Αλλαγή τροπου ζωης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185

    Αλλαγή τροπου ζωης

    Καλημέρα παιδιά. Η γυμναστική κ η διατροφή βοήθησαν κανέναν στο άγχος και την κατάθλιψη???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Καλημέρα παιδιά. Η γυμναστική κ η διατροφή βοήθησαν κανέναν στο άγχος και την κατάθλιψη???
    Εγώ που έχω διαγνωστεί με διπολική κάνω διατροφή και ζίου ζίτσου και έκοψα τα φάρμακα. Την άφησα πίσω μου. Η πρώην μου που έχει διαγνωστεί με διπολική κάνει διατροφή και ζίου ζίτσου μαζί με muay thai και έκοψε τα φάρμακα και εκείνη. Αφήσαμε και οι δύο τη πάθηση μας πίσω. Και διατροφή να μην έκανα πάλι πιστεύω το ίδιο θα ήταν. Απλώς το ζίου ζίτσου με το τρόπο του σε βάζει να κάνεις υγιεινή διατροφή γιατί βλέπεις τους αλλους πόσο καλό σώμα έχουν και πόσο ευελίκτοι ειναι και θες να τους μοιασεις και εσύ και σιγά σιγά κάνεις βηματάκια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Μπορείς όμως να κάνεις κάτι άλλο να σου πω ένα ψυχίατρο που είναι στη Γλυφάδα κάπου και έχει μαύρη ζώνη στο Βραζιλιάνικο ζίου ζίτσου και να ρωτήσεις τον ίδιο και βρες τα με αυτόν. Πρόσεξε δεν τον ξέρω προσωπικά, δεν ξέρω αν είναι καλός ή κακός ψυχίατρος, ξέρω πως είναι ψυχίατρος και πως έχει μαύρη ζώνη και καλώς ή κακώς τον θεωρώ καταλληλότερο αυτόν να σου δώσει την απάντηση που ψάχνεις. Αν τυχόν του μιλήσεις πες του ο Saulo όταν λέει πως το ζίου ζίτσου ξηλώνει από μέσα μας το άγχος τις ανασφάλειες, τις στεναχώριες, τους φόβους λέει αλήθεια ή είναι ψέματα; Εσύ πες του σαν κάτοχος μαύρης ζώνης πες του θεωρείς πως θα βρώ λύση στο πρόβλημα μου αν ασχοληθώ με αυτό, αν δεν ασχοληθώ καθόλου με αυτό ή αν κάνω χρήση και των δύο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Μόνο καλό μπορεί να κάνει η γυμναστική και η διατροφή, χωρίς υπερβολές ή να σου γίνει εμμονή. Ειδικά αν η γυμναστική είναι ομαδική και σε διάρκεια, δηλαδή το κάνεις τρόπο ζωής χωρίς να ψάχνεις αντάλλαγμα. Πολλές φορές όσοι και όσες ταλαιπωρουμαστε από άγχος και κατάθλιψη ξεκινάμε πράγματα για να μας βοηθήσουν σε κάτι ενώ η σωστή αντιμετώπιση είναι να κάνουμε πράγματα επειδή τα αισθανόμαστε έτσι κι αλλιώς, χωρίς κάποιον απώτερο σκοπό. Κι αν δεν είναι το ζιου ζιτσου μπορεί να είναι κάτι άλλο, δεν είναι ένας ο δρόμος. Είχα διαβάσει στο βιβλίο anticancer ότι πολλούς καρκινοπαθείς τους είχε βοηθήσει το καράτε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Εγώ που έχω διαγνωστεί με διπολική κάνω διατροφή και ζίου ζίτσου και έκοψα τα φάρμακα. Την άφησα πίσω μου. Η πρώην μου που έχει διαγνωστεί με διπολική κάνει διατροφή και ζίου ζίτσου μαζί με muay thai και έκοψε τα φάρμακα και εκείνη. Αφήσαμε και οι δύο τη πάθηση μας πίσω. Και διατροφή να μην έκανα πάλι πιστεύω το ίδιο θα ήταν. Απλώς το ζίου ζίτσου με το τρόπο του σε βάζει να κάνεις υγιεινή διατροφή γιατί βλέπεις τους αλλους πόσο καλό σώμα έχουν και πόσο ευελίκτοι ειναι και θες να τους μοιασεις και εσύ και σιγά σιγά κάνεις βηματάκια.
    Έχω διαγνωστεί με οριακή διαταραχή παρόμοιο με διπολική και είμαι σε αγωγή και δεν μπορώ να τα κόψω με τίποτα τα χάπια
    Μου φαίνεται ενδιαφέρον αυτό με το ζιου ζιτσου
    Δεν τα έχεις ανάγκη δηλαδή; Είσαι καλά ψυχικά; Δεν παθαίνεις κρίσεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Έχω διαγνωστεί με οριακή διαταραχή παρόμοιο με διπολική και είμαι σε αγωγή και δεν μπορώ να τα κόψω με τίποτα τα χάπια
    Μου φαίνεται ενδιαφέρον αυτό με το ζιου ζιτσου
    Δεν τα έχεις ανάγκη δηλαδή; Είσαι καλά ψυχικά; Δεν παθαίνεις κρίσεις;
    Ακου τα ερωτήματα που κάνεις δεν έχουν σημασία. Θα σου πω αυτά που πρέπει και θα βγάλεις εσύ το συμπέρασμα. Το θέμα με το BJJ δεν είναι η τέχνη σαν τέχνη, δεν είναι το θέμα να μάθεις κάποιον να τον υποτάσεις ή να τον ακινητοποιείς, περισσότερη δουλειά κάνει μέσα σου στον ψυχικο σου κόσμο παρά στο φαινεσθαι του σώματος. Και θα ξεκινήσω τώρα να σου εξηγώ χαρακτηριστικά ανθρώπων και εσύ θα βγάλεις ένα συμπέρασμα.

    Εγωισμός: Ο εγωισμός είναι κακό χαρακτηριστικό, το οποίο φέρνει τον άνθρωπο πίσω ψυχολογικά στην προσωπική του ζωή. Δυστυχώς δεν πηγαίνουμε στις σχολές χωρις χαρακτηριστικά προσωπικότητας, πηγαίνουμε με τα καλά μας και τα κακά μας. Να δούμε λίγο τι είναι ο εγωισμός και αν μας οφελεί την ζωή μας μέσω του BJJ. Ας υποθέσουμε πως είμαι ένα πολύ εγωιστικό άτομο το οποίο μπαίνει σε μία σχολή και τον βάζουν μετά από λίγο καιρό καμια 10ρια μαθήματα να παλέψει με κάποια που είναι 1,60 και 50 κιλά και έχει μωβ ζώνη. Ας δούμε τι θα πάθω σαν εγωιστής. Μπαίνω στο τατάμι και την υποτιμάω λόγω διάπλασης, λόγω φύλου και δεν σέβομαι ούτε στο ελάχιστο τα χρόνια προπόνησης που έχει θυσιάσει για να φτάσει εκεί που είναι. Εγώ άπειρος με την τέχνη στηρίζομαι στην δύναμη μου, εκείνη στηριζόμενη στη τέχνη, χωρίς να βάλει καθόλου δύναμη με πετάει κάτω, σε χρόνο απειροελάχιστο μου έχει καβαλησει το στέρνο, βάζω όλη μου την δύναμη σαν ένα πολύ εγωιστικό άτομο που είμαι να την πετάξω από πάνω μου αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα συνεχίζει με εντελώς χαλαρό τρόπο να είναι από πάνω μου, όσο εγώ προσπαθώ να την πετάξω από πάνω μου. Φυσικά και δεν είναι ηλίθια και γνωρίζει από την αντίδραση μου πως ο εγωισμός μου με έχει κυριεύσει, εκείνη αμύνεται με πολύ χαλαρό τρόπο ξεκούραστα, εγώ τα δίνω όλα και κάποια στιγμή όταν ξεμένω από δυνάμεις γίνομαι πλέον αυτό που λέμε dummy δηλαδή κούκλα της όπου μπορεί να χρησιμοποιήσει όποια τεχνική θέλει για να μου δείξει πως έχασα και όσο εγώ δεν θα παραδέχομαι την ήττα μου, τόσο αυτή θα αυξάνει την τεχνική της μέχρι επιτέλους να πω οκ πονάω κέρδισες άσε με. Και το ερώτημα είναι αν το πάθω αυτό, τι θα συμβεί από τα δύο θα αλλάξω χαρακτήρα; θα αφήσω τον εγωισμό μου έξω από την σχολή ή ο εγωισμός μου θα διαλυθεί και από ντροπή δεν θα πατήσω ξανά γιατί έχω κάλο στον εγκέφαλο;

    Τίποτα από όλα αυτά δεν θα συνέβαινε, αν είχα την καλή διάθεση να πω αυτή η γυναίκα προπονείται 3 ή 5 φορές την εβδομάδα σε κάτι και κάποιος δάσκαλος που δεν χαρίζει ζώνες, γιατί στο bjj δεν χαρίζουν ζώνες, για να της έχει δώσει την μωβ κάποιο λόγο θα έχει. Είναι καλύτερη παράδεξου το πριν βρεθείς στο τατάμι μαζί της, προσπάθησε να στηριχθείς στην τεχνική σου για να το δει και να σε βοηθήσει η ίδια με το καιρό να γίνεις καλύτερος. Και η ίδια θέλει να γίνεις καλύτερος και θα σε βοηθήσει, αλλά αν έχεις εγωισμό, δεν θα σου κάνει αυτή τη χάρη, θα σε βάζει κάτω και θα σε κοροιδεύει αν συνεχίσεις να πηγαίνεις στη σχολή. Το θέμα είναι πληρώνεις που πληρώνεις, αφιερώνεις όσο χρόνο αφιερώνεις, άσε τον εγωισμό σου έξω από την σχολή μπες ταπεινά μέσα και κάτσε να μάθεις. Δηλαδή δεν είναι ηλίθιο να μπεις στο τατάμι με εγωισμό, να σου τον διαλύσει (οκ δεν είναι κακό αν το πάθεις μια φορά, πολλοι το παθαίνουν αυτό την πρώτη φορά που θα βρεθούν με γυναίκα) και καθε φορά που θα βρίσκεσαι μαζί της να σε κατατροπώνει γιατί ο εγωισμός σου δεν σε αφήνει να πας μπροστά;

    Αρά λοιπόν με το ζίου ζίτσου είτε θα αποβάλλεις τον εγωισμό σου που δεν τον χρειάζεσαι ούτε στην ζωή σου (θα καταλάβεις παρακάτω το γιατί) είτε θα σου τον διαλύει κάθε φορά που θα έρχεσαι αντιμέτωπος μαζί της και είναι θέμα χρόνου να μην ξαναπατήσεις από την ντροπή. Κοίτα τι άσχημη αλυσίδα δημιουργείται εγωισμός-ντροπή και κοίτα τι όμορφη μπορεί να δημιουργηθεί ταπεινότητα-σεβασμός-διασκέδαση! Πρόσεξε λοιπόν κάτι χωρίς καν να έχει ιδέα κάποιος από ζίου ζίτσου μόλις έκανε το πρώτο βήμα βελτίωσης του εσωτερικού του εαυτού, το οποίο θα παγιωθεί μέσα του.

    Αυτό είναι εκπαίδευση στον εγκέφαλο γιατί κάθε φορά που θα πηγαίνει κάποιος εκεί θα μπαίνει αφήνοντας τον εγωισμό του έξω από την πόρτα και οσο περισσότερο πηγαίνει, τόσο περισσότερο θα συμβαίνει και σιγά-σιγά αυτό θα μεταφέρεται και στην ζωή του εκτός σχολής. Θα του γίνει καθημερινότητα είναι θέμα χρόνου να συμβεί αυτό, γιατί θα πηγαίνει σε κάποιο χώρο χαρούμενος γιατί πάει να μάθει αυτό που θέλει να μάθει και ο εγκέφαλος θα την κρατήσει αυτή την χαρά, αυτό το συναίσθημα. Πρόσεξε λοιπόν είμαστε στο σημείο που πάμε σε κάποιο χώρο που αυτό που θα κάνουμε δεν το θεωρούμε αγγαρεία και πηγαίνουμε γιατί μας αρέσει δεν πηγαίνουμε ούτε για να λέμε στο κόσμο πάω εκεί ούτε για να πλακωνόμαστε με το κόσμο έξω. Πάμε γιατί κάτι μας τράβηξε, ή γιατί είδαμε κάποια πράγματα σε κάποιον ή κάποια που το κάνει, τα θαυμάσαμε και θέλουμε να τα πάρουμε και εμείς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Το ζίου ζίτσου είναι μία πολεμική τέχνη αυξομειώμενης έντασης. Τι σημαίνει αυτό; Θυμάσαι την κοπέλα που υποθετικά ο εγωισμός μου δεν με άφηνε να την σεβαστώ καθόλου νομίζοντας πως την έχω; Όταν θα αποφασίσει να εφαρμόσει κάποια τεχνική που θα με κάνει να της πω οκ παραδίνομαι, εκείνη αυτή την τεχνική θα την εφαρμόσει με αυξανόμενη ένταση. Τι σημαίνει αυτό; Πως όσο εγώ αντιστέκομαι με την δύναμη μου τόσο εκείνη θα αυξάνει την ένταση μέχρι να με κάνει να πω πονάω και όταν θα πω πονάω, θα το εννοώ κυριολεκτικά και εκείνη θα το ξέρει. Εκείνη την στιγμή που θα της πω πονάω, θα με αφήσει την ίδια στιγμή, γιατί θα έχει πάρει εκείνο που θέλει. Υπάρχουν όμως τεχνικές που δεν μπορείς να πεις πάντα πονάω και εκεί, κάνεις μια χαρακτηριστική κίνηση της χτυπας με την παλαμη σου φιλικά σε κάποιο σημείο του σώματος της και εκείνη θα σταματήσει την ίδια στιγμή. Όταν για παράδειγμα σε μία τεχνική σε πνίγει γιατί έχει πολλές τεχνικές που μπορεί κάποιος να πνίξει κάποιον, τότε έχουμε να επιβιώσουμε, πρέπει να επιβιώσουμε και όχι η δύναμη πάλι δεν μπορεί να μας βοηθήσει, έχει πιάσει με τέτοιο τρόπο το σώμα, που είναι θέμα χρόνου να χάσει κάποιος τις αισθήσεις του. Ας δούμε την ψυχολογική πλευρά, που επιφέρει ο πνιγμός.

    Ας πάρουμε τρια συναίσθηματα, τον φόβο, την ανασφάλεια, το άγχος. Αυτά τα τρία συναισθήματα είναι τα συναισθήματα τα οποία ενεργοποιούν το συμπαθητικό νευρικό σύστημα. Κατά κάποιο τρόπο το συμπαθητικό νευρικό σύστημα είναι εκείνο το σύστημα που μας ενεργοποιεί και μας θέτει σε κατάσταση μάχης. Σκέψου πως είναι νύχτα και ακούς ένα θόρυβο μέσα στο σπίτι που ζεις χωρις κάποιο άλλο άτομο μέσα. Αυτομάτως αυτά τα τρία συναισθήματα θα βγούνε στην επιφάνεια και στη συνέχεια ο οργανισμός θα αρχίσει να ανεβάζει παλμούς, να διαστείλει τις κορες να μας θέσει σε μία κατάσταση τρόμου και μάχης έτσι δεν είναι; Κάπως έτσι δεν θα λειτουργήσει ο μέσος άνθρωπος; Ας πάρουμε την μητέρα μου για παράδειγμα. Δεν θα τρομάξει κατευθείαν αν ακούσει στον ύπνο της κάποιον θόρυβο που δεν μπορεί να εξηγηθεί φοβούμενη για παράδειγμα πως μπήκαν κλέφτη; Αυτό με απλά Ελληνικά λέγεται πανικός!!!

    Ξέρεις ένα μυστικό υπάρχουν άνθρωποι που τους προκύπτουν τα τρία παραπάνω χαρακτηριστικά σε κάποια κατάσταση όπως στο παράδειγμα για την μάνα μου, τα οποία θα ενεργοποιήσουν το συμπαθητικό νευρικό σύστημα και υπάρχουν άνθρωποι που θα διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και θα κοιτάξουν να βρούνε την καλύτερη εφική δυνατή λύση. Στο παράδειγμα της κοπέλας με τον πνιγμό θα προσπαθήσει κάποιος να βρει την καλύτερη δυνατή λύση. Αν δεν καταφέρει να την βρεί τότε θα επέλθει μία αντίδραση φυγής ή πολέμου. Δηλαδή θα προσπαθήσει κάποιος να αμυνθεί όπως μπορεί και όταν ο οργανισμός αντιληφθεί πως δεν μπορεί άλλο τότε θα λιποθυμήσει. To θέμα είναι πως θα το δεχθεί; Θα το δεχθεί σαν κάτι φυσιολογικό ή σαν κάτι παράλογο; Μήπως ενεργοποιηθεί κάποιος φόβος αξεπέραστος ο οποίος προϋπήρχε και τον κάνει να μην εμφανιστεί ξανά;

    Να πάρουμε για παράδειγμα την κλειστοφοβία; Η κλειστοφοβία είναι μία φοβία που επιφέρει πανικό όταν κάποιος μπαίνει σε κλειστούς χώρους. Και το μόνο που μπορεί από την καθημερινότητα να κάνει ή είναι εκπαιδευμένος να κάνει είναι να τους αποφύγει για να μην έχει πανικό. Στο ζιου ζίτσου υπάρχουν θέσεις που κάποιος που είναι κλειστοφοβικός θα νιώσει τον ίδιο πανικό. Εχει δύο επιλογές είτε να το αποκαλύψει, ξέρετε κάτι παιδιά σε αυτή τη θέση νιώθω κλειστοφοβικά και επειδή έχω αυτό το φόβο θέλω να τα παρατήσω. Υπάρχει και η άλλη λύση να πει ότι το γόνατο του δεν τον αφήνει να συνεχίσει και να τα παρατήσει. Πρόσεξε τώρα να δεις τι γίνεται. Αν πει κάποιος πως είναι κλειστοφοβικός στον δάσκαλο για παράδειγμα τότε θα πρέπει ο δάσκαλος να τον βοηθήσει να ξεπεράσει αυτό τον φόβο του ή ακόμα και ένας φίλος από την σχολή. Πως θα μπορούσε; Θα μπορούσαν να κάνανε προπονησούλες και να ανακαλύψουν τις θέσεις εκείνες που νιώθει δυσφορία, θυμάσαι που έγραψα παραπάνω για την αυξομειώμενη ένταση που έχει το ζίου ζίτσου στην τεχνική έτσι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Θα μπορούσε λοιπόν ο άλλος να τον έχει σε μία θέση με μία ένταση που δεν θα του φέρει τόσο πολύ δυσφορία και ο κλειστοφοβικός να μάθει να αναπνέει και να χαλαρώνει το σώμα του σε αυτή τη θέση. Και με το καιρό αυτή η ένταση να ανεβαίνει. Ετσι λοιπόν ο κλειστοφοβικός θα μάθει να χαλαρώνει και να αναπνέει σε θέσεις που στην καθημερινότητα του, είχε πανικό. Στη συνέχεια θα έρθει ο τρόπος να αποφεύγει να βρίσκεται σε τέτοιες θέσεις και θα τις αποφεύγει, σημασία έχει να μάθει να μην πανικοβάλλεται και θα το μάθει σιγά-σιγά, χωρίς να τρομάζει, είπαμε είναι αυξομειώμενης έντασης.

    Ξέρεις η αυξομειώμενη ένταση είναι το κλειδί στην όλη ιστορία. Είναι αυτό που θα σου βγάλει όλες τις ανασφάλειες και τους φόβους και είναι αυτό που θα σε κάνει να τα ξεπεράσεις. Αν σου πιάσω το χέρι με κάποια λαβή μπορώ να σε κάνω να νιώσεις μία παρα πολύ μικρή ενόχληση, μπορώ όμως και να σε κάνω να κλάψεις από το πόνο με την ίδια ακριβώς λαβή και δύναμη, απλώς θα αλλάξω λίγο την στάση του σώματος μου. Οπότε υπάρχει δηλαδή μια βαθμίδα που σου δίνει την δυνατότητα να αντιληφθείς τι γίνεται.

    Άρα λοιπόν αν δεν το παρατήσει κάποιος θα αντιμετωπίσει τους φόβους του οι οποίοι θα βγαίνουν ένας-προς έναν. Θα φανταζόσουν ποτέ πως θα μπορούσε το αίσθημα της κλειστοφοβίας να εμφανιστεί στο ζίου ζίτσου; Και όμως.... Θα φανταζόσουν πως θα μπορούσε κάποιος μέσω του ζίου ζίτσου να το αντιμετωπίσει με ευχάριστο τρόπο;

    Το ζίου ζίτσου είναι μία μορφή επιβίωσης. Αυτό που σε νοιάζει στην αρχή, είναι να μαθαίνεις να επιβιώνεις δεν πρόκειται να κερδίσεις κάποιον που κανει καιρό και πηγαίνει συνεχώς στη σχολή και είναι το πιο λογικό. Οπότε το μόνο που σε νοιάζει είναι να προσπαθήσεις να αντισταθείς στην ήττα όσο περισσότερο γίνεται. Και αυτό είναι πραγματική νίκη. Για παράδειγμα μπορεί την πρώτη φορά που θα χάσεις από κάποιον να χάσεις στα 10 δευτερόλεπτα και μετά από ένα μήνα να χάσεις στο μισό λεπτό. Και αυτό νίκη είναι. Βελτίωση είναι και είναι ανταμοιβή για την προσπάθεια σου.


    Ξέρεις όταν έρχεται η βελτίωση και βλέπεις διάφορα πραγματάκια, αρχίζεις και νιώθεις καλά και θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω για να πάρεις κάτι παραπάνω. Για παράδειγμα αν βλέπω πως από εκεί που δεν μπορούσα να σκύψω να ακουμπησω τα δάκτυλα των ποδιών μου, φτάσω στο σημείο να μπορώ πχ να κανω κωλοτούμπες είναι επίτευγμα και το σκέφτεσαι μέσα σου και λες κάποτε δεν μπορούσα να σκύψω, κοίτα τώρα, λες τι θα μπορούσα να κάνω να πάρω κάτι περισσότερο και αν για παράδειγμα δεν κάνεις καλή διατροφή, σκέφτεσαι μήπως να αλλαζω σιγά σιγά την διατροφή μου για να πάρω κάτι παραπάνω; Μήπως να ξεκινήσω να τρέχω για να βελιτώσω την αντοχή μου; Μήπως να ξεκινήσω τις ημέρες που θα έχω κενό, να πηγαίνω σε κολυμβητήριο; μήπως να ξεκινήσω να κάνω ελεύθερες καταδύσεις;

    Πρόσεξε ακόμα δεν έχουμε μπει στην διαδικασία να πούμε ότι γνωρίζουμε ή τέλος πάντων ασχολούμαστε ανελλιπώς για 5 χρόνια με το ζίου ζίτσου για να πεις πως γνωρίζεις καλά κάποιες, αρκετές τεχνικές. Ακόμα είμαστε στο ψυχολογικό κομμάτι δηλαδή το ζίου ζίτσου περισσότερο ασχολείται με το μέσα σου στα πρώτα χρόνια παρά με το έξω σου.

    Λοιπόν φαντάσου τώρα κάτι. Σκέψου πως είναι δύο παίκτες οι οποίοι παίζουν μία παρτίδα σκάκι. Στο σκάκι κερδίζει αυτός που θα κάνει τα λιγότερα λάθη. Το ζίου ζίτσου δες το σαν μία παρτίδα σκάκι όπου γνωρίζεις μία σειρά από κινήσεις (τεχνικές) και προσπαθείς να κάνεις τις καλύτερες για να κερδίσεις. Αν δεν κερδίσεις δεν πειράζει, θα ανακαλύψεις ποιο ήταν το λάθος σου, θα το συζητήσεις, θα το σκεφτείς, θα αναζητήσεις λύσεις, θα ξέρεις τι να κάνεις και πως να αντιδράσεις. Οτι κάνουν και στο σκάκι δηλαδή! Και καποια στιγμή το μυαλό με το σωμα θα έρθουν σε αρμονία και θα κάνεις το καλύτερο δυνατό!

    Οπότε να σε ρωτήσω κάτι; Τα έχω ανάγκη; Είμαι καλά ψυχικά; Παθαίνω κρίσεις; Εσύ τι φαντάζεσαι, μπορείς να μου πεις;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες για να μου απαντήσεις
    Ήταν πολύ σημαντικά αυτά που μου έγραψες
    Καταλαβαίνω πόσο σε έχει βοηθήσει και χαίρομαι που ακούω κάποιος να μπορεί να είναι απαλλαγμένος από φάρμακα και όλα τα σχετικά και να έχει μια ισορροπημένη ζωή
    Θα το κοιτάξω και εγώ να ψάξω να βρω σχολή για ζιου ζιτσου να δω πως θα βοηθηθω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Δεν ξέρω αν είσαι άντρας ή γυναίκα, αλλά να ξέρεις πως αν είσαι γυναίκα δεν μπορείς να έχεις μακριά νύχια. Πρέπει τα νύχια σου να είναι κομμένα. Αν μου πεις σε ποια περιοχή είσαι μπορώ να σου πω σε ποια σχολή θα ήταν καλύτερο να πήγαινες. Μερικές φορές είναι καλύτερο να διανύσεις μισή ώρα παραπάνω απόσταση από το να πας σε μία σχολή που είναι πχ απέναντι από το σπίτι σου. Αν ξεκινήσεις πρέπει να αγοράσεις ένα gi αν και θα διαπιστώσεις στην πορεία πως θα χρειαστείς και δεύτερο. Επίσης αν είσαι γυναίκα μέσα από το gi πρέπει να φοράς αυτά που φοράνε οι γυναίκες τα κοντά τα σουτιέν τα αθλητικά και ένα κολάν. Και επίσης να έχεις ένα ζευγάρι παντόφλες για να πηγαίνεις από τα αποδυτήρια στο τατάμι και ένα μεγάλο παγούρι με νερό θα σου χρειαστεί. Επίσης θα μπεις μέσα με αρχή πάω να περάσω καλά, δεν βιάζομαι να μάθω, πάω να περάσω καλά και να απολαύσω την κάθε στιγμή. Και δεν έχει σημασία αν στα πρώτα μαθήματα ή στους πρώτους μήνες δεν μπορείς να κάνεις αυτά που κάνουν οι άλλοι και οι άλλες, αρκεί να πηγαίνεις χωρίς διακοπές και το σώμα σου θα μάθει σιγά σιγά και θα σου δείχνει από μόνο του την βελτίωση του. Να ξέρεις πως αν είσαι υπέρβαρος ή υπερβαρη θα εκπλαγείς από αυτό που θα συμβεί στο σώμα σου, αν υποθέοσυμε πως θες να χάσεις τα κιλά που έχεις πάνω σου. Σου εύχομαι το νέο έτος να σε φέρει στο κόσμο του ζίου ζίτσου, γιατί πραγματικά αξίζει απλώς θα σου πάρει χρόνο να το αντιληφθείς!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν ξέρω αν είσαι άντρας ή γυναίκα, αλλά να ξέρεις πως αν είσαι γυναίκα δεν μπορείς να έχεις μακριά νύχια. Πρέπει τα νύχια σου να είναι κομμένα. Αν μου πεις σε ποια περιοχή είσαι μπορώ να σου πω σε ποια σχολή θα ήταν καλύτερο να πήγαινες. Μερικές φορές είναι καλύτερο να διανύσεις μισή ώρα παραπάνω απόσταση από το να πας σε μία σχολή που είναι πχ απέναντι από το σπίτι σου. Αν ξεκινήσεις πρέπει να αγοράσεις ένα gi αν και θα διαπιστώσεις στην πορεία πως θα χρειαστείς και δεύτερο. Επίσης αν είσαι γυναίκα μέσα από το gi πρέπει να φοράς αυτά που φοράνε οι γυναίκες τα κοντά τα σουτιέν τα αθλητικά και ένα κολάν. Και επίσης να έχεις ένα ζευγάρι παντόφλες για να πηγαίνεις από τα αποδυτήρια στο τατάμι και ένα μεγάλο παγούρι με νερό θα σου χρειαστεί. Επίσης θα μπεις μέσα με αρχή πάω να περάσω καλά, δεν βιάζομαι να μάθω, πάω να περάσω καλά και να απολαύσω την κάθε στιγμή. Και δεν έχει σημασία αν στα πρώτα μαθήματα ή στους πρώτους μήνες δεν μπορείς να κάνεις αυτά που κάνουν οι άλλοι και οι άλλες, αρκεί να πηγαίνεις χωρίς διακοπές και το σώμα σου θα μάθει σιγά σιγά και θα σου δείχνει από μόνο του την βελτίωση του. Να ξέρεις πως αν είσαι υπέρβαρος ή υπερβαρη θα εκπλαγείς από αυτό που θα συμβεί στο σώμα σου, αν υποθέοσυμε πως θες να χάσεις τα κιλά που έχεις πάνω σου. Σου εύχομαι το νέο έτος να σε φέρει στο κόσμο του ζίου ζίτσου, γιατί πραγματικά αξίζει απλώς θα σου πάρει χρόνο να το αντιληφθείς!
    Γυναίκα είμαι σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες
    Μένω επαρχεία οπότε θα ψάξω να δω τι σχολές έχουμε εδώ πέρα για να πάω
    Σου εύχομαι καλή χρονιά με σωματική και ψυχική υγεία

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    Καλα ειστε ολοι λαλοιμενοι! εδω στην επαρχια τι να κανεις?!
    οκ υπαρχουν εναλακτικες απο οτι να το ριχνεις στο αλκοολ! και μπραβο mindrime που κοψατε τα φαρμακα... καπου και εγω εκει πλησιαζω!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Καλα ειστε ολοι λαλοιμενοι! εδω στην επαρχια τι να κανεις?!
    οκ υπαρχουν εναλακτικες απο οτι να το ριχνεις στο αλκοολ! και μπραβο mindrime που κοψατε τα φαρμακα... καπου και εγω εκει πλησιαζω!
    Mία από τις καλύτερες στο BJJ και βασικά η καλύτερη στην Ελλάδα και από τις καλύτερες στον κόσμο η Χριστίνα Τσαντιλά είναι από την Λαμία και το έμαθε στην Λαμία το ζίου ζίτσου. Είναι η πιο τεχνική αθλήτρια που υπάρχει δηλαδη ό,τι κάνει το κάνει από το Α ως το Ω όπως ακριβώς πρέπει να το κάνει και δεν ξεφεύγει ούτε στο ελάχιστο η κίνηση της. Και δεν είναι Αθηναία ή από καμια Θεσσαλονίκη, Λαμιώτισα είναι. Δεν έχει σημασία που ζει κάποιος σημασία έχει αν ο δάσκαλος είναι καλός και αν ο ενδιαφερόμενος πηγαίνει τακτικά και δεν χάνει μαθήματα.

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Mία από τις καλύτερες στο BJJ και βασικά η καλύτερη στην Ελλάδα και από τις καλύτερες στον κόσμο η Χριστίνα Τσαντιλά είναι από την Λαμία και το έμαθε στην Λαμία το ζίου ζίτσου. Είναι η πιο τεχνική αθλήτρια που υπάρχει δηλαδη ό,τι κάνει το κάνει από το Α ως το Ω όπως ακριβώς πρέπει να το κάνει και δεν ξεφεύγει ούτε στο ελάχιστο η κίνηση της. Και δεν είναι Αθηναία ή από καμια Θεσσαλονίκη, Λαμιώτισα είναι. Δεν έχει σημασία που ζει κάποιος σημασία έχει αν ο δάσκαλος είναι καλός και αν ο ενδιαφερόμενος πηγαίνει τακτικά και δεν χάνει μαθήματα.
    ρε φιλε ειμαι τυφλα απο τα μεθυσια πιστευεις οτι με ενδιαφερει αυτο?! καλα κανεις οτι κανεις ξεμπλεξες απο το κολωφαρμακα!
    αλλα εγω ειμαι σε αλλη φαση.....

Similar Threads

  1. Απελπισία και αλλαγή ζωής
    By Lenale in forum Παχυσαρκία
    Replies: 1
    Last Post: 11-10-2019, 08:13
  2. Αλλαγή ζωής
    By vickympou in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 26-01-2019, 23:07
  3. Διακοπη Αντικαταθλιπτικου-Αλλαγη ζωης
    By Papaki7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 11-07-2018, 00:57
  4. Προβληματισμοί περι τροπου ζωής-υγειας
    By Gothly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 09-12-2013, 02:59
  5. Replies: 5
    Last Post: 20-01-2010, 20:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •