Διπολική διαταραχή εφηβεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    7

    Διπολική διαταραχή εφηβεία

    Καλησπέρα σε όλους! Ο αδερφός μου είναι 17 ετών από μικρός είχε ιδιαίτερο χαρακτήρα (πολλά νεύρα κυρίως) τα τελευταία 2 με 3 χρόνια άρχισε να κλείνεται στον εαυτό του και είχε άρνηση ως προς το να πηγαίνει σχολείο.. Το τελευταίο χρόνο τα πράγματα άρχισαν να σοβαρεύουν, άρχισε να μας λέει περίεργα πράγματα του τύπου θέλω να πάρω ένα μαχαίρι να τους σκοτώσω όλους, να βλέπει περίεργες φρικιαστικες εικόνες στο διαδυκτιο και να τις απολαμβάνει. Αρχίσαμε να παρατηρούμε ότι κάτι δε πάει καλά, αλλά δεν ήθελε με τίποτα να πάει σε κάποιον ειδικό μέχρι που τώρα μετά από πολύ υπομονή δική μας και πίεση τον τελευταίο μήνα πείστηκε και επισκέφθηκαμε 2 ψυχίατρους. Διαγνώσθηκε με διπολική διαταραχή(στην αρχή μας είπαν βαριά κατάθλιψη), η αγωγή του περιλαμβάνει sertral και villamos, δεν έχουμε δει κάποια βελτίωση και θα έλεγα ότι είναι και χειρότερα μετά τη χρήση των φαρμάκων, το ξέρω ότι χρειάζεται υπομονή αλλά σπαραζει η καρδιά μου. Κοιμάται όλη μέρα και είναι συνεχώς θλιμμένος και πραγματικά δε ξέρω πως να τον βοηθήσω. Σήμερα ξυρισε όλο το κεφαλι του και όλα του τα φρύδια και ισχυρίστηκε ότι απλά του ήρθε στο μυαλό,η μητέρα μου είναι καταρρακωμενη όσο και να θέλει να το κρύβει. Γενικά προσπαθούμε να είμαστε ήρεμοι και να κάνουμε υπομονή. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία, πως το αντιμετώπισε, αν γνωρίζετε αν τα φάρμακα είναι αποτελεσματικά και σε πόσο καιρό θα δούμε βελτίωση.. Η μητέρα μου δουλεύει όλη μέρα και εγώ σπουδάζω και δουλεύω ταυτόχρονα και δεν έχω χρόνο να τον τσεκάρω ή να του κρατάω συνεχώς συντροφιά και αυτό είναι κάτι που με τρομάζει και με θλίβει (να σημειωθεί ότι μας είχε αναφέρει και για αυτοκτονία). Πως να το διαχειριστώ ρε παιδιά;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by maria22 View Post
    Καλησπέρα σε όλους! Ο αδερφός μου είναι 17 ετών από μικρός είχε ιδιαίτερο χαρακτήρα (πολλά νεύρα κυρίως) τα τελευταία 2 με 3 χρόνια άρχισε να κλείνεται στον εαυτό του και είχε άρνηση ως προς το να πηγαίνει σχολείο.. Το τελευταίο χρόνο τα πράγματα άρχισαν να σοβαρεύουν, άρχισε να μας λέει περίεργα πράγματα του τύπου θέλω να πάρω ένα μαχαίρι να τους σκοτώσω όλους, να βλέπει περίεργες φρικιαστικες εικόνες στο διαδυκτιο και να τις απολαμβάνει. Αρχίσαμε να παρατηρούμε ότι κάτι δε πάει καλά, αλλά δεν ήθελε με τίποτα να πάει σε κάποιον ειδικό μέχρι που τώρα μετά από πολύ υπομονή δική μας και πίεση τον τελευταίο μήνα πείστηκε και επισκέφθηκαμε 2 ψυχίατρους. Διαγνώσθηκε με διπολική διαταραχή(στην αρχή μας είπαν βαριά κατάθλιψη), η αγωγή του περιλαμβάνει sertral και villamos, δεν έχουμε δει κάποια βελτίωση και θα έλεγα ότι είναι και χειρότερα μετά τη χρήση των φαρμάκων, το ξέρω ότι χρειάζεται υπομονή αλλά σπαραζει η καρδιά μου. Κοιμάται όλη μέρα και είναι συνεχώς θλιμμένος και πραγματικά δε ξέρω πως να τον βοηθήσω. Σήμερα ξυρισε όλο το κεφαλι του και όλα του τα φρύδια και ισχυρίστηκε ότι απλά του ήρθε στο μυαλό,η μητέρα μου είναι καταρρακωμενη όσο και να θέλει να το κρύβει. Γενικά προσπαθούμε να είμαστε ήρεμοι και να κάνουμε υπομονή. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία, πως το αντιμετώπισε, αν γνωρίζετε αν τα φάρμακα είναι αποτελεσματικά και σε πόσο καιρό θα δούμε βελτίωση.. Η μητέρα μου δουλεύει όλη μέρα και εγώ σπουδάζω και δουλεύω ταυτόχρονα και δεν έχω χρόνο να τον τσεκάρω ή να του κρατάω συνεχώς συντροφιά και αυτό είναι κάτι που με τρομάζει και με θλίβει (να σημειωθεί ότι μας είχε αναφέρει και για αυτοκτονία). Πως να το διαχειριστώ ρε παιδιά;
    Τι έχεις δει από αυτόν μέχρι τώρα; Μανία ξέρεις τι είναι; Εχεις δει ποτε αυτό το παιδι σε μανία; Πως βγάλανε την διπολική ως διαγνωση; Εχει περάσει μανία; Τι θεωρείς βελτίωση; Τι περιμένεις από τα φάρμακα να κάνουν; Το να βλέπει φρικιαστικές εικόνες και να το απολαμβάνει, δεν έχει σχέση με την διπολική, αυτό είναι κάτι άλλο δεν ξέρω τι. Η ψυοχθεραπεία είναι καλή, αλλά αν δεν θέλει να μιλήσει εκείνος δεν μπορεί να γίνει ψυχοθεραπεία με το ζόρι. Εσύ πόσο χρονών είσαι; Εγώ αν ήμουν στη θέση σου δεν θα τον κατέκρινα, ούτε θα έλεγα μέσα μου τι εικόνες βλέπει ή τι έκανε ξύρισε το κεφάλι ή έβαψε το μαλλί ή έκανε τατουαζ στο κρανίο κτλ, ούτε θα έκανα τον χωροφύλακα. Θα προσπαθούσα να ήμουν δίπλα του, σε στυλ να ένιωθε καλά με εμένα για να τα έλεγε σε εμένα. Γιατι και στον γιατρό να πάει κάποιος αν δεν το επιθυμεί ο ίδιος, θα του πει ό,τι θέλει εκείνος και όχι ότι έχει μέσα του. Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω. Οπότε χωρίς να φανεί με πολύ χαλαρό τρόπο θα προσπαθούσα να τον έφερνα κοντά μου. Τα φάρμακα αυτά παχαίνουν. Θα πάρει πολλά κιλά να το ξέρετε αυτό από τώρα. Δεν ξέρω αν σας το είπε ο γιατρός, αλλά να το έχετε στο μυαλό σας! Στο σχολείο γιατί δεν θέλει να πάει, σου έχει πει πραγματικα γιατί δεν θέλει να πάει; Φιλους να υποθέσω δεν έχει ε; Πως να ειναι καλά αυτό το παιδί τώρα, αν καταλήξει κλεισμένο στο σπίτι, καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    2
    Ανησυχεί πολύ για αυτό το θέμα
    Ευχαριστώ για το άρθρο πολύ χρήσιμο

Similar Threads

  1. Διπολική Διαταραχή
    By STORM LORD2 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-06-2020, 05:41
  2. διπολικη διαταραχη
    By deleted-member150317 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-03-2017, 09:55
  3. διπολικη διαταραχη ή εφηβεία;
    By stella.mir in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-07-2015, 18:42
  4. Εφηβεία..ή αγχωτική διαταραχή?
    By pinkfreud in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 30-01-2015, 10:57
  5. διπολική διαταραχή
    By poisonivy in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 11
    Last Post: 24-11-2012, 04:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •