Escitalopram παρενέργειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Escitalopram παρενέργειες

    Γειά σας της τελευταίες μέρες με entact 20mg εχω κόπωση και μυική αδυναμία και σπασμούς όλα αυτά είναι παρενέργειες η ψυχοσωματικα αν μπορεί καποιος να βοηθήσει η ξέρει γτ δεν έχω όρεξη ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι να κάνω τα απαραίτητα και όλο αυτό με έχει κουράσει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Πόσο καιρό παίρνεις αγωγή?
    Εμένα η εσιταλοπραμη δεν μου έκατσε καθόλου καλα είχα φουλ παρενέργειες για 2 μήνες και και την άλλαξα

  3. #3
    Την παίρνω εδώ και 3 βδομάδες αλλά το καλό είναι ότι έχω δει βελτιώσει
    στο άγχος και την άρρωστοφοβία αλλά έχουν μείνει αυτα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ο γιατρός σου τι λέει ?
    Κάνε υπομονή λίγο ακόμη εφόσον βελτιώθηκε το άγχος αυτά που βιώνεις πιθανόν να είναι παρενέργειες

  5. #5
    Ο γιατρός λέει πως το συγκεκριμένο δεν έχει καμία παρενέργεια αλλά πιστεύω το λέει για να καθυσηχασει εγώ πιστεύω ότι απλά οφείλονται σε ψυχολογική εξάντληση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Το τα είπες αυτά? Πριν την αγωγή τα είχες όπως τώρα?

  7. #7
    Τα είχα σε Ελαχιστο βαθμό γιατι σκεφτόμουν ασυναρτησίες και όλο αυτό με κουράζε τώρα τα έχω σε πιο ιπιο βαθμό αλλά είναι φανερό πως χρειάζομαι ξεκούραση γιατί αυτές οι σκέψεις με είχανε κουράσει ο γιατρός πριν την αρχή της αγωγής διότι αυτή η κατάσταση είναι λογικό να σε κουράζει και να έχεις αυτά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Quote Originally Posted by Jr1983 View Post
    Γειά σας της τελευταίες μέρες με entact 20mg εχω κόπωση και μυική αδυναμία και σπασμούς όλα αυτά είναι παρενέργειες η ψυχοσωματικα αν μπορεί καποιος να βοηθήσει η ξέρει γτ δεν έχω όρεξη ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι να κάνω τα απαραίτητα και όλο αυτό με έχει κουράσει
    πολλα αντικαταθλιπτικα προκαλουν κοπωση και εξαντληση, το θεμα ειναι πως ενας καταθλιπτικος να το αντιληφθει ευκολα αυτο ενω ηδη εχει κοπωση λογο της καταθλιψης?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Τρεις βδομάδες είναι λίγο για να φύγουν οι παρενέργειες. Κι εγώ είχα κόπωση, θολούρα, πτώση λίμπιντο, δυσκολία στον οργασμό. Κάνε υπομονή για μερικές εβδομάδες. Αν δεις ότι δεν αντέχεις συζήτησε με τον γιατρό σου.

  10. #10
    Κοίτα ευτυχώς τα περισσότερα που είχα ψυχοσωματικα και παρενέργειες έχουν μειωθεί κατά πολύ αλλά νταξει ξέρω πως ακόμα θέλει δουλειά απλά αυτό που με φοβίζει είναι μην υποτροπιασω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Jr1983 View Post
    Κοίτα ευτυχώς τα περισσότερα που είχα ψυχοσωματικα και παρενέργειες έχουν μειωθεί κατά πολύ αλλά νταξει ξέρω πως ακόμα θέλει δουλειά απλά αυτό που με φοβίζει είναι μην υποτροπιασω
    μην ανησυχεις φιλε. ακολουθα πιστα την αγωγη σου, συζητα που κ που και με τον ιατρο σου και θα προχωρας κανονικα μπροστα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Είναι νωρίς να συζητάμε για υποτροπή. Ακόμη το φάρμακο δεν έχει πιάσει το peak του, θέλει χρόνο για να σε βοηθήσει περισσότερο. Επίσης υποτροπή δεν είναι να μην αισθανόμαστε καλά κάποια μέρα. Το λέω γιατί έχουμε απαίτηση για το απόλυτο και δεν βοηθάει.

Similar Threads

  1. Escitaloprám 10mg
    By Nik1989 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 16-05-2021, 18:06
  2. Escitalopram και παρενέργειες.
    By babis257 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 99
    Last Post: 09-04-2019, 22:49
  3. Escitalopram για ΙΨΔ
    By nymeriawolf63 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-02-2019, 00:54
  4. Escitalopram
    By Alice_1990 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 09-02-2019, 16:02
  5. Escitalopram actavis
    By dmtx23 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 21
    Last Post: 13-09-2018, 22:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •