Υπερκοιλιακή ταχυκαρδία κανείς; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Κι εγω ειχα...εχω κανει ablation πριν 5-6 χρονια περιπου.Με επιανε καθε 3 μηνες περίπου ...ειχε φτασει ομως καθε κριση να κραταει 4+ ωρες.Μου ειχαν δωσει ενα περιθωριο μεχρι τα 40 να κανω το ablation γιατι οπως μου έλεγαν οσο μεγαλωνα δεν ηξεραν πως θα αντεχει η καρδια τους 180-200 παλμους.Να μη φοβασαι και ν απας να το κανεις ασυζητητι.δεν ειναι και η πιο ευχαριστη διαδικασια αλλα πιστεψε με θα ηρεμησεις.εκτακτες κι εγω κανω καποιες φορες..και ταχυπαλμιες μπορει να εχω αλλα max 90 παλμους..καμια σχεση με τους 180 που πηγαινα.
    Στον ευαγγελισμό υπαρχει πολυ καλο τμήμα με υπευθυνο γιατρο τον Μ.Εφραιμιδη.Το ειχα ψαξει πολυ και ολοι μου ειχαν συστησει αυτον.Ασχολουνται ειδικα με αυτο το θεμα.Και στο Ντυναν αν θυμαμαι καλα υπαρχει καποιος καλός γιατρός αλλα εγω πηγα Ευαγγελισμο.

    Κι εγω φοβομουν επειδη ηταν μικρα τα παιδια...σε καταλαβαινω αλλα στο λεω αντε καντο.Θα ξενοιασεις...θα λυτρωθεις.ΚΑι αυριο αν χρειαζοταν θα το ξαναεκανα.
    Ο εφραιμιδης πλέον είναι στο ωνασειο. Και εγώ στον Ευαγγελισμο το έκανα μαζί του!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Υπεκοιλιακη ταχυκαρδία από 12 ετών! Έφτασα 39 ετών για να κάνω το ablation. Πάντα το σταματούσα μόνη μου αλλά στην τελευταία εγκυμοσύνη έφτανα τους 270 και δεν σταματαγε πάρα μόνο με αδενοσινη στο νοσοκομείο. Έκανα την κατάλυση πριν 2 χρονια. Ότι θες εδώ είμαι. Μαμά με 3 παιδάκια. Μην φοβάσαι!!!
    Σε θαυμάζω που έκανες 3 παιδάκια!! Εγώ διαγνώστηκα στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου ( υπήρχε η υποψία ήδη) και όσο κι αν θέλω ένα τρίτο παιδάκι, ο φόβος μου είναι πολύ μεγάλος. Πραγματικά μπράβο σου!!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Magia83 View Post
    Σε θαυμάζω που έκανες 3 παιδάκια!! Εγώ διαγνώστηκα στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου ( υπήρχε η υποψία ήδη) και όσο κι αν θέλω ένα τρίτο παιδάκι, ο φόβος μου είναι πολύ μεγάλος. Πραγματικά μπράβο σου!!!
    Τα δευτεροτριτα τα έκανα μαζεμένα! Ήταν δίδυμα. Εκεί όμως τα είδα όλα και εγώ και οι γιατροί. Κάθε 3 και λίγο νοσοκομείο για αναταξη. Μόλις χρονισαν τα μικρά μπήκα για ablation.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Τα δευτεροτριτα τα έκανα μαζεμένα! Ήταν δίδυμα. Εκεί όμως τα είδα όλα και εγώ και οι γιατροί. Κάθε 3 και λίγο νοσοκομείο για αναταξη. Μόλις χρονισαν τα μικρά μπήκα για ablation.
    Ωχ μπραβο να σου ζησουν!!Εγω οταν ανακαλυψα τι εχω ειχα ηδη κανει τα δικα μου.Οταν μετα ανακαλυψαμε τι εχω ειπα πως δε με επιασε πανω στη γεννα τπτ να μην ξερω και τι εχω και τι να πω στο γιατρο.Επισης μετα τη γεννα του δευτερου χειροτερεψαν πολυ.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Ωχ μπραβο να σου ζησουν!!Εγω οταν ανακαλυψα τι εχω ειχα ηδη κανει τα δικα μου.Οταν μετα ανακαλυψαμε τι εχω ειπα πως δε με επιασε πανω στη γεννα τπτ να μην ξερω και τι εχω και τι να πω στο γιατρο.Επισης μετα τη γεννα του δευτερου χειροτερεψαν πολυ.
    Εγώ πλέον είμαι με αγωγή από νευρολόγο γιατί οι κρίσεις πανικού από τις κ@λοεκτακτες έγιναν συνεχόμενες.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Εγώ πλέον είμαι με αγωγή από νευρολόγο γιατί οι κρίσεις πανικού από τις κ@λοεκτακτες έγιναν συνεχόμενες.
    Καλα εκανες...βλεπεις διαφορα?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Καλα εκανες...βλεπεις διαφορα?
    Ναι. Δεν λέω ότι έχουν σταματήσει τελείως, αλλά δεν παθαίνω πανικό. Τις περισσότερες φορές είναι πολύ πιο ήπιες και έχει μειωθεί ο αριθμός.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Ναι. Δεν λέω ότι έχουν σταματήσει τελείως, αλλά δεν παθαίνω πανικό. Τις περισσότερες φορές είναι πολύ πιο ήπιες και έχει μειωθεί ο αριθμός.
    Ωραια...εγω εκτακτες δεν εχω τα τελευταια χρονια...εχω ομως κρισεις πανικου.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Για τι αριθμό έκτακτων μιλάμε την ημέρα?

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Τα δευτεροτριτα τα έκανα μαζεμένα! Ήταν δίδυμα. Εκεί όμως τα είδα όλα και εγώ και οι γιατροί. Κάθε 3 και λίγο νοσοκομείο για αναταξη. Μόλις χρονισαν τα μικρά μπήκα για ablation.
    Φαντάζομαι.. κι εμένα μετά την δεύτερη χειροτέρεψε η κατάσταση! Να σου ζήσουν !!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Magia83 View Post
    Φαντάζομαι.. κι εμένα μετά την δεύτερη χειροτέρεψε η κατάσταση! Να σου ζήσουν !!
    Και εσένα κορίτσι μου!!

  12. #27
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Magia83 View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ ! Κι εμένα τον Ευφραιμιδη μου πρότειναν, πλέον είναι στο Ωνάσειο. Είχα κλείσει και ραντεβού να το συζητήσουμε αλλά όταν τον ρώτησα αν υπάρχει πιθανότητα να πεθάνω κατά την επέμβαση, γουρλωσε τα μάτια και μου είπε " σας είπα, έχει υψηλό προφίλ ασφάλειας".

    Δίκιο είχε ο άνθρωπος, απλά αναρωτιέμαι αν το ρίσκο είναι χαμηλότερο σε σχέση με μια κατάλυση κολπικής μαρμαρυγής πχ.
    Καλησπερα μήπως έχεις το κινητο του κυρίου εφραιμιδη δν βρίσκω τηλεφωνο πουθενα…εγω εχω ενα δεματιο ειμαι 33 αλλα δν μ κανει ποτε τπτ στην κόπωση εξαφανίζετε και γενικά στα καρδιογραφηματα φενεται σπανια

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τι εξετάσεις εννοείς ; Χόλτερ ; Πώς και δεν έπιασε την υπερκοιλιακή νωρίτερα;

    Εγώ έχω διαγνωστεί με ορθοστατική και παροξυσμική ταχυκαρδία, αλλά είναι φλεβοκομβικές πάντα, με βάση τα 10 χολτερ που έχω βάλει. Έπαιρνα χάπι αλλά το έχω σταματήσει γιατί έχω μάθει να το ελέγχω μόνος μου τις περισσοτερες φορές.
    Αναρωτιόμουν κάποιες φορές αν και σε εμένα δεν έχει γίνει επαρκής διάγνωση, γιατί στο τελευταίο χόλτερ που ειχα βάλει ένα χρόνο πριν, ήταν καινούργιας τεχνολογίας, ό,τι πιο κοντά σε loop recorder και έπιασε μια μικρή υπερκοιλιακή ταχυκαρδια, 5 δευτερολέπτων, άνευ σημασίας οπως μου είπε ο γιατρός.
    Τι εννοείς σου έπιασε μια ταχυκαρδία υπερκοιλιακοί 5 δευτερόλεπτα;
    Και εγώ σπάνια βέβαια αραιά και που μου αρχίζει μια ταχυκαρδία έτσι στο άκυρο που η αλήθεια ότι κρατάει κι αυτή για πέντε με 6 δευτερόλεπτα και αυτό που θα σε ρωτήσω είναι αν σου είπε ο καρδιολόγος σου πέρα από την είναι άνευ σημασίας αν αυτό μπορεί να γίνει κάποια στιγμή πιο δυνατή για να κρατήσει πιο πολύ γενικά ξέρω ότι Η υπέρ κοιλιακοί ταχυκαρδία πρέπει να έχεις συμπτώματα από μικρός ή κάτι σαν κληρονομικότητα για να το πάθεις

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Alex1312 View Post
    Τι εννοείς σου έπιασε μια ταχυκαρδία υπερκοιλιακοί 5 δευτερόλεπτα;
    Και εγώ σπάνια βέβαια αραιά και που μου αρχίζει μια ταχυκαρδία έτσι στο άκυρο που η αλήθεια ότι κρατάει κι αυτή για πέντε με 6 δευτερόλεπτα και αυτό που θα σε ρωτήσω είναι αν σου είπε ο καρδιολόγος σου πέρα από την είναι άνευ σημασίας αν αυτό μπορεί να γίνει κάποια στιγμή πιο δυνατή για να κρατήσει πιο πολύ γενικά ξέρω ότι Η υπέρ κοιλιακοί ταχυκαρδία πρέπει να έχεις συμπτώματα από μικρός ή κάτι σαν κληρονομικότητα για να το πάθεις
    Δεν ειμαι σιγουρος, αυτό εγραφε το πόρισμα άρα αυτό ήταν. Ήταν λίγοι χτυποι και η αληθεια ειναι οτι την ωρα της καταγραφης ειχα αισθανθει περίεργα εκεινη τη στιγμη. Το συγκεκριμένο μηχάνημα που μου έβαλε είναι από τα πιο καινούργια, δεν ήταν απλό χολτερ. Βεβαια παλαιότερα σε κανονικό χολτερ μου ειχαν βρει παλι μια ταχυκαρδία μερικών χτυπων αλλα είχα τρομάξει με κάτι σε εκείνο το περιστατικό (ηταν μες στον υπνο μου, ειχα ακουσει εναν θορυβο και τρομαξα). Μου είχε πει τότε ο καρδιολόγος "α εκανες και αυτή την ταχυκαρδία 6 χτυπων" ,δεν θυμαμαι όμως αν ήταν φλεβοκομβικη ή κατι αλλο, θα κοιτάξω το βράδυ το χολτερ.
    Το πιο προσφατο (πριν 1.5 χρονο) δεν μου το σχολίασε ο καρδιολόγος και αν το σχολίασε δεν τον άκουσα γιατι μιλάει πολυ σιγά. Με είχε διαγνώσει με παροξυσμικη ταχυκαρδία φλεβοκομβου, δηλαδή την κανονική ταχυκαρδία που έχουμε όταν κάνουνε μια δραστηριότητα μόνο που εγώ την είχα σε άσχετες στιγμές λόγω POTS. Για 8 μήνες ήμουν σε αγωγή με ένα πολύ καλό φάρμακο που δρα απευθείας στον φλεβοκομβο (όχι βήτα αναστολεα) και αφότου σταμάτησα, ακομα και το POTS έχει εξαφανιστεί στο μεγαλύτερο ποσοστό. Ακόμα το έχω, αλλά σε συγκεκριμένες συνθήκες κυρίως λόγω ζέστης κλπ, όχι όπως πριν που συνέβαινε ακόμα και όταν περπατούσα μες στο σπιτι. Θα ξαναβάλω τους επόμενους μήνες χολτερ στον ίδιο και θα τον ρωτήσω. Ο λόγος που έχω καθυστερήσει να κάνω επανελεγχο (εκτος του οτι βαρεθηκα να το ψαχνω) είναι γιατι τα ηλεκτροδια του χολτερ μου προκαλούν πάντοτε έντονη φαγούρα και ερεθισμό και ειδικά στο τελευταίο υπέφερα. Χολτερ έχω βάλει πάρα πολλα, 24 ώρα, τριήμερα κλπ, σε δύο μόνο το βρήκαν αυτό με τους μερικούς χτύπους αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ήταν. Με έχουν δει πολλοι καρδιολόγοι βεβαια, αν ήταν κάτι θα μου το έλεγαν ελπίζω. Σκέφτομαι να κλείσω με έναν ειδικό από Αγγλία που βλέπω στο YouTube, καποια στιγμή. Η τηλεσυνεδρια είναι ακριβή αλλά είναι από τους καλύτερους καρδιολόγους, θα ήθελα να δει συγκεντρωτικα τις εξετάσεις μου και να μου πει. Πρώτα προέχει βεβαια να κάνω την αξονική.
    Last edited by Skiouros8; 06-08-2022 at 13:58.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Μάλλον τότε εγώ έχω παρεξήγησει αυτή την ταχυκαρδία γιατί από τι βλέπω έχει πιάσει πολλούς και κανείς δεν έχει πεθάνει από αυτό . Τον υπερκιλιακη ταχυκαρδία απλά διάβαζω ότι σε πάει 250 παλμούς και μου φενετε παράξενο πως αντέχει η καρδιά

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ταχυκαρδία με το που ξυπνάω!
    By ΖΜΕ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 15-02-2020, 09:09
  2. Έκτακτες-Ταχυκαρδία
    By Stef15 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-11-2019, 09:29
  3. Αυπνία και ταχυκαρδία
    By neos1925 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 10-04-2019, 23:35
  4. Ταχυκαρδία
    By Krisi in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 02-11-2018, 11:14
  5. ταχυκαρδια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2009, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •