Δεν θελω να ξανά νιώσω άγχος ποτε και για τίποτα!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Δεν θελω να ξανά νιώσω άγχος ποτε και για τίποτα!!!

    Εχω βαρεθεί. Εχω από το καλοκαίρι που συνεχώς θα εχω σωματικές ενοχλήσεις, πονοι στο στομαχι, καουρες, πυρετοι, απώλεια βάρους, ανορεξία και ταχυκαρδιες. Μέσα κλεισμένη σπιτι και κλαιγοντας την μοίρα μου. Εχω κουραστεί κυριολεκτικά με όλη την σημασία της λέξεως! Δεν θελω να με ξανανοιαξει ποτέ καμια ενόχληση ουτε καουρες ουτε πονοι.. Τα σιχάθηκα όλα αυτά και θέλω να ζησω την ζωή μου.. Βαρέθηκα να φοβάμαι το αν θα πεθανω και το ποτε θα πεθανω.. Θέλω να είμαι καλά και να μην υποφερω από πονους και καουρες όλη τη μέρα. Ένας χρόνος περασε μεσα στο άγχος και τι κατάφερα?? Απολυτως τίποτα! Για αυτό δεν θέλω να αγχωθώ για τίποτα πλεον για τίποτα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Θα αρχισεισ διατροφη γυμναστικη θα κοψεισ το τσιγαρο κ θα γινεισ καλα
    50ευρω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Εχω βαρεθεί. Εχω από το καλοκαίρι που συνεχώς θα εχω σωματικές ενοχλήσεις, πονοι στο στομαχι, καουρες, πυρετοι, απώλεια βάρους, ανορεξία και ταχυκαρδιες. Μέσα κλεισμένη σπιτι και κλαιγοντας την μοίρα μου. Εχω κουραστεί κυριολεκτικά με όλη την σημασία της λέξεως! Δεν θελω να με ξανανοιαξει ποτέ καμια ενόχληση ουτε καουρες ουτε πονοι.. Τα σιχάθηκα όλα αυτά και θέλω να ζησω την ζωή μου.. Βαρέθηκα να φοβάμαι το αν θα πεθανω και το ποτε θα πεθανω.. Θέλω να είμαι καλά και να μην υποφερω από πονους και καουρες όλη τη μέρα. Ένας χρόνος περασε μεσα στο άγχος και τι κατάφερα?? Απολυτως τίποτα! Για αυτό δεν θέλω να αγχωθώ για τίποτα πλεον για τίποτα...

    Πρέπει να βρεις κουράγιο να ανακάμψεις
    Όλα θα γίνουν με μικρά βήματα την κάθε φορά
    Όλα αυτά που περιγράφεις είναι ψυχοσωματικά
    Θα σε συμβούλευαν να επισκεφτείς έναν ψυχολόγο η έναν ψυχίατρο
    Βγες από το σπίτι ξεκινά γυμναστική ξεκινά σωστή διατροφή
    Και θα δεις όλα θα πάνε καλύτερα
    Προσπάθησε να κάνεις θετικές σκέψεις
    Το άγχος είναι δύσκολο να φύγει αμεσως

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Αντί να λες πράγματα τύπου "δεν θέλω να ξαναγχωθω για τίποτα" ξεκίνα σιγά σιγά να αλλάζεις την καθημερινότητα σου και η σκέψη σου μπορεί να γίνει "και να αγχωθω ξέρω ότι θα τα καταφέρω"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Φόρα τα αθλητικά σου παπούτσια και βγες επειγόντως να περπατήσεις. Πρέπει να βγεις από το σπίτι γιατί οι σκέψεις σε ''τρελαίνουν'' και χτυπούν στο σώμα σου ως επιπτώσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αντί να λες πράγματα τύπου "δεν θέλω να ξαναγχωθω για τίποτα" ξεκίνα σιγά σιγά να αλλάζεις την καθημερινότητα σου και η σκέψη σου μπορεί να γίνει "και να αγχωθω ξέρω ότι θα τα καταφέρω"

    Με αυτο συμφωνω κι εγω απολυτα...πρεπει να ηρεμησεις και να σταματησεις να φοβασαι το αγχος.Αλλαξε τροπο σκεψεις.Να σκεφτεσαι οτι οκ και ν ααγχωθεις δεν τρεχει τπτ θα περασει.Οσο προσπαθεις να το παεψεις ωστε να μην αγχωνεσαι χειροτερα καταληγεις.Αποδεξου αυτο που σου συμβαινει,χαλαρωσε και αστο ν ασε πιανσει και να περασει.Εγω τουλαχιστον σε εμενα ειδα οτι απο οταν αρχισα ν ατο αντιμετωπιζω ετσι κραταει λιγοτερο.

  7. #7
    Vendettas77
    Guest
    Χριστίνα αν θες επικοινωνία έχω ακριβώς το ίδιο θέμα κοντεύω να τρελαθώ. Όλα νομίζω ξεκίνησαν από το άγχος.. Έχω χάσει την ζωή μου

  8. #8
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Χριστίνα αν θες επικοινωνία έχω ακριβώς το ίδιο θέμα κοντεύω να τρελαθώ. Όλα νομίζω ξεκίνησαν από το άγχος.. Έχω χάσει την ζωή μου
    Καλησπέρα τι αντιμετωπιζεις αυτόν τον καιρό?

  9. #9
    Vendettas77
    Guest
    Είχα ξαναγράψει για κάποια θεματα με εμβοες. Έκανα παρα πολλές εξετάσεις και κατέληξε ο γιατρός στο τι άλλο στρες. Έμαθα να ζω με αυτό. Εδω και κανένα μήνα έχω συχνές ταχυπαλμιες, κάψιμο στο στήθος, καούρες και ένα αίσθημα ότι ακούω τους παλμούς στα αυτιά μου και τη καρδια μου όταν χτυπα να ακούω τον κάθε παλμό. Είχα πάει σε καρδιολόγο πριν ένα χρόνο περίπου δεν μου βρηκε τίποτα και μου είπε και εκείνος για το άγχος. Σημειωτέον έχω πίεση στη δουλειά και κάποια οικογενειακα θέματα.αληθεια χάνω στιγμες και νιώθω ότι δεν ζω. Είμαι 31...σε νιώθω όμως απόλυτα. Δεν έχω πάει σε ψυχολογο η ψυχίατρο καθότι δεν θέλω να πάω σε λύσεις αντικαταθλιπτηκων...

  10. #10
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Είχα ξαναγράψει για κάποια θεματα με εμβοες. Έκανα παρα πολλές εξετάσεις και κατέληξε ο γιατρός στο τι άλλο στρες. Έμαθα να ζω με αυτό. Εδω και κανένα μήνα έχω συχνές ταχυπαλμιες, κάψιμο στο στήθος, καούρες και ένα αίσθημα ότι ακούω τους παλμούς στα αυτιά μου και τη καρδια μου όταν χτυπα να ακούω τον κάθε παλμό. Είχα πάει σε καρδιολόγο πριν ένα χρόνο περίπου δεν μου βρηκε τίποτα και μου είπε και εκείνος για το άγχος. Σημειωτέον έχω πίεση στη δουλειά και κάποια οικογενειακα θέματα.αληθεια χάνω στιγμες και νιώθω ότι δεν ζω. Είμαι 31...σε νιώθω όμως απόλυτα. Δεν έχω πάει σε ψυχολογο η ψυχίατρο καθότι δεν θέλω να πάω σε λύσεις αντικαταθλιπτηκων...
    Καλημερα. Περνάς δυσκολα σε νιώθω πυστεψε με.... Εγώ έχω από το καλοκαίρι πολυ ασχημα πραγματα που περναω... Πολυ ασχημα... Ξεκίνησε με παλινδρομηση καψουρες ναυτιες. Πήρα χάπι για το στομαχι. Μόλις αρχισα να αισθάνομαι κάπως καλύτερα. Άρχισαν φουσκωματα και υσχιροι πονοι στο εντερο, εχω 2 εβδομάδες στο εντερο. Παίρνω και χάπι για το εντερο το οποίο δεν κάνει τίποτα.. Ο γιατρός λέει άγχος. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω εχω ναυτια τραγική και πονο και αδυναμία... Είμαι να κατάρρευσω.. Μου φενεται θα πεθανω στο τέλος. Εχω χάσει 12 κιλά..

  11. #11
    Vendettas77
    Guest
    Οχι βέβαια μη λες τέτοια πράγματα.. Θα τα καταφερεις καλά κάνεις και το συζητάς δεν είσαι μόνη σου. Έχεις κάποιο email για επικοινωνία; Αν θες να συζητάς όταν σε πιάνει κατι.. Μείνε δυνατή. Εγώ πλέον δεν το συζητώ με κανέναν γιατι δεν με κατάλαβε κανείς

  12. #12
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Οχι βέβαια μη λες τέτοια πράγματα.. Θα τα καταφερεις καλά κάνεις και το συζητάς δεν είσαι μόνη σου. Έχεις κάποιο email για επικοινωνία; Αν θες να συζητάς όταν σε πιάνει κατι.. Μείνε δυνατή. Εγώ πλέον δεν το συζητώ με κανέναν γιατι δεν με κατάλαβε κανείς
    Αν θελεις μπορουμε να μιλάμε και από εδώ... Βοηθάμε ο ένας τον άλλον... Δεν ξέρω το κατά ποσο τα δικά μου είναι ψυχοσωματικά, επειδή ο γιατρός μόνο υπέροχο μου έκανε στην κοιλία. Τίποτα άλλο.. Μόνο τα χάπια να παιρνω και εξέταση καμια άλλη. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω εχω απελπιστεί... Πόνος ναυτία. Να εχεις γίνει και πετσι και κόκκαλο. Κουράστηκα αληθεια

  13. #13
    Vendettas77
    Guest
    Τι να σου πω ρε συ αλήθεια άκου του γιατρούς σου προσπάθησε να βγαίνεις από το σπίτι και άμα δεν βελτιωθείς ίσως να πας σε έναν ψυχίατρο. Ότι χρειαστείς ξαναστείλε

  14. #14
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Τι να σου πω ρε συ αλήθεια άκου του γιατρούς σου προσπάθησε να βγαίνεις από το σπίτι και άμα δεν βελτιωθείς ίσως να πας σε έναν ψυχίατρο. Ότι χρειαστείς ξαναστείλε
    Και εσυ ότι θέλεις να μου πεις μπορείς να το συζητήσουμε.. Καταλαβαίνω από όσα μου λες οτι περνας και εσυ δυσκολα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Παρε και κανενα spasmoapotel...ειναι σαν παυσιπονο για το εντερο.

Similar Threads

  1. Ποτέ ξανά ψυχίατρος !
    By IPPOKRATIS1991 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 28-08-2017, 21:38
  2. Γιατί δεν καταφέρνεις ποτέ τίποτα;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-06-2017, 19:54
  3. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΒΟΥΛΙΜΙΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
    By syntrofissa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 27
    Last Post: 07-03-2015, 21:00
  4. Replies: 55
    Last Post: 17-05-2013, 01:23
  5. τα γινει ποτε ξανα καλα?
    By mpoutaklou in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2010, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •