Ζοριζομαι κοινωνικα. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Elenia781
    Guest
    Είπες αυτό που εισαι τραβάει την προσοχή τους. Εννοείς την ψύχωση ,το γνωρίζουν?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι το ξερουν, αν και προσωπικα δεν το εχω αναφερει, ουτε προκειται να συζητησω για τετοια θεματα. Δεν με απασχολει, σιγα μην ντραπω κιολας ή κατι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Ποιο ειναι το χαρακτηριστικο της συμπεριφορας σου που τραβαει την προσοχη?Αν θελεις απαντας εννοειται.

    Γενικα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να εισαι ο εαυτος σου...αν καταπιεζεσαι/κρυβεσαι για ν αμην καταλαβουν οι αλλοι κατι χειροτερα σε πιεζει.Γνωμη μου παντα.Αν ειναι καινουριο το στεκι μπορει η συμπεριφορα σου να τραβαει προσοχη γιατι τωρα σε γνωριζουν.Σιγα σιγα θα σε μαθουν και θα ηρεμησει ολο αυτο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Ποιο ειναι το χαρακτηριστικο της συμπεριφορας σου που τραβαει την προσοχη?Αν θελεις απαντας εννοειται.
    Αυτο ειναι πολυ δυσκολο να το πω. Απαιτει περισσοτερη σοφια απο οτι διαθετω. Δεν περναω απαρατηρητος σιγουρα και οχι με την κακη εννοια. Αλλα με πιεζουν και χανω τον εαυτο μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ισως ειναι και φυσιολογικο. Σε μερικες ημερες καταβροχθισα ενα τονο εμπειριες. Πραγματικα καταναλωνω και επεξεργαζομαι οσα βιωνω, αλλα οχι με overthinking , θα ελεγα ευχαριστα ως επι των πλειστων. Αλλα κατι με αρνητικοτητα ειναι πιο δυσπεπτο και οταν τραβας προσοχη, σε ανθρωπους που δεν ειναι καν γνωστοι πολλες φορες ειναι αναποφευκτη .
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μια προβληματικη σκεψη οταν σε ζοριζουν ειναι η αισθηση να αποδειξεις ποιος εισαι. Δεν χρειαζεται να το κανεις, αλλα πιεζεσαι. Του στυλ "ξερεις ποιος ειμαι εγω" οταν σου αναβουν τα λαμπιονια αλλα σε πιο εκλεπτυσμενο και χαμηλο επιπεδο. Το στυλ μου ειναι να περναω απαρατηρητος και να εχω ομορφες συζητησεις. Δεν μπορω να κανω βαθια αναλυση, δεν αισθανομαι αυτη την στιγμη οτι εχω το συγγραφικο ταλεντο, αυτο ειναι κατι που διατυπωνεται με χαλαρη συζητηση. Προσωπικα ειμαι πολυ ισορροπημενος, κυριως κομπλεξ αλλων εχεις να αντιμετωπισεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #22
    Η προσοχή και η συγκέντρωση, μάλλον η εστίαση της προσοχής, είναι νομίζω η σημαντικότερη νοητική λειτουργία του ανθρώπου.
    Χωρίς αυτήν δεν μπορεί να κάνει κανείς τίποτα και αγεται και φέρεται από το συναίσθημα και τις παρορμησεις, όπως όσοι έχουν ΔΕΠΥ φαντάζομαι ή άλλες ψυχικές διαταραχές...

    Αυτό που συμβαίνει είναι ότι όταν εστιάζει κάποιος την προσοχή του πάνω σου, ξοδεύει κάποια ενέργεια. Οι σκέψεις είναι κι αυτές ενέργεια νομίζω, κι εσύ είσαι δεκτικός σε αυτό γιατί έχεις ανοιχτά τα κέντρα σου με το περιβάλλον οπότε δέχεσαι τις ενέργειες.

    Κάποιος άλλος μπορεί να μην το παρατηρούσε καν. Πχ το είχα κι εγώ αυτό παλιά αλλά τώρα γιοκ! Και βλέπω τη διαφορά. Και δεν ξέρω τι έχω πάθει και πώς το έπαθα, τέλος πάντων...

    Εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις εκείνη την ώρα εσύ ο ίδιος να εστιάσεις την προσοχή σου κάπου αλλού ώστε να αποδυναμωθει η επίδραση των έξωθεν ενεργειών. Να μη σκέφτεσαι δηλ ότι κι άλλοι πέφτουν πάνω σου να σε φάνε γιατί με τη σκέψη σου το ενισχύεις αυτό το συναίσθημα..
    Ή μπορείς να διαβάσεις κάτι στο κινητό ή ένα βιβλίο αν και στα στέκια δεν πάνε για να διαβάζουν βιβλία οκ...

    Τότε μπορείς εκείνη τη στιγμή αν δε θες ή ντρέπεσαι και να μιλήσεις με κάποιον, μπορείς απλά να κάνεις μια προσπάθεια να αφαιρεθείς στο κενό και να σκεφτείς κάτι ή να αναπολησεις κάτι όμορφο κι έτσι να μην νιώθεις τα βλέμματα όλα πάνω σου...

    Βέβαια, νομίζω είναι λογικό να τραβάς την προσοχή, γιατί είσαι καινούργιος, και όπως το παιδάκι που αλλάζει σχολείο, γίνεται στόχος σχολίων από τα άλλα παιδιά αρχικά μέχρι να εγκλιματιστει, το ίδιο κι εσύ.

    Όπως είπες είναι νωρίς. Είσαι καινούργιος ακόμα.
    Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου...

    Εύχομαι να βρεις κάποια παρέα να ταιριάξεις πιο πολύ εκεί μέσα.

    Κι επειδή κι εγώ ήμουν αυστηρή με τον εαυτό μου και τους άλλους παλιά και ίσως είμαι ακόμα, θα σου πρότεινα οκ αν δε σου κάνει μια παρέα να βρίσκεις μια δικαιολογία για να τους αποφεύγεις. Δηλ να λες μικρά αθώα ψέματα για να προστατεύσεις τον εαυτό σου.
    Έτσι δεν θα σε χαρακτηρισουν ως παράξενο, οπότε δεν θα αποκλείσεις να σε πλησιάσουν και άτομα που αξίζουν για σένα.

    Επισης δοκίμασε αφού είχες που είχες αυτήν την καλή ιδέα με το στέκι, δοκίμασε να πας και σε άλλο. Δηλ να πηγαίνεις σε δύο εναλλάξ... Οπότε και αυξάνονται οι πιθανότητες να γνωρίσεις άτομα που θα σου κάνουν..
    Αλλά θα μου πεις τότε δεν είναι στέκια αν είναι πολλά!
    Δεν ξέρω, ιδέες ρίχνω...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ενταξει, ολα εχουν ηρεμησει και διασκεδαζω. Εχω γνωρισει και αρκετο κοσμο. Γνωστοι φυσικα, οχι καμμια σημαντικη σχεση. Το κακο ειναι οτι χαλαω πολλα χρηματα και πρεπει οπωσδηποτε να δω τι θα κανω επαγγελματικα για να βγαλω μερικα χρηματα. Το αλλο ειναι οτι μου δαπανα υπερβολικη ενεργεια, ασχετως εαν διασκεδαζω και ολοι οι στοχοι που εχω θεσει βγαινουν εκτος πορειας. Ενταξει πιστευω θα το ρυθμισω, απλα επεσα με τα μουτρα στην κοινωνικοτητα αυτην την περιοδο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ενταξει, ολα εχουν ηρεμησει και διασκεδαζω. Εχω γνωρισει και αρκετο κοσμο. Γνωστοι φυσικα, οχι καμμια σημαντικη σχεση. Το κακο ειναι οτι χαλαω πολλα χρηματα και πρεπει οπωσδηποτε να δω τι θα κανω επαγγελματικα για να βγαλω μερικα χρηματα. Το αλλο ειναι οτι μου δαπανα υπερβολικη ενεργεια, ασχετως εαν διασκεδαζω και ολοι οι στοχοι που εχω θεσει βγαινουν εκτος πορειας. Ενταξει πιστευω θα το ρυθμισω, απλα επεσα με τα μουτρα στην κοινωνικοτητα αυτην την περιοδο.
    καλα εκανες και επεσες με τα μουτρα.
    ειναι κατι που σου λειπει εδω και ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ απ οτι θυμαμαι.
    οποτε, μην δηλητηριαζεις μονος σου τις στιγμες σου προσθετοντας αγχη για στοχους και λεφτα.
    κατσε να το χαρεις.
    δεν θα τα λυσεις ολα μαζι τα προβληματα.
    τα υπολοιπα δες τα μελλοντικα.
    τι την θες την πολλη ενεργεια που δαπανας θα φωτισεις κανενα χωριο;
    κατσε κι απολαυσε το και βγαλε οτι μπορεις απο τις νεες γνωριμιες χωρις να αυτοσαμποταρεσαι με δευτερες σκεψεις..

  10. #25
    hlias1988
    Guest
    Η Remedy εγγραφηκε στο 2006 που ανοιξε το site.
    o Aeon το 2010!

    συμπερασματα δικα σας!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καταρχην το site ανοιξε το 2004.
    http://web.archive.org/web/200405010...-psychology.gr

    Και εγω εγγραφηκα το 2006, τι σημαινει αυτο? Το site ηταν πρωτοποριακο για αυτο που προσφερε τοτε και ακομα ειναι μοναδικο στο ελληνικο χωρο, τουλαχιστον σαν φορουμ μιας και νεες τεχνολογιες οπως social media εχουν κανει την εμφανιση τους.

    Δεν βλεπω να βγαινει καποιο συμπερασμα. Προσωπικα μου αρεσει να γραφω προβληματισμους μου και να προσφερω και εγω σε προβληματισμους αλλων κατα περιοδους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    keep αν επιτρεπεται μενεις μονος σου στο σπιτι.γιατι και γω μοναξια νιωθω αλλα μενω με την οικογενεια μου φοβαμαι μετα σαν μικροτερος τι θα απογινω μονος μου.δεν θελω να παω με τιποτα σε ξενωνα θελω να τα βγαζω περα μονος μου και φοβαμαι οτι μονος μου δεν θα τα βγαζω περα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Η Remedy εγγραφηκε στο 2006 που ανοιξε το site.
    o Aeon το 2010!

    συμπερασματα δικα σας!
    ποιο ειναι το συμπερασμα σου;
    οτι ο αεον ειναι υπαλληλος μου;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εγω δεν εχω φιλους , παρα μονον εναν που μιλαμε τηλεφωνικως στην Φρανκφουρτη , αλλα δεν με απασχολει .......μου τους στερησε η κτθλψη .....βλεπε κοινωνικη αποσυρση .....πληρης ....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ποιο ειναι το συμπερασμα σου;
    οτι ο αεον ειναι υπαλληλος μου;
    χα, χα, χα , καλο remedy .....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πως σας αντιμετωπιζουνε στα κοινωνικα δίκτυα?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 01-09-2019, 21:52
  2. ψυχαναγκασμοί με έμμονες λέξεις κοινωνικά
    By nick in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 29-01-2019, 12:56
  3. Κοινωνικά δίκτυα (facebook, instagram κλπ)
    By DelMem201217a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 15-12-2017, 09:44
  4. Ανθρώπινη Φύση - Κοινωνικά πειράματα σε ανθρώπους
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-2009, 21:28
  5. το θρησκευτικο παραληρημα και τα κοινωνικα στερεοτυπα
    By πανος12345 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 71
    Last Post: 26-10-2009, 20:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •