Υπερκοιλιακή ταχυκαρδία κανείς;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    8

    Υπερκοιλιακή ταχυκαρδία κανείς;

    Καλησπέρα σε όλους!

    Έχω διαγνωσθεί εδώ και 3,5 χρόνια με υπερκοιλιακη ταχυκαρδία , για την ακρίβεια AVNRT λέγεται αυτό που έχω. Η λύση είναι μία: ηλεκτορφυσιολογικη μελέτη και κατάλυση (Ablation). Ο φόβος μου για μια τέτοια επέμβαση είναι τεράστιος, έχω δυο μικρά παιδάκια και η σκέψη ότι μπορεί να μου συμβεί κάτι δε μου επιτρέπει να το αποφασίσω δυστυχώς.

    Υπάρχει κάποιος εδώ με την ίδια ή παρόμοια διάγνωση και πώς το αντιμετωπίζετε;
    Επεισόδια έχω 1-2 τον χρόνο, ρυθμίζω όμως την καθημερινότητα μου με βάση αυτό : πίνω μόνο ντεκαφεινε, αποφεύγω απομακρυσμένα μέρη, κοιτάζω τα ξενοδοχεία να είναι κοντά σε νοσοκομείο κλπ.

    Θα χαρώ να διαβάσω παρόμοιες εμπειρίες :-)

  2. #2
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Είμαι 38 κι εγώ μαμα δύο κοριτσιων. Διαγνωστικά με υπερκοιλιακη ταχυκαρδία τον Φεβρουάριο του 2020 μετά από πολλά χρόνια που με έπιαναν κρίσεις όμως κανένας καρδιολόγος δεν μου το έβρισκε στις εξετάσεις..Στο τελευταίο όμως επεισόδιο χρειάστηκε να πάω στο νοσοκομείο για να μου κάνουν αναταξη με αδενοσυνη καθώς οι παλμοί μου έφτασαν 230 και δε συνερχομουν όπως συνήθως. Έκανα ablation τον Μάρτιο όπου όλα πήγαν καλά αν και ήταν σε δύσκολο σημείο το δεματιο που έπρεπε να καυστηριαστει. Απο τότε δεν έχω ξανά πάθει κρίση αλλά επειδή είμαι πολύ αγχωδης έχω πολλές έκτακτες συστολες..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Κι εγω ειχα...εχω κανει ablation πριν 5-6 χρονια περιπου.Με επιανε καθε 3 μηνες περίπου ...ειχε φτασει ομως καθε κριση να κραταει 4+ ωρες.Μου ειχαν δωσει ενα περιθωριο μεχρι τα 40 να κανω το ablation γιατι οπως μου έλεγαν οσο μεγαλωνα δεν ηξεραν πως θα αντεχει η καρδια τους 180-200 παλμους.Να μη φοβασαι και ν απας να το κανεις ασυζητητι.δεν ειναι και η πιο ευχαριστη διαδικασια αλλα πιστεψε με θα ηρεμησεις.εκτακτες κι εγω κανω καποιες φορες..και ταχυπαλμιες μπορει να εχω αλλα max 90 παλμους..καμια σχεση με τους 180 που πηγαινα.
    Στον ευαγγελισμό υπαρχει πολυ καλο τμήμα με υπευθυνο γιατρο τον Μ.Εφραιμιδη.Το ειχα ψαξει πολυ και ολοι μου ειχαν συστησει αυτον.Ασχολουνται ειδικα με αυτο το θεμα.Και στο Ντυναν αν θυμαμαι καλα υπαρχει καποιος καλός γιατρός αλλα εγω πηγα Ευαγγελισμο.

    Κι εγω φοβομουν επειδη ηταν μικρα τα παιδια...σε καταλαβαινω αλλα στο λεω αντε καντο.Θα ξενοιασεις...θα λυτρωθεις.ΚΑι αυριο αν χρειαζοταν θα το ξαναεκανα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Agapi38 View Post
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Είμαι 38 κι εγώ μαμα δύο κοριτσιων. Διαγνωστικά με υπερκοιλιακη ταχυκαρδία τον Φεβρουάριο του 2020 μετά από πολλά χρόνια που με έπιαναν κρίσεις όμως κανένας καρδιολόγος δεν μου το έβρισκε στις εξετάσεις..Στο τελευταίο όμως επεισόδιο χρειάστηκε να πάω στο νοσοκομείο για να μου κάνουν αναταξη με αδενοσυνη καθώς οι παλμοί μου έφτασαν 230 και δε συνερχομουν όπως συνήθως. Έκανα ablation τον Μάρτιο όπου όλα πήγαν καλά αν και ήταν σε δύσκολο σημείο το δεματιο που έπρεπε να καυστηριαστει. Απο τότε δεν έχω ξανά πάθει κρίση αλλά επειδή είμαι πολύ αγχωδης έχω πολλές έκτακτες συστολες..


    Τι εξετάσεις εννοείς ; Χόλτερ ; Πώς και δεν έπιασε την υπερκοιλιακή νωρίτερα;

    Εγώ έχω διαγνωστεί με ορθοστατική και παροξυσμική ταχυκαρδία, αλλά είναι φλεβοκομβικές πάντα, με βάση τα 10 χολτερ που έχω βάλει. Έπαιρνα χάπι αλλά το έχω σταματήσει γιατί έχω μάθει να το ελέγχω μόνος μου τις περισσοτερες φορές.
    Αναρωτιόμουν κάποιες φορές αν και σε εμένα δεν έχει γίνει επαρκής διάγνωση, γιατί στο τελευταίο χόλτερ που ειχα βάλει ένα χρόνο πριν, ήταν καινούργιας τεχνολογίας, ό,τι πιο κοντά σε loop recorder και έπιασε μια μικρή υπερκοιλιακή ταχυκαρδια, 5 δευτερολέπτων, άνευ σημασίας οπως μου είπε ο γιατρός.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Ούτε κι εμένα έβρισκαν τι ήταν για χρόνια.Με συμβούλεψε η καρδιολόγος να πάω να κάνω καρδιογράφημα την ώρα της κρίσης.Πηγα κακήν κακως με 180 παλμούς σε ένα γιατρο και του ζήτησα να μου κάνει καρδιογράφημα εκείνη τη στιγμή.Τοτε μόνο φάνηκε τι ήταν.

  6. #6
    Όχι δεν είχα βάλει holter γιατί είχα κρίσεις 2-3 το χρόνο για περίπου 4 χρόνια και πήγαινα σε καρδιολόγους για υπέρηχο και καρδιογραφημα και τεστ κοπώσεως είχα κάνει..Και δε μου έβρισκαν κάτι εκείνη τη στιγμή. Holter έβαλα μετά το ablation γιατί παραπονιομουν για πολλές έκτακτες συστολες,πράγμα που έχω συνηθίσει πλέον...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    8
    Σας ευχαριστώ πολύ ! Κι εμένα τον Ευφραιμιδη μου πρότειναν, πλέον είναι στο Ωνάσειο. Είχα κλείσει και ραντεβού να το συζητήσουμε αλλά όταν τον ρώτησα αν υπάρχει πιθανότητα να πεθάνω κατά την επέμβαση, γουρλωσε τα μάτια και μου είπε " σας είπα, έχει υψηλό προφίλ ασφάλειας".

    Δίκιο είχε ο άνθρωπος, απλά αναρωτιέμαι αν το ρίσκο είναι χαμηλότερο σε σχέση με μια κατάλυση κολπικής μαρμαρυγής πχ.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Agapi38 View Post
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Είμαι 38 κι εγώ μαμα δύο κοριτσιων. Διαγνωστικά με υπερκοιλιακη ταχυκαρδία τον Φεβρουάριο του 2020 μετά από πολλά χρόνια που με έπιαναν κρίσεις όμως κανένας καρδιολόγος δεν μου το έβρισκε στις εξετάσεις..Στο τελευταίο όμως επεισόδιο χρειάστηκε να πάω στο νοσοκομείο για να μου κάνουν αναταξη με αδενοσυνη καθώς οι παλμοί μου έφτασαν 230 και δε συνερχομουν όπως συνήθως. Έκανα ablation τον Μάρτιο όπου όλα πήγαν καλά αν και ήταν σε δύσκολο σημείο το δεματιο που έπρεπε να καυστηριαστει. Απο τότε δεν έχω ξανά πάθει κρίση αλλά επειδή είμαι πολύ αγχωδης έχω πολλές έκτακτες συστολες..
    Κι εγώ έχω χρειαστεί 3 φορές αδενοσίνη, δυστυχώς δεν έχω βρει τρόπο να την σταματάω μόνη μου. Μπορώ να ρωτήσω πού την έκανες; Στον Ευφραιμιδη επίσης;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Ούτε κι εμένα έβρισκαν τι ήταν για χρόνια.Με συμβούλεψε η καρδιολόγος να πάω να κάνω καρδιογράφημα την ώρα της κρίσης.Πηγα κακήν κακως με 180 παλμούς σε ένα γιατρο και του ζήτησα να μου κάνει καρδιογράφημα εκείνη τη στιγμή.Τοτε μόνο φάνηκε τι ήταν.
    Κι εμένα έτσι. Ήμουν με τον γιο μου σε παιδική χαρά και έσκυψα να του δέσω τα κορδόνια και ανέβηκαν οι παλμοί μου 200.. κάλεσα ασθενοφόρο, ήρθε ο άντρας μου από την δουλειά τρέχοντας και το ασθενοφόρο ήρθε σε 3 λεπτά ( ζούμε στην Γερμανία). Εκείνη την στιγμή διαγνώσθηκε επίσημα το πρόβλημα μου και δύο μέρες μετά η δεύτερη εγκυμοσύνη μου..

  10. #10
    Εγώ μένω Κρήτη και την έκανα στο ΠΓΗ στο Ηράκλειο αφού μου είπαν καλά λόγια και για μην ανεβαίνω Αθήνα.Εκεινη την ημέρα κάναμε 4 άτομα και όλα πήγαν καλά. Άλλη μια γνωστή μου μετά από ένα μήνα έπαθε το ίδιο αλλά αυτή ανέβηκε Αθήνα στο Ωνασιο. Για τον Ευφραιμιδη έχω ακούσει πολύ καλά λόγια..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Magia83 View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ ! Κι εμένα τον Ευφραιμιδη μου πρότειναν, πλέον είναι στο Ωνάσειο. Είχα κλείσει και ραντεβού να το συζητήσουμε αλλά όταν τον ρώτησα αν υπάρχει πιθανότητα να πεθάνω κατά την επέμβαση, γουρλωσε τα μάτια και μου είπε " σας είπα, έχει υψηλό προφίλ ασφάλειας".

    Δίκιο είχε ο άνθρωπος, απλά αναρωτιέμαι αν το ρίσκο είναι χαμηλότερο σε σχέση με μια κατάλυση κολπικής μαρμαρυγής πχ.
    Το ρισκο να πεθανεις ειναι πολυ μικρο...ειναι το ιδιο με το ρισκο να μπεις να κανεις μια αλλη επεμβαση ρουτινας και κατι να παει στραβα.
    Το προβλημα ειναι οτι το σημειο αυτο που πρεπει να καυτηριαστει μπορει να ειναι πολυ κοντα στον φυσικο βηματοδοτη της καρδιας και εκει να υπαρχει κινδυνος ο καυτηριασμος αν επρεασει τον βηματοδοτη σου.Αυτο ομως το βλεπουν τη στιγμη της καταλυσης.Εμενα θυμαμαι μου ειχαν πει αν δουμε οτι η καταλυση ειναι δυσκολη δε θα προχωρησουμε.Ειναι γιατρος με εμπειρια μεγαλη σε αυτο...ξερει τι κανει νομιζω.


    Ειναι κριμα να εχεις τον τροπο ναρο λυσεις ολο αυτο και να ρισκαρεις ναπαθεις κολπικη μαρμαρυγη.Εμενα να ξερεις με τα χρονια ολο χειροτερευε.Στο τελος με επιανε και στον υπνο ...εκει που κοιμομουνα ξαφνικα αρχισα να βαραω 200 παλμους.Ασε που ειχα παθει φοβια.Επαιρνα τα παιδια να τα παω θαλασσα και ετρεμα μη με πιαει κατι στην παραλια και μονη μου με δυο μωρα τι θα κανω.Θα μπλεξεις χειροτερα μετα αν παθεις κολπικη μαρμαρυγη.Κανε ενα δωρο στονεαυτο σου και στα παιδια σου και πηγαινε και καντο.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Το ρισκο να πεθανεις ειναι πολυ μικρο...ειναι το ιδιο με το ρισκο να μπεις να κανεις μια αλλη επεμβαση ρουτινας και κατι να παει στραβα.
    Το προβλημα ειναι οτι το σημειο αυτο που πρεπει να καυτηριαστει μπορει να ειναι πολυ κοντα στον φυσικο βηματοδοτη της καρδιας και εκει να υπαρχει κινδυνος ο καυτηριασμος αν επρεασει τον βηματοδοτη σου.Αυτο ομως το βλεπουν τη στιγμη της καταλυσης.Εμενα θυμαμαι μου ειχαν πει αν δουμε οτι η καταλυση ειναι δυσκολη δε θα προχωρησουμε.Ειναι γιατρος με εμπειρια μεγαλη σε αυτο...ξερει τι κανει νομιζω.


    Ειναι κριμα να εχεις τον τροπο ναρο λυσεις ολο αυτο και να ρισκαρεις ναπαθεις κολπικη μαρμαρυγη.Εμενα να ξερεις με τα χρονια ολο χειροτερευε.Στο τελος με επιανε και στον υπνο ...εκει που κοιμομουνα ξαφνικα αρχισα να βαραω 200 παλμους.Ασε που ειχα παθει φοβια.Επαιρνα τα παιδια να τα παω θαλασσα και ετρεμα μη με πιαει κατι στην παραλια και μονη μου με δυο μωρα τι θα κανω.Θα μπλεξεις χειροτερα μετα αν παθεις κολπικη μαρμαρυγη.Κανε ενα δωρο στονεαυτο σου και στα παιδια σου και πηγαινε και καντο.
    Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
    Αυτό με την κολπική μαρμαρυγή πώς το εννοείς ακριβώς; Όποιος έχει υπερκοιλιακη κινδυνεύει να πάθει κολπική εξαιτίας αυτού;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Magia83 View Post
    Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
    Αυτό με την κολπική μαρμαρυγή πώς το εννοείς ακριβώς; Όποιος έχει υπερκοιλιακη κινδυνεύει να πάθει κολπική εξαιτίας αυτού;
    Εμενα ηταν η φοβια μου αυτη οτι καποια στιγμη αν δεν το λυσω θα παθω κολπικη μαρμαρυγη.Τωρα το τι ισχυει ιατρικα δεν το γνωριζω.Ξερω οτι μου ειχαν πει οτι πρεπει αν το εχω κανει μεχρι τα 40 μου γιατι μετα μεγαλωνοντας δεν ξερουμε κατα ποσο θα αντεξει 200 παλμους η καρδια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Magia83 View Post
    Καλησπέρα σε όλους!

    Έχω διαγνωσθεί εδώ και 3,5 χρόνια με υπερκοιλιακη ταχυκαρδία , για την ακρίβεια AVNRT λέγεται αυτό που έχω. Η λύση είναι μία: ηλεκτορφυσιολογικη μελέτη και κατάλυση (Ablation). Ο φόβος μου για μια τέτοια επέμβαση είναι τεράστιος, έχω δυο μικρά παιδάκια και η σκέψη ότι μπορεί να μου συμβεί κάτι δε μου επιτρέπει να το αποφασίσω δυστυχώς.

    Υπάρχει κάποιος εδώ με την ίδια ή παρόμοια διάγνωση και πώς το αντιμετωπίζετε;
    Επεισόδια έχω 1-2 τον χρόνο, ρυθμίζω όμως την καθημερινότητα μου με βάση αυτό : πίνω μόνο ντεκαφεινε, αποφεύγω απομακρυσμένα μέρη, κοιτάζω τα ξενοδοχεία να είναι κοντά σε νοσοκομείο κλπ.

    Θα χαρώ να διαβάσω παρόμοιες εμπειρίες :-)
    Υπεκοιλιακη ταχυκαρδία από 12 ετών! Έφτασα 39 ετών για να κάνω το ablation. Πάντα το σταματούσα μόνη μου αλλά στην τελευταία εγκυμοσύνη έφτανα τους 270 και δεν σταματαγε πάρα μόνο με αδενοσινη στο νοσοκομείο. Έκανα την κατάλυση πριν 2 χρονια. Ότι θες εδώ είμαι. Μαμά με 3 παιδάκια. Μην φοβάσαι!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Agapi38 View Post
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Είμαι 38 κι εγώ μαμα δύο κοριτσιων. Διαγνωστικά με υπερκοιλιακη ταχυκαρδία τον Φεβρουάριο του 2020 μετά από πολλά χρόνια που με έπιαναν κρίσεις όμως κανένας καρδιολόγος δεν μου το έβρισκε στις εξετάσεις..Στο τελευταίο όμως επεισόδιο χρειάστηκε να πάω στο νοσοκομείο για να μου κάνουν αναταξη με αδενοσυνη καθώς οι παλμοί μου έφτασαν 230 και δε συνερχομουν όπως συνήθως. Έκανα ablation τον Μάρτιο όπου όλα πήγαν καλά αν και ήταν σε δύσκολο σημείο το δεματιο που έπρεπε να καυστηριαστει. Απο τότε δεν έχω ξανά πάθει κρίση αλλά επειδή είμαι πολύ αγχωδης έχω πολλές έκτακτες συστολες..
    Το ίδιο και εγώ!!!! Έχω κάνει κατάλυση αλλά οι αρρυθμίες με τρελαίνουν!!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ταχυκαρδία με το που ξυπνάω!
    By ΖΜΕ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 15-02-2020, 09:09
  2. Έκτακτες-Ταχυκαρδία
    By Stef15 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-11-2019, 09:29
  3. Αυπνία και ταχυκαρδία
    By neos1925 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 10-04-2019, 23:35
  4. Ταχυκαρδία
    By Krisi in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 02-11-2018, 11:14
  5. ταχυκαρδια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2009, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •