Λήψη Zyprexa
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    2

    Λήψη Zyprexa

    Καλησπέρα σας,

    Περάσαμε ενα δύσκολο 2ήμερο με τον αγαπημενο μου πατριό καθώς εδώ και μέρες φαίνεται να είσαι ψυχωτικό επεισόδιο.

    Έχει βγάλει όλες τις πρίζες του σπιτιού, νομίζει οτι τον παρακολουθούν, έχει να κοιμηθεί μερες και παρα πολλά αλλά... Να δει γιατρός ουτε κατα διάνοια καθώς όταν το αναφέρουμε γίνεται πιο επιθετικός καθώς και απειλεί οτι θα κανει κακό σε οποίον γιατρό έρθει.

    Πήγαμε στην αστυνομία για εισαγγελική αλλά οι γονεις του δεν θελανε να καταλάβουν οτι δεν είναι καλά και οτι με 2 ντεπον (Ναι με 2 ντεπον) θα γίνει καλά και σταματησαμε την διαδικασία.

    Με λιγα λογια η μαμά του πέρασε το βραδυ στο σπίτι και κατάλαβε οτι πράγματι δεν είναι καλά.

    Πήγε η μαμά μου σε ψυχίατρο και του δειξανε βίντεο, τον ενημερωσανε τι κανει, έδειξαν κάτι χαρτιά που γράφει ασυναρτησίες και μας είπε οτι είναι σε ψυχωτικό επεισοδιο και σοβαρο.

    Μας έδωσε zyprexa 20mg το οποίο το βαλαμε στο τσάι του και πράγματι κοιμήθηκε επιτέλους.

    Το ερώτημα μου ειναι, καθώς το κανουμε χωρίς να το ξέρει, το φαρμακο πράγματι απο μονο του θα κανει κάτι ώστε να καταλάβει οτι όλα αυτά είναι στο μυαλό του?

    Είπε ο ψυχίατρος οτι σε 3 μέρες θα είναι ήδη καλυτερα, αλλά δεν εχω καταλάβει τι θα ξέρει τι θα γίνει με όλη αυτή την εβδομαδα που νόμιζε όλα αυτά εφόσον δεν γνωρίζει οτι παιρνει φαρμακο


    Είναι ένας υπέροχος άνθρωπος και με πονάει να έχει φτασει σε αυτό το σημείο.
    Θέλω να κανω και να κάνουμε οτι είναι καλυτερο για αυτον.

    Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγαλο κειμενο.

    Να εχετε καλες γιορτές εύχομαι με υγεια.

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Αφού συνέλθει πιστεύω θα μπορεί να συζητήσει τι του συνέβει, και να σας πει πως νιώθει. Τότε θα μπορέσετε να τον πάτε σε γιατρό. Πείτε του οτι πάτε σε Νευρολόγο-Ψυχίατρο να δεί τα νεύρα του

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Χωρίς να θελω να σε στεναχωρήσω αλλά αυτοι οι άνθρωποι δεν συνέρχονται πλήρως ώστε μετά από δύο μέρες να του πεις ότι ξέρεις κάτι; έβαλα μέσα στο τσάι σου για το καλό σου ένα φάρμακο επειδή δεν ήσουν καλά... Ενδεχομένως, να χρειαστεί να συνεχίσεις αυτό το πράγμα, να βάζεις κρυφά μέσα στο φαγητό του και το φαρμακο..

    Είναι η φύση της ασθένειας, που ο ασθενής δεν αναγνωρίζει το λάθος του, έχει μια διαστρεβλημενη αντίληψη των πραγμάτων και φυσικά όταν είναι σε παραλήρημα, δεν μπορείς να τονίσω προσφέρεις βοήθεια, γιατί μπορεί να γίνει επικυνδινος και για τον εαυτό του... Όχι πάντα!

    Αυτοί οι άνθρωποι δεν εμφανίζουν ψύχωση μέσα σε μια μέρα, είναι χτισμένη κατά την διάρκεια ετών, και φαίνεται πως κάτι διαφορετικό έχουν..


    Εγώ στην δική μας περίπτωση έπρεπε να συνεχίσουμε να χορηγουμε κρυφά την αγωγή, γιατί ο ασθενής ήταν σε άρνηση να λάβει οτιδήποτε οικοιοθελως

  4. #4
    davidh
    Guest
    Ηλικια; αν επιτρεπετε;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    2
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Είναι 49 χρονων.


    Η αλήθεια είναι οτι το είχε ξαναπαθει πριν 18 χρόνια και είχε τις ίδιες εμμονές οτι τον παρακολουθούν του έχει κανει η κολλητή της Μάμας μου μαγεία κτλ.

    Το συζητούσε μετα, γελώντας οτι ναι, είναι "τρελός με χαρτί" τοτε παλι του έβαζε κρυφά χάπι η μαμά μου και πράγματι έγινε καλύτερα.


    Τώρα λογου μεγάλου στρες επανηλθε.

    Το καταλαβαίνω οτι δεν πρόκειται να γίνει καλά σε 2 μέρες καθώς είπε οτι θα χρειαστεί να το παιρνει μηνες το φαρμακο αλλά θα καλυτερέψει κάπως όσο περνάνε οι μέρες
    ?

    Εχει πάρει τη μηχανή του και την έχει κρύψει και δεν μας λέει που είναι. Μάλωσε μς τους γείτονες σήμερα για τις κεραίες τους να τις κατεβάσουν αλλιως θα παει αυτός. Κοιταει με τα κυάλια το βουνό και λέει "περιμένω το σήμα".

    Δεν ξέρω τι μπορεί να δημιουργηθει στο μυαλό του βλεποντας οτι κοιμάται πια τόσο πολύ ή οτι ίσως είναι λίγο πιο ζαβλακωμενος... Θα το καταλάβει και θα γυρίσει εναντιον της μητερας μου?

    Είναι οι δυο μόνοι τους.

    Εγώ δεν μπορω να πάω καθώς έχω νεογέννητο σπίτι.

    Δεν ξέρω πως μπορω να βοηθήσω και τι θα νιώθει τις επόμενες μέρες.

  6. #6
    Λυπάμαι πολύ για όλο αυτό που πέρασες.Πως είναι η κατάσταση τώρα;Αν θέλεις φυσικά να το μοιραστείς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το zyprexa ειναι απο τα πιο ισχυρα αντιψυχωσικα , το λεω εκ πειρας .......παλιοφαρμακο ειναι εκτος αν ειχεις ψυχωση .......που δεν εχω , και δεν ξερω τι γινεται ........

  8. #8
    Elenia781
    Guest
    αμα δεν ξερεις πως το χαρακτηρίζεις? εκ πειρας αλλα δεν το εχεις πάρει, δηλαδή?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ναι , ................................... ? λεω ' εκ πειρας ' .....

Similar Threads

  1. Ληψη εσιταλοπραμης
    By IoannisSM in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 27-03-2020, 18:07
  2. Ιδεοψυχαναγκασμός και λήψη αποφάσεων
    By mariela in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-07-2019, 13:24
  3. Υποτροπή με λήψη φαρμακων
    By girl1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-08-2018, 05:32
  4. Κυκλική λήψη υδατανθράκων
    By Danai20 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 890
    Last Post: 11-06-2016, 13:12
  5. 'ΦΥΤΟ' ΑΠΟ ΛΗΨΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΩΝ
    By donovanbeili in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-02-2011, 01:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •