OCD μόλις διαγνωστικά - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Data View Post
    Να σ πω την αλήθεια είχα την εντύπωση ότι τα αντικαταθληπτικα σου προκαλούν πιο ένταση στην αρχή μέχρι να σε πιάσουν καλά, και δύο μαζί δεν ξέρω δεν είναι πιο έντονο το φαινόμενο? Εν τω μεταξύ αυτό υο να σε πιάσει το φάρμακο δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι σημαίνει. Δηλ. Ξαφνικά θα είμαι κανονικός άνθρωπος χωρίς αρνητικές σκέψεις? Εσύ τις είχες ολη μερα τις ocd σκέψεις σου?
    Ψυχοθεραπεία πόσο καιρό έκανες και τι ακριβώς? Εγώ είμαι μπερδεμένη σ αυτό το κομμάτι γιατί έχω βρει έναν γιατρό ο οποίος είναι και ψυχοθεραπευτης και εντάξει τα χρήματα δεν βοηθάνε. Δεν μπορώ να διαθέσω πολλά άραγε αν πήγαινα στο ιατρό 2 φορές το μήνα θα βοηθούσε?

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ναι, μπορείς να πάρεις και δύο μαζί, το cipralex ο γιατρός μου θέλει να το πάρω για τις σκέψεις αν και το ρεμερον, ανάλογα με τη δόση, βοηθάει κι αυτό. Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι δεν θα σταματήσουν ποτέ εντελώς απλά το ζητούμενο είναι να είναι σε ένα ανεκτό επίπεδο ώστε να μην μας δημιουργούν πρόβλημα στη ζωή μας. Η ψυχοθεραπεία με βοήθησε πολύ όπως και η αγωγή. Επίσης βοηθάνε τα ενδιαφέροντα, το διάβασμα, τέχνες π.χ. εκμάθηση μουσικού οργάνου, ξένη γλώσσα, γενικά το άνοιγμα, όχι το κλείσιμο στον εαυτό. Έχω απομονωθεί όμως, δεν έχω προσωπική ζωή, ελάχιστους φίλους που τους βλέπω σπάνια και ερωτική ζωή μηδέν. Για το θάνατο που λες, διακοπές πάω και αν μπω σε λεωφορείο σε κακό δρόμο (απ'τη μια μεριά γκρεμός) σκέφτομαι ότι θα φουνταρουμε. Επίσης δυσκολεύομαι να βγω έξω το βράδυ μόνος μου. Οι έντονες όμως σκέψεις για συγκεκριμένο θέμα ή πρόσωπο που να με οδηγούν σε ξέσπασμα έχουν σταματήσει με την αγωγή και την ψυχοθεραπεία. Επίσης το άγχος μου δημιουργεί ευερέθιστο έντερο με ο,τι αυτό συνεπάγεται.
    Δηλ το ρεμερον σε τι βοηθάει ακιρβως?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Για αϋπνία, κατάθλιψη, άγχος και από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω ότι σταματά και τα σενάρια, την υπερπαραγωγή σκέψεων.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Να σε πιάσει το φάρμακο σημαίνει ότι χρειάζεται χρόνο να δουλέψει, δεν είναι άμεσης δράσης ουσία, και αν σου ταιριάξει κιόλας στην περίπτωση σου ή στον οργανισμό σου. Ναι, μειώνονται πολύ οι σκέψεις (οι αρνητικές, τα σενάρια, η υπερβολική παραγωγή) με κάποια συγκεκριμένα φάρμακα. Για την ένταση δεν είμαι σίγουρος τι να σου πω. Μεμονωμένα το ρεμερον και το cipralex δεν μου προκάλεσαν ποτέ ένταση, νομίζω το αντίθετο. Μαζί δεν ξέρω.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Από άσχημες σκέψεις άλλο τίποτα, χάλια διάθεση μελαγχολία στο φουλ, αλλά υπάρχουν και μέρες που μειώνονται όλα αυτά, απλά δεν νομίζω ότι με βοηθάνε πλέον τα φάρμακα που παίρνω εδώ και 4 χρόνια και όταν απευθύνομαι σε κάποιον ψυχίατρο μου λέει ότι καλύτερα να πας σε δημόσιο ψυχίατρο για να σου συνταγογραφήσει φάρμακα, αλίμονο σε εμάς τους ανασφαλιστους

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Για αϋπνία, κατάθλιψη, άγχος και από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω ότι σταματά και τα σενάρια, την υπερπαραγωγή σκέψεων.
    Απλώς αυτό το να βρεις το φάρμακο που σου ταιριάζει πολύ κουραστικό ακούγεται, γιατι θες κάτι και τέλος αλλα δυστυχώς με τα ψυχολογικά δεν γίνεται αυτό, νομίζω μερικές φορές οι σωματικές ασθένειες αν έχεις δυνατή ψυχολογία τις αντιμετωπίζεις πιο εύκολα

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Από άσχημες σκέψεις άλλο τίποτα, χάλια διάθεση μελαγχολία στο φουλ, αλλά υπάρχουν και μέρες που μειώνονται όλα αυτά, απλά δεν νομίζω ότι με βοηθάνε πλέον τα φάρμακα που παίρνω εδώ και 4 χρόνια και όταν απευθύνομαι σε κάποιον ψυχίατρο μου λέει ότι καλύτερα να πας σε δημόσιο ψυχίατρο για να σου συνταγογραφήσει φάρμακα, αλίμονο σε εμάς τους ανασφαλιστους
    Δηλ παίρνεις 4 χρόνια αντικαταθληπτικα και δεν βλέπεις διαφορά?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Data View Post
    Δηλ παίρνεις 4 χρόνια αντικαταθληπτικα και δεν βλέπεις διαφορά?
    Παίρνω συγκεκριμένα τα ίδια δηλαδή αντικαταθλιπτικά εδώ και 4 χρόνια. Είδα αλλαγή σίγουρα αλλά μετά από τόσα χρόνια αισθάνομαι ότι αυτά έπαψαν πια να λειτουργούν στο οργανισμό μου.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Παίρνω συγκεκριμένα τα ίδια δηλαδή αντικαταθλιπτικά εδώ και 4 χρόνια. Είδα αλλαγή σίγουρα αλλά μετά από τόσα χρόνια αισθάνομαι ότι αυτά έπαψαν πια να λειτουργούν στο οργανισμό μου.
    Γι αυτό ίσως επιμένουν οι γιατροί ότι θέλει και ψυχοθεραπεία αλλά τόσο ακριβά που είναι αυτά που να κάνεις.

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Παίρνω συγκεκριμένα τα ίδια δηλαδή αντικαταθλιπτικά εδώ και 4 χρόνια. Είδα αλλαγή σίγουρα αλλά μετά από τόσα χρόνια αισθάνομαι ότι αυτά έπαψαν πια να λειτουργούν στο οργανισμό μου.
    Γιατί δεν στα αλλάζουν? Πως το εξηγούν οι γιατροί αυτό

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Data View Post
    Απλώς αυτό το να βρεις το φάρμακο που σου ταιριάζει πολύ κουραστικό ακούγεται, γιατι θες κάτι και τέλος αλλα δυστυχώς με τα ψυχολογικά δεν γίνεται αυτό, νομίζω μερικές φορές οι σωματικές ασθένειες αν έχεις δυνατή ψυχολογία τις αντιμετωπίζεις πιο εύκολα
    Η ψυχολογία και το στρες παίζουν ρόλο στην εμφάνιση ασθενειών αλλά και στην αντιμετώπιση τους. Το φαινόμενο πλασιμπο το αποδεικνύει αυτό.

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Η ψυχολογία και το στρες παίζουν ρόλο στην εμφάνιση ασθενειών αλλά και στην αντιμετώπιση τους. Το φαινόμενο πλασιμπο το αποδεικνύει αυτό.
    Δηλ σου δίνει ο γιατρός πλασιμπο και εσυ γίνεσαι καλά?? Δεν το είχα ακούσει αυτό. Αλλά εσύ δεν θα ξέρεις ότι είναι πλασιμπο. Ποιος δεν μπαίνει πλέον στο ίντερνετ να ψάξει τι στο καλό του έγραψε ο. Γιατρός.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Είναι ο τρόπος κυκλοφορίας κάθε φαρμάκου. Μια ομάδα παίρνει την ουσία που είναι να κυκλοφορήσει και μια άλλη ζαχαριτσα, αλλά και οι δύο ομάδες νομίζουν ότι παίρνουν την ουσία. Και οι δύο ομάδες καλυτερεύουν. Αν το ποσοστό της καλυτέρευσης στην ομάδα που παίρνει την πραγματική ουσία δεν είναι υψηλότερο από αυτό της ζάχαρης, το φάρμακο δεν κυκλοφορεί.

  14. #29
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Είναι ο τρόπος κυκλοφορίας κάθε φαρμάκου. Μια ομάδα παίρνει την ουσία που είναι να κυκλοφορήσει και μια άλλη ζαχαριτσα, αλλά και οι δύο ομάδες νομίζουν ότι παίρνουν την ουσία. Και οι δύο ομάδες καλυτερεύουν. Αν το ποσοστό της καλυτέρευσης στην ομάδα που παίρνει την πραγματική ουσία δεν είναι υψηλότερο από αυτό της ζάχαρης, το φάρμακο δεν κυκλοφορεί.
    Κατάλαβα, δεν ξέρω εσύ λόγο των σκέψεων έχεις μήπως κ κρίσεις πανικού? Εκεί που νιώθω ότι είμαι καλά ξαφνικά μπαίνει μια σκέψη και μεγαλώνει και είμαι έτοιμη να προκληθεί μια νέα κρίση πανικού πολύ κουραστικό.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μόλις μετακόμισα
    By Dimita_27 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 27-10-2021, 21:03
  2. Διαγνωστικα τεστ
    By Nefeli28 in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 0
    Last Post: 14-02-2017, 22:49
  3. διαγνωστικά
    By stavroula19 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 15-06-2015, 03:01
  4. Μόλις χώρισα.
    By mparmpouni in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 50
    Last Post: 13-09-2014, 05:58
  5. Μόλις χώρισα...
    By GM9 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 03-12-2009, 10:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •