Σχολή...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: Σχολή...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29

    Σχολή...

    Καλησπερα, ειμαι φοιτητης στο 6ο ετος σε σχολη ανθρωπιστικων σπουδων 4ετους φοιτησης. Η σχολη απο την αρχη δε μου αρεσε, αλλα μου αρεσει το μετα, δηλαδη να ασχοληθω με αυτο στο μελλον. Παρεες κλπ δεν εκανα γιατι δεν ταιριαζα με κανεναν εκει μεσα. Στα μαθηματα δεν πηγαινα συχνα γιατι ειχα διαφορα οικογενειακα προβληματα. Οποτε παντα εδινα μαθηματα χωρις σημειωσεις, με εξαιρεση λιγα μαθηματα που ειχα καποια βοηθεια απο σημειωσεις στην ομαδικη της σχολης στο facebook. Ηταν πολυ δυσκολο και κατεβαλλα διπλασια προσπαθεια απο τους συμφοιτητες μου που ηξεραν τα σος η ειχαν καλες σημειωσεις και περνουσαν πολυ ευκολα μαθηματα. Επισης, δυο εξεταστικες τις ειχα χασει λογω προβληματος υγειας. Απο τα 60 μαθηματα της σχολης, χρωσταω τα 15, δηλαδη εχω 45 περασμενα και αυτο με παρα πολυ κοπο. Ψυχολογικα ειμαι χαλια, κοιμαμαι 1 το βραδυ και ξυπναω 4 το πρωι. Επι 4 εβδομαδες ετσι ειμαι. Ειμαι εντελως χαμενος και η σχολη μου φαινεται βουνο. Ηξερα απο την αρχη οτι δε θα τελειωσω στα 4 χρονια, λογω δυσκολιας της σχολης, αλλα το οτι εφτασα 6ο και χρωσταω ακομα 15 μου φαινεται βουνο ολο αυτο. Εχω διαφορα συμπτωματα αγχους οπως και λιποθυμικα επεισοδια. Επισης, σκεφτομαι τα φοιτητικα μου χρονια, οτι δηλαδη δε γλεντησα, δεν εβγαινα συχνα, και ολα αυτα που συνεπαγονται με τη φοιτητικη ζωη και κλαιω σε καθημερινη βαση. Σκεφτομαι μολις με το καλο τελειωσει η εξεταστικη να παω σε καποιον ψυχολογο. Λετε να βοηθησει; Γενικα ειμαι κλειστος χαρακτηρας και απ οτι φαινεται εχω πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεπεοιθηση. Επισης, ειμαι πολυ αγχωδης. Και μονο στην ιδεα να μη περασω ολα τα μαθηματα την νεα χρονια που θα μας ερθει, με πιανει τοσο αγχος που μπορει να μην κοιμηθω και ενα ολοκληρο 24ωρο. Οι γονεις μου ειναι πολυ υποστηρικτικοι ολα αυτα τα χρονια αλλα εχουν κι εκεινοι τα δικα τους προβληματα και δε τους λεω τιποτα για τα αγχη μου. Θελω να τελειωνω οσο το γρηγοροτερο γινεται με τη σχολη, πρωτα πρωτα για μενα, για τον κοπο, τα ξενυχτια, τα αγχη και να κανω και περιφανους τους γονεις μου. Ωρες ωρες πανω στο διαβασμα νιωθω οτι τζαμπα χανω χρονο, οτι δε θα περασω το μαθημα, οτι ολοι οι κοποι τοσων ετων θα πανε χαμενοι και αλλα τετοια ωραια. Οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ. Καλες γιορτες και ευχομαι το νεο ετος υγεια, ψυχικη και σωματικη, και ο καθενας να κανει αυτο που ονειρευεται!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    15 μαθήματα μπορουν να βγουν και σε δυο εξεταστικες, δεν είναι απλησιαστος στόχος. Γιατί δεν προσεγγιζεις τον εκάστοτε καθηγητή και να ζητησεις να σου αναθέσει κάποια έξτρα εργασία για να εξοικιωθεις περισσοτερο με την ύλη;
    Οι περισσότεροι καθηγητές πια έχουν ενεργό αρχείο ονλαιν, δεν μπορεις να βρεις εκει σημειώσεις και διαλέξεις;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    15 μαθήματα μπορουν να βγουν και σε δυο εξεταστικες, δεν είναι απλησιαστος στόχος. Γιατί δεν προσεγγιζεις τον εκάστοτε καθηγητή και να ζητησεις να σου αναθέσει κάποια έξτρα εργασία για να εξοικιωθεις περισσοτερο με την ύλη;
    Οι περισσότεροι καθηγητές πια έχουν ενεργό αρχείο ονλαιν, δεν μπορεις να βρεις εκει σημειώσεις και διαλέξεις;
    Σε ευχαριστω για τις συμβουλες. Υπαρχει ονλαιν υλικο σε αρκετα μαθηματα αλλα οι σελιδες ειναι απειρες που ισοδυναμει με το να διαβασεις το βιβλιο. Το προβλημα μου δεν ειναι το διαβασμα, εχω οργανωση και κανω παντα προγραμμα, καλα παντα υπαρχουν και μαθηματα που οσο και να διαβασα δεν τα περασα με την πρωτη. Το προβλημα μου ειναι η ψυχολογικη πιεση. Πεντε χρονια τωρα παλευω να περασω μαθηματα. Για να φανταστεις το αγχος μου, σε μια εξεταστικη Ιουνιου που εδωσα 10 μαθηματα και τα περασα και τα 10, παθαινα κρισεις πανικου και ειχα λιποθυμησει κιολας στο τελευταιο. Ειναι παρα πολλα τα μαθηματα για σχολη 4ετους φοιτησης και ειναι δυσκολο να περασεις μαθηματα χωρις παρακολουθηση, ακομα απορω πως περασα τοσα πολλα, και ακομα εχω αρκετα για πτυχιο. Πλεον, και μονο βιβλια της σχολης μου που βλεπω καθε μερα, με πιανει μια δυσφορια. Εχω σκεφτει παλαιοτερα να τα παρατησω, αλλα σκεφτομαι οτι εμειναν λιγα και παιρνω κουραγιο. Τα χω παιξει αληθεια. Ειναι δυσκολο να δινω μαθηματα με οικογενειακα προβληματα στη μεση. Τοσα χρονια ζω μια συνεχη πιεση. Λες ενας ψυχολογος να βοηθουσε να βγαλω απο μεσα μου ολη αυτη την πιεση και το ψυχολογικο βαρος; Αν συνεχισω ετσι νομιζω οτι θα τρελαθω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Εγω στη θεση σου θα τα χωριζα σε 3 εξεταστικες και θα εδινα 5 σε καθε εξεταστικη.Και μη σε αγχωνει ο χρονος.Δεν λεω να μεινεις αλλα 5 χρονια μεσα στη σχολη αλλα μην πιεζεσαι σωνει και ντε να τελειωσεις φετος.Οι γονεις σου ειναι περηφανοι γι ασενα ετσι κι αλλιως.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Εγω στη θεση σου θα τα χωριζα σε 3 εξεταστικες και θα εδινα 5 σε καθε εξεταστικη.Και μη σε αγχωνει ο χρονος.Δεν λεω να μεινεις αλλα 5 χρονια μεσα στη σχολη αλλα μην πιεζεσαι σωνει και ντε να τελειωσεις φετος.Οι γονεις σου ειναι περηφανοι γι ασενα ετσι κι αλλιως.
    Νικολινα, σε ευχαριστω για τη στηριξη. Θα δωσω 7, θα δω πως θα παει και θα συνεχισω. Πραγματικα δεν αντεχω αλλο κλαμα. Αυτο το σφιξιμο στο στομαχι δεν παλευεται. Επισης, ξεχασα να πω οτι εχω φουλ νευρικοτητα και κανω κατι σπαστικες κινησεις ασυναισθητα ωρες ωρες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Εμενα να ξερεις ολη η αγχωδης διαταραχη στο τελευταιο ετος της σχολης μου βγηκε απο το αγχος.Γι αυτο σου λεω χαλαρωσε.κατι αλλο που ειχα κανει εγω και κανουν και πολλοι φοιτητες ειναι στα τελευταια 2 μαθηματα ειχα πιασει τους καθηγητες και τους ειχα πει...ειναι τα τελευταια μαθηματα...νομιζω οτι εχω γραψει καλα αλλα σας παρακαλω αν μπορειτε μη με κοψετε να παρω το πτυχιο.Πες το γλυψιμο...πες το οτι θες...δε με νοιαζει...αρκει που με περασαν.Μα το Θεο πανε 15 χρονια σχεδον που πηρα πτυχιο...με στρωμενα επαγγελματικα πλεον....ακομα κατι φορες βλεπω εφιαλτες οτι χρωσταω καποιο μαθημα.

    Θελει υπομονη και ψυχραιμια...γιατι και πτυχιο που θα παρεις ετσι οπωςειναι τα εργασιακα τωρα μπορει να ταλαιπωρηθεις να βρεις δουλεια.ψυχραιμια και ολα καλα θα πανε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Εμενα να ξερεις ολη η αγχωδης διαταραχη στο τελευταιο ετος της σχολης μου βγηκε απο το αγχος.Γι αυτο σου λεω χαλαρωσε.κατι αλλο που ειχα κανει εγω και κανουν και πολλοι φοιτητες ειναι στα τελευταια 2 μαθηματα ειχα πιασει τους καθηγητες και τους ειχα πει...ειναι τα τελευταια μαθηματα...νομιζω οτι εχω γραψει καλα αλλα σας παρακαλω αν μπορειτε μη με κοψετε να παρω το πτυχιο.Πες το γλυψιμο...πες το οτι θες...δε με νοιαζει...αρκει που με περασαν.Μα το Θεο πανε 15 χρονια σχεδον που πηρα πτυχιο...με στρωμενα επαγγελματικα πλεον....ακομα κατι φορες βλεπω εφιαλτες οτι χρωσταω καποιο μαθημα.

    Θελει υπομονη και ψυχραιμια...γιατι και πτυχιο που θα παρεις ετσι οπωςειναι τα εργασιακα τωρα μπορει να ταλαιπωρηθεις να βρεις δουλεια.ψυχραιμια και ολα καλα θα πανε.
    Ωραια μου δινεις κουραγιο! Το θεωρεις εφικτο να παρω το πτυχιο μου μεσα στο νεο ετος; εννοειται θα κανω υπερπροσπαθεια, οπως κανω εδω και 5 χρονια. Επισης, ισως ηταν καλο να παω σε ψυχολογο; Ουτως η αλλως μετα την εξεταστικη θα παω και για κατι αλλα ψυχολογικα θεματα που εχω (λογω οικογενειακων προβληματων που προειπα, εχω αναπτυξει καποιες φοβιες και εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση και απαισιοδοξια). Το αγχος πως το αντιμετωπισες;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Χελλοου λοιπόν τσιλαρε έμεινα πίσω 1 χρόνο λόγω ασθένειας και μετά κρίσεων πανικού. Πέρυσι έδωσα γύρω στα 12 κι πέρασα τα 11 που μου είχαν μείνει για το πτυχίο. Δεν φαντάζεσαι τι άγχος είχα στην αρχή γιατί σημειώσεις δεν έβρισκα τα βιβλία υπερμεγέθη δεν τα ριχα καν παρακολουθήσει λόγω κρίσεων πανικού κτλ. Αλλά ειπα οκ κοπέλα μου την γουστάρεις αυτή την επιστήμη(ανθρωπιστικες σπουδες και γω)κατσε και διάβασε όπως θα διάβαζες απλα για την καυλα σου και ότι γίνει. Δεν θα έρθει το τέλος του κόσμου να καθυστερήσεις να πάρεις πτυχίο. Ούτε και θα έρθει το τέλος του κόσμου αν δεν την τελειώσεις. Η ψυχική και σωματική υγεία μας είναι το παν. Τίποτα άλλο δεν έχει εντελει σημασία.
    Έπρεπε να έχεις πάει σε ψυχολόγο ψυχίατρο χθες εφόσον οι κρίσεις σου είναι τόσο έντονες που έχεις λιποθυμικα επεισόδια...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Ναι να πας σε ψυχολογο...εγω που δεν πηγα οταν επρεπε απλα χειροτερεψα.Δεν ξερω σε τι σχολη εισαι...αλλα σου ειπα η γνωμη μου ειναι max 5 μαθηματα τη φορα.Πιο λιγο διαβασμα σε σχεση με τα 7 ...αρα πιο λιγο αγχος ..πιο χαλαρα.Η υγεια μετραει.Η σχολη θα τελειωσει ...η δουλεια θα ερθει και ολα θα γινουν.Αρκει να εχουμ υγεια.Και ναι ειδικα αν εχεις θεματα χαμηλης αυτοεκτιμησης να πας...δε θα λυθουν τελειως αλλα θα βοηθηθεις..Και βρεςς και κανενα χομπι....γυμνασου...πιες κανα καφε με φιλους.Ολα χρειαζονται και ολα ειναι εξισου σημαντικα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στα μαθηματα δεν πηγαινα συχνα γιατι ειχα διαφορα οικογενειακα προβληματα.
    Αυτά τα προβλήματα υπάρχουν ακόμα; Μήπως πλέον έχουν λυθεί ή μπορεί πλέον το βάρος να πέσει περισσότερο σε άλλους και όχι σε εσένα; Άρα να επικεντρωθείς πιο πολύ στα μαθήματά σου;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Χελλοου λοιπόν τσιλαρε έμεινα πίσω 1 χρόνο λόγω ασθένειας και μετά κρίσεων πανικού. Πέρυσι έδωσα γύρω στα 12 κι πέρασα τα 11 που μου είχαν μείνει για το πτυχίο. Δεν φαντάζεσαι τι άγχος είχα στην αρχή γιατί σημειώσεις δεν έβρισκα τα βιβλία υπερμεγέθη δεν τα ριχα καν παρακολουθήσει λόγω κρίσεων πανικού κτλ. Αλλά ειπα οκ κοπέλα μου την γουστάρεις αυτή την επιστήμη(ανθρωπιστικες σπουδες και γω)κατσε και διάβασε όπως θα διάβαζες απλα για την καυλα σου και ότι γίνει. Δεν θα έρθει το τέλος του κόσμου να καθυστερήσεις να πάρεις πτυχίο. Ούτε και θα έρθει το τέλος του κόσμου αν δεν την τελειώσεις. Η ψυχική και σωματική υγεία μας είναι το παν. Τίποτα άλλο δεν έχει εντελει σημασία.
    Έπρεπε να έχεις πάει σε ψυχολόγο ψυχίατρο χθες εφόσον οι κρίσεις σου είναι τόσο έντονες που έχεις λιποθυμικα επεισόδια...
    Κι εγω ακριβως τα ιδια περασα περσι. Περσι χρωστουσα 30 και περασα τα 15 με πολυ κοπο και εχασα και μια εξεταστικη λογω τροχαιου, ημουν 1 μηνα στο νοσοκομειο και ετυχε λιγο πριν ξεκινησει η εξεταστικη...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Ναι να πας σε ψυχολογο...εγω που δεν πηγα οταν επρεπε απλα χειροτερεψα.Δεν ξερω σε τι σχολη εισαι...αλλα σου ειπα η γνωμη μου ειναι max 5 μαθηματα τη φορα.Πιο λιγο διαβασμα σε σχεση με τα 7 ...αρα πιο λιγο αγχος ..πιο χαλαρα.Η υγεια μετραει.Η σχολη θα τελειωσει ...η δουλεια θα ερθει και ολα θα γινουν.Αρκει να εχουμ υγεια.Και ναι ειδικα αν εχεις θεματα χαμηλης αυτοεκτιμησης να πας...δε θα λυθουν τελειως αλλα θα βοηθηθεις..Και βρεςς και κανενα χομπι....γυμνασου...πιες κανα καφε με φιλους.Ολα χρειαζονται και ολα ειναι εξισου σημαντικα.
    Γυμναζομαι τον τελευταιο καιρο για εκτονωση και βοηθαει αρκετα. Φιλους δεν εχω δυστυχως γιατι οπως ειπα δεν ταιριαξα με τα παιδια της σχολης. Παντα ειχα γνωστους να βγαινω αλλα ποτε δεν ειχα φιλους. Οσους γνωστους ξερω και εκανα παρεα, απο τοτε που πηραν πτυχιο, χαθηκαν τελειως. Νιωθω πολυ μονος αλλα ενας ακομα λογος που θελω να τελειωνω γρηγορα τη σχολη, ειναι για να ζησω επιτελους ελευθερος τη ζωη μου. Απο τοτε που τελειωσα το σχολειο μου ετυχαν τοσες αναποδιες που ολο ημουν, και ειμαι στην πιεση.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αυτά τα προβλήματα υπάρχουν ακόμα; Μήπως πλέον έχουν λυθεί ή μπορεί πλέον το βάρος να πέσει περισσότερο σε άλλους και όχι σε εσένα; Άρα να επικεντρωθείς πιο πολύ στα μαθήματά σου;
    Ευτυχως λυθηκαν περσι, γι αυτο και χρωσταω πλεον 15, γιατι περσι ειχα την ηρεμια να διαβασω και να περασω 15 απο τα 30 που χρωστουσα...

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Skiouros8 πώς είσαι; Δεν ξέρω αν με θυμάσαι, είχαμε πάρα πολλά κοινά ζητήματα και αναρωτιομουν πώς τα πηγαίνεις. ☺️
    Έχω ανοίξει ένα νέο thread, αν θέλεις τσέκαρε το. Θα το εκτιμήσω πολύ να μου πεις τη γνώμη σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by serotonini View Post
    Skiouros8 πώς είσαι; Δεν ξέρω αν με θυμάσαι, είχαμε πάρα πολλά κοινά ζητήματα και αναρωτιομουν πώς τα πηγαίνεις. ☺️
    Έχω ανοίξει ένα νέο thread, αν θέλεις τσέκαρε το. Θα το εκτιμήσω πολύ να μου πεις τη γνώμη σου.
    Σου απαντησα εκεί. Επίσης αν σε ενδιαφέρει έχουμε κανει ένα μικρό γκρουπ στο φβ μερικά άτομα που έχουμε το ίδιο θέμα με την ορθοστατικη, αν θες στειλε μου πμ να σε βαλω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η σχολη των θεων!
    By hlias1988 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2021, 21:22
  2. σχολη
    By boo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 67
    Last Post: 11-02-2020, 11:23
  3. ψυχοθεραπεια στη σχολη
    By boo in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 31-12-2018, 21:26
  4. Άγχος για την σχολή μου
    By PenSv in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-10-2018, 18:21
  5. Προβλημα με τη σχολή.
    By dionisis91 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 01-07-2014, 14:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •