ΕΙΜΑΙ 17 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49

    ΕΙΜΑΙ 17 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ

    Καλησπερα σε ολους. Καταρχας να πω οτι ειμαι 17.5 χρόνων και αυτη την χρονια δίνω πανελληνιες. Πριν 3 μήνες είχα ενα δυσαρεστο γεγονός...η μητέρα μου μπηκε στο νοσοκομείο και ηταν ενα βήμα πριν την εντατική (επαθε ριξη εντέρου) και παραλιγο να εχανε την ζωη της αλλα ευτυχώς εκανε χειρουργείο (τώρα εχει ενα σακουλακι για ειδικό σκοπο δεν θα ηθελα να ανεφερθω σε τι, στην κοιλιά, και θα πρεπει να ξανακάνει τον Ιανουαριο για να το βγάλει και αυτο) . Καταλαβαινετε οτι περασα πολυ δύσκολα και περναω ακομα με αυτη τη κατάσταση. Γενικά και το παρελθον τα τελευταία 5 χρονια ηταν τα χειρότερα μου (Χώρισαν οι γονείς μου, εκανα χειρουργείο, αποκολλησε η κνημη μου και ημουν 3 μηνες με γύψο και νάρθηκα την χρονια που εδινα lower, η γιαγιά μου βρέθηκε οτι εχει για δεύτερη φορα καρκίνο και πολλα αλλα). Παρολα αυτα δε το εβαλα ποτε κατω. Δυστυχως ομως αυτη τη φορα υπεκυψα. Οταν εγινε αυτο το συμβάν με την μητέρα μου περα οτι αναγκαστηκα να μείνω για μεγαλο διάστημα μόνος στο σπιτι με επισκεψεις συγγενων για να με φροντίζουν μου συμβαίνει το εξής. Μια μέρα στο σχολειο ημουν πολυ χαλια με αυτο το γεγονός. Ξαφνικά μου λέει η καθηγήτρια μου να διαβασω ενα Κείμενο. Αρχιζω και διαβάζω, διαβάζω , διαβάζω και ξαφνικά προς το τελος με πιανει ενα τεράστιο αγχος. Χωρίς λόγο. Οταν με ρωτουσε μετα κατι ερωτήσεις ετρεμα. Ελεγα απο μέσα μου δεν θέλω να ξαναδιαβασω ποτε (τραύμα). Μετα απο λιγες μερες στα αγγλικά του σχολείου σε καποια φάση μου ερχόταν η σειρα μου να διαβασω ενα κείμενό. Εκει επαθα την πρωτη μου κρίση πανικού. Δεν ηξερα τι μου συμβαίνει ηθελα να βγω εξω. Ευτυχώς δεν διαβασα, χτυπησε το κουδουνι. Λέω εντάξει απλα εχω ενα χαζο τραύμα. Τελικα δεν ηταν μονο αυτο. Μια μέρα στο φροντιστηριο στα μαθηματικά ερχόταν η σειρα μου να βοηθήσω τον καθηγητή μου να λυσει μια ασκηση. Ξαναεπαθα κρίση πανικού. Λέω ωπα. Παθαινω και με αλλα πραγματα κρίσεις πανικού; Ετρεμα ολόκληρος με τον εαυτό μου, νόμιζα οτι είχα τρελαθει. Αναγκαστηκα και μιλησα με τους καθηγητές μου σε σχολείο και φροντιστηριο να τους ενημερωσω την κατάσταση μου (ειπα να μην με ρωτανε και να μην διαβάζω κειμενα στην τάξη). Αγχωνομουν καθε μέρα και φοβομουν για τα παντα. Εκλεισα σε καποια φάση και ραντεβού με ψυχολόγο , αλλα μετα απο λιγες μερες την ακυρωσα , διότι αρχησαν να μου βγαίνουν μελλοντικά αγχη τυπου πως θα βρω δουλειά, πως θα οδηγησω, πως θα παντρευτω μπροστα σε τοσο κοσμο κλπ κλπ και ντρεπομουν να της τα πω ολα αυτα είχα τρελαθει (εκτός απο αυτο φοβομουν οτι θα παθαινα κρίση πανικού οταν θα πηγαινα να της μιλήσω, και οτι θα ηταν ανουσιο να πηγαινα διότι χρειαζομουν κατι ουσιαστικό και αμεσο λόγω των πανελληνιων). Πηρα την αποφαση να θεραπευτω μόνος μου καπου στα μέσα Νοεμβρη μεσω ψυχοθεραπευτικων βιβλίων και φαρμάκων. (Ολο το συμβάν ειχε ξεκινήσει τον Σεπτεμβρη). Αγορασα ενα βιβλιο για τις κρίσεις πανικού και ενα ειδικό σπρει στη γλωσσα για αυτη την περιπτωση. Το σπρει για ενα μήνα βοήθησε αρκετά και το βιβλίο σε καποια πραγματα. Εκανα ομως το εξής λάθος. Το βιβλίο ανέφερε καποιες φοβιες τυπου αγοραφοβια, κοινωνική φοβία και αλλα πολλα τα οποια εγώ σκεφτομουν απο μεσα μου οτι Ισως και εγώ τα εχω , ενω ηξερα οτι δεν τα εχω. Ειχα τρελαθει δεν μπορουσα να σταματησω τον εγκέφαλο μου να σκέφτεται. Εψαχνα και εγώ διαφορα στο ιντερνετ και χειροτερευα. Μια μέρα στο φροντιστηριο πριν παω τα σκέφτηκα ολα αυτα υπερβολικα πολυ. Πηγα στο φροντιστηριο είχα με τον μαθηματικό και αρχισα να τρεμω ελεγα απο μέσα μου τι κάνω εδω. Με επιασε κρίση πανικού (είχα ψεκασει το σπρει και παραπανω φορες πριν παω) και αρχισα να εχω ναυτία. Ζητησα να παω τουλετα, ξαναψεκασα το σπρει αλλα εβλεπα οτι δεν μπορουσα και εφυγα ειπα στην γραμματεία οτι ζαλιζομουν. Ενιωθα απαισια , σκεφτομουν να παρατησω το φροντιστηριο. Μίλησα με τους γονείς μου για ωρα εκείνο τ βράδυ και αναγκάστηκαν να μου δώσουν μισό λοξετανιλ για να ηρεμησω. (Εννοείται οτι παντα τους μιλουσα για αυτα που βιωνα). Να πω οτι ειμαστε στο μήνα δεκεμβριο τώρα λίγο πριν τα χριστουγεννα. Αναγκαστηκα να αλλάξω φάρμακο και πηρα φυτικά αντικαταθληπτικα χαπια που βοηθουσαν σε ολα αυτα (λέγεται Charak Sumenta). Το πηρα ενα σαββατο πρωι λίγο πριν φύγω για μάθημα και ενιωθα αλλος ανθρωπος σαν ναρκωτικό ηταν χαχα. Πηγα την ιδια μέρα σινεμά το βράδυ με φίλους. Αρχισα να ονειρευομαι την ζωή μου θετικά. Τις επομενες μερες καταλαβαινα οτι χανοταν η επιδραση του και επρεπε να το επαιρνα παραπανω απο μια φορα την ημέρα (μεχρι 3 επιτρεπεται) και αρχισα να εχω τις αμφιβολίες μου. Την παραμονη των Χριστουγέννων εκανα το εξής. Δεν είχα μάθημα και αποφασισα να μην παρω τα χαπια να δοκιμασω τον εαυτό μου. Εκανα τεράστιο λάθος. Αρχισα να εχω εμμονες ιδέες και παραλογους φόβους τους οποιους αφομιωνα χωρίς λόγο (δεν μπορειτε να φανταστείτε) Ξυπνησα την επομενη μέρα και λίγο πριν παρω το χαπι αρχισα να εχω παραλογες ιδέες ξανά μεχρι που σκέφτηκα να αγχωνομαι με την μητέρα μου!! Την μητέρα την υπεραγαπω δεν μπορουσα να το ανεκτω αυτο και ανήμερα Χριστουγέννων να μου συμβαίνει αυτο. Με αλλα λόγια οταν δεν επαιρνα το χαπι οτι σκεφτομουν το μετετρεπα σε φόβο. Στην αρχή νόμιζα οτι εχω κοινωνικό αγχος αλλα λόγω καποιων παραλογων ιδεών κατεληξα οτι ΜΑΛΛΟΝ εχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή. Οταν βγαινω εξω λόγω των σκέψεων που κάνω αρχιζω να ζαλιζομαι καμία φορα. Εχουν συμβεί και κατι λίγα ακομα αλλα αμα με ρωτησετε θα τα πω και αυτα. Παρακαλαω καθε μέρα τον Χριστό , την παναγια και τους αγίους να γίνω καλά. Μια μέρα μάλιστα εχασα την πιστη μου οταν σκέφτηκα απο μέσα μου να αγχωνομαι να βρεθω με φίλους μου μηπως παθω κρίση πανικού και δεν ξερω τι να τους πω. Δυστυχως βγηκα εκτός ελεγχου και αρχισα να βριζω Χριστό, παναγιες τα πάντα πεταγα τους σταυρούς κλπ Κλπ. Την ιδία μέρα οταν εγινε αυτο εμφανίστηκε και η παναγια στο αγιο ορός αμα εχετε δει ενα βίντεο που εχει γινει βαιραλ. Γενικά ειμαι πολυ πιστό και ταπεινο παιδι (θα σας προκαλουσα να ρωτησετε ολους τους φίλους μου και την οικογενεια μου για να το επιβεβαιωσετε χαχαχα) Εννοείται καταλαβα το λάθος μου , τα ακουσα και απο τους γονείς μου επείδη τους το ειπα και αρχισα να ξανάπροσευχομαι ολη την ωρα. Ακομα εχω εμμονες ιδέες και εξαπλωνεται σαν ιός. Φοβαμαι μην καταληξω τρελός αλήθεια. Δυσκολευομαι να δω τους συγγενείς μου πλεον... ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΩ; Ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι ειναι αυτα; ποιος δινει λεξοτανιλ και αντικαταθλιπτικα σε ανηλικο;
    σε ψυχιατρο, εχεις παει;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    9
    αυτό που χρειάζεσαι επειγόντως είναι έναν ψυχολόγο για να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία και όχι χάπια χωρίς να σου τα συστήσει κάποιος ειδικός. Μα λεξοτανιλ σε μικρό παιδί; πρώτα στον ειδικό και αυτός θα σε καθοδηγήσει, μην παίρνεις μόνος σου πράγματα. Η λύση είναι η ψυχοθεραπεία

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    122
    Δεν χρειάζεται να τον αγχωνουμε κι άλλο...περνάς μια πολύ δύσκολη φάση με πολλές αρνητικές σκέψεις καθώς έχεις τόσο άγχος και καλό είναι να είσαι επιεικής με τον εαυτό σου.να τον αγαπάς και στις δύσκολες στιγμές του. Πάντως σίγουρα το πρώτο που καλό θα ήταν να κάνεις είναι να ρωτήσουν κ οι δικοί σου για κάποιον καλό ψυχολόγο ή ψυχίατρο να απευθυνθείς.σε τέτοιες στιγμές όταν περνάμε κρίση χρειάζεται η βοήθεια και η καθοδήγηση κάποιου ειδικού. Είναι πιστεύω η αρχή της λύσης...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Το λεξοτανιλ το πηρα γιατι ημουν σε τραγική κατάσταση ετρεμα ολοκληρος και δεν μπορουσα να ηρεμησω με τιποτα. Μισό λεξοτανιλ του 1.5 mg πηρα. Εννοείται οτι μου απαγορευουν να ξαναπαρω και ουτε προκειται απλα την συγκεκριμένη μέρα επείδη είχα κανει υπερδοσολογια με το σπρει δεν είχα καποιο αλλο φάρμακο για να ηρεμησω. Σε ψυχιατρο οχι δεν εχω παει το ανεφερα και εξάλλου, διάβασε αν μπορεις τον λόγο που δεν πηγα να μην τα γράφω δυο φορες. Τα αντικαταθληπτικα που παιρνω ειναι ΦΥΤΙΚΑ και με εχουν βοηθήσει παρα πολυ δεν ειναι βλαβερά για την ηλικία μου. Βοηθανε στην διάθεσή και κυριως τις κρίσεις πανικού που χρειαζομαι κυριως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Πολύ καλά κάνεις και πήρες φυτικά, όλοι πριν πέσουμε στην χημεία, και στα χημικά αντικαταθλιπτικα, θα έπρεπε να δοκιμάζουμε σπαθοχορτο και άλλα παρεμφερεί... Η φύση είχε πάντα τα δικά της γιατρικα σε δύσκολες περιόδους μας..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Πιστευετε οτι με ειδικά βιβλια αυτοβελτιωσης (γνωσιακης συμπεριφορικης θεραπειας) και με φυτικά φάρμακα μπορω να θεραπευτω με την παροδο του χρόνου; Εχω ρωτήσει και δυο φάρμακοποιους της γειτονιάς μου οι οποιες αυτές μου συνεστησαν τα φάρμακα τις ξερω χρονια. Εχω ακουσει και μια προταση με ενα αλλού είδους ψυχοθεραπειας, λέγεται υπνοθεραπεια. Δεν ξερω αν ειναι αποτελεσματικη. Εχω βρει διάφορα βιντεακια στο γιουτιουμπ τα οποια βοηθανε αλλα για προσωρινο χρονικό διάστημα. Ισως να χρειάζεται συστηματικά και τακτικά. Διαλογισμος ειναι μια λύση επισης. Ψυχολόγο δεν προκειται να παω εχω ακούσει και απο φίλους μου που εχουν παει και δεν τους εχουν βοηθήσει σχεδον καθόλου. Ειναι κατι το οποιο να χρειαστεί και χρονια για να δω αποτελεσματα. Εγώ θέλω κατι αμεσα. Με τα βιβλία πιστευω με αναγνωση καθε μερα και με επαναληψεις φυσικά θα δω πιο γρήγορα αποτελεσματα. Πειτε μου και εσείς την γνώμη σας και αν εχετε καταλαβει περιπου τι εχω και πως μπορω να το αντιμετωπισω εκτός των συνεδρίων του ψυχολόγου.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Να πω επισης οτι η νονά μου ειναι ψυχιατρος και μια μέρα αποφασισα να της μιλήσω και της τα εξηγησα ολα. Μιλαγαμε για καμία ωρα. Μου εδωσε δυο τρεις συμβουλές αλλα μετα μου ειπε να παω να δω αλλον ειδικό (απο μεσα μου ελεγα "ΟΡΙΣΤΕ;" χαχα με κουφανε) λογικά επείδη με ηξερε προσωπικα το ειπε, η ψυχοθεραπεια αν δεν κάνω λάθος πρεπει να απευθυνεσαι σε καποιον που δεν ξέρεις.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Πολύ καλά κάνεις και πήρες φυτικά, όλοι πριν πέσουμε στην χημεία, και στα χημικά αντικαταθλιπτικα, θα έπρεπε να δοκιμάζουμε σπαθοχορτο και άλλα παρεμφερεί... Η φύση είχε πάντα τα δικά της γιατρικα σε δύσκολες περιόδους μας..
    Ευχαριστω, ελπιζω και θα προσπαθησω με τον εαυτό μου να μην πεσω και εγώ στον κοσμο των χημικών μελλοντικά. Προσπαθω να αποφυγω και οσο μπορω το τσιγάρο που μου λένε ολοι οτι τους βοηθάει να ξεσπανε σε αυτο, τους ηρεμει κλπ κλπ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Velissarios View Post
    Ευχαριστω, ελπιζω και θα προσπαθησω με τον εαυτό μου να μην πεσω και εγώ στον κοσμο των χημικών μελλοντικά. Προσπαθω να αποφυγω και οσο μπορω το τσιγάρο που μου λένε ολοι οτι τους βοηθάει να ξεσπανε σε αυτο, τους ηρεμει κλπ κλπ
    Καλησπέρα και από εμένα. Δεν είμαι ψυχίατρος, είμαι χερουργός. Για το χειριουργείοι της μάνας σου καταλαβαίνω τον πόνο σου και υποπτεύομαι την κατάσταση. Για την κατάσταση σου θα σε συμβούλευα να δεις άμεσα παιδοψυχίατρο/ψυχίαιτρο και όχι ψυχολόγο. Για το τσιγάρο προφανώς ξέρεις ότι θα σου πω πως πρέπει να το κόψεις. Η φάση της τρίτης λυκείου είναι πολύ σκληρή, το ξέρω καλά. Φάρμακα θα πάρεις αν και μόνο στο πει ο ψυχίατιρος, όχι ψυχολόγος, όχι φαρμακοποιός, όχιι η γειτόνισα. Το οτι κάτι είναι φυσικιό δεν το κάνει καθόλου μα καθόλου μα καθόλου ελαφρύ ή αθώο.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Πολύ καλά κάνεις και πήρες φυτικά, όλοι πριν πέσουμε στην χημεία, και στα χημικά αντικαταθλιπτικα, θα έπρεπε να δοκιμάζουμε σπαθοχορτο και άλλα παρεμφερεί... Η φύση είχε πάντα τα δικά της γιατρικα σε δύσκολες περιόδους μας..

    Κάνεις ένα λάθος που κάνουν πολλοί. Το ότι κάτι είναι φυσικό δε λέει τίποτα. Και η κοκαΐνη από παπαρούνα προέρχεται, το κώνειο είναι φυτικό, τα πιο ισχυρά δηλητήρια είιναιι των φιδιών καιι είναι 100% φυσικά. Ειδικά γιαι ψυχοτρόπος ουσίες (βαλεριάνα κτλ) το ότιι είναι φυτιικά δε λέει τίποτα. Ούτε μόνοι μας πρέπει να τα παίρνουν. Καιι ακόμα χειριότερα αλληλεπιδιρούν με φάρμακα και άλλες ουσίεις. Μην πέφτεις στην παγίδα ότι επειδή είναι φυσικά είναιι ασφαλή. Ο ειδικός για τα ψυχοτρόπα φάρμακα είναι ο ψυχίαιτρος, δεν υπάρχει λόγος για πειράματα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Velissarios View Post
    ΕΙΜΑΙ 17 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ
    ΕΙΜΑΙ 36 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΧΕΙΣ...Αυτό που έχω και εγώ...Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και κρίσεις πανικού...εμένα μου το γύρισε και σε κατάθλιψη μετά τα 22 γιατί ο χαζός την άφησα να θεριέψει.
    Κοίταξε,υπάρχει προδιάθεση γι'αυτήν την αρρώστια,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να την διαχειριστείς ή ακόμα και να θεραπευθείς.
    Θα πρέπει να απασχολείς το σώμα και το μυαλό με πράξεις και δραστηριότητες που θα σε κάνουν να ξεχνιέσαι...Η απραξία και η αδράνεια είναι το καύσιμο αυτης της αρρώστιας...Επίσης μια ομαλή σεξουαλική και κοινωνική ζωή βοηθάει σημαντικά.
    Μείνε όσο μπορείς μακρυά απ'τα φάρμακα...Εγώ μεχρι τα 29 δεν είχα πάρει ούτε ζάναξ,την παλευα...τα τελευταία 7 χρόνια ξεκινάω και σταματάω αγωγές χωρίς να καταφέρνω κάτι ουσιαστικό.
    Λέγοντάς τα αυτά σε σένα είναι σαν να γράφω γράμμα στον 17χρονο εαυτό μου με τιπς και συμβουλες για το μέλλον,εν τω μεταξύ.
    Αυτά...Βγες έξω και ζήσε την ζωή σου!...Πιάσ'την απ'τα μαλλιά!...Μην αφήσεις την αρρώστια να σου την στερήσει.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    παλι ο νοκτις ειναι. αναθεμα αν ειναι 17,5 η 29.5 η 39.5...
    πηγαινε σε εναν ψυχοθεραπευτη ανθρωπε μου κι ασε τις σολωμονικες...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Μαλλον δε το ανεφερα σωστά. Τσιγάρο δεν κάνω και ουτε κανει καποιος απο την οικογένεια μου. Ειπα οτι ειναι μια ψεύτικη λύση που σε κανει υποτιθεται να χαλαρωνεις. Για τα φάρμακα να πω επισης οτι πηρα τηλέφωνο και την παιδιατρο μου και μου συστηκε καποια (φυτικά και αυτά) τα οποια δεν εχω προμηθευτει ακομα γιατι χρησιμοποιω αλλά και ειπε οτι μπορω να παιρνω τέτοιου είδους φάρμακα (Τον Μαρτιο κλεινω τα 18)

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    49
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές, να στε καλά!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 17 χρόνων με τεράστια άρρωστοφοβια
    By Hsaku in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 13-01-2021, 16:16
  2. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 13:17
  3. Δεν ξέρω απο τη πάσχω2!! Είμαι 18 Χρονών
    By Petrac in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 17-12-2017, 14:43
  4. ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ...
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 28-11-2012, 22:35
  5. Ειμαι 18 χρονών και ζυγίζω 120 κιλά
    By bob120 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2007, 20:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •