του και ότι φτιάχνεις μια φανταστική κατάσταση σκεπτόμενος πως θα ήταν να ήταν εκεί ο άλλος αλλά είσαι μόνος. Μου λέει σου μοιάζει pathetic? Του είπα δε το λέω για να νιώσεις άσχημα, σε συμπαθώ πολύ αλλά ναι είναι. Μου λέει ότι και αυτός με συμπαθεί και ότι είνιαι όντως παθετικ. Εγώ δεν κατάλαβα τίποτα από όλο αυτό μια φορά πάντως.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by purpledaisy View Post
    Όχι δεν μας αφορούσε αλλά μπορούσε να το κάνει αλλιώς, δεν ήμασταν σπίτι της. Τέλος πάντων.

    Έχεις δίκιο για αυτό που λες. Δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω, σαν να έρχεται σε δύσκολη θέση. Ο ένας στη δουλειά που παντρεύτηκε όλο του λέει πότε θα φάμε κουφέτα και φαίνεται ότι είναι κάπως. Τι να πω; Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Ωραίο παιδί είναι, συμπαθητικός, έχει δουλειά, φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι και η κοπέλα του γιατί κάνει έτσι; Δεν ξέρω. Περνάω ωραία μαζί του ακόμα και στη δουλειά και νιώθω ότι ακόμα και αυτό είναι άσχημο, σαν να με θεωρεί "φίλη" του (καταλαβαίνεις πως το λέω) και εγώ σαν να το βλέπω για φλερτ.
    Quote Originally Posted by purpledaisy View Post
    Χτες/σήμερα ήμασταν συνέχεια μαζί (στη δουλειά) και μιλήσαμε αρκετά. Τον ρώτησα αν τον πειράζει η απόσταση, με προβληματίσε κάπως η απάντηση. Μου είπε όχι γιατί αν δεν υπήρχε ίσως έκανε πράγματα που θα μετάνοιωνε (δεν διευκρίινησε). Ένιωσα πως ήταν στεναχωρημένος. Με ρώτησε αν έχω κάνει εξαποστάσεως σχέση του είπα όχι δεν πιστεύω στις σχέσεις από απόσταση. Του είπα ότι θεωρώ πως χάνει κάποιος το χρόνο του και μένει μόνος του και ότι φτιάχνεις μια φανταστική κατάσταση σκεπτόμενος πως θα ήταν να ήταν εκεί ο άλλος αλλά είσαι μόνος. Μου λέει σου μοιάζει pathetic? Του είπα δε το λέω για να νιώσεις άσχημα, σε συμπαθώ πολύ αλλά ναι είναι. Μου λέει ότι και αυτός με συμπαθεί και ότι είνιαι όντως παθετικ. Εγώ δεν κατάλαβα τίποτα από όλο αυτό μια φορά πάντως.
    εννοεις οτι σε θεωρει φιλη του, ή οτι σου φερεται σαν να εισαι κοπελα του; δεν καταλαβα...
    αν αυτος σου φερεται καθαρα φιλικα, ενω εσυ τον βλεπεις ερωτικα, αστο καλυτερα.
    ακομα και να χωριζε, θα στρεφοταν σε αλλη, οχι σε σενα

    στο θεμα αποσταση, σημασια εχουν οι συνθηκες.
    ειναι αλλο πραγμα να γνωριστεις απο αποσταση, να παραμενεις σε αποσταση και να διατηρεις κατι που εσυ λες σχεση, αλλα συναντιεσαι 1 φορα το διμηνο/ εξαμηνο/ χρονο με τον αλλο και ειναι τελειως αλλο πραγμα να εχεις μια κανονικη σχεση, να δεθεις, να προκυψει αποσταση ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΗ , να εχει σοβαρεψει η σχεση και να εχεις πλανο να ξαναμεινεις μαζι συντομα και να ζησεις μαζι , γιατι τον βλεπεις τον αλλο σαν συντροφο κι οχι σαν κατι που θα ληξει.

    εσυ, δεν μας ειπες. η αποσταση αυτη θα ειναι μονιμη;;; μηπως ειναι προσωρινη και ποσο προσωρινη;
    αφου το συζητησες, γιατι δεν τον ρωτησες;
    δλδ, αν αυτο που κανει η κοπελα τελειωσει σε εναν χρονο ή σε όσο, και θελουν να ζησουν μαζι, τι σημασια εχει η αποσταση. ξεπερνιεται, απολυτως.
    δηλαδη, γιατι χανει καποιος τον χρονο του, αν το ταιρι του εχει δουλεια για 2 χρονια σε μια επαρχια μακρινη, εαν μετα σκοπευει να γυρισει και να ζησουν μαζι;
    λες, σου ειπε καποια πραγματα , που σου δημιουργησαν περισσοτερες αποριες. γιατι δεν ρωτησες;

    κατα τα αλλα, συμφωνω πολυ με την σονια. ξερω κι εγω περιπτωση με σχεση που τελικα κατεληξε σε γαμο και ηταν μια γνωστη τoυ ζευγαριου που τριγυριζε τον ανδρα ταχα φιλικα και ξεροσταλιαζε, προσπαθουσε να του βαλει λογια για την κοπελα, ερμηνευε οπως θα την βολευε την επιθυμια του για την κοπελα του και ονειρευοταν χωρισμους, επειδη τον γουσταρε, ομως τελικα, απλα εφαγε μια κλωτσια απο τον αλλον, οταν καταλαβε τις προθεσεις της, και εζησαν ευτυχισμενοι ever after με την κοπελα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Επισης το να προσπαθεις να τον πεισεις οτι οι σχεσεις απο αποσταση δεν ειναι σωστες...οτι χανει στιγμες....οτι χανει τον χρονο του...μπλα μπλα μπλα...ειναι στην ουσια η προσπαθεια σου να τον επηρεασεις αρνητικα ως προς τη σχεση του.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εννοεις οτι σε θεωρει φιλη του, ή οτι σου φερεται σαν να εισαι κοπελα του; δεν καταλαβα...
    αν αυτος σου φερεται καθαρα φιλικα, ενω εσυ τον βλεπεις ερωτικα, αστο καλυτερα.
    ακομα και να χωριζε, θα στρεφοταν σε αλλη, οχι σε σενα

    στο θεμα αποσταση, σημασια εχουν οι συνθηκες.
    ειναι αλλο πραγμα να γνωριστεις απο αποσταση, να παραμενεις σε αποσταση και να διατηρεις κατι που εσυ λες σχεση, αλλα συναντιεσαι 1 φορα το διμηνο/ εξαμηνο/ χρονο με τον αλλο και ειναι τελειως αλλο πραγμα να εχεις μια κανονικη σχεση, να δεθεις, να προκυψει αποσταση ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΗ , να εχει σοβαρεψει η σχεση και να εχεις πλανο να ξαναμεινεις μαζι συντομα και να ζησεις μαζι , γιατι τον βλεπεις τον αλλο σαν συντροφο κι οχι σαν κατι που θα ληξει.

    εσυ, δεν μας ειπες. η αποσταση αυτη θα ειναι μονιμη;;; μηπως ειναι προσωρινη και ποσο προσωρινη;
    αφου το συζητησες, γιατι δεν τον ρωτησες;
    δλδ, αν αυτο που κανει η κοπελα τελειωσει σε εναν χρονο ή σε όσο, και θελουν να ζησουν μαζι, τι σημασια εχει η αποσταση. ξεπερνιεται, απολυτως.
    δηλαδη, γιατι χανει καποιος τον χρονο του, αν το ταιρι του εχει δουλεια για 2 χρονια σε μια επαρχια μακρινη, εαν μετα σκοπευει να γυρισει και να ζησουν μαζι;
    λες, σου ειπε καποια πραγματα , που σου δημιουργησαν περισσοτερες αποριες. γιατι δεν ρωτησες;

    κατα τα αλλα, συμφωνω πολυ με την σονια. ξερω κι εγω περιπτωση με σχεση που τελικα κατεληξε σε γαμο και ηταν μια γνωστη τoυ ζευγαριου που τριγυριζε τον ανδρα ταχα φιλικα και ξεροσταλιαζε, προσπαθουσε να του βαλει λογια για την κοπελα, ερμηνευε οπως θα την βολευε την επιθυμια του για την κοπελα του και ονειρευοταν χωρισμους, επειδη τον γουσταρε, ομως τελικα, απλα εφαγε μια κλωτσια απο τον αλλον, οταν καταλαβε τις προθεσεις της, και εζησαν ευτυχισμενοι ever after με την κοπελα...
    Καλημέρα!
    Εννοώ με θεωρεί "φίλη" του. Σε εισαγωγικά γιατί η βάση της σχέσης μας είναι ότι είμαστε συνάδελφοι και δεν γνωριζόμαστε πολύ καιρό. Αλλά είμαστε πιο κοντά μεταξύ μας από ότι με άλλους. Με τον άλλον που του κάνει πλάκα πότε θα παντρευτούν είναι ακόμα πιο κοντά βγαίνουν και μαζί και έχω βγει και εγώ μαζί τους κάποιες φορές. Οπότε είμαι ένα σκαλοπάτι πάνω από το απλή συνάδελφος αυτό. Από τις κινήσεις μου δεν νομίζω πως φαίνεται κάποιο φλερτ (δεν τον φλερτάρω ούτως ή άλλως, μέσα μου το κρατάω). Ότι υπάρχει έντονη χημεία υπάρχει. Όχι πως η χημεία = ερωτικό στοιχείο μπορεί να είναι σε φιλικό επίπεδο. Ίσως δεν περνάει τόσο απαρατήρητο γιατί υπάρχει ένα εσωτερικό αστειάκι ότι φωνάξτε το δίδυμο φωτιά (γιατί είμαστε πολύ απαραίτητοι σε κάποιες περιπτώσεις).

    Για τη σχέση από απόσταση είναι και θέμα νοοτροπίας. Αν είμαι 4 χρόνια με κάποιον και πάει φαντάρος ή φύγει ένα χρόνο για σπουδές δεν θα τον χώρζα. Αλλά αν κάνει 5 χρόνια ειδικότητα ε κάτι λέει αυτό. Δεν υπάρχει ένα παράθυρο επιστροφής. Ξέρω ότι δουλεύει εκτός Αθηνών. Δεν είναι κάτι με ημερμηνία λήξης να πεις από Σεπτέμβρη θα ναι πίσω ας πουμε. Ίσως τραβήξει πολύ. Δεν ξέρω. Γιατί δε ρώτησα; Ένιωθα δεν ήταν η στιγμή. Ίσως κάπου ένιωθα ότι ήταν σε δύσκολη θέση.

    Θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαι το ίδιο. Μάλλον θα απομακρυνόμουν. Ιδίως αν ήταν από κοντά δεν θα χα λόγο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Επισης το να προσπαθεις να τον πεισεις οτι οι σχεσεις απο αποσταση δεν ειναι σωστες...οτι χανει στιγμες....οτι χανει τον χρονο του...μπλα μπλα μπλα...ειναι στην ουσια η προσπαθεια σου να τον επηρεασεις αρνητικα ως προς τη σχεση του.
    Αυτός με ρώτησε, είπα αυτό που πιστεύω. Τι να έλεγα ότι το όνειρο μου είναι σχέση από απόσταση;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Συνάδελφος του μιλαει για τα σεξουαλικα της ...
    By Berry_Bee in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 30
    Last Post: 29-08-2020, 11:06
  2. Δεν μαρέσει η ζωή.
    By MeTheOne in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 18-06-2018, 11:07
  3. Συνάδελφος που με τρομάζει
    By kutchunie in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 45
    Last Post: 28-08-2017, 02:04
  4. Ανυπόφορη συνάδελφος
    By Annie1989 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 19-06-2017, 19:41
  5. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •