Αεροπλανο ..τι προτεινετε ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194

    Αεροπλανο ..τι προτεινετε ?

    Εφθασε η ωρα που πρεπει να καω ενα ταξιδι με αεροπλανο σε ενα ελληνικο νησι .
    Διαρκεια ταξιδιου 45 λεπτα.
    Εχω να μπω σε αεροπλανο πολυυυυυ πριν την εναρξη της αγχωδους διαταραχης ..


    Τωρα που το σκεφτομαι δεν αγχωνομαι κ ειναι ολα καλα , αλλα φοβαμαι οτι οταν θα φθασω στο αεροδρομιο κ ειδικα την ωρα της απογειωσης , θα αρχισουν τα πονακια , τα σφιξιματα , ζαλαδες ,πιεση στο κεφαλι κ.λ.π

    Τι μου προτεινετε να κανω για να τα αποφυγω ολα αυτα ?Υπαρχει τροπος ?
    Το xanax θα ειναι αρκετο ?

    Η μηπως να παω με το καραβι σε καμπινα , διαρκεια ταξιδιου 12 ωρες....


  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    9
    το ιδιο προβλημα ειχα κ εγς με το καραβι.να παρεισ ενα βιβλιο ασχετο με αγχοσ κ.α για να σε απασχολ κατα την διαρκεια του ταξιδιου.ασε τα ζαναχ δεν κανουν τιποτα ολα στο κεφαλι ειναι.το δυσκολο για εμενα ειναι η απογειωση μετα απλα σκεψου οτι εισαι καπου που νοιωθεισ ανετα!!!!!!καλη επιτυχια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Σκεψου τις φορες που εχεις ταξιδεψει με αεροπλανο.Ολα καλα δεν πηγαν?
    Ε, το ιδιο θα γινει και τωρα!! Ολα καλα θα πανε!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    εγω προτεινω να mh σκεφτεις τιποτα και να το απολαυσεις γτ ειναι απιστευτη εμπειρια.κολλα το κεφαλι σου στο τζαμακι και κοιτα απο ψηλα πως ειναι να πετας!...μακαρι να ανεβαινα καθε μερα σε αεροπλανο

  5. #5
    Originally posted by nopanic
    Εφθασε η ωρα που πρεπει να καω ενα ταξιδι με αεροπλανο σε ενα ελληνικο νησι .
    Διαρκεια ταξιδιου 45 λεπτα.
    Εχω να μπω σε αεροπλανο πολυυυυυ πριν την εναρξη της αγχωδους διαταραχης ..


    Τωρα που το σκεφτομαι δεν αγχωνομαι κ ειναι ολα καλα , αλλα φοβαμαι οτι οταν θα φθασω στο αεροδρομιο κ ειδικα την ωρα της απογειωσης , θα αρχισουν τα πονακια , τα σφιξιματα , ζαλαδες ,πιεση στο κεφαλι κ.λ.π

    Τι μου προτεινετε να κανω για να τα αποφυγω ολα αυτα ?Υπαρχει τροπος ?
    Το xanax θα ειναι αρκετο ?

    Η μηπως να παω με το καραβι σε καμπινα , διαρκεια ταξιδιου 12 ωρες....

    θα σε συμβουλευα να πας με το καραβι....παρε και μια καμπινα
    να κοιμηθεις .....
    το αεροπλανο ειναι μεν ο πιο ασφαλης τροπος ταξειδιου , αλλα δεν ειναι χωρος για πειραματισμους , γιατι υπαρχουν και αλλοι επιβατες και ο πανικος μεταδιδεται....
    Συχνα υπαρχουν κενα αερος , δινοντας την αισθηση οτι χορευεις στα συνεφα....
    Να πας με το αεροπλανο μον αν μπορεις εστω και νοερα να πεισης τον εαυτο σου οτι εχεις διαθεση να το απολαυσεις και να χαλαρωσης...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Έχοντας εργαστεί σαν αεροσυνοδός σου προτείνω να μιλήσεις στο πλήρωμα το οποίο αντιμετωπίζει καθημερινά τέτοια περιστατικά και θα σε ηρεμήσει σίγουρα. Είναι λογικό να φοβάσαι κάτι το οποίο δεν μπορείς να ελέγξεις(πίστεψέ με, πολύς κόσμος έχει αυτή τη φοβία απλά δεν το παραδέχεται) αλλά αν αναλογιστείς πόσες χιλιάδες πτήσεις γίνονται καθημερινά χωρίς να παρουσιαστεί κανένα απολύτως πρόβλημα αυτό σημαίνει ότι το επίπεδο ασφαλείας είναι πάρα πολύ μεγάλο. Σκέψου ότι πετάς καλοκαίρι, με άψογο καιρό και ότι ο πιλότος είναι ήρεμος και σίγουρος γι\'αυτό που κάνει και που έχει κάνει αμέτρητες φορές πριν από αυτή την πτήση. Χαλάρωσε και κοίτα έξω, είναι υπέροχο να βλέπεις τον κόσμο από ψηλά! Καλές διακοπές και είμαι σίγουρη ότι θα τις ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο όταν σε 45 λεπτά θα είσαι στον προορισμό σου και δε θα έχεις φάει την 12ωρη ταλαιπωρία του πλοίου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Με το αεροπλάνο να πάς.Μόνο έτσι θα αντιμετωπίσεις τον φόβο σου.Πάρε και λίγο ζαναξ και μην σκέφτεσαι τίποτε.Και εγώ το φοβάμαι αλλά εαν χρειαστεί μπαίνω.Αν και έχω κάνει πολύωρα ταξίδια 17 στον αέρα εξακολουθώ να το φοβάμαι.Μακάρι να μην ήταν τόσο ακριβά τα εισητήρια και θα έβλεπες αν θα ξαναπήγαινα οδικώς.Η κόρη μου μπήκε σε αεροπλάνο πριν 4 χρόνια πηγαιναμε στο Ντουμπάί φοβόταν πολύ,και εγώ γελούσα για να της δείξω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχεί.Στην επιστροφή για Ελλάδα πέσαμε σε κενά την ώρα του φαγητού.Την έπιασε ενας πανικός κατέβασε το παράθυρο και περίμενε ότι εως εδώ ήταν.Εγώ συνέχιζα να τρώω έκανα πως δεν φοβόμουν άσχετα αν είχα ταχυπαλμία.Σε ένα μήνα θα φύγει για Αγγλία και αποφάσισε να πάει μόνη της να πέσει στα βαθιά όπως μου ειπε.Μεχρι να φτάσει εγώ θα έχω τρελλαθεί απο ανησυχία αλλά είναι για το καλό της.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by nopanic
    Εφθασε η ωρα που πρεπει να καω ενα ταξιδι με αεροπλανο σε ενα ελληνικο νησι .
    Διαρκεια ταξιδιου 45 λεπτα.
    Εχω να μπω σε αεροπλανο πολυυυυυ πριν την εναρξη της αγχωδους διαταραχης ..


    Τωρα που το σκεφτομαι δεν αγχωνομαι κ ειναι ολα καλα ,

    Αυτό ειναι ΠΟΛΥ σημαντικό nopanic. Αφού δεν αγχώνεσαι τώρα, στη σκέψη αυτού του ταξιδιού, σημαίνει ότι είσαι αρκετά προετοιμασμένος για αυτό. Κράτα το αυτό.


    αλλα φοβαμαι οτι οταν θα φθασω στο αεροδρομιο κ ειδικα την ωρα της απογειωσης , θα αρχισουν τα πονακια , τα σφιξιματα , ζαλαδες ,πιεση στο κεφαλι κ.λ.π


    Ίσως συμβεί αυτό, ίσως και όχι. Μερικές φορές είναι πιθανό το γεγονός να σε πιάσουν τα γνωστά. Αν σε πιάσουν, δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να το αντέξεις. Ο πανικός είναι μια αερόβια άσκηση, όπως στο γυμναστήριο! Όσο και να πιάσει, αν σε πιάσει, δε θα πάθεις απολύτως τίποτα! Και συμφωνώ με τα παιδιά που σου είπαν ότι το πλήρωμα είναι εξειδικευμένο να σε χαλαρώσει. Και ευτυχώς το ταξίδι είναι μικρό, οπότε είναι ένα καλό πρώτο βήμα στο να εκτεθείς στο φόβο nopanic.

    Τι μου προτεινετε να κανω για να τα αποφυγω ολα αυτα ?Υπαρχει τροπος ?
    Το xanax θα ειναι αρκετο ?


    Έχεις ξαναπάρει; Αν το έχεις ξαναπάρει, ξέρεις πως λειτουργεί. Οπότε μπορείς αν νιώθεις περισσότερη ασφάλεια να το έχεις κοντά σου και να πεις ότι αν το χρειαστείς, θα το πάρεις. Το αν είναι αρκετό πιστεύω πως σίγουρα είναι, όσα άτομα έχω διαβάσει εδώ λένε ότι είναι πολύ αποτελεσματικό.

    Αν δεν έχεις ξαναπάρει, δοκίμασε 3 χαπάκια βαλεριάνας, φυτικό ηρεμιστικό, που κάνουν πραγματικά πολύ καλή δουλειά.

    Η μηπως να παω με το καραβι σε καμπινα , διαρκεια ταξιδιου 12 ωρες....

    nopanic, εσύ ξέρεις αν είσαι πιο έτοιμος για αυτό το ταξίδι περισσότερο από ότι στο παρελθόν. Εγώ τουλάχιστον έτσι σε ακούω και πολύ πιθανόν να μη χρειαστεί και τίποτα από ολα αυτά να μην πάρεις. Είναι μικρό το ταξίδι και είμαι σίγουρη ότι μέχρι να απογειωθείς, θα προσγειωθείς και θα νιώθεις ακόμα πιο χαρούμενος/η για αυτή σου την προσπάθεια
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  9. #9
    Originally posted by melissa
    Έχοντας εργαστεί σαν αεροσυνοδός σου προτείνω να μιλήσεις στο πλήρωμα το οποίο αντιμετωπίζει καθημερινά τέτοια περιστατικά και θα σε ηρεμήσει σίγουρα. Είναι λογικό να φοβάσαι κάτι το οποίο δεν μπορείς να ελέγξεις(πίστεψέ με, πολύς κόσμος έχει αυτή τη φοβία απλά δεν το παραδέχεται) αλλά αν αναλογιστείς πόσες χιλιάδες πτήσεις γίνονται καθημερινά χωρίς να παρουσιαστεί κανένα απολύτως πρόβλημα αυτό σημαίνει ότι το επίπεδο ασφαλείας είναι πάρα πολύ μεγάλο. Σκέψου ότι πετάς καλοκαίρι, με άψογο καιρό και ότι ο πιλότος είναι ήρεμος και σίγουρος γι\'αυτό που κάνει και που έχει κάνει αμέτρητες φορές πριν από αυτή την πτήση. Χαλάρωσε και κοίτα έξω, είναι υπέροχο να βλέπεις τον κόσμο από ψηλά! Καλές διακοπές και είμαι σίγουρη ότι θα τις ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο όταν σε 45 λεπτά θα είσαι στον προορισμό σου και δε θα έχεις φάει την 12ωρη ταλαιπωρία του πλοίου!
    μια που λες ότι ήσουν αεροσυνοδός , θα με ενδιέφερε να μάθω τι προβλέπει η εκπαιδευση σας σε περιπτωση που ενας επιβατης βγαζει κριση πανικου εν πτησει...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Ειλικρινα σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ κ ΟΛΕΣ για την συμπαρασταση

    Τελικα θα ταξιδεψω με αεροπλανο για 4 λογους :

    1) Γιατι δεν βρισκω καμπινα στο καραβι για την επιστροφη

    2) πρεπει να το πολεμησω και αυτο ,διαφορετικα θα αισθανομαι ηττημενος (δεν φοβαμαι το αεροπλανο , τον πανικο φοβαμαι που φυτρωνει εκει που δεν τον σπερνουν)

    3) οπως ειπατε ηδη ειναι μικρη η διαρκεια της πτησης , οποτε οτι και να γινει θα τελειωσει γρηγορα

    4) Τον ιδιο φοβο ειχα πριν απο ενα μηνα πως θα ταξιδεψω με το τραινο και τελικα μια χαρα πηγα και γυρισα αυθυμερον στη Λαρισα .

    Γενικα τωρα τελευταια με εχει πιασει πολυ πεισμα και κανω πραγματα που δεν τα εκανα πριν ...
    Π.Χ πλεον καθε σαβαττο παω με τη συζυγο σε ενα ταβερνακι , ανεξαρτητα απο το πως αισθανομαι ή θα αισθανθω εκει ..
    Χθες πηγαμε και ενω την ωρα που πηγαιναμε και οδηγουσα με επιασε λιγο η πιεση και η ζαλαδα , δεν το εβαλα κατω εφθασα στον προορισμο μου και αγνοωντας τις διαφορες ενοχλησεις καταφερα να νικησω εγω και να μην κανω το χατηρι στο αγχος να με γυρισει στο σπιτι.
    Επισης πηγαινω και με το αυτοκινητο βολτες στην εθνικη για να μου περασουν και τα συμπτωματα που με πιανουν οταν βρισκομαι στην Εθνικη, ενω οταν κινουμαι σε επαρχιακο δρομο δεν με πιανουν!!!!!!!!!!! (τι αλλο \"κουφο\" θα μου συμβει ρε γαμωτο )

    Με λιγα λογια προσπαθω να ΑΓΝΟΩ τα συμπτωματα ..
    Με πιανει δεν με πιανει ζαλαδα π.χ στο super market , εγω θα συνεχισω να ψωνιζω και ας πεσω κατω (δεν εχει γινει ποτε αυτο) .
    Το ιδιο και οταν με πιανουν αυτοι οι \"νευροπονοι\" στο κατω μερος του θωρακα , συνεχιζω να κανω αυτο που εχω αποφασισει να κανω .
    Τα ιδια εκανα και με τον ηλεκτρικο διαδρομο που πηρα και ενω στην αρχη ειχα ενοχλησεις και εντονες ζαλαδες με το που πλησιαζα στο τελος της ασκησης, δεν το εβαλα κατω και πλεον γυμναζομαι κανονικα καθημερινα.


    Δεν ξερω αν θα το νικησω στο τελος , αλλα τουλαχιστον δεν θα εχω πεσει αμαχητι

    ΜΟΛΛΩΝ ΛΑΒΕ

  11. #11
    Originally posted by nopanic
    Ειλικρινα σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ κ ΟΛΕΣ για την συμπαρασταση

    Τελικα θα ταξιδεψω με αεροπλανο για 4 λογους :

    1) Γιατι δεν βρισκω καμπινα στο καραβι για την επιστροφη

    2) πρεπει να το πολεμησω και αυτο ,διαφορετικα θα αισθανομαι ηττημενος (δεν φοβαμαι το αεροπλανο , τον πανικο φοβαμαι που φυτρωνει εκει που δεν τον σπερνουν)

    3) οπως ειπατε ηδη ειναι μικρη η διαρκεια της πτησης , οποτε οτι και να γινει θα τελειωσει γρηγορα

    4) Τον ιδιο φοβο ειχα πριν απο ενα μηνα πως θα ταξιδεψω με το τραινο και τελικα μια χαρα πηγα και γυρισα αυθυμερον στη Λαρισα .

    Γενικα τωρα τελευταια με εχει πιασει πολυ πεισμα και κανω πραγματα που δεν τα εκανα πριν ...
    Π.Χ πλεον καθε σαβαττο παω με τη συζυγο σε ενα ταβερνακι , ανεξαρτητα απο το πως αισθανομαι ή θα αισθανθω εκει ..
    Χθες πηγαμε και ενω την ωρα που πηγαιναμε και οδηγουσα με επιασε λιγο η πιεση και η ζαλαδα , δεν το εβαλα κατω εφθασα στον προορισμο μου και αγνοωντας τις διαφορες ενοχλησεις καταφερα να νικησω εγω και να μην κανω το χατηρι στο αγχος να με γυρισει στο σπιτι.
    Επισης πηγαινω και με το αυτοκινητο βολτες στην εθνικη για να μου περασουν και τα συμπτωματα που με πιανουν οταν βρισκομαι στην Εθνικη, ενω οταν κινουμαι σε επαρχιακο δρομο δεν με πιανουν!!!!!!!!!!! (τι αλλο \"κουφο\" θα μου συμβει ρε γαμωτο )

    Με λιγα λογια προσπαθω να ΑΓΝΟΩ τα συμπτωματα ..
    Με πιανει δεν με πιανει ζαλαδα π.χ στο super market , εγω θα συνεχισω να ψωνιζω και ας πεσω κατω (δεν εχει γινει ποτε αυτο) .
    Το ιδιο και οταν με πιανουν αυτοι οι \"νευροπονοι\" στο κατω μερος του θωρακα , συνεχιζω να κανω αυτο που εχω αποφασισει να κανω .
    Τα ιδια εκανα και με τον ηλεκτρικο διαδρομο που πηρα και ενω στην αρχη ειχα ενοχλησεις και εντονες ζαλαδες με το που πλησιαζα στο τελος της ασκησης, δεν το εβαλα κατω και πλεον γυμναζομαι κανονικα καθημερινα.


    Δεν ξερω αν θα το νικησω στο τελος , αλλα τουλαχιστον δεν θα εχω πεσει αμαχητι

    ΜΟΛΛΩΝ ΛΑΒΕ
    εισαι στο σωστο δρομο σιγουρα
    μια μικρη παρενθεση για την εθνικη...
    αυτο που προκαλει αγχος στην εθνικη ειναι οτι βλεπεις συνεχεια το ιδιο τοπιο και ασυνειδητα τρεχεις πολυ για να φτασεις πιο γρηγορα στον προορισμο σου....
    στον επαρχιακο δρομο , συναντας κηπους , ζωα , αγροτες κλπ
    συναισθητα νοιωθεις ομορφα γιατι δεν βιαζεσαι για τιποτα...
    προσπαθησε οταν μπεις στο αεροπλανο να παρεις μια θεση κοντα στο παραθυρο και να πεις στον εαυτο σου οτι θες να τραβηξεις καποια πλανα απο ψηλα για το προσωπικο σου αλμπουμ φωτογραφιων απο τις διακοπες σου...παρε και μια φωτογραφικη μηχανη και ξεκινα την ωρα της απογειωσης να τραβας πλανα απο το αερδορομιο και την θεα απο ψηλα
    αυτο θα τραβήξει την προσοχη σου προς τα έξω και δεν θα σε αφήσει να σκέπτεσαι τίποτα... Θα δεις οτι στην επιστροφη θα παρακαλας να ξανανεβεις ψηλα για να δεις τον κοσμο σε μικρογραφια

  12. #12
    και μια μικρη παρενθεση....
    αν εχεις πιεση οντως πηγαινε σ ενα γιατρο να σου δωσει φαρμακα μεχρι να την ξαναφερεις σε φυσιολογικα πλαισια....η αρτηριακη πιεση δημιουργει αγχος λογω της ποσοτητας του αιματος που κυκλοφορει στα αγγεια σου και αναγκαζει συχνα την καρδια να δουλευει γρηγοροτερα...συνηθως πιστευουμε το αντιθετο , αλλα αυτο που εχει σημασια ειναι οτι υπαρχει αλληλοεξαρτηση ....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by πανος12345
    και μια μικρη παρενθεση....
    αν εχεις πιεση οντως πηγαινε σ ενα γιατρο να σου δωσει φαρμακα μεχρι να την ξαναφερεις σε φυσιολογικα πλαισια....η αρτηριακη πιεση δημιουργει αγχος λογω της ποσοτητας του αιματος που κυκλοφορει στα αγγεια σου και αναγκαζει συχνα την καρδια να δουλευει γρηγοροτερα...συνηθως πιστευουμε το αντιθετο , αλλα αυτο που εχει σημασια ειναι οτι υπαρχει αλληλοεξαρτηση ....

    Σε ευχαριστω για την υποστηριξη

    Οταν ανεφερα την πιεση , εννοουσα το αισθημα εσωτερικης πιεσης που νοιωθω την ωρα που ξεκιναει το εντονο αγχος..
    Πιστευω οτι τετοιου ειδους πιεση θα νοιωθουν και αλλοι φιλοι στο φορουμ.
    Αλλη πιεση δεν εχω , τουλαχιστον οσες φορες εχω μετρηθει ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    45 λεπτά...οκ...εγώ δηλαδή που θα πετάω 19 ώρες πρέπει να κάνω ολική νάρκωση!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by Dimitris1979
    45 λεπτά...οκ...εγώ δηλαδή που θα πετάω 19 ώρες πρέπει να κάνω ολική νάρκωση!!!


    LOL!!

    Εισαι ο ηρωας μου ,για αυτη την περιοδο !!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •